Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Membrana czy papa, dachowka czy blacha? Prosze o porade.


michalz2x

Recommended Posts

Witam. W tym roku planujemy kolejne inwestycje i pokrycie domu dachowka lub blacha. Przeczytalem inne watki na temat krycia dachu papa i membrana - i zdania sa podzielone. W zwiazku, z tym, ze czesc wiadomosci bylo nawet z roku 2005, a technologia idzie do przodu - prosze jeszcze raz o informacje - czy warto stosowac membrane i jak faktycznie jest z jej trwaloscia. Na ta chwile - nie wiem czy pokryc dach blacha czy dachowka? Budynek to koperta z podwojnym garazem i 2 lukarny. Wywiazka jest przygotowana pod dachowke ( myslalem o cementowej). Dach bedzie caly deskowany. Po wiadomosciach dostepnych na forum - dochodze do wniosku ze papa daje jednak wieksza gwarancje szczelnosci. Niestety musze zalozyc bledy wykonawcze - bo takich uniknac sie nie da i jesli do tknich dojdzie - zastosowanie membrany moze miec oplakane skutki. Z drugiej jednak strony meczy mnie fakt, ze mam do dyspozycji material ktory technologicznie jest bardziej zaawansowany, ale nie do konca sprawdza sie w ekstremalnych warunkach a pozniejsze naprawy pochlona majatek! Bardzo prosze takze o pomoc - jakie produkty (papa i membrana) mozecie polecic? Sklaniam sie do papy ICOPAL V60 S24 i membran Tyvek Supro, Tyvek Supro Gridz. Czytalem takze o Dorken, Marma Dachowa 3. W internecie sa sprzeczne do siebie opinie na temat membrany Crotop i Dorken?!! Ewentualnie ktora ze wszystkich wymienionych jest optymalna jakosc/cena i sprawdzona? Jakie rozwiazanie wybraliscie u siebie, co Was sklonilo do koncowej decyzji? Bardzo prosze ponownie o opinie. Z gory bardzo dziekuje i pozdrawiam. Michal Edytowane przez michalz2x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Jeśli chodzi o dylemat papa czy folia, papa na pewno dużo żywotniejsza i bardziej szczelna (pod warunkiem prawidłowego pokrycia nią dachu), jednak bierz pod uwagę że pod pape musisz mieć pełne deskowanie co znacznie zwiększa koszty wykonania, poza tym koszt papy dość wysoki. Folie w tym momencie są tak zaawansowane technologicznie że wybierając dobrej jakości materiał masz spokój na wiele lat.

 

Na co zwracać uwagę przy wyborze folii?

Współczynnik Sd jak najmniejszy

Gramatura jak największa

Wytrzymałość na rozciąganie jak największa

 

Dachówka czy blacha...

 

 

Dachówka....ceramiczna czy cementowa? Ta na którą Cie stać, i tak bedzie lepsza od najlepszej blachy.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można usprawiedliwiać wyboru jednej technologi zamiast drugiej argumentując to możliwością popełnionych przez wykonawcę błędów. Czy budując dom zakładasz konieczność zastosowania podwójnego zbrojenia bo się może murarz pomylić? W każdej technologii niekompetentny wykonawca może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Wracając do meritum jak deski to nie folia tylko papa. Jak folia to po co deski? Ja radzę papę na deskowaniu oczywiście z prawidłowo wykonanymi wentylacjami połaci (dachu). Blachodachówkę (imitację dachówki) stosujemy tam gdzie nie ma możliwości zastosowania oryginału czyli dachówki. Na nowym dachu dachówka. Dachówki cementowe to bardzo dobra jakość w rozsądnej cenie. Przy wyborze pokrycia (dachówka cementowa, ceramiczna) radzę kierować się walorami estetycznymi i ceną. Folia ma niewielką odporność na promieniowanie UV i nie stanowi żadnej przeszkody dla nieproszonych gości (np. kuna, ptaki czy owady). Życzę trafnych wyborów. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witaj Andrzej,

 

odpowiadales mi juz na pytanie co do wentylacji dachu kopertowego w innym poscie.

 

ostatnio poszukuje jakis informacji czy tak wykonany dach (deskowanie, szczelna papa, dachowka) mozna od spodu SZCZELNIE zaizolowac pianka zamknietokomorkowa (zamiast welny, szczelin, wiercenia w dachu itp)?

czy taka wiezba/deskowanie nie zgnije (no i wlasnie nie znalazlem ZADNYCH opisow gdy taka wiezba zostala zniszczona a w USA jest to b. popularna metoda izolacji ich 'kanadyjczykow').

dom bede mial raczej suchy (pewnie az za suchy), ogrzewanie wszedzie podlogowka, reku, klimatyzacja.

probowalem znalezc info na polskich i zagranicznych portalach niestety bez sukcesu - pomijam oczywiscie odpowiedzi firm zajmujacych sie natryskiem.

 

pozdrawiam

 

marcel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma doświadczeń jak zachowa się drewno. W domu produkuje się parę wodną niezależnie od sposobu ogrzewania! Nie powinno być problemów gdy pomieszczenia będą wentylowane. Pozdrawiam. Edytowane przez Andrzej Wilhelmi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...