Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wklad kominkowy do obudowy akumulacyjnej


maqsz

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 314
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Polonezy też niektórzy przerabiali ....:)

 

Nie nastraszysz mnie latwo, mam gorszy samochod :)

 

A powaznie, to ja sie nie upieram przy tej Tarnawie. Caly czas szukam wkladu stalowego wykladanego szamotem, bo wydaje mi sie, ze bedzie najlepsza namiastka paleniska ceramicznego. Myle sie? Tylko nie jest to latwe zadanie - malo opinii.

 

Tarnava do zabudowy typu HYPOKAUSTUM , czyli obudowy bez wentylacji przenoszącą ciepło w formie promieniowania, absolutnie NIE !

 

No wlasnie, pytanie tylko co to znaczy "odpowiednio wentylowana". Stale, czy mozna nagrzewac z zamknietymi kratkami? Jaka powierzchnia kratek?

Czy grawitacyjne DGP (wypuszczone tylko na poddaszu) zastapi znacznie krotszy obieg wentylacyjny przez kratki obudowy?

Edytowane przez maqsz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wentylowany; zależnie od mocy wkładu np 800 cm dziurek w kratkach, zamykanie okresowe kratek zdecydowanie NIE. Widziałem Tarnavę bez kratek u dołu obudowy która świeciła , Pan Kamieniarz pomyślał że jak daje powietrze do paleniska rurą to do grzania już nie musi. Dół kominka z szamotu i kafli po nagrzaniu zadziałał jak piec hutniczy ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wentylowany; zależnie od mocy wkładu np 800 cm dziurek w kratkach, zamykanie okresowe kratek zdecydowanie NIE. Widziałem Tarnavę bez kratek u dołu obudowy która świeciła , Pan Kamieniarz pomyślał że jak daje powietrze do paleniska rurą to do grzania już nie musi. Dół kominka z szamotu i kafli po nagrzaniu zadziałał jak piec hutniczy ..

 

Proszę powiedzieć, czy Tarnawa obudowana płytkami szamotowymi grubości 2cm mieszcząca we wnętrzu obudowy mały akumulatorek z cegły szamotowej Al40, odbiorem ciepła przez dgp systemem grawitacyjnym i zainstalowaniu kratek w/g zaleceń producenta wkładu ma szansę przetrwania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płytki grubości 2 cm to raczej nie najlepszy materiał na ściny obudowy kominka , temperatury na powierzchni mogą być zbyt duże . Normalnie stosujemy ścianki 4 cm z szamotu lub płyt betonowych na bazie szamotu , uzyskujemy wtedy temperatury powierzchni na poziomie 60 *C . Jeśli powierzchnia kratek i obieg powietrza będzie zgodna z zaleceniami producenta to nic nie stoi na przeszkodzie aby taki wkład zastosować . Jak mam rozumieć ten mały akumulatorek ??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płytki grubości 2 cm to raczej nie najlepszy materiał na ściny obudowy kominka , temperatury na powierzchni mogą być zbyt duże . Normalnie stosujemy ścianki 4 cm z szamotu lub płyt betonowych na bazie szamotu , uzyskujemy wtedy temperatury powierzchni na poziomie 60 *C . Jeśli powierzchnia kratek i obieg powietrza będzie zgodna z zaleceniami producenta to nic nie stoi na przeszkodzie aby taki wkład zastosować . Jak mam rozumieć ten mały akumulatorek ??

