Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Generalną zasadą przy prawidłowym montazu okien jest wydlużenie drogi ucieczki ciepła z wnętrza pomieszczenia na zewnątrz budynku ( Plip chce ją trochę skroóić ) w ścianach dwuwarstwowych należy tez pamiętać o węgarkach które powinny zasłaniac około 80 % powierzchni szerokości ościeżnicy okna a to oznacza że powinny zachodzić na ramę okienną przynajmniej na 6 cm.....zastanawiam się tylko jak zrobić to przy systemie integro gdzie prowadnice raczej nie powinny byc zakryte warstwą ocieplenia...... :D :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 4 weeks później...

Czy możecie podpowiedzieć jak wygląda montaż rolet zewnętrznych na murze.Innych nie możemy założyć,ponieważ dom jest parterowy i ma kąt nachylenia dachu tylko 20 stopni,a wieniec w kilku miejscach jest jednocześnie nadprożem.

Dom już stoi,okna zamontowane,nie ma jeszcze elewacji.

Zastanawiamy się jak zamontować rolety(czy wogóle montować)?

Załóżmy,że montujemy je przed położeniem elewacji.Czy pod prowadnice i skrzynkę można położyć 2cm steropianu,a później prowadnice częściowo zakryć ostatecznym ociepleniem pozostawiając dojście do skrzynki?

Jak powinno to być wykonane prawidłowo?

Aha jeszcze jedno...

Przedstawiciel jednej z firm montujących rolety zwrócił uwagę,że kilka okien jest cofniętych pare centymetrów w górnym odcinku otworu,tuż pod samym nadprożem,że może w tej sytuacji prawidłowo nie przylegać do muru skrzynka i prowadnice.

Czy rzeczywiście będzie z tym problem?

Okna montowane były jesienią.Nie mam pojęcia czy można jeszcze składać reklamację na montaż?

Mam nadzieję,ze dość zrozumiale wyjaśniłam o co mi chodzi.

Pozdrawiam

Agata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Jareko, znalazłam na Twojej stronie zdjęcie rolet integro, zewnętrznych http://jareko.pl/2010_rok/rolety/Integro_foto.jpg

 

Rozumiem, że to są rolety zewnętrzne z pancerzem nadtynkowym, tyle, że część tego pancerza schowana jest w ociepleniu. A nadproże i montaż okna jest standardowy, czyli taki jakby rolet miało nie być tak?? Mniejszy jest tylko w tym miejscu styropian tak? Zastanawiam się cały czas nad tymi roletami, boję się tych nadokiennych beclewer i myślę już o tych z widocznymi pancerzami, ale chciałabym jest tak choć schować jak u ciebie na zdjęciu. Aaa i rozumiem, że ten klinkier nad oknem to tylko ozdoba, nie pełni żadnej funkcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u Pinoka - podtynkowe

na fotce z mej strony - natynkowe

Tak też się domyśliłam ;)

 

A możesz odnieść się do mojego wywodu, czy dobrze myślę, czy znów jestem w błędzie? ;)

 

wklejam " Rozumiem, że to są rolety zewnętrzne z pancerzem nadtynkowym, tyle, że część tego pancerza schowana jest w ociepleniu. A nadproże i montaż okna jest standardowy, czyli taki jakby rolet miało nie być tak?? Mniejszy jest tylko w tym miejscu styropian tak? Zastanawiam się cały czas nad tymi roletami, boję się tych nadokiennych beclewer i myślę już o tych z widocznymi pancerzami, ale chciałabym jest tak choć schować jak u ciebie na zdjęciu. Aaa i rozumiem, że ten klinkier nad oknem to tylko ozdoba, nie pełni żadnej funkcji?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to kształtki klinkierowe

to zdjęcie nie jest akurat z moich prac - ściągnięte z sieci by uzmysłowić iz taka skrzynka wcale nie musi być źle wykończoną i szpecić cala chałupę. Dopiero od niedawna zacząłem fotografować swe prace wiec z czasem na pewno zobaczysz co i jak można bo są rejony w kraju gdzie okna i rolety to jakby standard zamknięcia otworów w budynku.

