Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mróz, wysadził,


Recommended Posts

Wiosną zrobiliśmy ogrodzenie .Majster wykopał rów pod fundament głębokości 50cm.a pod słupki 1m ,zalał betonem .Ułożył podmurówkę i słupki z klinkieru .Firma zamontowała przęsła i bramę. która zamykała się ok.Po pierwszych grudniowych mrozach(ok30"C) też zamykała się ok...Ale w lutym po mrozach(25"C) między jednym skrzydłem bramy a drugim powstała 1cm luka.łucznik nie zamykał się.Czy da się coś jeszcze zrobić? Czy co rok ta luka będzie coraz większa?.Jak można temu zapobiec.?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie szczeliny powstają i poszerzają się najbardziej w okresach, kiedy temperatura przechodzi przez zero. Roztapiany śnieg wnika w szczelinę a później zamarzając zwiększa swoją powierzchnię rozpychając szczelinę. Rozwiązaniem problemu może być wysokiej jakości izolacja, która uniemożliwi wodzie wnikanie w szczeliny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w jakim sensie ta szczelina? Słupki bramy odsunęły się od siebie? Bo to raczej nie powinno się stać od mrozu. A może jeden lub oba się przechyliły tworząc u góry szczelinę, a na dole nie lub mniejszą?

Przykłąd z zamarzającą wodą (a zwłaszcza zwiększającą się powierzchnią) chyba raczej nie na miejscu, albo ja kompletnie nie rozumiem, gdzie ta szczelina powstała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdarza sie ze zima wysadza takie wylewki i fundamenty w gore lub delikatnie je przemieszcza ale na wiosne jak mrozy puszcza wraca to na swoje miejsce, poczekajcie do wiosny az mroz pusci ocencie sytuacje czy wrocilo do normy i dopiero wtedy zacznijcie cos dzialac bo teraz nie ma sensu, jesli wysadzilo slupki od bramy w gore to jest duze prawdopodobienstwo ze wroca na swoje miejsce
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o szczelinę .To wygląda jakby dwa słupki na których jest umocowana brama wjazdowa pochyliły się na zewnątrz i w wyniku czego brama się nie zamyka na zamek ,ponieważ jest od siebie odsunięta(jedno skrzydło od drugiego).Dodam jeszcze, że u dołu jest mniejsza przerwa ,a u góry większa o jakieś 3-5 mm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam ten sam problem. U mnie jedną stronę słupka podniosło do góry (na pewno za płytki fundament) i jedno przęsło jest wyżej o ok. 2 cm od drugiego. Mam nadzieję że na wiosnę to się wyrówna. Zastanawiam się jak to poprawić (o ile jest to wykonalne bez wyburzenia) aby w przyszłej zimie tego uniknąć. Jak były roztopy w styczniu to już zaczeło wracać ale znów przyszedł mróz i podniosło jeszcze wyżej o ok. 0,5cm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jst podobna sytuacja ale z bramą przesuwną ,

jak jest ciepło brama dochodzi do słupka i można zamknąć ją na zamek

a w zimie im zimnniej tym szczelina pomiędzy bramą a słupkiem jest większa i nie da rady zamknąć na klucz .

Na wiosnę wszystko wraca do normy .

Myślę , że jest to związane z rozszerzalnością cieplną materiału.

Ale wiem ,że nieraz ogrodzenia pracują , wykrzywiają się , szczególnie na gruntach tzw. wysadzinowych , jakieś glinaste podłoże - woda nie wsiąka i w zimie zamarza w ziemi i podnosi grunt razem z fundamentami ogrodzenia .

Nie widać tego "gołym okiem " bo są to niewielkie różnice ale zbyt płytki fundament potrafi popękać ( dlatego fundamenty np. domów buduje sie poniżej strefy przemarzania )

W każdym razie tak to rozumiem .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...