Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam pytanie odnośnie silników do rolet: czy warto stosować silniki przeciążeniowe (w sensie prawdopodobieństwa zepsucia się silnika bez tego zabezpieczenia)? Podobno do spalenia silnika może doprowadzić lód w prowadnicach rolety. Docelowo kiedyś tam planuję uruchomić automatykę opuszczającą samoczynnie rolety przy bardzo niskiej temperaturze na podstawie wskazań czujnika temperatury. Nie wiem (może ktoś słyszał o takim przypadku) jak często silniki bez zabezpieczenia ulegają awariom z tego, lub innego powodu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

przeciązeniówka to taki dodatkowy plus w rolecie.

nie jest wymagana ale daje nam tą pewność że jeśli pancerz na swojej drodze napotka przeszkodę to roleta się zatrzyma i nic się z nią nie stanie .

przy silniku bez tego ogranicznika powinno się powiedzieć o możliwych problemach jakie można napotkać podczas gdy coś przeszkodzi rolecie w prawidłowym jej otworzeniu się. mogą zerwać się wieszaki, może pancerz rozczepić się jeden od drugiego , rozwijający się pancerz w puszcze może się porysować , w drastycznym przypadku silnik może się spalić ale one zazwyczaj są wyposażone w termik który przy nagrzaniu się silnika go wyłączy.

Do rolet bez przeciązeniówek zaleca się stosować włączniki bez podtrzymania wtedy musisz stać przy rolecie aby ją zamknąć i tak widzisz czy coś z nią się dzieje.

Jeśli jednak planujesz zrobić coś a'la inteligentny dom to chyba warto zainwestować w przciążeniowe silniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
A kto z Was ma jakieś doświadczenia z montażem okiennic ? Podczas pobytu na południu Francji zakochałam się w domkach z okiennicami. Rolety nie są takie romantyczne, a mój domek jest mały, na wsi i myślę, że okiennice będą do niego pasowały idealnie. Mogą być nawet aluminiowe, bo drewniane podobno mniej trwałe. Czytałam o takich okiennicach z firmy EFFECTOR. Jak się je montuje?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Potrzebuje porady w dziedzinie okien.

Poszukuje okien wraz z roletami do domu parterowego.

Mój główny problem to dobór okien+rolet do otworu okiennego 150x180 cm.

Takich otworów jest 6 sztuk. Wymiarowo wygląda to następująco- typowe pomieszczenie o wysokości 2,7m od posadzki do otworu okiennego 60 cm, otwór okienny 180 cm, nadproże L19 (nadproże zlicowane po obu stronach muru).

No i teraz pojawiają się komplikacje.

Zaprosiłem na budowę „pomiarowca” przedstawiciela firmy M…. produkującej okna na profilach Aluplasta.

Zaproponowano mi okna z roletami nadstawnymi – roleta 16,5 cm + okno 150x150 reszta podmurowana od dołu.

Propozycja niby ok., ale przyjrzałem się całości z zewnątrz i doszedłem do wniosku, że ładniej wygląda cały budynek gdy okno jest zamontowane jak najwyżej nadproża (czyli bez puchy z roletą pod nadprożem). W związku z powyższym odnalazłem coś takiego jak rolety Integro do zabudowy w ociepleniu budynku. Ocieplenie jakie przewidziałem dla budynku to 17-20 cm + ramka wokół okna więc jakieś dodatkowe 2 cm. Tak więc sama puszka od rolety integro powinna się zmieścić bez problemu. Ale problem w tym,że nie mam przygotowanych nadproży do takich rolet.

Wyżej wspomniany „Pomiarowiec” uważa, że mogą wysunąć okno do 2 cm poza lico ściany a prowadnice rolet odstawić na dystansach lub o ile dobrze zrozumiałem na podwójnych prowadnicach, w efekcie mógłbym między skrzynkę rolety a ścianę wsunąć ok. 3 -3,5 cm styroduru.

Niemniej jednak nie dają żadnej gwarancji, że nadproże nie przemarznie.

Co wg Was wybrać?

Jakie mam możliwości zastosowania poprawnego montażu przy maksymalnie wysokim osadzeniu okien?

