Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jaka masz blachodachowke?  

3 383 użytkowników zagłosowało

  1. 1. jaka masz blachodachowke?



Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

 

Co prawda jestem dopiero na etapie składania wniosku o pozwolenie na budowę domu, ale rozglądam się już za pokryciem dachu. Zanim zacząłem czytać wen wątek, byłem praktycznie zdecydowany na blachodachówkę modułową Plannja Flex, przede wszystkim ze względu na jej kształt, ale także ze względu na30 letnią gwarancję i na to, że wykonana jest ze stali z huty SSAB o grubości rdzenia 0,5 mm i dodatkowo zabezpieczona jest 50 µm powłoką. Dzięki temu, że jest to blachodachówka modułowa, ma dużo mniejsze odpady niż w przypadku zwykłej blachodachówki.

 

Czytając jednak wypowiedzi m.in. Andrzej Wilhelmi, photos, czy K160, zacząłem się jednak zastanawiać, czy faktycznie nie lepiej ułożyć na dachu dachówkę. Stąd moje pytanie, czy w cenie pokrycia dachu blachodachówką Plannja Flex, da się zrobić pokrycie z dachówki? Jeżeli tak, to jaką wybrać, i czy mój dach wytrzyma jej ciężar, bo został zaprojektowany pod blachodachówkę.

 

Dom, który będę budował to będzie parterowy dom o powierzchni użytkowej 103,72 m2, zbudowany na planie prostokąta. Zgodnie z projektem dach będzie czterospadowy, kopertowy, symetryczny, okap 80cm, wykończony na prosto. Konstrukcja dachu wykonana będzie z litego drewna świerkowego o klasie wytrzymałości C24 łączonego na płytki kolczaste (pas górny 45 x 170, pas dolny 45 x 195, jętka 45 x 120, słupek skrajny 45 x 120, krzyżulec 45 x 145). Powierzchnia dachu 197 m2, kąt nachylenia połaci dachowych 25 st., rozstaw wiązarów 1000 mm. Ściany będą z bloczków H+H o grubości 24 cm, a fundament z bloczków betonowych 25 cm będzie stał na zbrojonej ławie z betonu B20 o szerokości 50 cm i głębokości 30 cm.

 

Bardzo proszę o porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda projektowanie po kosztach. Grubość elementów wiązara za mała i nie chodzi tu o jego wytrzymałość a o możliwość montażu łat. Grubość pasa górnego a co zatem idzie i pozostałych elementów to 60 mm. Maksymalny rozstaw wiązarów to 90 cm a nie 100 cm właśnie ze względu na przekrój łat a nie wytrzymałość wiązarów. Przy tym kącie nachylenia połaci przekrój łat jakie powinny być zastosowane to 5 x 5 cm. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda projektowanie po kosztach. Grubość elementów wiązara za mała i nie chodzi tu o jego wytrzymałość a o możliwość montażu łat. Grubość pasa górnego a co zatem idzie i pozostałych elementów to 60 mm. Maksymalny rozstaw wiązarów to 90 cm a nie 100 cm właśnie ze względu na przekrój łat a nie wytrzymałość wiązarów. Przy tym kącie nachylenia połaci przekrój łat jakie powinny być zastosowane to 5 x 5 cm. Pozdrawiam.

 

Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem zatem, że na takiej konstrukcji dachu nie będzie możliwości ułożenia dachówki. W takim razie czy wybór blachodachówki modułowej Plannja Flex jest dobrym rozwiązaniem (chodzi mi o jakość materiału vs. cena 27,66 zł brutto za arkusz)?

Edytowane przez Mareek1980
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdzie nie napisałem, że na takiej konstrukcji nie będzie można położyć dachówki. Natomiast żeby nie nastąpiło tzw. "łódkowanie" dachu może się okazać, że należy zastosować łaty o przekroju np. 6x6 cm. Do montażu takich łat powinny być gwoździe 6' (15 cm). W przypadku łączenia łat podparcie na takim wiązarze wynosi 22 mm. Jak wbić takiego gwoździa??? Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T ja może z innej strony. Masz dach, rozstaw i przekroje wiązarów zaprojektowane pod blache, nie wazne jaką, kazda w przybliżeniu waży okolo 4-5 kg/m2

Czyli konstrukcję obciążasz wagą pokrycia około 1 tony. Jeśli chodzi o dachówkę to jedna sztuka waży około 4,5-5 kg, a na m2 srednio można przyjąc okolo 10 sztuk. Czyli dachówką obciążysz konstrukcję okolo 10 tonami....10razy wiecej!! Wiadomo że nikt nie projektuje konstrukcji na styk ale tez nie przewymiaruje az tak bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety konstrukcję dachu mam zaprojektowaną w taki sposób jak napisałem wyżej. Robiłem projekt indywidualny i powiedziałem architektowi, że dach będę chciał mieć pokryty blachodachówką nie mając świadomości tego, że inną więźbę projektuje się pod blachodachówkę a inną pod dachówkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to "photos" szacuneczek, chyba możesz przewidywać przyszłość:yes:. Pozdrawiam:bye:.

Czasem cos sie uda poprawnie wywnioskowac :)

 

Trzeba bylo na początku to napisać

Robiłem projekt indywidualny i powiedziałem architektowi, że dach będę chciał mieć pokryty blachodachówką.
Nie byloby zbednej dyskusji...chociaz czegoś sie dowiedziałeś :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem cos sie uda poprawnie wywnioskowac :)

 

Trzeba bylo na początku to napisać

Nie byloby zbednej dyskusji...chociaz czegoś sie dowiedziałeś :)

 

Człowiek uczy się przez całe życie :) Pozostaje mi zatem zrobić lekkie porycie. Wracając do pytania, czy wybór blachodachówki modułowej Plannja Flex jest dobrym rozwiązaniem czy można za te same pieniądze kupić coś lepszego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wedlug mojej opinii jednymi z najlepszych blach na rynku są blachy z huty SSAB Z powloką 50 mikronow. Ma je plannja, budmat, finish, Blachpol i pewnie jeszcze wielu innych producentow. Budmatowska venecja na SSAB ma tylko 35 mikronow więc tu zdecydowanie postawilbym na flexa z plannji, w tym wzorze oczywiście, bo standardowe blachodachowki budmat robi tez w powlokach NOVA i juz maja 50 mikronow, np Venus. Sporo wyższe fale ale cena rownież.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się nad standardową blachodachówką z budmatu, ale w przypadku dachu kopertowego byłoby chyba sporo więcej odpadu.

 

NIe zawsze. Nie wierz sloganom reklamującym jakis nowy typ blachy. Każdy dach jest inny i do każdego trzeba podchodzić indywidualnie. Czasem pomimo iż modulowej wychodzi mniej cena za caly dach może wyjsc wyższa i na ogół tak wychodzi bo jest ona droższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...