Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Do rozpoczynających budowę


Recommended Posts

PO PIERWSZE GRATULUJĘ ZMIANY 1W NA 2W !!

Byłby to duży błąd.

Dla potomnych wklejam przestrogę:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?178360-Ocieplenie-styropianem-ściany-z-Porothermu-44.&p=4700621#post4700621

Co do pytań:

Nie jestem fachowcem ale spróbuję doradzić w ramach swojej wiedzy:

1.Obecna ceramika to nie ceramika jaka była kilkadziesiąt,kilkaset lat temu,ma więcej wad niż zalet ale jeśli ma być przykryta to mniejsze zło ;)

Dla mnie najbardziej odpowiednim pod kątem energooszczedności i ekonomii jest właśnie BK24cm+20cm styro.

2.Zależy czego oczekujesz od domu i czym grzejesz.Jeśli chcesz,żeby domek słabo pozbywał się ciepła ze środka to 15cm styro będzie mało.Ja daję 20cm grafitowego(ok.25cm zwykłego) ;)

Wszystko można wyliczyć i porównać ile kWh pozbywamy się na zewnątrz.Wrzuć dane do OZC to przekonasz się.

3.Nie odpowiem,bo interesuję się tylko najcieplejszym materiałem do budowy a ceramika jest zimna ;)

 

Dzięki za odpowiedź

 

BK jest niewątpliwie korzystniejszy pod względem przenikalności cieplnej od ceramiki. Tylko zastanawiam się nad innymi właściwościami, głównie chodzi mi o wchłanianie wody i trwałość materiału. Pod tym względem ceramika zdaje się przewyższać BK. Podobnie jest z akustyką, choć to ze względu na lokalizację nie jest dla mnie kluczowe. Zakładam że dom ma służyć nie tylko mnie ale również moim potomkom. Ceramika funkcjonuje w budownictwie od stuleci. Nawet jeśli ta dzisiejsza jest gorszej jakości to i tak wydaje mi się pewniejsza niż BK, który jest stosowany od stosunkowo niedawna. Jeśli ktoś ma inne zdanie chętnie posłucham.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 437
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
Tylko zastanawiam się nad innymi właściwościami, głównie chodzi mi o wchłanianie wody i trwałość materiału. Pod tym względem ceramika zdaje się przewyższać BK.Pozdrawiam

Dla potomnych,"dzisiejsza" ceramika po kontakcie z wodą ;)

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposobów-zmieszczenia-jamnika-pod-szafą&p=4685018&viewfull=1#post4685018

Jeśli zależy Ci na trwałości domu to najlepszym,najtwardszym,najpewniejszym materiałem do budowy jest silikat.

Gdybym przemyślał wcześniej i gdyby nie sporo komplikacji z warstwą 25cm styro to na zewnętrzne dałbym silkę 18cm i styro 25cm,w środku mam silikat jako materiał najlepiej akumulujący ciepło.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przyłączam się do tegorocznych bocianków. Budujemy w okolicach Chrzanowa - projekt indywidualny. Dzisiaj wylewamy ławę - więc budowa rozpoczęta. Forum czytam od dłuższego czasu - natomiast to mój pierwszy post. Pozdrawiam wszystkich serdecznie i życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przyłączam się do tegorocznych bocianków. Budujemy w okolicach Chrzanowa - projekt indywidualny. Dzisiaj wylewamy ławę - więc budowa rozpoczęta. Forum czytam od dłuższego czasu - natomiast to mój pierwszy post. Pozdrawiam wszystkich serdecznie i życzę powodzenia.

pozdrowienia dla sąsiadów zza A4 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy parterze 11x16 [123 m2 yżytkowej 150 pow zabudowy] wykonawca chce mnie skasować 19 tyś za fund z ich ociepleniem i postqwienie ścian z wieńcem ikominem .

jakie są Wasze stawki ustalone z majstrami?

zamiast tradycyjnych ław chcę wykonać płytę fundamentową z pianobetonu.

koszt takiej płyty zastępującej faktyczny stan zero i przy izolacyjnosci posadzek u-0,15 to 32 tyś zł

może ktoś poda koszty o rozbite na ściany i fundamenty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
przy parterze 11x16 [123 m2 yżytkowej 150 pow zabudowy] wykonawca chce mnie skasować 19 tyś za fund z ich ociepleniem i postqwienie ścian z wieńcem ikominem .

jakie są Wasze stawki ustalone z majstrami?

zamiast tradycyjnych ław chcę wykonać płytę fundamentową z pianobetonu.

koszt takiej płyty zastępującej faktyczny stan zero i przy izolacyjnosci posadzek u-0,15 to 32 tyś zł

może ktoś poda koszty o rozbite na ściany i fundamenty?

