Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pomocy bo się gubię - czym się ogrzać


Gębal

Recommended Posts

Witam, zaczynam się już gubić i to mocno. Moja sytuacja wygląda tak, że dom na parterze ma 187m2 pow. użytkowej 227m2 z garażem, do tego 50m2 na poddaszu, gdzie też chciałbym, żeby było w miarę ciepło. Na całym partrze jest przewidziana instalacja podłogowa - wodna. W założeniu na piętrze i w garażu miał być grzejnik. W założeniu miał być piec kondensacyjny i zbiornik 300 l. Mamy 3 dzieci. Niestety okazało się, że gaz będzie za rok, najpóźniej za 2. Czym się ogrzać i czym ogrzać wodę CWU? Mam dużo dylematów. Myślałem o tym, żeby zainstalować kocioł elektryczny i zwiększyć bufor do 1000l? Nie mam solarów. Może PC ale przeraża mnie trochę "próg wejścia" i problem z palnowanymi grzejnikami = dodatkowa komplikacja układu? Kocioł elektryczny Kospel to całkiem nieduży koszt, nie wiem jednak jaka jest efektywność takiego systemu. Mogę przez 2 lata zapłacić więcej niż za gaz powiedzmy 1-1.5 tyś, ale nie 5 tyś. Czy ktoś miał może podobne dylematy i je rozwiązał?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez określenia zapotrzebowania na energię nie ruszysz tematu, różnice w cenach jak wstawisz swoje stawki i sprawność kotła możesz sprawdzić w moim arkuszu

https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=0

osobiście wybrałbym coś takiego

http://allegro.pl/pompa-ciepla-18-4kw-copeland-tanie-grzanie-i1475464348.html

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli gaz ma być za 1-2 lata i jest to pewne na 1000% to polecam przez ten czas grzać się paliwem stałym - drewnem kocioł zgazowujący, węglem zwykly kocioł lub ekogroszkiem, a później podłączyć się do gazu.

Ewentualnie można się zastanowić nad pompą ciepła, ale tutaj już koszty instalacji będą wyższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez określenia zapotrzebowania na energię nie ruszysz tematu, różnice w cenach jak wstawisz swoje stawki i sprawność kotła możesz sprawdzić w moim arkuszu

https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=0

osobiście wybrałbym coś takiego

http://allegro.pl/pompa-ciepla-18-4kw-copeland-tanie-grzanie-i1475464348.html

A zauważyłeś co producent podje w wyjaśnieniach że cytuję: Ogrzewanie domu pompą ciepła jest opłacalne przy temperaturze otoczenia

większej niż –5’C. a zimy u nas srogie o srogie nawet na - 20 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zauważyłeś co producent podje w wyjaśnieniach że cytuję: Ogrzewanie domu pompą ciepła jest opłacalne przy temperaturze otoczenia

większej niż –5’C. a zimy u nas srogie o srogie nawet na - 20 stopni

dlatego polecam pompę jak moja ;))) jako jedyna na naszym rynku może wydajnie pracować do -25st. Za rachunki płacę znacznie mniej niż sąsiad który ma gaz

Edytowane przez ana-76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki dzięki. Tak naprawdę to nie dopuszczam jakoś do siebie myśli o rzeczach obsługowych czyli paliwo stałe. Myślę o prądze (kocioł elektryczny) albo o pompie (ale wtedy już docelowo). Pompa powietrze-woda odpada - nie chcę mieć lodówki na zewnątrz domu a rozwiązania ze źródłem poziomym czy pionowym to +20k do gazu. I tak źle i tak nie dobrze. Macie jakieś doświadczenia z kotłami elektrycznymi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki dzięki. Tak naprawdę to nie dopuszczam jakoś do siebie myśli o rzeczach obsługowych czyli paliwo stałe. Myślę o prądze (kocioł elektryczny) albo o pompie (ale wtedy już docelowo). Pompa powietrze-woda odpada - nie chcę mieć lodówki na zewnątrz domu a rozwiązania ze źródłem poziomym czy pionowym to +20k do gazu. I tak źle i tak nie dobrze. Macie jakieś doświadczenia z kotłami elektrycznymi?

