Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Co dobrego zamiast Vitodensa 200-W


jarett

Recommended Posts

Szukam tańszej alternatywy dla Vitodensa 200-W (wersja 19W) o podobnych parametrach. Jednofunkcyjny, kondensacyjny. Ważny jest szeroki zakres modulacji (Viessmann ma od 4,8 ) i łatwa dostępność serwisu. Nadmienię, że ten kocioł ze zbiornikiem 150l kosztuje coś koło 10 tys. zł a na przykład (proponowany w moim projekcie domu) Vaillant ecoTec 186 ze zbiornikiem i pogodówką można wyrwać nawet w okolicach 7500 zł (ale ten już ma modulację od 7,2).

 

Macie jakieś inne pomysły? Czy w ogóle warto zabijać się o tę modulację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł z dobrą modulacją na pewno będzie lepszą opcją niż ten ze słabą. świadczy to też o mozliwościach producenta. Vitodens 200 jest dosc drogi choc sterowanie Viotronic 200 bardzo mi sie podoba. Dla uzytkownika jest mega przejrzyste i proste w obsłudze. Poszukaj kotła GB162 - modulacja nawet od 15% - moim zdaniem kociol nowoczesniejszy od vitodensa 200. Cenowo moze bedzie ciut taniej ....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GB162 czy 152 bo 162 to chyba są o dużej mocy.

 

A 152 występuje w wariantach 16kw i 24kw. Pierwszy będzie dla mnie chyba za mały a drugi za duży. Zresztą cena jest zbliżona do Viessmana a modulacja jednak ciut gorsza chyba (od 5,3).

 

A co do modulacji... pytanie jest bardziej - czy 3000 zł wydane na lepszą modulację zwróci mi się w jakimś sensownym czasie... zapewne nikt nie potrafi na to odpowiedzieć :)

Edytowane przez jarett
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... mam w projekcie w ciula jakichś wyliczeń, nie wiem na co patrzyć.

współczynnik pow. zapotrzebowania ciepła - 57W/m2

współczynnik kub. zapotrzebowania ciepła - 21,3/m3

 

zapotrzebowanie na energię netto do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej w sezonie stand. wynosi 12730 + 9670 kWh/rok

Co mi to powinno mówić ? :)

 

PS. W projekcie są wzięte pod uwagę standardowe okna (ja mam troszkę lepsze - 3szybowe) i zwykły styropian 12cm (ja bede miał 035 lub 031, 15cm).

Edytowane przez jarett
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano rzeczywiście, jakoś miałem przeświadczenie, że te modele mają moc koło 100kw, ale widzę, że weszli teraz z mniejszymi odmianami.

Jest to rzeczywiście jakaś alternatywa. Na pewno oszczędniejsza ale wcale nie tańsza. No i kwestią otwartą pozostaje pytanie czy 15kW będzie ok w moim domu. Bo jeśli tak to można też przebierać w innych kotłach o podobnej mocy, mających zazwyczaj dobrą modulację. Np. Junkers Cerapur Smart 3,3-14kw a kosztuje mniej niż połowę z tego co Vitodens i gb162 (chociaż wiem, że ten junkers to już raczej leciwa konstrukcja).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takie kwiatki lepiej sie bie baw. Wybieraj producenta markowego abys pozniej nie mial problemow z serwisem i czesciami. Co do Junkersa Cerapur, MCRa Dietricha, to troche nie ta klasa co wymieniowny przez Ciebie Vitodens a juz na pewno nie GB162. Po Junkerie to została już właściwie tylko nazwa. To nie są już te same kotły co 20 -30 lat temu.... MCR to ekonomiczna wersja Dietricha.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta, poczytałem o tym Ferroli i wyleczyłem się. Natomiast z Junkersami ponoć mimo wszystko ludzie nie mają większych problemów. Podejrzewam, że jeśli chodzi o ekonomiczność mogą być zbliżone do Viessmana a cena naprawdę powala. Chyba, że się myle :) No i nadal nierozstrzygnięta zostaje kwestia czy te 14kw to aby nie za mało. Na pewno będę musiał pogadać z przedstawicielami wszystkich trzech (Junkers, Viesssmann, Buderus). Vaillant i DeDietrich nie mają raczej nic co by mnie zaciekawiło parametrami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od pomnożenia wSpółczynnika zapotrzebowania na ciepło przez powierzchnię i odpowiednio kubaturę i wyjdzie ci maksymalna konieczna moc cieplna.