Oto jedna z moich wycen,pozostałe niewiele się różnią,jest to wycena włącznie z płytą fundamentową izolowaną EPS200,takowa u mnie będzie :)

Jako,że płyta będzie zbrojona siatką oraz z uwagi na strop drewniany to z etapu I uhandlowałem 2tys.zł a z III etapu 1tys.zł),dom parterowy 118m2,pow zabudowy 180m2,ok.14x14

 

Witam,

Poniżej wycena:

I etap fundament- 10.000 zł ( ze względu na ilość zbrojenia)

II etap parter- 9000 zł

III etap strop -6500 zł

IV etap więźba- 7000 zł

V etap dachówka z orynnowaniem - 8500 zł

razem 41 000 zł

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dołączam do Waszego grona!zaczynam budowę w czerwcu w okolicach Katowic.Dom wg projektu indywidualnego,podobny do Wiesiolka,pow.użytkowa 140m2.

na razie jesteśmy bardzo przerażeni tym co nas czeka!Cieszę się,że mogę korzystać z waszych porad!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam się i ja,

 

wspólnie z mężem postanowiliśmy wreszcie wziąć się za budowę. Będziemy budować w Chełmży jeden z projektów Muratora. Narazie na działce trwają prace porządkowe-wyburzenie starych budynków gosp, postawienie prowizorycznego ogrodzenia, usuwanie zielska. Ten etap prac dobiega końca, lada chwila się "zacznie". Postaram się dziś stworzyć dziennik budowy. Zobaczymy co z tego będzie... na pewno będę zaglądać i zamęczać pytaniami innych forumowiczów ;) liczę na wsparcie :) oraz cenne uwagi.

pozdrawiam wszystkich

Karola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My też zaczęliśmy w tym roku...

w październiku zeszłego roku udało nam isę kupić fantastyczną działkę. Do tej pory mieszkaliśmy w Pruszkowie, ale chcieliśmy uciec z dala od Warszawy, jednak nadal ważny byłdla nas dobry dojazd do pracy.. Po kilkumiesięczych bardzo intensywnych poszukiwaniach udało nam się upolować działkę pod Sochaczewem. Miesce bajeczne, działka 1000m uzbrojona w prąd i wodę, na nowo powstającym małym osiedlu domków jednorodzinnych. Po wszystkich sprawach urzędowych,na początku kwietnia uzyskaliśmy pozwolenie na budowę. zaczęliśmy od postawienia małygo drewnianego domku i ogrodzenia działki, tydzień temu wylewali nam ławę a dziś ekipa skończyła nam fundamenty. w poneidziałek będą zasypywać... naszym największym problemem jest brak zdecydowania. za tydzueń musimy mieć matieriałna działce, ale nadal nie wiemy jaki. od łądnych paru tygodni staramy się wybrać ostateczny matariał, z którego wybudujemy dom, ale ciągle nie wiemy. prześledziłam wiele wątków, przeczytałam setki opinii na temat betonu komórkowego i ceramiki poryzowanej, jednak to tylko pogłebiło mój mętlik w głowie... zasięgaliśmy już porad ekspertów i w sumie na podjęcie ostatecznej decyzji zostało nam tylko kilka dni... czy ktoś z Was mógłby mi napisać tak prosto z mostu jak to jest z tym betonem komórkowym? z jego nasiąkliwością, z tą zaprawą klejową, czy po 15-20 latach nie okaże się, że ten klej wysechł, wykruszył się i ślad po nim zaginął? a z kolei jak ocieplić ceramikę? w jaki sposób przytwierdzić styropian do ściany? nie chcę kleju, pianek itp, bo po prostu nie jestem tego pewna. buduję dom z myślą, że za 50 lat będzie miał się całkiem nieźle... proszę Was o radę, szcególnie tych, którzy wybudowali dom kilka lat temu.. jak Wam się mieszka? z czym macie największe problemy? pozdrowienia dla wszystkich :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Gdybym nie musiał występowac jeszcze raz o PnB z uwagi na zmianę kubatury to budowałbym jednak z 18cm silikatu,za 50 i więcej lat,domek będzie stał jak nowy ;)

Na drugim miejscu BK,trzeci keramzyt,czwarta ceramika :)

Przy sprawnej wentylacji i izolacji nie ma się co martwić o nasiąkliwość ścian.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u nas jautro kończą murować ściany parteru. Z Solbetu 36cm dom i 24cm garaż. