Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zużycie oleju Pomocy


grajesia

Recommended Posts

Witam. Proszę Was o radę.

Wybudowaliśmy dom, do którego wprowadziliśmy się w lipcu 2010. Zatankowaliśmy wtedy 1600l. Dom ma 230 m. Pod koniec września zaczęliśmy grzać, bo mamy problem z wilgocią. Rozszczelaniamy okna rano i wieczorem. Dom jest ocieplony. Jednak paliwa zabrakło już w styczniu. Dokładnie 27. Zatankowaliśmy 1000l. Teraz mamy 9 marca a słyszę już w zbiorniku, że paliwo zaczyna sie przelwać, czyli pewnie będzie trzeba tankować. Znowu!!!!!

Drodzy użytkownicy czy u Was też wszystko idzie w takim tempie? Dodam, ze mamy założone głowice termostatyczne i regulator Auron. Wodę grzejemy rano i wieczorem. Ze względu na małe dzieci grzejemy cały czas. W ciagu dnia mamy ustawioną temp 19,5 a w nocy 18,5. Jest ciepło tylko to zużycie paliwa mnie przeraża. Zwłaszcza, ze 1000l prawie poszło mi w niewiele ponad miesiac!

Jeszcze jedna prośba o radę. Wskaźnik oleju ta skala pokazuje, że zostało 20% a oleju już niestety brak. Mamy założoną rurkę, która ma długość w zbiorniku 2 m. Prawdopodobnie nie sięga ona do końca zbiornika. Pan w sklepie powiedział, ze tak musi być, żeby żadne brudy sie nie dostawały do pieca, ale 20%? Nadmienię, ze zbiornik mamy robiony na zamówienie. Pojemność 1600l, szerokość ok 150 cm i wysokość 220 cm.

Dziękuję za wszystkie Wasze wypowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślmy. 1000l oleju na 40dni (4 dni stycznia, 28 lutego, 8 dni marca). Średnie zużycie dzienne wynosi 1000/40= 25litrów. Daje to nam ok. 250kW energii dla c.o. i c.w.u. dziennie. Jeśli odejmiemy trochę na c.w.u. i podzielimy resztę przez metry to nam wyjdzie zapotrzebowanie na cele grzewcze ok. 100w/m2.

Dom jest nowy i potrzebuje dużo energii, dodatkowo w Twoim rejonie temp. musiały ostro być poniżej zera. Spalanie chyba realne, ewentualnie ciut za duże. W przyszłym roku powinno być dużo lepiej. Myślę, że zużycie będzie niższe o jakieś 30% w Twoim przypadku. Jeśli się mylę to zaraz mnie ktoś sprostuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym się jednak zaczął martwić, jeśli wyliczenie na 163kWh/m2 okaże się to właściwe to na ten metraż zapotrzebowanie na energię wyniesie 37500kWh/rok, aby to zapewnić dostępnym nośnikiem to potrzeba 4020l oleju, przy cenie 3,50zł, sprawności kotła 0,93, koszt przekroczy 14tys zł rocznie. Jest to jeden z droższych nośników energii, dlatego w tym przypadku szukałbym tańszego nośnika. Najprawdopodobniej wpiął bym do układu małą pc pw 7 lub 12 kW, dostępne są w cenie 5 -7,9 tys zł (omawiane ostatnio na FM), jak również wykorzystałbym pc w tanich klimatyzatorach - są to jeszcze nie doceniane źródła energii, ale one w przejściowych okresach potrafią pracować przy wysokim nawet ponad 4 cop, oczywiście skraplacze tych pc montowałbym na południowej nasłonecznionej stronie (służyłyby głównie do celów grzewczych). Już tłumaczę dlaczego - przy wcześniej założonych wartościach olej dostarcza energię za 0,3751zł/kWh, natomiast w/w pc i klimatyzator przy cenie 0,4zł/kWh prądu (taka cena jest możliwa przy taryfie G12) dostarczałyby energię w cenie 0,105zł/kWh - taka dodatkowa inwestycja zwraca się po jednym sezonie grzewczym - i jeszcze trochę zostanie. Ja bym tak planował, ale jak zwykle decyzja należy do inwestora. Zapraszam do sprawdzenia kosztów po wprowadzeniu swoich danych do mojego kalkulatora

https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=0

Pozdrawiam i życzę dobrego wyboru kbab.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...