Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elektroniczny sterownik do cyrkulacyjnej pompy c.w.u. - zna to ktoś??


wyposaza

Recommended Posts

Witam,

 

Znalazłem w internecie coś takiego :

 

http://allegro.pl/cyrkulacja-cwu-oszczedzaj-wode-i-gaz-i1450674109.html

 

Mam pytanie - czy ktoś z forumowiczów korzystał już z takiego sterownika, jeżeli tak to czy warto go kupić i czy faktycznie są jakieś wymierne oszczędności?

Czy taki sterownik może zastąpić programator do pompy cyrkulacyjnej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 65
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wszystko byłoby pięknie tylko niech mi ktoś łopatologicznie wytłumaczy skąd czujnik "wie", że ma załączyć pompę ?

W jednym ze sklepów jest urządzenie, które "uczy się" kiedy ma załączać wodę, ale kosztuje ok 770 zł !!

 

http://www.conrad.pl/websale7/Elektroniczny-regulator-cyrkulacji.htm?Ctx={ver%2f7%2fver}{st%2f3eb%2fst}{cmd%2f0%2fcmd}{m%2fwebsale%2fm}{s%2fconrad%2fs}{l%2f01-aa%2fl}{mi%2fSHOP_AREA_32573_0808510%2fmi}{pi%2f610393%2fpi}{po%2f1%2fpo}{fc%2fx%2ffc}{p1%2f303ceca21e36fc9d5739bfb6d01b68d4%2fp1}{md5%2f728da4dad884311755c403d5277f6768%2fmd5}

Edytowane przez qwazar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..jak to jak działa, jest czujnik temperatury do tego termostat który włącza recylkulację jeśli temperatura w rurach spadnie poniżej zadanej. Wg mnie może to i jakaś osczędność jest bo faktycznie co jakiś czas sie ta pompa wyłączy i nie chodzi cały czas ale wg mnie nadal mamy niepotrzebne działanie np w nocy jak nie ma poboru albo w ciągu dnia jak nie ma nikogo w domu . Trzeba by to spiąć jeszcze z jakimś timerem żeby były zauważalne oszczędności...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę obok zadanego pytania, ale największe straty to nie okolicznościowa praca pompy, ale wychładzanie zasobnika.

Dlatego proponuję rozważyć, jeśli jeszcze się da, podpięcie pompy pod włącznik światła w łazience (oczywiście jeśli łazienka bez okna) lub kontaktron drzwi łazienkowych - zwykle zanim zacznie się korzystać z umywalki/wanny mija kilkanaście sekund. Czy to wystarczy żeby dopłynęła ciepła woda będę wiedział jak zamontuję baterie u siebie bo tak mam podciągnięte kable. Ewentualny problem to wydajność pompy cyrkulacyjnej, zwykle mają max. 0,8m3/h , ja kupiłem WITA która ma deklarowane 1,1 m3/h, ale najlepsza byłaby taka powyżej 1,5 m3/h, jednak te są już dośc drogie. No i wszystko zalezy od rozkładu domu - u mnie w kuchni cyrkulacja nie potrzebna bo kuchnia jest tuż obok zasobnika.

Edytowane przez odyseuszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko byłoby pięknie tylko niech mi ktoś łopatologicznie wytłumaczy skąd czujnik "wie", że ma załączyć pompę ?

W tym przypadku wystarczy zwykły łącznik/przycisk dzwonkowy, którym pstrykniesz lub zewnętrzny programator, który będzie podawał sygnał aby np. p 06:00 załączyc cyrkulację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku wystarczy zwykły łącznik/przycisk dzwonkowy, którym pstrykniesz lub zewnętrzny programator, który będzie podawał sygnał aby np. p 06:00 załączyc cyrkulację.

 

Tyle to ja wiem.

 

O to "cudowne" powiadomienie mi chodziło.

Pompa cyrkulacyjna zostanie włączona wtedy, gdy będziesz potrzebował ciepłej wody, wystarczy powiadomić sterownik, krótkim otwarciem zaworu ciepłej wody na 1-2 sekundy.

 

No niby jak ?

