Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Najstarsze, działające pompy ciepła


Liwko

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 154
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Chłodnicy słyszeli... Niestety wszystko może się zepsuć.

 

Nic nie jest wieczne :)

Ale też wymiana sprężarki przez dobry serwis nie jest kosmicznie droga :)

A większość nowych scroll-i to minimum 20000 roboczogodzin musi chodzić :)

Niestety w wypadku instalacji gdzie pomiędzy jednostką wewnętrzną i zewnętrzną jest czynnik chłodniczy np r 410A to jest najistotniejsza porządna robota :)

Jakakolwiek nieszczelność, wilgoć, opiłki lub syf w układzie ma wpływ na żywotność i awaryjność tych urządzeń :)

Dobrze dobrana pompa ciepła nie powinna przekroczyć 2000 roboczogodziny w roku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Dobrze dobrana pompa ciepła nie powinna przekroczyć 2000 roboczogodziny w roku :)

 

Cos w tym jest, u mnie trzeci sezon pracuje PCi Vaillanta geoTherm 62/2 i mam do wczoraj "nabite" 4 381 roboczogodzin pracy pompy i 3 999 zalaczen.

Ilosc zalaczen pompy mam ustawione na min. tj. 3 zalaczenia na godzine, juz mniej sie nie da ustawic.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom pasywny za bardzo nie ma się jak zepsuć :p bo tam nie ma żadnych elementów ruchomych, a to było właśnie głównym powodem założenia tego wątku przez Liwko :)

 

Umiemy czytać? Jak umiemy to czytamy

 

Do otwarcia tego tematu zainspirował mnie duży brak informacji w internecie na temat najstarszych instalacji z pompą ciepła. Nawet na tym forum ciężko kogoś znaleźć kto ma taki system więcej niż 5 lat. Temat jest ciekawy szczególnie dla tych którzy stoją przed wyborem ogrzewania swojego nowego domu. Twierdzą, często błędnie, że to nowość i wiąże się z tym wiele niewiadomych. Prosiłbym jeśli macie jakąś wiedzę na ten temat o podzielenie się z nią na forum. Może to być bardzo ciekawe.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz czy w tym czasie występowały z nimi jakieś problemy. Tylko szczerze.

 

 

 

nie ma problemów żadnych, dla mnie minus tych starych pomp ciepła (polskie pompy ciepła CETUS) to słychać jak się uruchamiają, taką samą mamy już od nastu lat w domu rodzinnym i firmie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma problemów żadnych, dla mnie minus tych starych pomp ciepła (polskie pompy ciepła CETUS) to słychać jak się uruchamiają, taką samą mamy już od nastu lat w domu rodzinnym i firmie

 

 

montowałem Cetusy raz padła cewka zaworu elektromagnetycznego (około 100 zl) i raz strownik za 700 zł.

A zamontowałem około 15 szt wiele lat temu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam Pompę ciepła hibernatus od siedemnastu lat dwanaście lat pracowala w domu jedno rodzinnym na kolektorze poziomym ,pięć lat temu przenioslem ją do obiektu (stary pawilon 220m/2)Pracuje na studniach głębinowych bez pośredniego wymiennika plytowego (nie zalecane ale już się napracowala nie jest mi jej szkoda)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam Pompę ciepła hibernatus od siedemnastu lat dwanaście lat pracowala w domu jedno rodzinnym na kolektorze poziomym ,pięć lat temu przenioslem ją do obiektu (stary pawilon 220m/2)Pracuje na studniach głębinowych bez pośredniego wymiennika plytowego (nie zalecane ale już się napracowala nie jest mi jej szkoda)

 

Tylko ten COP w Hibernatusach malutki.Też będzę wymieniał

Może ktoś kupi 7 kW np. za 3000 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

najstarszą to widziałem w Damgarten w byłym NRD w biurowcu firmy . Zamontowana w 1991 roku , ale to pow-woda i przez wymiennik grzeje powietrze w wentylacji.

Zbudoiwana na 6 sprężarakch tłokowych Danfosa, razem 180KW ,ale logowana jako Viessmann. tylko, że w tedy VIessmann nie produkował pomp tylko logował Danfosa.

Ja w niej wymeiniałem parownik, bo został uszkodzony przez lód, weszło gazu 29 KG typy R22.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
STIEBEL WWK 300 SOL

[ATTACH=CONFIG]124839[/ATTACH]

kupiona jako nowa, po 5 latach zaczęła cieknąć, coś w środku skorodowało i puściło, naprawa nieopłacalna, serwis twierdzi że wiąże się z rozbebeszeniem całości i zniszczeniem izolacji piankowej, czekamy na inną ekspertyzę, kto wie może jeszcze zaskoczy

No własnie taki przykład że nie warto kupywać markowych pompek za ciężkie pieniążki tylko dlatego że są takie debeściaki i jak coś się zepsuje to jest dostęp do części - i co teraaz-dołączyłeś do rzeszy inwestorów nabitych w butelke bo dałeś się nabrać na frazesy o marce.Takie wpisy na forum tylko utwierdzaja mnie że dobrze postąpiłem kupując pompke chinola za niecałe 5000 pln dolne źródło tymi ręcami z podłączeniem za ok 6000pln - na razie jeden sezon grzewczy toto chińskie cudeńko przechodziło w bardzo przyzwoitych kosztach eksploatacyjnych.Jak mi się zepsuje za pięć lat to to nie będzie nad czym rozpaczac .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Temat całkiem świeży. Trzeba było dodać, że zgłoszenie było do firmy Stiebel Eltron, gdzie wskazano kontakt do serwisu w Łodzi. Moja rozmowa w z serwisem TERMAT wskazuje, że temat naprawy zostanie rozwiązany w przeciągu najbliższych dni. Pompa była użytkowana 4 lata, co dla tych pomp jest okresem bardzo krótkim ( normalnie pracują po 20 lat ). Jestem przekonany, że po wizycie serwisu urządzenie bedzie dalej pracować ku zadowoleniu użytkownika i jego portfela.

Jeśli ktoś uważa, że wyroby chińskie mogą konkurować z wyrobami markowymi to ma takie prawo, ale życzę takim użytkownikom dużego portfela i dużo zdrowia w przypadku awarii.W tym wypadku jak widać reakcja serwisu i producenta była prawidłowa.Ciekaw jestem wpisów użytkownika po naprawie.

Pozdrawiam i życzę ciepłej wody za grosze !

Robert Stefaniak

Szef Serwisu Techniki Systemowej Stiebel Eltron Polska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...