Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

od puszki górnej do wyłącznika wystarczą ci trzy kable

jednym idzie faza

drugim idzie po włączniku - ruch góra

trzecim po włączniku - ruch dol

w puszcze będziesz miał

- dwa kable - faza i zero

- trzy kable z puszki wylacznika

- trzy kable z rolety

no i oczywiście po jednym kablu ziemi czy jak to się tam teraz nazywa

 

a najlepiej - w sytuacji gdy nie planuje sie rolet od razu zamontować później rolety z sterowaniem radiowym - masz wtedy tylko jedna puszkę do której podpinasz zasilanie rolety - w sumie dwa kable plus ta nieszczęsna ziemia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

cmsydney82 - no takie myślenie zmienia postać rzeczy

ja ci coś powiem

zapomnij o roletach - już to widzę jak po kilku latach od zamieszkania zaczniesz pruć elewację, montować rolety, naprawiać całą strukturę, pruć tynki, kłaść choćby kabel z rolety do puszki, tynkować, malować

echhh.... a nie lepiej zamiast kafelków żyć przez kilka lat chodząc po linoleum ? ;) mając rolety

Jak już się kończy budowa to chce się po prostu mieszkać i cieszyć się chałupą i życiem a nie od razu myśleć o remoncie - policz sobie koszty :) - wybierasz najdroższą opcję z możliwych, nie wartą swej ceny

Edytowane przez jareko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, chyba jednak zrezygnuje calkowicie. Co do elewacji zewnetrznej to nie jest problem wyciac styropian, zamontowac, obudowac i polozyc nowy tynk robiac np. te takie obwodki wokol okien. Nie ma problemu wtedy z kolorem. Ale zapomnialem o sznurku, przebicu w scianie i malowaniem.

No to 7-10tys w kieszeni. Mam nadzieje, ze trzy szyby wystarcza bo chyba na nie sie zdecyduje.

 

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od puszki górnej do wyłącznika wystarczą ci trzy kable

jednym idzie faza

drugim idzie po włączniku - ruch góra

trzecim po włączniku - ruch dol

w puszcze będziesz miał

- dwa kable - faza i zero

- trzy kable z puszki wylacznika

- trzy kable z rolety

no i oczywiście po jednym kablu ziemi czy jak to się tam teraz nazywa

 

4 kable bym zalecił.

Góra, dół, N i PE.

Dziękuje dobranoc. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a chciałeś by roleta zmniejszyła ci wydatki na ogrzewanie? wybacz mój uśmiech :) ale jeśli tylko po to miałeś wydawać kasę to może zwróci się się za życia twych wnuków :p

Nie zastanawiaj się - bierz szyby k=0,5-0,6

Nie. Glownie mi chodzi o ochrone przed wiatrem jak i sloncem. Mieszkalem sporo czasu w pokoju z roleta zewnetrzna i spisywala sie znakomicie. A byl to klimat poludniowo europejski. Ale jednak cena rolet, ktora wynosi prawie tyle samo co okien odstrasza. I z drugiej strony Polska to nie ten sam klimat ale przyzwyczajenie zostalo. Prawdopodobnie zludne i kosztowne. Decyzja podjeta - rezygnuje z rolet.

Jesli chodzi o oszczednosci to zrobilem arkusz, ktory liczy wszystko. Rolety cos tam daja ale inwestycja zwroci sie po ok. 116 latach.

Trzy szyby to juz raczej pewne. Zwroca sie po ok. 15 latach (ogrzewanie drewnem). Mam rowniez pytanie odnosnie szyb ale to juz w innym temacie by nie zasmiecac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy takim sterowniku miedzy RCS-ami masz 4 + ziemia - czyli 5.

przy sterowaniu radiowym masz tylko zasilanie rolety - 2 przewody + ziemia

sterowanie (radiowe) miejscowe - jak dobierzesz odpowiedni sterownik - masz bez przewodów gdyż zasilany jest na baterię (3 lata) i montowany na taśmę obustronnie klejącą w dowolnym miejscu. Możesz dowolnie konfigurować system sterowania i dowolnie go grupować jak i później zmieniać konfigurację - to podstawowa zaleta tego systemu. Np. w salonie możesz jednym przełącznikiem sterować wszystkie rolety w oknach - co w RCS wymaga innego skonfigurowania i rozbudowy. A co jak później okaże się że dwa okna chcesz ze sterowania wyłączyć? Prucie ścian? Tu zmieniasz tylko przyporządkowanie rolety do pilota itd itd

