Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich.W okolicy jednego mojego domu przebudowano Zakopianke ,wiecej tu http://forum.muratordom.pl/showthread.php?125426-odleglosc-drogi-od-domu-przepisy&p=3632887#post3632887 .Przebudowe zrobionoe wbrew wszelkaij logice np: auta mialy wyjezdzac tylem na 3 pasmowa droge i na niej zawracac lub jezdzic 3 pasmowka na wsteczym kilkaset metrow.Ogolnie walek jak smok ,ale do rzeczy samorzadowcy z ZIKITem kombinuja dalej , wlasnie wymyslono ,iz zrobia jakies kretynskie przerobki ,zas mieszkancow wezma specustwa ,wiec pora dzialac by im sie nie udalo.W okolicy jest tzw:" droga serwisowa " ktora prowadzi do kilku domow i firm .Droga ta ma w najwezszym miejscu niecale 3 metry ,zas z najszerszym 445cm.Pytanie: czy ktos wie moze jaka minimalna szerokosc ma miec droga serwisowa ? Nadmieniam ,iz na mocy specustawy chca sasiadowi zabrac ok 130cm ogrodka i zostawic dom przylegajacy bezposrednio do tej drogi .Drugie pytanie , obok idzie normalna droga dwukierunkowa i jak wlasnie zmierzylem w najwezszym miejscu ma niecale 4 metry szerokosci.Jaka jest minimalna szerokosc drogi dwukierunkowej? Pzdr i prosze o odpowiedz .
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/154939-minimalna-szerokosc-drogi-serwisowa-i-dwukierunkowa/
Udostępnij na innych stronach

Wg wikipedii :) na drodze dojazdowej pas ruchu to min 2,5m. Na drogach "zwykłych" projektuje się z reguły pasy 3,5m. Droga dojazdowa z dwoma pasami ruchu wypadałaby więc min. 5m szerokości. Reguluje to jakies rozporządzenie ale niestety nie podano jakie.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/154939-minimalna-szerokosc-drogi-serwisowa-i-dwukierunkowa/#findComment-4606085
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, tu w grę wchodzą przepisy z zakresu prawa budowlanego, a konkretnie Rozporządzenia w sprawie WT…… jeśli chodzi o dojazd do budynków (działek):

 

§ 14. 1. Do działek budowlanych oraz do budynków i urządzeń z nimi związanych należy zapewnić dojście i dojazd umożliwiający dostęp do drogi publicznej, odpowiednie do przeznaczenia i sposobu ich użytkowania oraz wymagań dotyczących ochrony przeciwpożarowej, określonych w przepisach odrębnych. Szerokość jezdni nie może być mniejsza niż 3 m.

2. Dopuszcza się zastosowanie dojścia i dojazdu do działek budowlanych w postaci ciągu pieszo-jezdnego, pod warunkiem że ma on szerokość nie mniejszą niż 5 m, umożliwiającą ruch pieszy oraz ruch i postój pojazdów.

3. Do budynku i urządzeń z nim związanych, wymagających dojazdów, funkcję tę mogą spełniać dojścia, pod warunkiem że ich szerokość nie będzie mniejsza niż 4,5 m.

 

 

Zakładając, że droga serwisowa nie jest drogą publiczną (teoretycznie nie spełnia wymogów ustawy o drogach publicznych), to stosowanie w tym przypadku przepisów prawa budowlanego, wydaje się uzasadnione.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/154939-minimalna-szerokosc-drogi-serwisowa-i-dwukierunkowa/#findComment-4606268
Udostępnij na innych stronach