 

Witam, wkład Tarnawy już mam ,niestety obudowany GK , chcę go przerobić na ciepły Przy okazji odzyskać co się da ze spalin. Śledzę wątki kominkowe wiem ,że murując układ kanałów spalinowych w/g projektu Enia z"piecyka" ale stosując cegłę szamotową Al 40 mogę zakumulować znaczną część ciepła ze spalin. Pisząc mały miałam na myśli odbiornik dwukanałowy o wymiarach 34 cmx62 cm wysoki 120 cm .Obudowa 4 centymetrowa bardzo mi odpowiada / łatwiej murować/

Edytowane przez Krystyna111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wkład Tarnawy już mam ,niestety obudowany GK , chcę go przerobić na ciepły Przy okazji odzyskać co się da ze spalin. Śledzę wątki kominkowe wiem ,że murując układ kanałów spalinowych w/g projektu Enia z"piecyka" ale stosując cegłę szamotową Al 40 mogę zakumulować znaczną część ciepła ze spalin. Pisząc mały miałam na myśli odbiornik dwukanałowy o wymiarach 34 cmx62 cm wysoki 120 cm .Obudowa 4 centymetrowa bardzo mi odpowiada / łatwiej murować/

 

Krystyna ,

 

jeżeli najlepsza w świecie czeska szkoła budowania czegokolwiek ,ma w ofercie

4 cm elementy , to muszą być one , siła rzeczy jedynymi odpowiednimi do

wykonywania czegokolwiek. Jeśli jeszcze , w dodatku , nie ma innych w

ofercie , to tym bardziej staja się one bezsprzecznie nie do zastąpienia.

 

. To,że wszystkie fabryki szamotu mają w sprzedaży materiał o grubości od

1 cm ,z gradacją co pól centymetra , czyli półtora , dwa , dwa i pół, trzy ( 3,2 też!)

cztery ,pięć ,sześć, itd.... to wszystko jest pikuś , bo najlepsza na swiecie

szkoła budowania czegokolwiek umiała zrobić cztery - cztery musi być trendy.

 

To ,że najlepszy na świecie ,austriacki program projektowania ,symulacji i

obliczania wszystkiego dla zdunów, z kominem włącznie ( program ,o którym

nawet Forest , pomarzyć tylko może ) - wyliczył ,że dla "piecyka" z wymiennikiem

magnezytowym ( o którym czeska szkoła pomarzyć tylko może !) najlepsza

warstwa zewnętrzna , to 2 cm - to wszystko pikuś !

 

Ma być cztery !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

E tam marzenia ...Poproś a będzie Ci dane ... :yes:

Ja poprosiłem ... i korzystać będę ... a że leniwiec jestem i po niemiecku nigdy się uczyć nie chciałem ... to sobie po polsku interfejs poczytać mógł będę .. ale czy program wszystko zaplanować potrafi ... hmm ... się okaże :-)

W razie czego i jakbym nie wiedział za bardzo, to popytam za Olzą ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Tarnava potrafi zrobić się czerwona, to dobrze świadczy o spalaniu.Zaje się że jest zrobiona z żeliwa mogącego przenosić 1100*C. Jeżeli tak jest,to śmiało można ją obudowywać.Należy tylko skutecznie schłodzić spaliny.Odbiornik w granicach 800-1000 kg.

 

Piece z dobrego żeliwa są trwałe tak samo jak piece ceramiczne lub mogą być mocniejsze.

 

Do tej pory rozpatrywaliśmy, że metalowa kaseta "ładuje" odbiornik ceramiczny i ogrzewa obudowę(ciepłą). Odwóćmy to. Mozna zrobić "kasetę" z ceramiki o wadze 800-1000 kg a zamist odbiornika kilka metalowych rur odbierających ciepło od spalin.Taka zamiana powinna być tansza w realizacji i skuteczniejsza w eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Tarnava potrafi zrobić się czerwona, to dobrze świadczy o spalaniu.Zaje się że jest zrobiona z żeliwa mogącego przenosić 1100*C. Jeżeli tak jest,to śmiało można ją obudowywać.Należy tylko skutecznie schłodzić spaliny.Odbiornik w granicach 800-1000 kg.

 

Piece z dobrego żeliwa są trwałe tak samo jak piece ceramiczne lub mogą być mocniejsze.

