Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Współczynnik izolacji cieplnej 0,39 czy 0,45


miklamer

Recommended Posts

Witam,

 

Ja nie mam zamiaru tyle omawiac tematu jaka welna mineralna lepsza (o tym naczytalem sie dostatecznie wiele) ale czy rzeczywiscie warto inwestowac w wspolczynnik 0,39 czy tez przy 15cm + 5cm opcja 0,45 jest wystarczajaca.

 

30% roznicy ceny tego samego producenta, to wiele (w/g mojej opini) czy tez 30% przy takiej roznicy to nic i nie powinno sie nawet brac pod uwage kladzenia takiej welny?

 

pow. do izolacji ok 170-180m kw. dodatkowo na poddachu 8 kaloryferow (pod kazdym z okien dachowych).

 

z gory dzieki za info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda kwestia dopłaty do wełny o lepszym współczynniku a zwrotu kosztów, przypuśćmy na ogrzewaniu.

 

Planuję dać na dach 30cm wełny (od ściany kolankowej do kalenicy; teraz lub w przyszłosci pewnie coś wrzucę w sufit podwieszany by nie grzać stryszku). Znalazłem np taka ofertę:

 

http://allegro.pl/welna-mineralna-knauf-150mm-slask-opolskie-i1493124052.html

 

Tym samym 30cm wełny o wsp. 0,044 kosztuje 17.42 zł/m2. Biorąc pierwszy lepszy Isover Uni-Mata 0,039 wychodzi jakieś 26 zł/m2.

 

Lub http://allegro.pl/welna-owens-corning-gr-15-cm-i1490454921.html co daje jakieś 22 zł/m2 przy wsp. 0,040.

Edytowane przez mp_krk
Poprawa linku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

Pozwolicie że podepnę się pod temat i napiszę co ja mam zamiar zrobić by ocieplić swoje poddasze. Mianowicie:

 

Wariant A to wełna Rockwoll - Top Rock 150mm (wsp. 0.035) + na krokwie 2 x mata Super Rock 50mm (wsp. 0,035)

 

Wariant B to wełna Isover - Super mata 150mm *(wsp. 0.033) + aku płyta 2 x 50mm (wsp. 0,037)

 

A może połączyć te dwa rozwiązanie i byłoby: między krokwie Isover Super mata 150mm (wsp. 0,033) + na krokwie Rockwoll 2 x super rock 50mm (wsp. 0,035) ?

 

Co wy na to, co będzie lepsze?

pozdrawiam

jack

Edytowane przez siloj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda kwestia dopłaty do wełny o lepszym współczynniku a zwrotu kosztów, przypuśćmy na ogrzewaniu.

 

Planuję dać na dach 30cm wełny (od ściany kolankowej do kalenicy; teraz lub w przyszłosci pewnie coś wrzucę w sufit podwieszany by nie grzać stryszku). Znalazłem np taka ofertę:

 

http://allegro.pl/welna-mineralna-knauf-150mm-slask-opolskie-i1493124052.html

 

Tym samym 30cm wełny o wsp. 0,044 kosztuje 17.42 zł/m2. Biorąc pierwszy lepszy Isover Uni-Mata 0,039 wychodzi jakieś 26 zł/m2.

 

Lub http://allegro.pl/welna-owens-corning-gr-15-cm-i1490454921.html co daje jakieś 22 zł/m2 przy wsp. 0,040.

 

Przypomnie się ze swoim pytaniem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie przemyślenia mi się nasuwają - ustawodawca wprowadził obowiązek certyfikowania budynków po zakończeniu procesu budowlanego - ale wtedy to już późno aby coś zmieniac; jakby tak ludziska mieli możliwośc usiąśc albo z takim certyfikatorem lub projektantem przed wbiciem pierwszej łopaty to by mu wyliczyli stopy zwrotu i sens inwestycji w poszczególne rozwiązania....tak jest wydaje mi się w irlandii - robi się coś w rodzaju pre - świadectw na etapie projektowania - a na zakończenie tylko potwierdza bądź zmienia dane i drukuje świadectwo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My akurat jestesmy w trakcie układania welny , miedzy krokwiami juz siedzi 18 i w pomieszczeniu nad garazem 15 rockwool.Mielismy na przekładke dac rocktona plyte 10 , ale nad garazem wlasnie zaczelismy ukladac 15 rockwool z rolki.Zastanawiam sie czy 30cm welny z rolki wystarczajaco wygluszy poddasze.Moze moglby ktos pomóc w tej kwestii , mozemy jeszcze wrocic do warintu rockwool 15 plus rockton 10.Dodam , ze welna ma wspolczynnik 0,035 lambda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie przemyślenia mi się nasuwają - ustawodawca wprowadził obowiązek certyfikowania budynków po zakończeniu procesu budowlanego - ale wtedy to już późno aby coś zmieniac; jakby tak ludziska mieli możliwośc usiąśc albo z takim certyfikatorem lub projektantem przed wbiciem pierwszej łopaty to by mu wyliczyli stopy zwrotu i sens inwestycji w poszczególne rozwiązania....tak jest wydaje mi się w irlandii - robi się coś w rodzaju pre - świadectw na etapie projektowania - a na zakończenie tylko potwierdza bądź zmienia dane i drukuje świadectwo