jeszcze dorzucę cytat z ogólnodostępnego serwisu

Pojęcie tzw. drogi serwisowej jest terminem z zakresu planowania przestrzennego, nie mającym ściśle określonej definicji prawnej. Droga serwisowa stanowi jezdnię o różnych funkcjach niż droga, której towarzyszy, oddzieloną od niej pasem dzielącym, przejmującą ruch lokalny i umożliwiającą - z założenia - zjazd do przyległych do niej nieruchomości [por. wyrok WSA w Warszawie z dnia 31 stycznia 2007 r., VI SA/Wa 2075/06, wyrok WSA w Kielcach z dnia 18 czerwca 2009 r., II SA/Ke 281/09, wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 stycznia 2009 r., IV SA/Wa 1680/08]. Droga serwisowa nie jest więc drogą publiczną, chyba że zostanie zaliczona w odpowiednim trybie do takiej kategorii dróg. Jeżeli warunek ten nie zostanie spełniony droga serwisowa pozostanie tylko drogą wewnętrzną, do której nie mają zastosowania przepisy techniczne dotyczące dróg publicznych. Jeżeli w odpowiedniej decyzji jest mowa o projektowaniu jezdni obsługujących, to obowiązkiem organu jest wyjaśnić, z jakich względów jezdnia obsługująca, droga wyjazdowa (osiedlowa), bądź droga serwisowa ma być traktowana jako poszerzenie drogi publicznej oraz co przemawia za tym aby taka droga miała charakter drogi publicznej, a nie wewnętrznej [por. wyrok WSA w Lublinie z dnia 19 grudnia 2006 r., II SA/Lu 790/06].

 

dodatkowo w odpowiedzi na to pytanie:

Drugie pytanie , obok idzie normalna droga dwukierunkowa i jak wlasnie zmierzylem w najwezszym miejscu ma niecale 4 metry szerokosci.Jaka jest minimalna szerokosc drogi dwukierunkowej? Pzdr i prosze o odpowiedz .

 

jeśli jest to droga publiczna to:

w terenie zabudowanym 4,50 m (szer. pasa 2,25)

poza terenem zabudowanym 5,00 m (szer. pasa 2,50)

(droga klasy D - dojazdowa)

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/154939-minimalna-szerokosc-drogi-serwisowa-i-dwukierunkowa/#findComment-4606701
Udostępnij na innych stronach

No nie dadzą sie normalnemu człowiekowi wypowiedzieć. :) Zaraz jakieś paragrafy, akty prawne, zarządzenia! Paragraf nr ... mówi że... ale za to zarządzenie nr ... już nie bierze tego pod uwagę. Jest jeszcze kodeks ... punkt ... który podobnej sytuacji nie dopuszacza.

Reasumując:

Pas drogowy powinien mieć szerokość 2,5m chyba że to nie jest pas drogowy albo nie znajduje się na drodze. W takim przypadku powinien mieć szerokość 2,25 m o ile nie jest to droga serwisowa bo tam pas ma 3m pod warunkiem że jest jeszcze chodnik który się do pasa nie wlicza chyba że jest to teren zabudowany ale wtedy to znowu będzie 2,5m szerokości w jedną stronę i co łatwo wywnioskować 4,5m w obie. :)

 

Nasi prawodawcy mieli jak to kiedyś mówili hopla z przerzutką ustanawiają takie prawo.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/154939-minimalna-szerokosc-drogi-serwisowa-i-dwukierunkowa/#findComment-4606731
Udostępnij na innych stronach

Są jeszcze przepisy p.poż, (ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych (Dz. U. z dnia 6 sierpnia 2009 r.)

a te wymagają aby droga nie była węższa niż 3 m (§ 13. 3. przytoczonego Rozporządzenia)

 

Co pokrywa się z podanymi wcześniej wymogami prawa budowlanego – tak więc przepisy w zakresie drogi dojazdowej do budynku są raczej spójne.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/154939-minimalna-szerokosc-drogi-serwisowa-i-dwukierunkowa/#findComment-4606837
Udostępnij na innych stronach

