Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

To w zależności od zastosowanego profilu oraz rodzaju wieszaków

 

gdzieś znalazłem takie info:

"wymiary skrzynek roletowych.

przy oknach o standardowej wysokości (do 150 w Intergo skrzynka ma:

- wieszaki blaszane - 15 cm

- wieszaki z blokada - 16,5 cm

dla balkonów do 2,4 m

- wieszaki blaszane - 18 cm

- wieszaki z blokada - też 18 cm"

 

wychodzi że wejdzie. czym się różnią te wieszaki i co to tak na prawdę jest?

 

a może dla pewności dać wyższy otwór okienny i skrzynkę do środka domu, tylko jak to będzie z parametrami cieplnymi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 2 weeks później...
....

"wymiary skrzynek roletowych.

przy oknach o standardowej wysokości (do 150 w Intergo skrzynka ma:

- wieszaki blaszane - 15 cm

- wieszaki z blokada - 16,5 cm

dla balkonów do 2,4 m

- wieszaki blaszane - 18 cm

- wieszaki z blokada - też 18 cm"

 

....

Jeśli będzie 200 mm styro to i tak za mało żeby schować skrzynki przy balkonach, bo musisz liczyć 20mm + 180mm + 30mm.

Czyli trzeba będzie zrobić opaskę wokoło okna lub tylko na górnej części lub dać grubiej styro po całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad wyborem typu rolet. Jedno duże tarasowe szer. 280cm (HKS) musi dostać Integro ze względu na stabilniejsze mocowanie okna. Ale nie wiem co zrobić z pozostałymi oknami. Lada moment zaczynają się wznosić ściany i będą robione nadproża, więc musze sie zdecydować.

 

Znam schemat mocowania Integro taki: http://www.okna-mikolajczyk.pl/images/rolety/schemat%20integro.pdf

 

Tylko nie wiem ile dokładnie cofnąć nadproże? I czy wogóle moge je cofnąć (ściana pustak cer. 25cm, ocieplenie styro 15cm). Chce aby obudowa rolety była schowana pod elewacją.

 

Tak patrząc na te schematy montowania, to mostek wydaje mi sie że jest w obu pryzpadkach rolet (i integro i nadstawnych), pytanie tylko czy jest jakaś istotna praktyczna różnica między nimi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście trudno uniknąć mostka termicznego stosując rolety w systemie integro lub nadstawnym ....( czasami się to udaje ale nie w każdym przypadku )...można też polemizować czy jedno duże ( 280 cm HKS ) musi dostać integro....są systemy które pozwalają uniknąć mostka i mieć prawidłowo zamontowane okna oraz drzwi przesuwne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla integro idealnym rozwiązaniem jest 20cm ocieplenia, robisz cofnięcie nadproża i całą wnękę wypełniasz izolacją do lica ściany - cała skrzynka i prowadnice znajdują się w warstwie docieplenia. Przy 15 cm ociepleniu mniejsze skrzynki 137mm też tak można zamontować, dla drzwi tarasowych (skrzynka będzie 18cm) w zależności od projektu można dać ocieplenie 20cm tylko na ścianę z drzwiami, zrobić bonie lub cofnąć od lica ściany o 3cm. Każdy z tych sposobów będzie lepszy od rolety nadstawnej.

Wykonanie na drzwi HKS o szerokości 280cm rolety nadstawnej uważam za najgorsze rozwiązanie i nie chodzi tu o słynny "mostek termiczny", tylko mocowanie górą drzwi.

Odnoście cofnięcia nadproża to zrób jak największe, najczęściej jest to zewnętrzna L przysunięta do wewnętrznej, zrobi to wnękę około 6cm na docieplenie przy ścianie 25cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz może gdzieś rysunek tego rozwiązania?

 

Poniżej montaż rolety integro dla wysokich okien lub drzwi tarasowych, przy ścianie dwuwarstwowej 25cm+20cm ocieplenia. Jeżeli skrzynka jest mniejsza można okno wysunąć jeszcze poza lico ściany.

 

Roleta integro dla 20cm ocieplenia

Edytowane przez marmax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady. Trochę więcej teraz zrozumiałem.

 

Czyli przy nadprożach L19 zbliżyć zewnętrzne i wewnętrzne Lki i będzie wcięcie ok. 7cm (25cm-2*9cm) w stosunku do ściany 25cm. Wtedy przy skrzynkach Integro nawet 18cm (a gdzieniegdzie u mnie przy tych 137mm) zmieści się przy styropianie 15cm i ociepleniu samej wnęki styropianem 6-7cm.

