Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pozwolenie na użytkowanie budynku - prośba o pomoc


Recommended Posts

Witam mam takie pytanie. Dobiega właśnie końca budowa domu, którego budowę rozpoczął ładnych naście lat temu teść. Przez tych kilkanaście lat prawo budowlane zmieniało się kilkukrotnie nie w tym rzecz. Zbieramy właśnie wszystkie niezbędne dokumenty pod kątem uzyskania zgody na użytkowanie budynku. W budowie jest kilka odstępstw od pierwotnego projektu ponadto w tym momencie dom nie jest jeszcze ocieplony i co za tym idzie otynkowany. Ma on jednak świadectwo energetyczne. Wczoraj spotkaliśmy się z kimś na kształt naszego kierownika budowy, który w tym momencie kręci nosem i wskazuje, iż warunkiem uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku jest wykonanie owego ocieplenia. Nie chcemy się z tym zgodzić wiadomo pieniądze itd. Proszę o podpowiedź czy kierownik ma rzeczywiście rację i organ nadzoru może warunkować wydanie pozytywnej decyzji od ocieplenia domu. Kierownik wspomniał również o czymś na kształt pozwolenia na częściowe użytkowanie obiektu. Proszę o pomoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najprosciej bedzie zapytac w PINB czy elewacja wymagana czy nie, rowniez informacje o warunkowym uzytkowaniu otrzymacie

 

w moim powiecie w zeszlym roku elewacja do odbioru nie byla wymagana

konieczne sa natomiast barierki zewnetrzne

Edytowane przez face
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy mówicie o elewacji, a tu chodzi o spełnienie warunku energooszczędności zapewnionym przez ocieplenie zewnętrznych ścian by ich współczynnik nie przekroczył 0,3.

Jeśli jest świadectwo energetyczne i z niego wynika, że spełniony jest ten warunek to ocieplenia nie musi być a tym samym i elewacji do odbioru.

Przecież buduje się domy z bloczków BK o grubości 40 cm i ten warunek jest spełniony i odbiory są pozytywne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę może pomogę bo jestem w temacie, właśnie złożyłam - za czwartym podejściem:D dokumenty do odbioru. Wprowadzone zmiany istotne zmieniające bryłę budynku, metraż, kubaturę wymagają nowego projektu; zmiany nieistotne nanosimy czerwonym kolorem na kopiach rzutów i elewacji i potwierdza je na każdej stronie kierownik podpisem i pieczątką. Ważne by nanieść wszystko, zwłaszcza od strony frontowej bo porównują zdjęcie z certyfikatu z projektem! Mój sąsiad do balkonu nad wejściem dostawił filarki i ich nie wyrysował. Przyjechała komisja, przemierzyli, przepatrzyli, dołożyli 500zł kary i kazali zrobić nowy projekt zgodny ze stanem faktycznym - 3500zł! U mnie żądają dodatkowo opisu załączonych rysunków a wygląda to tak ( żeby zrozumieli....)

OPIS ZMIAN NIE ODSTĘPUJĄCYCH W SPOSÓB ISTOTNY OD ZATWIERDZONEGO PROJEKTU DOMU JEDNORODZINNEGO

 

1. elewacja frontowa: dodane okno dachowe, dodane kolumny pod balkonem (zmiany zaznaczone kolorem czerwonym na załączonym rys. A1)

2. elewacja boczna wschodnia: .....................................................................................( " A2)

itp.

im więcej się opisze tym lepiej- niech myślą że jest zrobione surper i może nie przyjdą na kontrolę:popis ma być podpisany przez kierownika i projektanta adaptującego! Mój projektant nie żyje ale to ich nie obchodzi trzeba było wziąć innego do przystawienia pieczątki.

Pozwolenie na częściowe użytkowanie podobno można dostać gdy np. jest wykończony tylko parter a góranie i nie ma barierki na schodach ale wtedy musi być jakoś oddzielona góra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...