Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

nic nie stoi na przeszkodzie byś zrobił jak mówisz - pod prowadnicę nawet i 5cm styroduru i tylko pamiętać by po pewnym czasie dokręcić śruby mocujące gdyż mogą się poluzować

Tylko musisz pamiętać o jednym, gdy prowadnica jest bezpośrednio na ościeżnicy, między skrzydłem a pancerzem rolety masz 15-30 mm luzu, tym samym nie następuje jeszcze zjawisko konwekcji w zamkniętej przestrzeni okno-pancerz i roleta spełnia także funkcję dodatkowej izolacji termicznej i to jest wykorzystywane najmocniej, im dalej pancerz od okno tym opór cieplny takiego zestawu mniejszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Generalnie bardzo często chwalone rolety typu integro w stosunku do rolet nadstawnych - takie idealnie nie są. Nie dość, ze bardzo często wymuszają cofnięcie okna w głąb muru (np ocieplenie 15 cm) co jest poważnym ich minusem to dodatkowo przez rewizje od zewnątrz nie ma możliwości najechania styropianem na ramę jak to się robi w przypadku okien bez rolet.

Minusy te można zniwelować ale jak się zsumuje koszt rolet + koszt dodatkowych poszerzeń to kwota wyjdzie jak za stolarkę okienną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam juz zamontowane rolety podtynkowe. Czy ocieplając dom, nalezy całe prowadnice zakryć styropianem, czy tylko ,,wjechac" styropianem po około 2-3 cm na prowadnice aby można było otwor rewizyjny od spodu otworzyć? Chyba tylko 2-3 cm - dobrze mysle?

Im bardziej zakryte prowadnice tym lepiej od strony termiki. Jeżeli rewizja jest od zewnątrz to zwróć uwagę gdzie jest tej połączenie z boczkiem skrzynki byś nie zablokował możliwości jej otwarcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Kontynuując pytanie odnośnie rolet z tematu o oknach, chciałbym się Was poradzić.

 

Na etapie wykonywania nadproży nie byliśmy zdecydowani na rolety i budowlańcy wykonali lane nadproża, wysokie 10cm (w oknach), nad wszystkimi oknami dali jednak XPS 5cm, nad drzwiami balkonowymi niestety nie (te nadproża mają około 20 wys.) . Nadproża na piętrze są łukowe, jednak okna będą zamawiane proste. Rogi nadproży będą musiały zostać podcięte. Czy podcinać nadproża nad balkonami na całej szerokości na kilka cm, w celu zamontowania tam izolacji pod skrzynki rolet? Okna będą wysunięte około 25mm poza lico muru. Mury są wykonane z betonu komórkowego H+H. Skrzynki rolet w oknach będą częściowo zamontowane na nadprożu, częściowo już na murze, na którym 20mm XPS powinno wystarczyć pod skrzynką?

 

Skrzynki nad balkonami będą miały głębokość 195mm + 25mm na wysunięcie okna = 220mm. Przy ociepleniu 200mm + klej zostanie do zakrycia jakieś 10mm. Myślę to obrobić albo jakimiś boniami albo na ścianach gdzie są balkony dodać około 20mm ocieplenia. Chyba nie będzie widać takiej różnicy między wnękami na piętrze przy balkonach, a na parterze w oknach.

 

Rolety będą prawdopodobnie na systemie Aluprof SP (Integro) na profilach PA39, napędy Elero Rol-Top-868.

Edytowane przez putek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam taki pomysł, odnośnie poprawy przebiegu temperatur w murze na połączeniu muru z oknem + roleta integro.

Proponowano tu zwężenie okien za pomocą poszerzeń co umożliwia późniejsze mocniejsze najechanie styropianem na okno od zewnątrz i jednocześnie stwarzające małe problemy przy tynkowaniu szpalet wewnątrz pomieszczenia.

U jednego z moich klientów będzie to realizowane nieco inaczej. Mur o grubości 30 cm będzie miał zrobione wycięcie zewnętrznej krawędzi otworu o ok 10 cm w głąb otworu i ileś tam cm w bok (może 5). Okno będzie wraz z roletą cofnięte od lica ok 3 cm więc 2 cm okna załapie się na mur właściwy z podklinowaniem po przekątnej oraz nie będzie problemu z zakotwieniem w murze.

 

Efekt powinien być prawdopodobnie taki sam jak z zastosowaniem poszerzenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie o takie cos mi chodziło jak na tym schemacie. Wydaje mi się to łatwiejsze w wykonaniu jak poszerzenia i późniejsze problemy z tynkowaniem wewnątrz.