Czy profil Aluplast 4000 to dobry wybór? Znajomy podpowiada, że tylko Rehau, reszta to dużo niższa półka.

Kolejny dylemat to: max wielkość okna w jednej połaci jakie mogą wykonać to 150x150 cm w pakiecie dwu szybowym, wyższe okno lub pakiet trzy szybowy to już dzielenie okna na dwa skrzydła.

Może ktoś ma jakiś pomysł??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Potrzebuje porady w dziedzinie okien.

Poszukuje okien wraz z roletami do domu parterowego.

Mój główny problem to dobór okien+rolet do otworu okiennego 150x180 cm.

Takich otworów jest 6 sztuk. Wymiarowo wygląda to następująco- typowe pomieszczenie o wysokości 2,7m od posadzki do otworu okiennego 60 cm, otwór okienny 180 cm, nadproże L19 (nadproże zlicowane po obu stronach muru).

No i teraz pojawiają się komplikacje.

Zaprosiłem na budowę „pomiarowca” przedstawiciela firmy M…. produkującej okna na profilach Aluplasta.

Zaproponowano mi okna z roletami nadstawnymi – roleta 16,5 cm + okno 150x150 reszta podmurowana od dołu.

Propozycja niby ok., ale przyjrzałem się całości z zewnątrz i doszedłem do wniosku, że ładniej wygląda cały budynek gdy okno jest zamontowane jak najwyżej nadproża (czyli bez puchy z roletą pod nadprożem). W związku z powyższym odnalazłem coś takiego jak rolety Integro do zabudowy w ociepleniu budynku. Ocieplenie jakie przewidziałem dla budynku to 17-20 cm + ramka wokół okna więc jakieś dodatkowe 2 cm. Tak więc sama puszka od rolety integro powinna się zmieścić bez problemu. Ale problem w tym,że nie mam przygotowanych nadproży do takich rolet.

Wyżej wspomniany „Pomiarowiec” uważa, że mogą wysunąć okno do 2 cm poza lico ściany a prowadnice rolet odstawić na dystansach lub o ile dobrze zrozumiałem na podwójnych prowadnicach, w efekcie mógłbym między skrzynkę rolety a ścianę wsunąć ok. 3 -3,5 cm styroduru.

Niemniej jednak nie dają żadnej gwarancji, że nadproże nie przemarznie.

Co wg Was wybrać?

Jakie mam możliwości zastosowania poprawnego montażu przy maksymalnie wysokim osadzeniu okien?

Czy profil Aluplast 4000 to dobry wybór? Znajomy podpowiada, że tylko Rehau, reszta to dużo niższa półka.

Kolejny dylemat to: max wielkość okna w jednej połaci jakie mogą wykonać to 150x150 cm w pakiecie dwu szybowym, wyższe okno lub pakiet trzy szybowy to już dzielenie okna na dwa skrzydła.

Może ktoś ma jakiś pomysł??

 

Z tego co napisałeś to Pan który był na pomiarach widać że wie co mówi

kolega który napisał że tylko rehau już niekoniecznie:)

z ta max wielkością to się słuchaj bo dobrze mówi i nie szukaj firmy która zrobi większe bo tak sobie zażyczyłeś .

w twoim przypadku sam zadałeś pytanie i sam na nie odpowiedziałeś.

myślę że 3 cm styroduru powinny dać radę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że Pan "pomiarowiec" nie jest przekonany czy taka grubość styroduru wystarczy i nie gwarantuje czy ten montaż wyapadnie prawidłowo.

Zaproponowałem, że zabezpieczę nadproże również od dołu styrodurem np 4 cm, ale tak jak wspomniałem gwarancji przemarzania wg niego nie ma.

Proponuje żeby standardowo zamontować rolety nadstawne.

Nie wspomniał nic o poszerzeniach (dopiero teraz doczytuje co to w ogóle jest) jednak to również obniży wysokość górnej krawędzi okna.

Nie wspomniał również o roletach beclever. Wszystko staram się doczytać na bieżąco.

Ale co wybrać, jak zamontować do końca nie jestem przekonany!!!

