Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam, po 5 latach mieszkania w "Przemyślanym" chciałbym podzielić się opinią nt. rolet zewn. firmy Portos z Kalisza. W moim przypadku niestety jestem z nich mega niezadowolny!!! Przynajmniej raz w roku jestem zmuszony do wymiany plastikowego elementu rolety znajdującego się na końcach belki, na którą zawijana jest roleta( zdjęcie poniżej), które zwyczajnie pękają lub rozłamują się na dwie części. Dotyczy to rolet w oknach jak i rolety tarasowej z silnikiem. Proszę o komentarze co może być przyczyną. Jak dla mnie to po [ATTACH=CONFIG]402926[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]402927[/ATTACH] prostu dobór materiału jest tego przyczyną!

Ja bym spróbował trochę inaczej podejść do tematu i ten element który widać nie wytrzymuje wykonał z np metalu lub textolitu lub jeszcze czegoś wytrzymałego, dał zlecenie tokarzowi ( jak tak robię przy innych elementach które nie wytrzymują ) a że tokarza mam ojca :-) ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jakie silniki do rolet polecacie ? jaka firma? szukam rolet zewnętrznych podtynkowych, elektryczne sterowane z jednego punktu w domu

 

ja jestem na etapie przygotówki do montażu silników do rolet zewnętrznych, jestem nowicjuszem w tym temacie ale wybrałem firmę mobilus po długim śledzeniu opini na ten temat. zdecydowałem się na tego producenta poniewaź jest dobry stosunek jakości do ceny. Silniki są ze średniej półki, polski produkt czyli serwis natychmiastowy, 5 lat gwarancji, bardzo dobra cena. ja zakupiłem taki zestaw:

1. Silnik Mobilus M35 ERS 10/14

2. Silnik Mobilus M35 ERS 13/14

3. Pilot Mobilus HTC 2 biały

4. Centralka Cosmo GTW

Zestaw ten umoźliwi mi sterowanie na pilota wszystkimi roletami (takźe kaźdej osobno) oraz sterowanie za pomoca tableta czy smartfona z dowolnego miejsca na świecie. co najważniejsze to nie będę musiał wewnątrz domu ryć dziur przy każdym oknie na instalację a na tym mi zależało ponieważ mam wykończony i zamieszkały dom.instalacje zasilającą doprowadzę tylko na zewnątrz do każdego okna.

tak sobie to wymyśliłem i tego się będę trzymał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

Wiosna coraz bliżej a tym samym ja zbliżam się do rozprowadzenia instalacji do zasilania rolet zewnętrznych w związku z czym chciałbym poradzić się doświadczonych forumowiczów, którzy na co dzień zajmują się montażem rolet i napędów. Tak jak już wcześniej wspomniałem zdecydowałem się na siłowniki do rolet o 7 lat za późno ponieważ dom jest już w pełni wykończony a przy oknach nie mam doprowadzonych kabli zasilających. Tak sobie wymyśliłem, aby przy najmniejszej demolce zrobić to teraz w następujący sposób:

1. Z gniazdek na poddaszu przebić/przewiercić się przez ścianę i wyjść z zasilaniem pod podbitką/okapem dachu,

2. Następnie zdjąć rewizje rolet zew. wyjąć pancerz i pionowo w górę około 1,5m od skrzynki rolety przebić się w styropianie/elewacji rurką fi 18mm

3. Jak już dobiorę się do tej dziurki co wyjdzie pod podbitką to przeciągnę przez nią peszla fi16mm lub rurkę PCV.

4. Jak już będę miał wszystkie przebicia od skrzynek pod podbitkę porobione to połączę puszkami kabelki z okien do tego zasilania które "ukradnę" z gniazdek na poddaszu.

5. Na koniec zostaje podłączenie silników do zasilania.

Teraz kilka pytań:

Czy nie będzie to błędem prowadzenie kabli zasilających w styropianie (w peszlach)?

Czy te kable które będę prowadził już po elewacji pod podbitką tez dawać w peszlach?

Czy łączyć zasilanie silnika w skrzynce rolety tzn obciąć kabel od silnika i zostawić około 30cm i połączyć go złączką np. wago? czy mając kabel przy silniku 180 cm przeciągnąć go przez wywierconą w styro dziurę/peszel i pod podbitką połączyć go w puszce ? - to wydaje mi się bardziej problemowe przy wymianie silnika bo będę musiał ściągać podbitkę żeby odłączyć zepsuty silnik i podłączyć nowy. Plusem tego jest to że nie będzie mi się plątał po skrzynce nadmiar kabla i złączka, a nie ma tam za wiele miejsca.