Metoda pomiaru oraz odpowiednie algorytmy oprogramowania pozwalają wyeliminować najbardziej kłopotliwy element tradycyjnych rozwiązań - turbinę pomiarową.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle to ja wiem.

 

O to "cudowne" powiadomienie mi chodziło.

 

 

No niby jak ?

Ale przecież wszystko masz wyjaśnione na stronie:

 

DO CZEGO MOŻNA WYKORZYSTAĆ DODATKOWE OPCJE? - Sterownik posiada wejście cyfrowe, które mozna wykorzystać na wiele sposobów. Każdorazowe podanie stanu niskiego powoduje uruchomienie jenego cyklu cyrkulacji, składającego się z fazy 180 sekund pracy pompy i 360 sekund wblokady pompy, po wywołaniu takiego cyklu zarówno czyjnik temperatury jak i wejście cyfrowe są nieaktywne. Wejściem cyfrowym moze sterować czyjka PIR, np. umieszczona w toalecie, po wykryciu osoby wchodzacej do toalety, generowany jest jeden cykl cyrkulacji. Do sterowania możemy wykorzystać dowolny timer, np stosowany w centralach alarmowych do sterowania wejść i wyjść, który w godzinach od 7 do 8 rano poda stan rozwarcia wejścia do sterownika cyrkulacji i w tym czasie bedziemy mieli włączoną cyrkulacje w cyklu 180 sekund praca/360 sekund blokada pompy, wtedy jeśli CWU ostygnie. Po zwarciu wejścia i zakończeniu cyklu czasowego sterownik powraca do trybu "powiadamiania" o poborze ciepłej wody. Takie rozbudowane rozwiazanie pozwala zapewnić komfort użytkowania (goście korzystający z toalety mają do dyspozycji ciepłę wodę bez potrzeby krótkiego odkręcania kranu dzięki czujce PIR) przy zachowaniu ekonomicznego sterowania cyrkulacją CWU. Obecna wersja sterownika pozwala zastosować to tego celu kontaktron zamontowany w drzwiach łazienki lub toalety.

Masz wszystko jak na tacy. Czy to jest coś takiego sooper? To zależy do czego chcesz to wykorzystać. Cena do możliwości to na pewno jest dobra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozwiązałem ten problem w sposób następujący . Na etapie budowy domu zamontowałem przed wejściem do łazienek zwykłe kontakty typu dzwonek .

Wchodzimy do łazienki , przyciskamy taki kontakt , po ok 30sek mamy gorącą wode bez strat . szczegóły elektroniczne chętnie podam na priv -pozdrawiam andrzej siedlarski sosnowiec

Edytowane przez andrzejj_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa obiegu CWU to bardzo fajny wynalazek, pod warunkiem, że pracuje tylko wtedy gdy jest potrzebna.

Swego czasu zaprogramowałem pracę pompy używając wyłącznika czasowego, który ustawiłem na podstawie obserwacji potrzeb domowników.

Prawda jest taka, że tak też się nie da.

Pompa pracowała, oziębiając wodę w bojlerze, piec dogrzewał CWU i tak w kółko bez sensu, a węgla ubywało.

Opcja z czujnikiem w drzwiach WC niby też rozsądna, ale należy pamiętać, że jak np. żonka tylko w lusterko zechce spojrzeć to pompa też zadziała, tylko po co ?

 

Gdyby była opcja rozruchu pompy "sygnałem" z kranu, to jestem za tym urządzeniem, ale jakoś z opis mnie nie przekonuje, bo w "pisane bajki" z Allegro i nie tylko to ja już nie wierzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem mniej więcej tak:

 

- 6:55 włączenie na 3 minuty, bo wstajemy ok. 7:00

- 15:00 włączenie na 3 minuty, bo żonka wraca, obiadek, mycie, wiadomo

- 17:00 włączenie na 3 minuty, mycie po obiadku

- 20:30 młodzież idzie się myć

- 22:00 my dorośli idą się myć

 

I niby prosto. logicznie i miało być ok. ale wszystko się rypie jak wrócimy później, czy wcześniej chcemy jeść, czy spać czy .... wiadomo samo życie.

Przecież nie każe czekać na wyznaczoną godzinę z przygotowaniem obiadu, myciem, etc. bo tak jest pompa ustawiona !!

