Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

tak mi doradzono ... Twoja wątpliwość daje mi do myślenia... okna chcieli zamontować wypuszczone o 2 cm aby schować rolety w tynku - przy czym zapewniając że to bez znaczenia. Na montażu zupełnie się znam, więc ciężko byłoby ocenić ich pracę. lepsze profile pod prowadnice tzn? możesz coś zaproponować?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz sie boje efektow

Po co wypuszczasz okna 2 cm ? By dac 2 cm ocieplenia na nadprozu?

Lepiej dopłac za profile pod prowadnice i okna zamontuj w licu sciany lub dokladnie patrz na rece ekipie ocieplajacej

 

Dlaczego tak bardzo jesteś przeciwny wysuwaniu okien? Przecież jeżeli profil okna ma załóżmy 9 cm, to te 2-3 centymetry niczego nie zmienią.

Wydaje mi się, że wszystko zależy od tego, jak to wszystko zostanie wykonane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu byłem orędownikiem takiego montażu z wysunięciem około dwóch centymetrów ale później zgłaszono mi problemy I co zauważyłem że cały wysiłek monterów okien został popsuty przez ekipe od ocieplenia

W praktyce wyglądało to tak że między wysuniętym oknem a ociepleniem nie było nic. żadnego uszczelnienia żadnego docieplenia tego miejsca

Stąd moja uwaga o nadzorze ekipy wykonującej ocieplenie a tak na marginesie takie wysunięcie jeżeli nie jest konieczne nie daje jakiś radykalnych zmian strat połączenia okna z murem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W praktyce wyglądało to tak że między wysuniętym oknem a ociepleniem nie było nic. żadnego uszczelnienia żadnego docieplenia tego miejsca Stąd moja uwaga o nadzorze ekipy wykonującej ocieplenie a tak na marginesie takie wysunięcie jeżeli nie jest konieczne nie daje jakiś radykalnych zmian strat połączenia okna z murem

 

A jak prawidłowo powinno zostać wykonane ocieplenie elewacji wokół wysuniętego o ok. 2 cm okna ? Styropian z elewacji zlicowany z krawędzią okna, a następnie wąski pasek styropianu (cieńszy o te 2 cm wysuniętego okna) przyklejony bezpośrednio do profilu okiennego ? Mnie więcej tak jak na załączonym zdjęciu ? Biorąc pod uwagę szerokość prowadnic od rolet to tego miejsca na przyklejenie styropianu raczej nie zostanie zbyt dużo. Czy tak ma być ?

P.S. To nie jest moje zdjęcie, mam nadzieję, że autor nie gniewa się za umieszczenie tutaj jego fotki.

 

Wegarek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim musi byc dokladnie wypelniona przestrzen miedzy wysunieta czescia okna a ociepleniem.

Nagminnie.dosuwane sa tylko plyty ocieplenia i powstaja szpary.

Doklejenie pozniej wegarka niewiele pomoze.

Ja bym to zrobil tak:

Na wystajaca czesc okna nakleilbym najpierw tasme rozprezna 20/5 i dopiero pozniej docisnal ocieplenie

Zamiast tasmy mozna.zribic inaczej. Zostawic szczeline 10-15 mm miedzy oknem a ociepleniem a.pozniej dokladnie wypelnil to piana.

Dopiero pozniej wkleilbym wegarek ze stryropianu na klej do ocieplenia w pianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze dwa pytania:

1) Jak prawidłowo powinien zostać zamontowany i ocieplony parapet zewnętrzny, żeby nie było mostków termicznych ? Wiem, trochę offtop, ale pytam o okno z roletą ;)

2) W którym miejscu profilu okiennego powinna kończyć się prowadnica rolety typu Integro, żeby prawidłowo wykończyć styropianem okno przy parapecie ? Czy trzeba jakoś specjalnie przypilnować producenta rolet, żeby prowadnice były krótsze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 - prawidlowo przykleja sie go piana montazowa. Wazne by byla od całym parapetem a nietylko puktowo

2 - zalezy jakie beda parapety. Prowadnica powinna byc na tyle dluga by dotykala parapetu

 

Jak już piszemy o parapetach to pozwolę sobie pociągnąć ten temat. Załóżmy, że będą montowane parapety aluminiowe, jakie uszczelnienie zastosować pomiędzy parapetem, a listwą parapetową okna ? I czy powinno się jakoś dodatkowo wygłuszyć parapet przyklejony na całej powierzchni pianą montażową ? Jeśli tak, to czym najlepiej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo przykrecasz wydre parapetu do listwy podparapetowej

Albo wsuwasz wydre w pierwszy rowek profulu oscieznicy i dokladnie powstala przestrzen pianujesz. Rozwiazanie lepsze prawie jak ciepły parapet :)

Najmniej bedzie ci dudnic w parapet jak pod nim nie bedzie pustek powietrznych ale o tym jak to zrobic juz pisalem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo przykrecasz wydre parapetu do listwy podparapetowej

Albo wsuwasz wydre w pierwszy rowek profulu oscieznicy i dokladnie powstala przestrzen pianujesz. Rozwiazanie lepsze prawie jak ciepły parapet :)

Najmniej bedzie ci dudnic w parapet jak pod nim nie bedzie pustek powietrznych ale o tym jak to zrobic juz pisalem

 

Jeszcze raz dzięki za rzeczową i błyskawiczną odpowiedź. Ostatnie dwa pytania, dotyczące parapetów...obiecuję :) Jak powinna zostać dobrana szerokość parapetów zewnętrznych, czy powinny być szersze niż szerokość ocieplonej wnęki okiennej (tzn. czy parapet ma wchodzić bo bokach w styropian elewacji) ? Jak poradzić sobie z rozszerzalnością termiczną parapetów aluminiowych/stalowych i jak zapobiec ewentualnemu pękaniu tynku na elewacji spowodowanym pracą parapetu podczas intensywnego nasłonecznienia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parapet ma dodatkowe koncowki z tworzywa lub aluminium (drozsze ale o wiele wiele lepsze)

Musi byc luz miedzy parapetem a murem. Przewaznie parapety sa szerokosci okna by pozniej wegarek ocieplenia naszedl na koncowki czyli ok 2 cm

Przestrzeń miedzy koncowkami a ociepleniem powinna byc wypelniona materialem trwale plastycznym (uszczelniacz budowlany badz tasma rozprezna)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Jestem na etapie wyboru rolet zewnetrznych i mam 2 opcje:

 

1- rolety do zabudowy- Byłoby to chyba najlepsze rozwiązanie tylko nie mam w nadproży styropianu (nadproże kształtka U solbet 24) i zastanawiam czy jak odsunę 2 cm od nadproża i włożę tam styropian to czy nie będzie to na tyle zimne miejsce że w tym miejscu będzie mi w domu pojawiała się pleśń

 

2- rolety elewacyjne- myślałem aby przykręcić je u góry do ramy okiennej - minusem jest wygląd oraz to iż zasłoni mi kawałek okna/ szyby.

 

Proszę o opinie który wariant będzie lepszy

Edytowane przez szlapt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Architekt zaproponował RKS-y do okien łączonych systemowym łącznikiem 90 stopni? Gratuluję (braku) wyobraźni przestrzennej...

Poza tym RKS to przestarzały system z przewagą wad na zaletami.

 

polemizowałbym co do opinii nt. RKS-ów poza tym gdzie tam widzisz rolety do okien łączonych 90*??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...