Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Najpierw tynki czy posadzki ?


Recommended Posts

Ja robiłem najpierw posadzki a potem tynki. Taką kolejność powstała jakby sama, wyjaśniam dlaczego. Całą instalację elektryczną poprowadziłem poziomo po ścianach bez bruzd na wysokości warstw styropianu zarówno na parterze jak i na poddaszu. Gniazda elektryczne pełnią też funkcje puszek rozdzielczych. Następnym logicznym krokiem było ułożenie 10 cm styropianu na chudziaku i 3 cm na stropie aby zakryć tą instalację elektryczną, a następnie wykonanie posadzek. Tynkarzom pozostało tylko do zakrycia kilkanaście 20 cm bruzd od gniazd do posadzki. Z doświadczenia wiem że o wiele łatwiej jest usunąć tynkarskie resztki z posadzki wykonanej miksokretem niż z chudziaka czy wylewki na stropie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months później...
To ja się podepnę do tematu :D

Jeżeli najpierw robimy posadzki to co z dylatacją? Jeżeli zrobimy dylatacje posadzki (1cm) potem tynki (1,5 cm) to tak jakby dylatacji nie było???

 

A wiesz co to dylatacja?

 

W takim przypadku jak opisałeś dylatacja będzie. Posadzka będzie oddzielona od ścian, a tynki będą zaczynać się wyżej. Możesz zrobić tą opaskę brzegową z grubszego materiału. Np 2cm.

Tendencja wylewki jest raczej opadająca.

 

Ale i tak jestem za tym aby tynki były pierwsze:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci wyjdzie z harmonogramu (wyższość Bożego Narodzenia nad Wielkanocą)

U mnie były najpierw posadzki bo podłogówka, wykute podejścia do kilku kaloryferów prąd, telefon, ethernet w podłodze i znów kute do gniazdek. Tynki przykryły wszystko. Nie było tak źle z wodą, ale miałem fajną ekipę od tynków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem odpowiednia kolejność prac to najpierw tynki a potem wylewki. Przed tynkami hydraulicy powinni doprowadzić podejścia pod grzejniki, wodę oraz kanalizę do łazienek oraz jeśli będzie ogrzewanie podłogowe wykuć otwory i osadzić w nich szafy do regulacji temperatury.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No robi się dyskusja najpierw tynki czy posadzki. Tak to jest z podpinaniem się do tematu :p

Ja wiem że tynki! Ale jak trzeba najpierw posadzkę to co z dylatacją. I to jest moje pytanie :)

 

i ja wiedziałem, że najpierw tynki, ale dla mnie korzystniej było odwrotnie z różnych przyczyn. A posadzkę dylatowałem od ścian (bo o to ci chodzi w zestawieniu z tynkami) 1cm styropianu. Nic się złego nie stało a tynki są już od roku.

 

p.s. argument o tynkach przed posadzką bo się "nabrudzi" nie ma nic do znaczenia. Plandeki i żwirek, piasek i u mnie zero brudu po tynkach na posadzce. Bardziej trzeba myśleć o pracach z instalacjami i dylatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dylatacje robisz normalnie tak jak by były już tynki. Wywijasz tylko więcej foli na ścianę żeby później przykryć nią wylewki. Dylatacja jest po to żeby wylewka pracowała w poziomie i to że nałożymy później na wylewkę tynki niczemu nie przeszkadza, bo tak jak już ktoś zaznaczył prędzej wylewka siądzie niż się podniesie, a dylatacja na bokach i warstwa ślizgowa wywinięta na wylewce pozwoli jej normalnie pracować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie najpierw tynki. Hydraulik rozkładał wodę, kanalizę, ogrzewanie jak tynki były już suche więc nie rozumiem o co chodzi z zadeptaniem?

 

A o to, że czasami robi się po podłodze wodę, kanalizę, ogrzewanie i elektrykę przed tynkami i posadzką jak u mnie, więc ja robię posadzkę najpierw a potem tynki - i szczerze mówiąc mam inne problemy niż takie pierdoły jak co pierwsze tynki czy wylewki -pozdr ;).

Edytowane przez pepe2009
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...