 

Do tej pory rozpatrywaliśmy, że metalowa kaseta "ładuje" odbiornik ceramiczny i ogrzewa obudowę(ciepłą). Odwóćmy to. Mozna zrobić "kasetę" z ceramiki o wadze 800-1000 kg a zamist odbiornika kilka metalowych rur odbierających ciepło od spalin.Taka zamiana powinna być tansza w realizacji i skuteczniejsza w eksploatacji.

 

Tarnawa już sie nie może doczekać Twoich pieszczot . Bogusław ,

kiedy ty przestaniesz marzyć . Tarnawa i dobre żeliwo (1100 * C !!??)

Ludzie chodzicie po ziemi , czas to zrozumieć , chyba że masz 16 lat....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie robi się rude to jest te lepsze.Te żeliwo "najniższe" (rude) co były odlewane z niego okrągłe kozy, czy blaty kuchenne ,śmiało można grzać na czerwono.

 

Tzw. "kubusie" pamiętam z zimowych poligonów . Czerwone całą noc .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krystyna 111 : OK ! Kanały AKUMULACYJNE łapiące ciepło ze ciepło to bardzo dobra dokładka do klasycznego wkład kominkowego . ALE ; musimy pamiętać aby spaliny wchodzące do komina miały odpowiednia temperaturę , kanał szamotowy odbiera 60-70*C na mb , musimy znać temperatury na wylocie z wkładu i stratę cieplną komina , do zagospodarowania mamy to co "pomiędzy" . UWAGA: Tarnava nie ma uszczelek na drzwiczkach kanały muszą wiec być ponad wylotem spalin aby nie było "cofki" , jeśli układ kanałów będzie "góra dół " to konieczna jest klapa / szyber do krótszego obiegu spalin . Gotowe kanały możesz zobaczyć na http://www.wklady-kominkowe.com.pl/materialy_zdunskie.htm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forest : Szkoda że nie znalazłeś czasu na szkolenie 4.03. 2011 Tematem szkolenia był ciekawy wykład o łączeniu wkładów piecowych z wymiennikiem wodnym oraz kanałami akumulacyjnymi , całość jako kombinacja woda + akumulacja . Dużo było o wkładach wodnych w kombinacji z kolektorami , wkład prowadził kolega z firmy która projektuje takie instalacje w ramach rządowego programu " zielona dotacja" , podawał mnóstwo detali potrzebnych do prac z wkładami wodnymi . Pokazywaliśmy także realnie pracujący układ kv 6.6.2 Tv + solar+ bufor . Ten nowy ośrodek szkoleniowy ma całkiem ciekawe połączenie sali wykładowej z pracownia doświadczalną , akurat testowany był Buderus i "wodn" Olsberg . Mały Morso czekał na swoja kolej ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogusław_58 : To że Tarnava świeciła było efektem źle wykonanej obudowy szamotowej bez wentylacji w dolnej części . W normalnych warunkach takie zjawisko nie powinno nigdy się wydarzyć . Tarnava to wkład do grzania powietrzem i na odzysk ze spalin nie pozostaje wiele energii , 800-1000 kg szamotowej masy akumulacyjnej to wielka przesada . Kanały szamotowe przyjmują energię z 1 kg drewna na 100-110 kg masy . Dla Tarnawy pracującej w DGP można dodać krótki kanał ponieważ tempetura spalin na wylocie jest relatywnie niska , brak ciągu kominowego to zmora różnego rodzaju "przekombinowanych" nasad zarówno wodnych jak i akumulacyjnych .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogusław_58 :... , brak ciągu kominowego to zmora różnego rodzaju "przekombinowanych" nasad zarówno wodnych jak i akumulacyjnych .

 

Zdadzam się całkowicie z tym zdaniem.

Jeśli jednak zastosuje się szyber TD(temperatura dodana lub jak kto woli krótki obieg) i odbiornik opadowy, wtedy wszystko chodzi jak w "szwajcarskim zegarku" i jest ZERO dymienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...