Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie Systemem Rozdzielaczowym - Maksymalna Długość Rozdzielacza


Betinka1985

Recommended Posts

cześć forum!

 

1) Kiedyś czytałam jakiś poradnik (chyba WIRSBO) w którym było napisane o ogrzewanie wodnym w systemie rozdzielaczowym że maksymalna zalecana długość przewodu od rodzielacza do grzejnika nie powinna być dłuższa niż 15m. Czy dobrze pamiętam - jest takie ograniczenie? Jeśli tak to z czego ono wynika?

2) oferta handlowa różnych producentów jeśli chodzi o rozdzielacze CO ogranicza się do maksymalnej do liczy obwodów nie większej niż 12 . Czy wiecie z czego to wynika? bo jak bym np chciała rozdzielacz na 20 obwodów to co wtedy? mogę sobie połączyć dwa rozdzielacze jakoś np. 10+10 obwodów?

3) jak się układa takie przewody CO na posadzce? do warstwy styropianu kotwi się PEXy w izolacji o grubości 6mm i potem się wylewa chudziaka tak? Jest to prawidłowe rozwiązanie czy nie?

 

Beata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Rozdzielacze produkowane sa w wariantach od 2-12 obwodów. Sam osobiscie tylko raz dokladałem dodatkowo jeszcze dwa obwody do rozdzielcza 12 obwodowego robiąc z niego 14 obwodowy. Instalacja pracuje już dobrych kilka lat i n ic sie z tym nie dzieje. Dolozyłem ten rozdzielacz tylko dlatego, ze mialem ograniczoną ilośc miejsca zas druga szafka rozdzielaczowa nie zmieścilaby sie. Proponuje jednak trzymać sie max 12 obwodów. Jezeli jednak potrzebujemy wiecej jak 12 obwodów to mozemy zastosowac dwa rozdzielcze. Jezeli zas chodzi o długośc przewodu do grzejnika to nie spotkalem sie nigdy z takim stwierdzeniem, ze max dł przewodu to max 15 m. Najdłuższe odcinki jakie stosowałem do grzejników przy średnicy fi 16 miały ok 25-30 m. Jezeli zas chodzi o ukladanie rury to do dyspozycji mamy izolację lub peszel, który ukladany może byc zarówno na warstwie styropianu, bądz chudym betonie za pomoca podwójnych uchwytów typ "mewki"

 

Pozdrawiam Tomasz Sulej

 

 

cześć forum!

 

1) Kiedyś czytałam jakiś poradnik (chyba WIRSBO) w którym było napisane o ogrzewanie wodnym w systemie rozdzielaczowym że maksymalna zalecana długość przewodu od rodzielacza do grzejnika nie powinna być dłuższa niż 15m. Czy dobrze pamiętam - jest takie ograniczenie? Jeśli tak to z czego ono wynika?

2) oferta handlowa różnych producentów jeśli chodzi o rozdzielacze CO ogranicza się do maksymalnej do liczy obwodów nie większej niż 12 . Czy wiecie z czego to wynika? bo jak bym np chciała rozdzielacz na 20 obwodów to co wtedy? mogę sobie połączyć dwa rozdzielacze jakoś np. 10+10 obwodów?

3) jak się układa takie przewody CO na posadzce? do warstwy styropianu kotwi się PEXy w izolacji o grubości 6mm i potem się wylewa chudziaka tak? Jest to prawidłowe rozwiązanie czy nie?

 

Beata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...