Witam i dziekuje za odpowiedzi.Mam jeszcze pytanie czy taki zjazd wymagajacy lamania auta pod katem 180stopni przez 3 pasy drogi glownej i kilkukrotnego wycofywania autem na droge glowna jest zgodny z prawem ? http://img217.imageshack.us/i/obraz091c.jpg/ Auta skrecajace w ta droge mialy sie lamac z Zakopianki i zawracac na ta droge ,jak widac na drodze serwisowej nie ma tez mozliwosci narucenia (w najszerszym miejscu droga ma 4,45 ,zas parcele przylegajce do niej to teren prywatny),wiec wyjazd z tej drogi i wlaczanie sie do ruchu mial odbywac sie tylem lub auto wycofujace z drogi serwisowej mialo jechac kilkaset metrow na wstecznym ,gdyz najblizsze miejce gdzie mozna nawrocic zajduje sie ok 300 metrow .Czy wyjazd auta tylem i jezdzenie tylem po 3 pasmowej drodze(Zakopiance !!!) jest zgodny z prawem ,bo w ZIKICie ,U.M Krakowa ,policji tlumacza nam ze tak.I jeszcze jedno pytanko.Jaka minimalna szerkosc ma miec dwukierunkowa droga serwisowa(bo pewnie dalej tak ja beda nazywac ,bo tak im wygodnej), na ktorej odbywa sie tez ruch pieszy bez wydzielonego chodnika, bo z planow wyinka ,ze moze miec max 420cm i jaka szerkosc musi miec minimalnie droga dojazdowa do parceli budowlanych (parcele sa wprawdzie dwie jedna ze stojacym juz domem ,ale druga ma ok 80 arow ,wiec znajac zycie bedzie podzialona na kilka-kilkanascie parceli)?.Pzdr Edytowane przez gumis107
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/154939-minimalna-szerokosc-drogi-serwisowa-i-dwukierunkowa/#findComment-4607166
Udostępnij na innych stronach

w kwestii samego zaprojektowania i wykonania drogi serwisowej ze zdjecia to jako wytłumaczenie znajduję wyłącznie odpowiedź "klient (zarządca, inwestor) nasz pan" To włączenie to kuriozum uniemożliwiające sensowne manewrowanie pojazdem. Niestety obawiam się, że projektan i inwesor uciekli częściowo od odpowiedzialnosci traktujac tę drogę serwisową jako niepubliczną. Co do jeżdżenia tyłem nie będę tego w ogóle komentował...

W części merytorycznej pytań, zakłądajac, ze jest to droga niepubliczna i stosując w zwiazku z tym przepisy dot. budynków i ich usytuowania, jak juz pisał sSiwy min. pieszojezdnia to 5,00 m szerokosci. Na drogach publicznych jezdnia z mijanką powinna mieć 5,0 m - te 4,20 szer. nie zapewni takiej szerokosci ale tutaj znów niestety przepisy o drogach publicznych nie bedą miec zastosowania i wykonawca zrobi co będzie miał narysowane przez projektanta. Jak to się ma do realiów? Zastanawiam sie nad ekzekwowalnoscią przepisów P.Poż przy tych porzedstawionych rozwiazaniach.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/154939-minimalna-szerokosc-drogi-serwisowa-i-dwukierunkowa/#findComment-4607231
Udostępnij na innych stronach

jaka szerkosc musi miec minimalnie droga dojazdowa do parceli budowlanych (parcele sa wprawdzie dwie jedna ze stojacym juz domem ,ale druga ma ok 80 arow ,wiec znajac zycie bedzie podzialona na kilka-kilkanascie parceli)?.

 

 

Odpowiedź na to pytanie – wyżej (w cytacie „paragrafu”).

 

Przy czym, jak ta droga dojazdowa, nie będzie miała wymaganej szerokości, to najprawdopodobniej, te działki, nie otrzymają pozwolenia na budowę - tak może się zakończyć walka o wymaganą przepisami szerokość drogi .

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/154939-minimalna-szerokosc-drogi-serwisowa-i-dwukierunkowa/#findComment-4607236
Udostępnij na innych stronach

w kwestii samego zaprojektowania i wykonania drogi serwisowej ze zdjecia to jako wytłumaczenie znajduję wyłącznie odpowiedź "klient (zarządca, inwestor) nasz pan" To włączenie to kuriozum uniemożliwiające sensowne manewrowanie pojazdem. Niestety obawiam się, że projektan i inwesor uciekli częściowo od odpowiedzialnosci traktujac tę drogę serwisową jako niepubliczną. Co do jeżdżenia tyłem nie będę tego w ogóle komentował...

