Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Niektórzy producenci kominków twierdzą, że ich wyroby osiągają sprawność 77%, np Lechma, inni nawet do 80%.

http://allegro.pl/wklad-kominkowy-z-plaszczem-wodnym-lechma-pl210eco-i2471923576.html

mój w instrukcji ma 70%.

.

jak byś założył ciepłomierz na wyjściu takiego kominka, to byś zobaczył rzeczywistą jego sprawność

Ja paląc w kotle sezonowanym drewnem jesionowym ledwo wyciągałem 50% sprawność, z zastrzeżeniem dość intensywnego palenia. Przy kiszeniu było jeszcze gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 313
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja paląc w kotle sezonowanym drewnem jesionowym ledwo wyciągałem 50% sprawność, z zastrzeżeniem dość intensywnego palenia. Przy kiszeniu było jeszcze gorzej.

Producenci liczą sprawność wkładu w warunkach laboratoryjnych - i pewnie tam im tak wychodzi. Uważam, że w moim systemie kominek osiąga sprawność 70%, bo wykorzystuję nie tylko ciepło odprowadzone z płaszcza, ale z promieniowania kominka, konwekcji oraz z samego komina (nieźle ogrzewa 2 pomieszczenia na poddaszu, komin z pełnej cegły rozgrzewał się nawet do 58*C przy podłodze i 46*C przy suficie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producenci liczą sprawność wkładu w warunkach laboratoryjnych - i pewnie tam im tak wychodzi. Uważam, że w moim systemie kominek osiąga sprawność 70%, bo wykorzystuję nie tylko ciepło odprowadzone z płaszcza, ale z promieniowania kominka, konwekcji oraz z samego komina (nieźle ogrzewa 2 pomieszczenia na poddaszu, komin z pełnej cegły rozgrzewał się nawet do 58*C przy podłodze i 46*C przy suficie)

mniejsza o ten kominek

paliłeś kiedyś przez cały sezon gazem?

Ile ci wyszło? Moim zdaniem sądząc z opisu domu nie przekroczył byś 1000 m3. Warto by było jeszcze się ... z kominkiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez kominka nie miałbym szans na tar W2.1, wg moich obliczeń 1mp dębiny jest równoznaczny z zużyciem 160m3 gazu, zatem potrzebowałbym ok 1400m3 gazu,

 

i znowu wracamy do tego kominka

możesz mi wierzyć albo nie, ale 70 proc w tym kominku nie masz.

A 1 mp dębu przeliczysz na 100-110m3 gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vld masz racje, ja mam bardzo dobry kominek i jak rozmawiałem nawet ze sprzedawcą to dobrze mi opowiedział jak to wszystko wygląda..... jeżeli chodzi o laboratorium..... ręce załamać......

 

nie tylko w kominkach

zobacz spalanie kol pawelkokosz 150kg na miesiąc, czyli 5 kg na dobę.

czy on zużywa na dobę 20 kWh ciepłej wody ( ok 400L)? Nie, prawdopodobnie nawet 10 KWh nie zużywa, zatem jego sprawność jest w okolicy 40%

a kociołek za 13 kzł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, ze podajecie koszty, ale żeby były one w jakikolwiek stopniu miarodajne warto podać parę szczegółów dotyczących ocieplenia (ściany xx cm styropianu grafit,, podłoga xx cm styro, strop/dach xx cm welny).

Samo "dobrze" nic nie mówi, bo za taki niektórzy uznają ściane z Ytonga 36 docieploną 12cm styropianu i 20cm wełny w dachu.

 

Już ideałem byłoby dodać, czy piec pracuje z buforem, czy w automatyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, ze podajecie koszty, ale żeby były one w jakikolwiek stopniu miarodajne warto podać parę szczegółów

Zatem uszczególniam:

- Mam Granpala 15 KW - dom 150 m2.

- Dom nowy, dobrze ocieplony (15 cm styropianu na ścianach, 15 cm styropianu pod podłogą na gruncie, 25 cm wełny poddasze użytkowe, podłogówka wszędzie, wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, rolety zewnętrzne.

 

Za pelety i drewno na ostatnią zimę wydałem 3500 zł.

Dokładam kawałki drewna (które kosztują połowę ceny peletu)

Edytowane przez panfotograf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Witajcie ,

 

wy to macie ogromny plus z ogrzewaniem np: pelletem ja niestety nie mam takiej możliwości palę w piecu węglem (bez podajnika) a tu taki komfort zarzucamy worek pelletu i z bani (nie mówiąc już o popiole jaki jest z węgla).

 

To nie możesz do swojego kotła wrzucić worka peletu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez sie bije z myslami co kupic. Piec tylko na pellety, czy jakis inny, ktory umożliwi mi palenie także innymi paliwami. Uzależnie się tylko od pellet, a za 2 sezony ceny pellet pójdą w góre. roztrzącam rózne wersje. czy ktos korzystał z pieca Kostrzewy, niby nagrodzony. Jak on współpracuje z podgrzewaniem podłogowym?

Pellety kuszą, takie czyste i mało popiołu :) wychowana jestem w domu jednorodzinnym z tradycyjnym ogrzewaniem, i przeraża mnie ogrzewanie węglowe:(

Jeśli ktoś ma podobne dylematy jak ja, zapraszam do dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja buduje dom i tez zastanawiam sie nad metoda ogrzewania. Troche zaczalem interesowac sie pelletami i ostatnio uslyszalem o ekopiecach. Sprawdz sobie:

 

http://www.ekopiece.pl/index.php?option=com_phpshop&page=shop.browse&category_id=6&option=com_phpshop&Itemid=40

 

Zalezy jak duzy masz dom, podobno one maja moc do 22 kW. Moj dom to okolo 150m kw i teraz biore pod uwage to rozwiazanie. Mozesz sobie taki piec ustawic w salonie i miec namiastke kominka, ktora mozesz sterowac pilotem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie, ale pytałem użytkowników kotłów na pellet, jak to jest z czystośćią w kotłowni.

I jest oczywiście lepiej, niż w przypadku "eko"groszku, ale cudów nie ma.

 

Dla mnie taszczenie 25kg wora z pom. gosp. i wsypywanie do pojemnika do średnia przyjemność.

I nawet nie próbowałem informować o takiej opcji żony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...