Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

bale, płazy , belki - nazewnictwo .


butynski

Recommended Posts

Maciej74. Albo mamy jednolite nazewnictwo ( od lat ), albo nazywamy wszystko wg wagi i ile kto podniesie. Nie róbmy z tego tematu na dwa fora, bo nie jest tego wart. Ja sam w zaciszu warsztatu używam wielu nazw, które wyszły z obiegu, co nie znaczy, że na forum lub w rozmowie z klientem będę jechał "gwarą".

Kolega zakładając ten wątek, chciał usystematyzować nazewnictwo, co zostało dokładnie zrobione. Nie próbuj teraz odwracać kota ogonem. Poza tym ja też jestem praktykiem - w lipcu będę miał 27 lat pracy w zawodzie - do tego cały czas się dokształcam. Więc nie pindol o dźwiganiu belek, bo mi tym nie imponujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazewnictwo ważna rzecz. Dobrze wiedzieć czego sie potrzebuje i co kupuje. Jak juz te wszystkie nazwy znasz to jedziesz do składu drzewnianego i prosisz o takie a takie belki a pan w kufajce na to że to nie belki tylko bale. Ok. to jeszcze chcesz krawędziaki. Nie, nie! To po prostu łaty. Rozpaczliwie prosisz o pół metra opołów a pan na to że to nie opoły tylko okorki i na metry nie sprzedaje. Dobrze wiedzieć co się kupuje. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślałem, że bal jest większy od belki, bo nazywamy "domy z bali", a to daje pewną wyobraźnię, co do wielkości. Na rysunku, który wkleiłem, widać, że belka jest większa od bala. To dlaczego nazywamy "dom z bali", zamiast z belek?

Tutaj link do strony z którego znalazłem rysunekhttp://www.dachy.info.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1209:historyczne-ciesielskie-konstrukcje-dachowe-propozycja-systematyki-i-uporzdkowania-terminologii-cz-1&catid=28:konstrukcje&Itemid=45 Zobaczcie na ile źródeł powołuje się autor :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płazy ( nazewnictwo używane w rejonach górskich ) - to połówka drzewa powstała w skutek przecięcia wzdłuż pnia i usunięcia części środkowej ( co by nie wyginało ) tzw. rdzenia . Tak więc z jednego drzewa powstają 2 płazy . Nie wypada przy budowaniu z płaza stosować ocieplenia czyli grubość przynajmniej 14 cm

 

Po kilku postach ( bardzo merytorycznych ) proponuję aby płazem i tylko płazem nazywać to co opisałem ale w grubości od 18cm-do ....?? A brusem od 14 cm do 18 cm. Co do belek , bali myślę ,że temat jest otwarty - choć wyjaśniony ( przynajmniej częściowo )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podanym linku http://www.dachy.info.pl......... napisano :

 

"Dzisiaj kłoda ma maksymalnie 9,0 m długości, powyżej to dłużyce"

I tak jest zgodnie z PN EN.

 

Spotkałem się np. z takim innym określeniem ściętych pni :

"Kłoda to ścięty pień drzewa liściastego a dłużyca to ścięty pień drzewa iglastego."

Jak różne mogą być opinie na ten sam temat.

 

"Strzała – pień, na którym możemy prześledzić przebieg osi morfologicznej od podstawy (szyi korzeniowej) aż do wierzchołka drzewa. Strzałę wytwarzają drzewa iglaste oraz olsza z liściastych." - Szymon Bijak Zakład Dendrometrii i Nauki o Produkcyjności Lasu

 

Jest jeszcze kłodzina, ale to kolegów nie dotyczy. pozdrawiam

Edytowane przez subfosylny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślałem, że bal jest większy od belki, bo nazywamy "domy z bali", a to daje pewną wyobraźnię, co do wielkości. Na rysunku, który wkleiłem, widać, że belka jest większa od bala. To dlaczego nazywamy "dom z bali", zamiast z belek?

Tutaj link do strony z którego znalazłem rysunekhttp://www.dachy.info.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1209:historyczne-ciesielskie-konstrukcje-dachowe-propozycja-systematyki-i-uporzdkowania-terminologii-cz-1&catid=28:konstrukcje&Itemid=45 Zobaczcie na ile źródeł powołuje się autor :D.

Tak samo mówi się korniki, robaki w drewnie ( zamiast owady), replika ( replika to kopia wykonana jedynie przez autora oryginału) itd. Słownictwo potoczne częściowo mija się ze słownictwem fachowym, ale ja jestem za "Domy z bali" bo to ładnie brzmi i dobrze się kojarzy.

Odpadam z tego wątku, bo wszystko już zostało powiedziane. Pozdrawiam

Edytowane przez subfosylny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj zdjęcie z książki Władysława Lenkiewicza i Iwony Zdziarskiej-Wis "Technologia Ciesielstwo"

http://images40.fotosik.pl/716/b7afed66e00beed5.jpg

Aby powiększyć kliknij prawym przyciskiem i "otwórz" obrazek :).

 

Tabela kończy się na 250 grubość 275 szerokość - to pewne ograniczenie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...