Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja z miedzi do CO - jak prawidłowo powinna wyglądać??


Andrzej  Grażyna

Recommended Posts

Jak prawidłowo powinna wyglądać instalacja CO z miedzi zakładając że nigdzie nie będzie podłogówki (tylko grzejniki), więc:

- jakie powinny być warstwy izolacji na chudzikau?

- jakie powinny być warstwy styropianu (parter i poddasze)

- gdzie powinny znajdować się rurki miedziane w której warstwie izolacji

- czy rurki miedziane powinny być dodatkowo izolowane (koszulkami)

- jakiej grubości powinny być wylewki

 

i to chyba tyle:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Jezeli dom jest nowo budowany i nie ma jeszcze wylewek betonowych to dlaczego miedz? Zdecydowanie lepszym rozwiazaniem byłoby zastosowanie systemu rozdzielaczowego (najbardziej bezpiecznego) z rur Pex-al-Pex. Przy instalacji miedzianej bedzie dużo lutów, które beda bezposrednio zalane w posadzce ponadto z głównej rury zasileniowej i powrotnej beda odejścia (trójniki) do poszczególnych grzejników. Jezeli nastąpi awaria głownej rury zasilającej eliminuje to ogrzewanie w całym domu. Przy systemie rozdzielaczowym kiedy to rura jest w jednym kawalku (od rozdzielacza do grzejnika) nie ma prawa sie nic dziac. Jezeli nawet powstanie uszkodzenie mechaniczne to zawsze mozemy odciąć ten uszkodzony obieg grzewczy nie eliminując ogrzewania w reszcie domu.......Tak wiec same zalety.

 

Pozdrawiam Tomasz Sulej

http://www.cieplydom.szczecin.pl

 

 

Nikt się nie chce pochwalić jak ma zrobione :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie grube wylewki nie wiem myślę że takie by nie pękały, grubość izolacji czym więcej tym lepiej bo mniejsze straty ciepła, a rurki ułóż w środku izolacji tak by nie miały kontaktu z wylewką i mogły delikatnie pracować i jak dobrze polutowane to na pewno nic nie pęknie, najczęściej układa się w okolicy rurek cieńsze płyty styropianu i buduje się takie kanały dla rurek by po przykryciu była równa powierzchnia ale ciężar by przyjmował styropian a nie rurka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek, a co Ty tutaj robisz :o

gdzie żeś bywał?

 

Cześć Andrzeju

 

Cały czas jestem z Forum:-), nie zawsze odpisuję "publicznie", ale raczej wielu pisze do mnie na priva. Staram się zawsze jak mam czas tu zaglądać, szczególnie lubię wątek Adama o buforze :-), bo jest mi bliski, wszak to mój ulubiony temat w instalacjach.

Nie raz nie odpisuję, bo szkoda zaczynać nową wojnę forumową, ale cośik wisi w powietrzu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jednak ktoś napisze jak powinno być, nie koniecznie trzeba się chwalić:)

 

Instalacja powinna być przeliczona projektowo, tj, opory, przepływy dopuszcalne,dobrane średnice rur, grubość izolacji, armatura równoważąca, regulująca, odcinająca i inne. Nie da się tak napisać jak ma być dobrze. Napewno jest jedno pewne nic co dobre tanie nie jest i nie każdy instalator policzy dobrze instalację.

A pisanie w stylu Kajmana:

" takie by nie pękały, grubość izolacji czym więcej tym lepiej", to szkoda komentować. Wszak można wylać 50 cm wylewki i zaizolować 10 cm izolacji na rury i co będzie dobrze????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...