 

bo świadectwo energetyczne to fikcja. Jest to kolejny papierek potrzebny do zakończenia budowy. To i tak jest traktowany przez inwestorów jak i wykonujących świadectwa. Oczywiście nie wszytkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My akurat jestesmy w trakcie układania welny , miedzy krokwiami juz siedzi 18 i w pomieszczeniu nad garazem 15 rockwool.Mielismy na przekładke dac rocktona plyte 10 , ale nad garazem wlasnie zaczelismy ukladac 15 rockwool z rolki.Zastanawiam sie czy 30cm welny z rolki wystarczajaco wygluszy poddasze.Moze moglby ktos pomóc w tej kwestii , mozemy jeszcze wrocic do warintu rockwool 15 plus rockton 10.Dodam , ze welna ma wspolczynnik 0,035 lambda.

Czy moglby ktos pomoc w tej kwestii ? Jutro kolejna warstwa welny bedzie ukladana , wiec jeszcze moge zmienic koncepcje , niech ktos madry sie wypowie:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wyliczeń w kalkulatorze U wychodzi mi że przegorda składająca się z 30cm wełny o lambdzie 0.045 ma U=0.1437. Czy to jest prawidłowe wyliczenie?

 

Bo wychodzi mi że ten sam współczynnik uzyskam dopiero przy 23cm wełny o lambdzie 0.033. Porównując cenowo wychodzi to znacznie drożej (plusem jest zaoszczędzienie trochę powierzchni).

 

Wiadomo że można dać 30 cm 0.033 ale finansowo dla mnie to już nie do przeskoczenia, a wątpię w jakiś szybki zwrot tego w kosztach ogrzewania....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wow 0,045 i U 0,14 zapomnij jak ma to byc w dachu.

 

możecie w takim razie podać jak prawidłowo wyliczyć wsp.U dla poszczególnych grubości i danych lambda wełny?

 

Jakie U bedzie miec 30cm 0.044 i co jaka grubość temu odpowiada dla wsp. lambda 0.039, 0.035, 0.033...

 

Wtedy bede miar realne porownanie i bede wiedzial czy doplacac czy nie...

Edytowane przez mp_krk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współczynnika U dachu tak się nie liczy, więc fachowcy z muratora mają spory problem :). Liczy się go jako granice dolne i górne dwóch niezależnych wycinków, jak chwilę pomyślisz to sam do tego dojdziesz, że przekrój pionowy warstw w dachu masz niejednorodny. Warstwa pierwsza, dachówka-folia-wełna-wełna, warstwa druga dachówka-folia-belka stropowa-wełna na ruszcie. Współczynnik U jest wynikową obu tych warstw przyjmowanych szacunkowo w stosunku do powierzchni ich występowania. Obliczenia są dosyć skomplikowane, ale jak wcześnie napisał jeden z kolegów SE to sztuka nie opłaca się płacić za obliczenia audytorom na etapie projektowania budowy i jej realizacji bo to ogromne pieniądze a ty sam dasz radę policzyć ... no to licz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niech mi ktoś wytłumaczy jak to jest z tym wsp U

oglądałem ostatnio wełnę

ten sam producent, a różne grubości wełny miały taki sam wsp U 0,039

dając w strop 30 cm wełny U=0,039 to jaki wsp mi wyjdzie

w tej kwestii jestem zupełnie zielony

 

 

Sam sobie udzieliłeś odpowiedzi tylko wniosków prawidłowych nie chce ci się wyciągać, WSPÓŁCZYNNIK TAKI SAM, ale to jest obliczeniowy współczynnik przewodzenia ciepła materiału, a ty chcesz uzyskać U dla ściany dla przykładu bo dach rządzi się innymi prawami i obliczeniami czyli musisz najpierw policzyć

RT – całkowity opór cieplny.

Całkowity opór cieplny komponentu budowlanego składającego się z warstw jednorodnych wyznacza się z następującej zależności:

RT = Rsi+R1+R2+…+ Rn+Rse

gdzie:

Rsi, Rse – wartości oporów przejmowania ciepła

R1, R2,..., Rn – obliczeniowe opory cieplne każdej warstwy

Opór cieplny oblicza się ze wzoru:

R = d/lambda

gdzie:

d – grubość warstwy materiału w komponencie czyli grubość warstwy materiału

lambda - obliczeniowy współczynnik przewodzenia ciepła materiału czyli twoje 0,039

Wynikowo współczynnik przenikania ciepła

U=1\Rt

Dosyć proste dla ściany liniowe :) .. niestety dla dachów znacznie bardziej skomplikowane.

Nareszcie utworzyli tak popieprzone forum, że wygląda jakbym sam sobie post na górze napisał, zrobił przerwę i sam sobie udzielił odpowiedzi :)

Edytowane przez WaldiM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...