Może macie jakieś inne sugestie, jakieś lepsze rozwiązania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam,

Czy ktoś z Państwa ma zamonotowane rolety nadstawne hitplus w systemie TPS? Maja ciekawie umiejscowioną rewizje, czyli na zewnatrz, co wydaje sie powinno rozwiazac problem zimnego powietrza wydostajacego sie wlasnie z tych szczelin. Również pianka poliuretanowa jest obiecujaca. No ale nadal pozostaje sposob montarzu (nie udalo mi znalesc instruktarzu). Czy na styku skrzynki i okna znajduje sie izolacja, (np tasma rozprężna)? Czy skrzynka jest przymocowana do nadproża?, Czy jest możliwy ciepły montaż?

Oczywiscie moglbym zadzwonic do sprzedawcy, no ale sprzedawca moze mi sprzedac wszystko ;).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siloj

najlepsza opcja to łączenie w puszkach pod podbitką

Co do łączenia w skrzynce rolety - tak się nagminnie robi przy wymianie silnika. Jedyne o czym musisz pamiętać to to, żeby połączenie miedzi było zabezpieczone przed wilgocią i by kabel nie miał szansy być "zabrany" przez przesuwający się pancerz

Może wydać się śmieszne ale najlepsze połączenie gwarantuje skręcenie przewodów i owinięcie taśma izolacyjną. Później przykręcenie obejmą do boku skrzynki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siloj

najlepsza opcja to łączenie w puszkach pod podbitką

Co do łączenia w skrzynce rolety - tak się nagminnie robi przy wymianie silnika. Jedyne o czym musisz pamiętać to to, żeby połączenie miedzi było zabezpieczone przed wilgocią i by kabel nie miał szansy być "zabrany" przez przesuwający się pancerz

Może wydać się śmieszne ale najlepsze połączenie gwarantuje skręcenie przewodów i owinięcie taśma izolacyjną. Później przykręcenie obejmą do boku skrzynki

 

Dzięki za odpowiedź, w sumie racja że lepiej wykorzystać kabel i pociągnąć go do puszki a w przypadku awarii i wymiany silnika po prostu obciąć kabel w skrzynce przy silniku i wstawić / podłączyć nowy silnik. Czyli tego się będę trzymał żeby dojechać z instalacją do każdego okna i tam zrobię puszki w których będę łączył już kable od silników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tylko jeszcze pamiętaj że jeśli masz silniki RTS to programowanie trzeba najpierw przemyśleć

Dlaczego ?

Bo programuje sie jeden podłączony do sieci silnik. TYLKO jeden w trakcie programowania może być zasilany

 

czyli musze poprowadzić kable od silników do puszek ale łączyć je dopiero jak będę programował?

A czy zaprogramowany juz wcześniej silnik muszę odłączyć od zasilania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Musisz odłączyć

W trakcie programowania wszystkich rolet programujesz każdy silnik z osobna i wtedy tylko on ma być podłączony do sieci

Dlatego zanim zaczniesz programować musisz dokladnie przemyśleć jak je pogrupowac i czym sterować

 

Co do sterowania to planuję tylko radiowo za pomocą pilota cosmo HTC który posiada 24 kanały do obsługi silników i 12 grup. Całość dodatkowo podpięta będzie do centrali Cosmo GTW za pomocą której będę miał możliwość sterowania zdalnego z poziomu smortfona czy też tabletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tylko radiowy a nie po wifi to musisz zapewne programować pojedynczo

Ale w sumie kiepsko wybrałeś

Mechaniczne krancowki przy automatyce to proszenie sie o kłopoty.

 

Nie chciało się nawet sprawdzić?

[h=1]Silnik Mobilus M35 ERS 10/14[/h]

 

 

 

radiowy z detekcją przeszkód do rury fi 40 udźwig 16kg

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tylko radiowy a nie po wifi to musisz zapewne programować pojedynczo

Ale w sumie kiepsko wybrałeś

Mechaniczne krancowki przy automatyce to proszenie sie o kłopoty.

 

Dlacego uważasz że mechaniczne krańcówki?

Silnik Mobilus radiowy z detekcją przeszkód M35 ERS do rury nawojowej fi 40 - 14 obr./min 10Nm. Z elektronicznymi wyłącznikami krańcowymi, zintegrowanym, dwukierunkowym modułem radiowym.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknąłem do instrukcji i wygląda na to, że silnik ma wbudowany przycisk programowania więc oddzielne zasilanie każdego silnika nie jest konieczne.

https://mobilus.pl/files/instrukcje/mobilus_ers_a4_pl.pdf

 

 

Masz rację, też tak myślałem bo wcześniej czytałem instrukcję tylko jareko zbił mnie z tropu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...