Jeśli rocznie wychodzi ci na poziomie 13000 kWh to nie zdziwiłbym się gdyby się okazało, że masz zapotrzebowanie c.a. 6-7 kW czyli nawet Cerapur to za dużo. Jest ciekawy Victrix o modulacji 1,2 do 12 kW. W zależności od ilości łazienek musiałbyś tylko dobrać odpowiednio duży zasobnik.

Za zestaw cerapur z zasobnikiem 120 l i pogodówka FW100 dałem w sklepie internetowy 5555 zł z dostawą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta, poczytałem o tym Ferroli i wyleczyłem się. Natomiast z Junkersami ponoć mimo wszystko ludzie nie mają większych problemów. Podejrzewam, że jeśli chodzi o ekonomiczność mogą być zbliżone do Viessmana a cena naprawdę powala. Chyba, że się myle :) No i nadal nierozstrzygnięta zostaje kwestia czy te 14kw to aby nie za mało. Na pewno będę musiał pogadać z przedstawicielami wszystkich trzech (Junkers, Viesssmann, Buderus). Vaillant i DeDietrich nie mają raczej nic co by mnie zaciekawiło parametrami.

hmm... mam w projekcie w ciula jakichś wyliczeń, nie wiem na co patrzyć.

współczynnik pow. zapotrzebowania ciepła - 57W/m2

współczynnik kub. zapotrzebowania ciepła - 21,3/m3

Przy współczynnik pow. zapotrzebowania ciepła = 57 W/m2 to wystarczy na ogrzanie domu o pow. 200m2 "z hakiem" ( dla 200m2 to 11,4 kW ).

U mnie dla podgrzewu 100% podłogówki kociołek ma obniżoną moc maks. do 11 kW ( domek 159 m2 , w tym 20m2 garaż nieogrzewany ) i spokojnie daje radę.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jakby nie liczyć to wychodzi mi, że mam zapotrzebowanie w granicach 7-8kW. 2 łazienki w tym jedna z prysznicem a druga z prysznicem i wanną (bez masażu). Czyli i junkers i buderus spokojnie dadzą radę, a viessmann jest stanowczo za duży. A junkers ma tę zaletę, że zostaje mi ponad 5000 zł w kieszeni. A kasę tę mogę przeznaczyć np na solary...hmm... budujące wnioski :)

 

PS. Gorzej, że moja żona zafiksowała sobie, że Viessmann to jedyna słuszna (a być może jedyna istniejąca) marka :)

Edytowane przez jarett
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modulacją nie ma się co zbytnio przejmować, wystarczy, że jest jakiś regulator pokojowy i to on decyduje jak ma grzać. Lepiej by było gdyby producenci prześcigali się który zrobi bardziej ciche urządzenie niż kto zejdzie niżej z modulacją. Buderus to tańsza marka Boscha, niby konkurencja dla Junkersa, żeby klient mógł wybierać :) Raczej nie można mówić, że konstrukcje Junkersa są przestarzałe gdyż kondensaty robią od niedawna :) podobnie jak pompy ciepła czy kolektory. Różnice w cenach to nie tylko znaczek ale także podzespoły których nie widać. Inna ważna sprawa to wygląd, jeśli to nie jest kotłownia zabita dechami to też jest to istotne. Tak samo obsługa regulatora. Są czasami takie regulatory, że nawet serwisant za każdym razem podchodzi z instrukcją :) Obsługę musi też załapać żona bo inaczej nici z wyjazdu dla męża :) pozdr adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modulacją nie ma się co zbytnio przejmować, wystarczy, że jest jakiś regulator pokojowy i to on decyduje jak ma grzać. Lepiej by było gdyby producenci prześcigali się który zrobi bardziej ciche urządzenie niż kto zejdzie niżej z modulacją. Buderus to tańsza marka Boscha, niby konkurencja dla Junkersa, żeby klient mógł wybierać :)

 

Ok, ale jaki morał z tego? Junkers czy Buderus?

Powiedzmy,że z Viessmannem dałem sobie już spokój (tylko dlatego, że będzie za duży do mojego domu).

A przeczytałem już 21 z 42 stron wątku użytkowników Junkersa i złego słowa o tym kotle na razie nie znalazłem :) PS. Wygląd nie ma w tym wypadku znaczenia. Sterownik do Smarta FW100 jest chyba w miarę prosty w obsłudze ?

 

a ecocompacta vaillanta sprawdzales? dobry serwis

sprawdzałem, nie jest to jakaś szczególnie atrakcyjna oferta. Przy parametrach takich samych jak ecoTEC jest od niego droższy (tzn od zestawu ecoteca z zasobnikiem). Poza tym najmniejsza wersja (20kW) jest za duża dla mnie.

Edytowane przez jarett
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...