 

Odseparowanie prowadnicy aluminiowej od okna prowadnicą plastikową niczego nie zmieni. Dalej nie będzie można najechać styropianem na ramę okna przez co mur będzie w tym miejscu słabo ocieplony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
choćbyś nie wiem ile dał styropianu na skrzynkę rolety nadstawnej nie będzie on miał realnie wpływu na ocieplenie skrzynki gdyż w jej środku będziesz miał temperaturę zewnętrzną

Najcieplejsze rozwiązanie to roleta zewnętrzna ze skrzynką na poszerzeniach - jak choćby tu http://www.jareko.pl/rolety-zewnetrzne/problemy-montazowe-z-roletami/ widać idee takiego rozwiązania

 

Witam przebrnąłem co prawda przez kilka z tych 69 stron tematu

jutro zaczynamy stawiać ściany, i ogarnąłem się że nie wiem ile miejsca muszę zostawić na rolety gdybym chciał je zakryć elewacją

link do tej strony "jareko" nie działa, możesz podać działający ?

może ktoś podpowie ile miejsca zostawić w nadprożu na roletę, może inaczej - jest sens zostawiać tam miejsce ?

czy może lepiej zrobić rolety ze zwykłymi zewnętrznymi puszkami ?

jako że link do strony nie działa nie wiem o co chodzi z tymi poszerzeniami, z czego one miały by być zrobione ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi!

@papi240 - wszystko zależy od wysokości okien i potencjalnych rolet. Standard skrzynki to 137. Wiadomo ze do drzwi balkonowych będzie za mała.

@all - przejmujecie się mostkiem termicznym przy ociepleniu prowadnic np. z systemu integro (zakryte 1 cm czy 2 cm). Czy nikt z Was nie pomyślał o tym ze różnica w temperaturach pomiędzy zamkniętą roletą a opuszczoną wynosi około 5 - 6 stopni Celsjusza?

 

@wopik - rolety tak czy siak się opłacają. Mam rolety od 20 lat zanim w polsce nie były jeszcze popularne i nie wyobrażam sobie domu bez nich. Drgania? Wiadomo, trzaski pancerza zawsze były i nie da się ich wyeliminować nawet montując silnik. Ale drgania? Nie ma takiej opcji chyba że masz ekipe do rolet ze stodoły.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...

Witam po raz pierwszy na forum :)

Poszukuję rolet zewnętrznych na trzy wnęki: dwa okna i drzwi "ogrodowe".

Budynek jest już gotowy (z elewacją), więc mają to być rolety natynkowe/naelewacyjne.

O ile z oknami raczej problemu być nie powinno, tak drzwi na ogród stwarzają mały problem (przynajmniej wg firm, które wypytywałem).

Rozmiar wnęki około 295 x 240 cm. Daje to ponad 7 m2 powierzchni i nikt nie chce dać na to gwarancji.

 

Jakie rolety (producent/model) brać pod uwagę przy takiej powierzchni? Albo: jakich zdecydowanie unikać?

 

Zapytałem o wyceny kilku sprzedawców. Dostałem na razie dwie oferty, każda ponad 5,6 tys. zł za trzy rolety z napędem i pilotem. Oprócz wspomnianych rozmiarów mam jeszcze ~145x140 i ~160 x140 cm (podaję wstępnie pomierzone wymiary wnęk). Chciałem z deseniem drewna, przeliczali bodajże dla wariantu "zloty dąb".

Czy ta cena (~5,6 tys. zł za ~11,5 m2) to jakiś standard? Czy próba zdzierstwa? ;-) Wychodzi blisko 500zł / m2 (licząc ze wszystkim: roleta, napęd, pilot, montaż).

Może ktoś poleci sprawdzonego sprzedawcę/montażystę z Wrocławia lub okolic?

Z góry dzięki za info.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak coś czułem, że powinien być większy profil.

Zdziwiony byłem, że sprzedawca zaproponował PA 39 :confused: komentując, że powierzchnia przekracza 6m2 i gwarancji nie będzie.

A co do Portosa: właśnie na forum Muratora czytałem gdzieś mało przychylne opinie o tych roletach...

Jak to w końcu jest? Najniższa półka o dużym ryzyku problemów/awarii, czy raczej standard i warto się nimi zainteresować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję pilnej pomocy. Zamówiłem rolety podtynkowe w systemie aluprof. Dziś zostały zamontowane skrzynki i okazuje się że dostęp jest od spodu co oznacza że prowadnice nie mogą być ocieplone 10 cm od spodu rolety żeby był dostęp. CDla mnie to porażka, będzie mostek termiczny. o z tym można zrobić ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...