Rozumiem, że Rehau nie jest aż tak super produktem? Czy aluplast spokojnie da radę i nie ma powodu żeby doszukiwać nie wiadomo czego?

Czy stosować ciepły montaż (np Soudalem) czy tradycyjny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj to za szybko pochwaliłem .

beclever to system tak jak i aluplast schuco veka itd a co kto z tego zrobi to już bywa różnie.

masz do wyboru rolety nadstawne lub zewnętrzne jak ci nie pasuje że okno będzie za nisko osadzone to pozostają ci rolety zewnętrzne

poszerzenia nic nie wnoszą bo dalej będzie nisko.

3cm styroduru jak dla mnie jest ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3cm styroduru jak dla mnie jest ok

 

skoro ocieplenie dla całego budynku jest przewidziane na poziomie 17-20 cm styropianu ,to jak może być ok 3 cm styroduru? idąc tym tokiem myślenia równie dobrze można byłoby ocieplić cały budynek warstwą izolacji styrodurowej o grubości 3 cm......dla mnie zdecydowanie za mało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę że 3 cm styroduru powinny dać radę

 

jest okey....myślę ,że 3 cm styroduru powinny dać radę....mówi się to z przyzwyczajenia, gdyż najczęściej nie ma możliwości, aby dać więcej.....czy nie lepiej byłoby powiedzieć ? że za mało, ale nie ma sposobu, aby dać więcej....byłaby pochwała za szczerość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest okey....myślę ,że 3 cm styroduru powinny dać radę....mówi się to z przyzwyczajenia, gdyż najczęściej nie ma możliwości, aby dać więcej.....czy nie lepiej byłoby powiedzieć ? że za mało, ale nie ma sposobu, aby dać więcej....byłaby pochwała za szczerość

 

dodaj puszkę i jej ocieplenie policz izolację i wtedy możesz ganić lub chwalić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy aby nie popadacie tu wszyscy w paranoję? Ile mkw będą miały wszystkie skrzynki? Jaki to promil udziału w stratach całego domu? Chyba najważniejsze jest by nie było przemarzania w tym miejscu a tu 2 cm w zupełności wystarczą.

Przypomina mi to dyskusję o stratach ciepła przez dziurkę od klucza

Tu chyba wszyscy powariowali z tymi stratami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu chyba wszyscy powariowali z tymi stratami ;)

 

jest takie stare polskie powiedzenie ,, ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka '' i nie porównujmy strat ciepła dziurki od klucza, do strat zdecydowanie większych

wszystkie skrzynki ?.... to kilka ładnych metrów kwadratowych....a skoro twierdzisz ,że 2 cm wystarczą? zamontuj integro a na mur 25 cm daj 2 cm izolacji....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obliczyłem dla swoich okien

 

więc nie pomyliłem się pisząc , że kilka ładnych metrów kwadratowych....skoro tak dobry jesteś w liczeniu?....policz jeszcze ,ile to wyniesie w przeliczeniu na dziurki od klucza.....a poważnie?....nikt nikogo nie zmusza do oszczędzania....kto bogatemu zabroni ,aby miał mostki termiczne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech inni ocenią czy to ma sens. O jakich mostkach Ty piszesz? Chodzi tylko i wyłącznie o to by w tym miejscu mur nie przemarzał bo wpływ na koszty ogrzewania są pomijalne... nic nie znaczące... null... zero... ale Ty będziesz udowadniał jak Sunrise jakie to ogromne straty generuje.

A ja do końca nie wiem czy wogóle będę miał rolety, fajna sprawa ale kosztowna

 

Wyszło mi 0,05% na tylko jednej ścianie, podejrzewam że na całej chałupie wyjdzie ok 0,005% z całości, przy zakładanym w OZC zapotrzebowaniu na cały rok na ok 1.300 zł da to 0,065 złotego więcej na cały sezon grzewczy

Jest to totalne uproszczenie w obliczeniach,bo uwzględniając zmiany w OZC może wyjść jeszcze lepiej czyli wzrost kosztów jeszcze mniejszy niż 0,065% tylko np. 0,001%

Czy widzisz totalny bezsens pewnych jałowych dyskusji na Forum?

Edytowane przez domowy cieć
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...