W części merytorycznej pytań, zakłądajac, ze jest to droga niepubliczna i stosując w zwiazku z tym przepisy dot. budynków i ich usytuowania, jak juz pisał sSiwy min. pieszojezdnia to 5,00 m szerokosci. Na drogach publicznych jezdnia z mijanką powinna mieć 5,0 m - te 4,20 szer. nie zapewni takiej szerokosci ale tutaj znów niestety przepisy o drogach publicznych nie bedą miec zastosowania i wykonawca zrobi co będzie miał narysowane przez projektanta. Jak to się ma do realiów? Zastanawiam sie nad ekzekwowalnoscią przepisów P.Poż przy tych porzedstawionych rozwiazaniach.

 

Witam ,wlasnie tez sie zastnawim ,bo z tego co wyczytalem to droga przeciwpozarowa musi miec min 350cm ,wiec od razu plany pierwszej przebudowy nadawaly sie do kosza ,a biorac ,iz przy nowych ,planowanych przebudowach przebudowy ,droga serwisowa bedzie aktualnie nazywac sie "droga zbiorcza" http://pl.wikipedia.org/wiki/Droga_klasy_Z i bedzie miala max 420 to tez nie spalnia wymagan przeciwpozarowych i byc moze wlasnie przepisy przeciwpozarowe pozwola zablokowac ta chora inwestycje i zaoszczedzic pieniadze podatnikow(biorac pod uwage ,ze bedzie to piszojezdnia BEZ MOZLIWOSCI ZAWRCANIA AUTEM!!!)Poza tym moze ktos wie co znaczy "Minimalna wysokość skrajni drogi' bo w wikipedi jest napisane ,ze musi wynosic min 460cm ,a jak widac na zdjeciu od domu sasiada do kraweznika jest tylko 420cm..Wiem ze brzmi to troche nieprawdopodbnie ,ale za ta przebudowa stoi niejaki pan Tajster http://www.gazetakrakowska.pl/krakow/213015,krakow-jan-tajster-znow-oskarzony,id,t.html serdeczy kumpel prezydenta Krakowa ,wiec wiele dziwnych rzeczy przestalo mnie juz dziwic .Dzieki za merytoryczne wpisy.Pzdr

Edytowane przez gumis107
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/154939-minimalna-szerokosc-drogi-serwisowa-i-dwukierunkowa/#findComment-4607428
Udostępnij na innych stronach

jaka szerkosc musi miec minimalnie droga dojazdowa do parceli budowlanych (parcele sa wprawdzie dwie jedna ze stojacym juz domem ,ale druga ma ok 80 arow ,wiec znajac zycie bedzie podzialona na kilka-kilkanascie parceli)?.Pzdr

 

Pytanie czy ktoś w ogóle wyda zgodę na podział przy takiej drodze dojazdowej. Może się okazać że podział nie będzie możliwy.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/154939-minimalna-szerokosc-drogi-serwisowa-i-dwukierunkowa/#findComment-4608850
Udostępnij na innych stronach

http://images50.fotosik.pl/718/379ad1af9ae68843m.jpg - tak wyglada skrajnia dla ulicy - w jej obszarze (szerokość , wysokość, nie moze się znajdować żadne urządzenie obce)

 

Witam ,prosba moglys mi wytlumaczyc "jak chlopu' o co chodzi ze skrajnia i ile ma zajmowac zgodnie z prawem skarajnia drogi od kraweznieka. Z gory dziekuje .A droga w najwezszym mjescu ma miec 420cm liczac od tynku domu sasiada do kraweznika po drugiej stronie drogi.Pzdr

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/154939-minimalna-szerokosc-drogi-serwisowa-i-dwukierunkowa/#findComment-4609122
Udostępnij na innych stronach

skrajnia musi mieć szerokosć jezdni plus (zgodnie z rysunkiem) po pół metra w każdą stronę (prawo,lewo) licząc od czoła krawężnika. Czyli szerokosć krawężnika również wlicza się w to pół metra. MInimalna wysokosć za zgodą zarzadcy drogi to 3,50 m. ALE pamiętaj, że te wytyczne dot. dróg publicznych. Rozporządzenie w sprawie war. technicznych dla budynków o ile pamiętam nie reguluje kwestii skrajni. zatem Znów należałoby w tym wypadku odwołać się do przepisów ppoż
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/154939-minimalna-szerokosc-drogi-serwisowa-i-dwukierunkowa/#findComment-4609179
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...