Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie powietrza z czerpni


Recommended Posts

Witam,

 

 

jaki cel chcesz osiągnąć przez ogrzewanie powietrza z czerpni?

Podejrzewam że chodzi ci o zabezpieczenie reku przed szronieniem ( zamarzaniem)?

Jeżeli tak z własnego doświadczenia powiem ci że "pełne" gwc nie jest do tego konieczne. Przez pierwszą zimę miałem reku podłączony do rury fi 160 wyprowadzonej pod fundamentami która czekała sobie na dalsza rozbudowę ( obecnie jest żwirowiec ). Rury tej było raptem ok. 8-9 mb. i poprzedniej zimy nigdy nie słyszałem aby załączyło się rozmrażanie w centrali, przy największych mrozach ( zima podobna do tegorocznej czasami ok. -20 st.) temp za tym pseudo GWC wynosiła -4,5 stopnia.

Koszt rur i kolan to ok. 250-300 PLN

Może to ci wystarczy ? Później zawsze można rozbudować o kawałek lub zrobić pełne GWC.

 

 

pozdrawiam

Edytowane przez Jareq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

 

jaki cel chcesz osiągnąć przez ogrzewanie powietrza z czerpni?

Podejrzewam że chodzi ci o zabezpieczenie reku przed szronieniem ( zamarzaniem)?

Jeżeli tak z własnego doświadczenia powiem ci że "pełne" gwc nie jest do tego konieczne. Przez pierwszą zimę miałem reku podłączony do rury fi 160 wyprowadzonej pod fundamentami która czekała sobie na dalsza rozbudowę ( obecnie jest żwirowiec ). Rury tej było raptem ok. 8-9 mb. i poprzedniej zimy nigdy nie słyszałem aby załączyło się rozmrażanie w centrali, przy największych mrozach ( zima podobna do tegorocznej czasami ok. -20 st.) temp za tym pseudo GWC wynosiła -4,5 stopnia.

Koszt rur i kolan to ok. 250-300 PLN

Może to ci wystarczy ? Później zawsze można rozbudować o kawałek lub zrobić pełne GWC.

 

 

pozdrawiam

 

 

 

Faktycznie to też jest rozwiązanie tylko jak to się ma do oporów powietrza, które powstają , bo u mnie rekuperator będzie na poddaszu nieużytkowym, wiec musiałbym pójść w dół, jakieś 4 metry i potem w bok na zewnątrz i do góry znów czyli te z 10-12 metrów by się uzbierało?Jak z zagrzybieniem takiej rury? I gdzie poprowadzić ją w domu najlepiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wita,

 

Opór nie powinien być problem pełno ludzi ma rurowce po kilkadziesiąt metrów więc 10 czy 15 mb. to przy nich pikuś ( abo pan pikus ). Ja mam żwirowca i też się bałem o opory jak się okazało niepotrzebnie. Zwykłą czerpnie też musisz zrobić - opory może mieć podobne.

O grzybach bakteriach pleśniach itp. ludzie dyskutowali na tym forum. Nie napotkałem na wpis wykrycia u kogoś " muchomora" w GWC :)

Gdzie dać rury musisz zdecydować sam ( lub instalator/projektant to zrobi )

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakby zrobić spiralę z jednej nitki ogrzewania podłogowego i umieścić w kanale z powietrzem czerpanym przed wejściem do rekuperatora?

Żeby był sensowny efekt musisz użyć nagrzewnicy albo dużo rury, co trudno będzie zmieścić w kanale. Dodatkowo, zimą sama woda może zamarznąć zwłaszcza, gdy się wyłączy jej przepływ. Musiałbyś oddzielić wodę z CO od roztworu glikolu lub spirytusu ogrzewającego powietrze w kanale, co podraża i komplikuje układ. Montując reku na strychu możesz zastosować SWC (strychowy wymiennik ciepła) tzn. po prostu czerpać cieplejsze powietrze ze strychu, a nie zimne z zewnątrz. Będzie ono ogrzane stratami z domu i rzadko osiągnie ujemne temperatury. Alternatywy to GWC lub glikolowe GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobisz, tak będzie. Ja mam nieocieplony strych - czyli gołe dachówki, więc z napływem powietrza nie ma problemu i nic w tym kierunku nie robiłem. Jeśli strych masz ocieplony i szczelny, to by trzeba jakiś wlot powietrza zrobić. Rurę do czerpni podłaczam i odłączam ręcznie 2 razy w roku przy okazji sprawdzenia filtrów w reku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem żeby zamarzł. O temperaturach piałem 14-12-2010 21:52 w wątku "reku tymi ręcami", gdzie zorientowałem się, że warto. Cytuję z grudnia: "Dziś z ciekawości zerknąłem na mój nieocieplony strych (może niezupełnie, bo aktualnie jest ocieplony 15cm śniegu). Na zewnatrz -6", a 17-12-2010 20:38: "na strychu +7. na zewnątrz -14, na strychu dalej +3. ". O trójniku też myślałem, może kiedyś się wezmę i zrobię. Reku mam Valloxa DigitSE krzyżowy i żeby był sprawniejszy podłączyłem szeregowo jeszcze jeden krzyżowy wymiennik. Gdybym kupował dziś, to bym nie kupił krzyżowego, lecz przeciwprądowy, ale to inna bajka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeanalizowaniu wszystkiego uważam, że na odpowiednio przygotowanym poddaszu nieużytkowym SWC może być bardzo dobrym rozwiązaniem, prostszym do realizacji niż prowizoryczny GWC. Skoro rekuperator zużywa już jakąś porcje energii , bez sensu jest według mnie instalowanie nagrzewnicy na strychu. Nawet jeżeli zamontowanie SWC podwyższy temeparaturę o rząd 5-7 stopnii to i tak będzie maiło to sens w stosunku co do poniesionych kosztów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
koszty SWC są tak znikome, że nawet jak nie zadziała to nic złego się nie stanie. Robiąc WM na pewno zastosuje te rozwiązanie :)

Stanie się,reku zamarznie a ty będziesz bez GWC i co wtedy ;)

Własnie podczas budowy GWC jest znikomym kosztem i warto go zrobić,20-30m rury(200-300zł) nie kosztuje majątku a reku nie powinno zamarznąć.

Rurę można wpakować w wykop np.pod ławy.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mądry Polak po szkodzie. Dom już stoi, więc jak to mówią "już po ptokach", żeby tanim kosztem zrobić GWC. Moim zdaniem najlepiej rurę wpakować pod dom, czyli pod chudziakiem, tam gdzie zasypujemy pytlakiem.

Teraz trzeba kombinować w inny sposób, dlatego zainteresowałem się SWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...