A co do twojego toku rozumowania - idziesz dobrą drogą. Zapewne pod skrzynkę dali styropian bądź zrobili tak jak już widać na mojej stronie - dodali poszerzenia tworząc najcieplejsze miejsce w całej chałupie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Każde wycofanie okna z lica ściany i zamontowanie go w murze (mówimy o ścianie 2W) zwiększa i to radykalnie współczynnik liniowych strat ciepła na styku mur/okno, ekstremalnie doprowadzi to nie tylko do zwiększonych wydatków na ogrzewanie ale na tworzenie się lodu w tym miejscu.

 

Chciałem jeszcze na chwilę wrócić do tego wątku bo muszę za moment podjąć decyzję co do rodzaju rolet.

Jednym słowem przy ścianie 2W i 15cm styro. nie ma szans na prawidłowe zamontowanie okna z roletą integro BEZ KONIECZNOŚCI dorabiania jakichś dekorów nad oknem. A i przy 20 cm może to być trudne w przypadku kaset nad drzwiami balkonowymi - czy tak?

 

Pytam ponieważ jestem nieenergooszczędnym estetą i mogę płacić 100 zł więcej rocznie za ogrzewanie (z roletą RKS lub BeClewer) w zamian za ładnie wykończone okna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie będzie tylko 100 zeta - to tak na wstępie

Tak, nie będzie możliwości schowania skrzynek w takiej sytuacji jak opisujesz, w przypadku drzwi balkonowych

nie cofając skrzynki we wnękę okienna masz taka sytuacje

skrzynka 205 mm czyli by ja zakryć musisz mieć minimum 210 mm, zakładając ze zlikwidujesz kapinos w skrzynce i od razu na nią pójdzie siatka i klej - mówimy o sytuacji gdy masz w nadprożu ocieplenie, jeśli go nie masz to skrzynkę wraz z oknem należałoby wysunąć o grubość dodanego ocieplenia miedzy skrzynka a nadprożem, czyli minimum 20 mm co już pogrubia ci warstwę ocieplenia do 22 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wzrost kosztów jest wbrew pozorom znaczący gdyż radykalnie chcesz zwiększyć współczynnik liniowy strat na styku okno-mur

Można tak zrobić ale trzeba o tym myśleć już na etapie wznoszenia ścian a najlepiej zanim cokolwiek się zrobi porozmawiać z kimś kto się na tym zna i wybrać metodę najlepszą - to taka uwaga dla tych którzy mają w planach rolety i chcą ze wszelką cenę schować skrzynkę pod elewacją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam ponieważ jestem nieenergooszczędnym estetą i mogę płacić 100 zł więcej rocznie za ogrzewanie (z roletą RKS lub BeClewer) w zamian za ładnie wykończone okna.

No skoro tak to możesz zaszaleć.

Tylko pytanie po kiego czorta ci wtedy rolety dla wątpliwej estetyki, bo sąsiad posiada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wzrost kosztów jest wbrew pozorom znaczący gdyż radykalnie chcesz zwiększyć współczynnik liniowy strat na styku okno-mur

Można tak zrobić ale trzeba o tym myśleć już na etapie wznoszenia ścian a najlepiej zanim cokolwiek się zrobi porozmawiać z kimś kto się na tym zna i wybrać metodę najlepszą - to taka uwaga dla tych którzy mają w planach rolety i chcą ze wszelką cenę schować skrzynkę pod elewacją

 

Jestem na etapie rozpoczęcia_robót_lada_chwila więc myślę, że to dobry moment :)

Mógłbym jeszcze "nielegalnie" cofnąć okno i nadproże względem lica ściany ale pewnie efekt będzie równie opłakany.

 

No skoro tak to możesz zaszaleć.

Tylko pytanie po kiego czorta ci wtedy rolety dla wątpliwej estetyki, bo sąsiad posiada?

 

Dziękuję Ci za tę bezcenną, merytoryczną i jakże pouczającą wypowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz zrobić tak

cofnąć nadproże by wcisnąć miedzy nim a licem ściany 5 cm styropianu

Możesz murując ściany cofnąć (wyciąć) materiał z którego ją murujesz, w obrębie okna cofnąć by zmieścić 5 cm styropianu szerokości 10 cm

I już kłopot z liniowym współczynnikiem masz minimalizowany, bądź wręcz pominięty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...