Możliwości jest wiele i tylko trzeba wiedzieć choć mniej więcej czego się chce :) Jak już to się wie dopiero wtedy się dobiera system :)

Edytowane przez jareko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam

Pytałem już o silniki (automatykę) do rolet Somfy ale wrócę jeszcze do tematu. Jestem już blisko wyboru okien/rolet, a więc niedługo z mojej strony popłynie może mniej pytań, a więcj odpowiedzi... ale póki co:

Stoję przed wyborem silników do rolet: Somfy lub Nice. Firma dysponuje obiema markami, naciska jednak na Nice argumentując, że Somfy (wg nich) miało kilka wpadek ostatnio - silniki się psuły.

Kilka postów wyżej pisaliście, że Somfy jest ok, a jak Waszym zdaniem wypada porównanie Somfy - Nice? Pytanie o obiektywne odczucia i chyba w dużej mierze kierowane do montażystów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
wpadki zdarzają się każdemu ale... ale w ciągu wielu lat praktyki zdarzył mi się tylko JEDEN !!!! i to z winy, ewidentnej winy klienta - podał napięcie do ruchu w dol i gore jednocześnie paląc od razu silnik

Dalej uważam że Somfy i...... dopiero później cała reszta

 

No dobrze... niech Wam będzie wybrałem Somfy:D

Poza tym silniki Somfy do bram garażowych mają ponoć akumulatorki i można w razie czego (w czasie braku zasilania) otworzyć i zamknąć nawet do 12 razy!

 

A jak już silniki Somfy w roletach to już cała automatyka do bram garażowych, wjazdowych itp. z Somfy.

 

Zamówienie na okna, rolety i bramy garażowe złożone. Teraz jeszcze ok. 6-7 tyg. i już będę mógł coś napisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to już zalezy kto co lubi.kazde rozwiazanie ma jakies plusy i minusy.

jak chcesz schowac rolety to z nadstawnymi bedzie prościej

jak nie chcesz słyszeć silników to lepiej RZ

jak masz juz wybudowany domek to pewnie wiesz ze okna musisz pomniejszyc jesli miały by byc nadstawne

duzo tego jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, planuje ocieplnie domu jednak nie wiem jak rozwiązać sprawę okien.

Dom stary lata 80-te, okna wymienione na nowe , na oknach mam rolety zewnętrzne.

Roleta częściowo nachodzi na okno.

 

 

Czy ktoś się spotkał z takim problemem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Mam zaplanowane rolety z silnikami radiowymi Somfy Oximo RTS. Przejrzałem instrukcję do napędów Oximo RTS i napotkałem na taki zapis "PODCZAS PROGRAMOWANIA ZASILANY POWINIEN BYĆ WYŁĄCZNIE NAPĘD PROGRAMOWANY W DANYM MOMENCIE" - i tu pojawia się problem, bo ja mam wykonany jeden obwód elektryczny pod rolety, czyli jak wyłączę zasilanie to do wszystkich rolet. A puszki w których mają być podłączone rolety zamierzałem zatynkować na amen.

 

Czy są jakieś standardowe sposoby rozwiązania tego problemu, żeby mieć puszki zatynkowane a móc zaprogramować pojedyncze rolety. Czy pozostaje mi tylko puścić osobny kabel do każdej rolety (rolet jest 9 sztuk) ? albo pogodzić się z tym, że puszek nie będę zatynkowywał ? (jeszcze nie mam tynków)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narysowałem to o czym mówi jareko (jeśli coś pokręciłem to proszę o uwagi).

 

http://img31.imageshack.us/img31/9552/roletajednow.jpg

 

Mała uwaga do PliP: myślę, że Twoje uwagi o "dodatkowych dochodach" w kontekście porad jareko były co najmniej niesmaczne. Jareko jest b. dobrym fachowcem w tematach "okiennych" i skoro poświęca swój czas żeby Ci pomóc to doceń to!

 

Fajne rozwiązanie, podoba mi się bo i fajne i dobre i tańsze niż dobry montaż w warstwie ocieplenia a efekty cieplne podobne. Planuję ścianę dwuwarstwową z ociepleniem 20 cm, wejdą rolety pod styropian jeśli okno będzie zlicowane ze ścianą?

i jakie proponujecie poszerzenia po bokach i od dołu? bo od góry to już w zależności od wielkości skrzynki więc można dać we wszystkich oknach od góry 20 cm powinno być dobrze czy źle rozumuje??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...