 

W tym szerokim 280cm oknie tarasowym mam nadproże lane, więc go nie za bardzo mogę zmieniać, bo pewnie trzeba by było go przeprojektować konstrukcyjnie. Ale tutaj tak sie składa mam elementy drewniane na elewacji (deskowanie poziome) więc mógłbym faktycznie dać styropian 20cm i jeszcze w tych deskach jakoś ukryłbym kasetę rolety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Górna krawędź jest mocowana tak samo. Po to jest kotwa płaska, żeby mocowanie jej było do cofniętego nadproża. Bez problemu wykonuje się montaż warstwowy przy użyciu folii wewnętrznych i zewnętrznych. Przy montażu całego okna w warstwie docieplenia musiał byś przewidzieć jeszcze więcej ocieplenia aby schować czoło rolety (grubość ramy okna 7-9cm + skrzynka 14-18cm). Skrzynka poprzez boczne "pionowe wąsy" jest wsunięta w prowadnice, nie jest mocowana do nadproża. Czasami bardzo szerokie rolety bez podziałów stabilizuje się mocując tylną skrzynkę do nadproża.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

hmm

zależy co chcesz mieć trabanta czy mercedesa??

jeszcze lepsze są rolety nadprożowe takie już montowano ponad 100 lat temu i niektóre pracują do dzisiaj

nadproża dostarcza firma ZFE-ziegel ze Szczecinka

Pewnie sprzedawcy innych systemów będą probowali odwrócić kota ogonem

ale takie są fakty

jest mało solidnych ekip oferujących rolety nadprożowe bo cały proces ich składania w zasadzie odbywa się na budowie

a większość sprzedawców czy monterów woli pójść na łatwiznę i przyjechać z gotową roletą na budowę 10 min założenie na okno i po kłopocie

a nadprożowe można do łuków, trójkątów, trapezów

nie mówiąc już o tym, że w przypadku wymiany okien np po 25 latach przy innych roletach trzeba pruć również całą elewację

w razie wątpliwości proszę pisać

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam, myślałem że wstawienie okien to będzie prosta sprawa.. ale po 3 spotkaniach ze sprzedawcami zacząłem czytać i im dalej w las tym więcej drzew. :( Sytuacja jest taka: Otwór w ścianie ma 270x260cm... Chciałem zamówić albo 3x90cm z ruchomym słupkiem (i jednym fixem), albo uchylno przesuwne dzielone na pół z jednym fixem. Wysokość okna 230cm. Boję się że przy takich rozmiarach i przy rolecie nadstawnej górna krawędź okna będzie bardzo pracować, rolety integro nie mogę dać bo nie zrobiłem nadproża (nie wiedziałem o takich różnicach i zrobiłem jak radzili budowlańcy). Poradźcie mi proszę jak ugryźć ten temat, żeby było dobrze - tzn. żeby dało się zamontować roletę z możliwie małą stratą ciepła i z dobrze zamocowanym oknem.

 

- Widziałem PDFy z okna-mikołajczyk z wypełnieniem okiennym - czy to jest najlepszy sposób?

- A jeśli tak to, czy owe wypełnienie może być wysokie na 30cm? Wydaje mi się to trochę dużo..

- Sprzedawcy polecali rolety nadstawne.. czy to w ogóle wchodzi w grę przy szerokości 270cm?

- Czy roleta może być dla takiej szerokości dzielona czy może być w całości?

 

Bardzo proszę o rozjaśnienie tematu tak, abym przy następnym spotkaniu mógł rozeznać, kto mnie robi w trąbę a kto mądrze radzi.

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem cichą nadzieję, że mi Jareko odpowie jak to zrobić :) Wertuję internet od paru dni, więc co nieco już widziałem, na stronie Jareko również. Dla mnie są to tylko rysunki i zdjęcia. Nie widać na nich ani ciężaru ani sztywności ani faktycznych rozmiarów poszczególnych elementów. Jednak nic nie zastąpi doświadczenia i praktyki. Poza tym google szuka tylko tego co popularne i to tylko wtedy jeśli się wie jak tego poszukać :) Póki co czekam i mam nadzieję, że podpowie mi ktoś, kto na co dzień trzyma te profile w ręku, ma dostęp do materiałów producentów i posiada praktyczną wiedzę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardo prosze o odpowiedz osobie, która sie na oknach nie zna

 

o ile musi byc większy otwor okienny aby zamontować okno z roleta integro?

Sam otwór okienny nie zmienia się, zakładając, że okno jest montowane na krawędzi muru (czyli ściana typu: mur + ocieplenie) ponieważ skrzynka rolety znajduje się od strony zewnętrznej w warstwie ocieplenia. Jedyne co należy zaplanować to pocienienie nadproża w miejscu skrzynki rolety (aby ocieplić skrzynkę). Można też do szalunku nadproża włożyć po prostu kawałek styropianu od strony zewn. - ułatwia to później pracę ekipie ociepleniowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...