 

nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi z tą lodówką? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moją celowo postawiliśmy ok 15 metrów od domu w tym miejscu docelowo ma być budynek gospodarczy, ale narazie wygląda sobie tak ( ta większa)

 

http://www.klima-med.com/mmap/zubadan.jpg

 

i z profilu ;)

http://www.klima-med.com/mmap/zubadan1.jpg

Edytowane przez ana-76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamiast piec rożnej maści na węgiel to wolałbym już kominek z płaszczem wpięty w instalacje i jakoś się przemęczyc przez te dwa sezony a później tylko dostawic gazówke i zrobic przyłącze gazowe - a kominek dalej może byc wykorzystywany alternatywnie - bynajmniej się nie zmarnuje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też o tym myślałem, ale tu dochodzi ta wielka wielgachna butla... Kocioł elektryczny brałem pod uwagę głównie ze względu na cenę <3000 pln. Praktycznie w momencie pojawienia się gazu podpinam kocioł gazowy i bez zbędnych ceregieli się przełączam. Kominek z płaszczem odpada, wolałbym już śmiecić w kotłowni. Realnie biorę pod uwagę właśnie piec elektryczny i pompę, ale w tym przypadku duży koszt "wejścia" jest czynnikiem, który to wszystko komplikuje. Dlatego zastanawiam się czy wpięcie buforma np. 1000l zamiast 300l sprawiłoby, że instalacja z kotłem elektrycznym lepiej by się sprawdzała?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest miejsce to butle zawsze można schować pod ziemię. Ewentualnie można wziąć najmniejszą butlę i często ją tankować.

 

Bufor 1000L zamiast 300L?? Na pewno wpłynie to korzystnie na instalacje, jeśli będziesz grzał w drugiej taryfie, ale efektów super chyba nie będzie (trzeba wyliczyć zapotrzebowanie budynku na ciepło i porównać z mocą jaką zakumuluje 1000L wody). Dużo korzystniej by było dać dużo podłogówki, to wtedy i komfort lepszy, i lepsza praca (w przyszłości kotła gazowego) źródła ciepła - bardzo duża akumulacja ciepła. Wtedy dla potrzeb budynku będzie można grzać prądem tylko w drugiej taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak z innej beczki, masz pewność że gaz będzie szedł tamtendy? Skąd moje pytanie? 15 lat temu kupowalam od spółdzielni swoje pierwsze mieszkanie, w nowym bloku był zaplanowany gaz ziemny, mieliśmy zrobioną całą instalację pod ziemny bo obok bloku na przestrzeni 2-3 lat miala iść rura. Efekt był taki że po 5 latach ludzie zaczeli usówać rury które 'szły' po ścianach w bloku bo szpeciły, a do dnia dzisiejszego gazociągu brak ;)))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak z innej beczki, masz pewność że gaz będzie szedł tamtendy? Skąd moje pytanie? 15 lat temu kupowalam od spółdzielni swoje pierwsze mieszkanie, w nowym bloku był zaplanowany gaz ziemny, mieliśmy zrobioną całą instalację pod ziemny bo obok bloku na przestrzeni 2-3 lat miala iść rura. Efekt był taki że po 5 latach ludzie zaczeli usówać rury które 'szły' po ścianach w bloku bo szpeciły, a do dnia dzisiejszego gazociągu brak ;)))

Tak, mam dwie pewności, jedna jest taka, że Pani z Gazowni do rozpoczęcia inwestycji brakuje jeden wniosek o zrobienie przyłącza - a ponieważ działki dopiero się dzielą w tej lokalizacji, to wniosków nie zabraknie. Gaz jest 250 m od mojej działki. Druga pewność jest taka, że gmina właśnie przystąpiła do tworzenia MPZP na działce obok (własność gminy) w celu podziału i sprzedaży działek i także będą je zbroić. Nie chcę płacić za 250m przyłącza, skoro normalnie moge je mieć za niecałe 500 pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...