 

Gdyby było tak jak jest w opisie tego sterownika, czyli krótki sygnał do pompy i start, to zapewne i żonka oraz dzieci by się tego nauczyli, ale tak to bez sensu.

Gdybym pomyślał o tym w czasie budowy domu, to w kuchni, WC i w łazience umieściłbym zwykłe wyłączniki, które uruchamiałyby pompę na 1-2 minuty, bo tyle w rzeczywistości wystarczy.

Teraz zrobię to wykorzystując piloty z alarmu samochodowego + optioprzekaźnik.

Wchodzisz naciskasz i przypuszczam że zanim dosięgnę do kranu, ciepła woda będzie w pobliżu.

 

Dodam jeszcze, że również zaprogramowałem włącz/wyłącz na chybił trafił, ale okazało się że bardziej mi wyszło chybił niż trafił :)

Cały czas mnie dziwiło, dlaczego piec dogrzewa zbiornik CWU, jak jestem sam w domu i wody nie używam.... obieg wody schładzał bojler, a piec musiał to zrekompensować.

Tak więc wyłączyłem pompę i od tego czasu piec "czuwa", ale kosztem zwiększonego zużycia wody.

Co jest droższe dogrzewanie czy woda ? Nie wiem, ale może kiedyś policzę :)

Edytowane przez qwazar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytałem sprzedawcę na jakiej zasadzie działa 1-2 sek powiadamianie sterownika.

Otrzymałem odpowiedź że:

Tak, sterownik wykrywa przepływ ciepłej wody poprzez zmianę temperatury.

Znalazłem w necie instrukcję, w której znalazłem odpowiedź na czym to polega.

Jeśli faktycznie jest tak jak piszą, ma to sens.

 

http://sterownikicwu.home.pl/files/INSTRUKCJACWU14.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa obiegu CWU to bardzo fajny wynalazek, pod warunkiem, że pracuje tylko wtedy gdy jest potrzebna.

Swego czasu zaprogramowałem pracę pompy używając wyłącznika czasowego, który ustawiłem na podstawie obserwacji potrzeb domowników.

Prawda jest taka, że tak też się nie da.

Pompa pracowała, oziębiając wodę w bojlerze, piec dogrzewał CWU i tak w kółko bez sensu, a węgla ubywało.

Opcja z czujnikiem w drzwiach WC niby też rozsądna, ale należy pamiętać, że jak np. żonka tylko w lusterko zechce spojrzeć to pompa też zadziała, tylko po co ?

 

Gdyby była opcja rozruchu pompy "sygnałem" z kranu, to jestem za tym urządzeniem, ale jakoś z opis mnie nie przekonuje, bo w "pisane bajki" z Allegro i nie tylko to ja już nie wierzę.

 

To ubywanie węgla z powodu pompki cwu to mit i tyle

Ciepło nie znika tylko zostaje w domu tak jak ktoś już zresztą napisał

Latem dla ogrzewających wodę kotłem to ok. zgadzam się

Ale zimą i tak musimy grzać to gdzie wy macie te rury z wodą na zewnątrz?

Tylko prąd co najwyżej zużywa pompa ale są juz kilko watowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Podnoszę temat.

 

Czy ktoś używa ten MIKROPROCESOROWY STEROWNIK POMPY CYRKULACYJNEJ CIEPŁEJ WODY UŻYTKOWEJ - CSC 1.4

 

Doszedłem do wniosku, że taka ciepła woda na zawołanie to może dobry sposób na cyrkulację CWU i może lepszy sposób niż włączanie cyrkulacji ciepłej wody sygnałem z czujek alarmu domowego.

 

Proszę o wypowiedzi użytkowników, którzy mają doświadczenie z tym sterownikiem i innych też. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam sterownki tzw. korytarzowy za 45zl zalaczany przyciskiem dzwonkowym w lazience, ustawilem go na 3 minuty.

Dziala tak jak chcialem, jedyne co moglo by byc lepsze to dodatkowy przycisk dzwonkowy w kuchni, no ale teraz to juz za pozno na ciagniecie instalcji

 

Pzdr.

Edytowane przez piwopijca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...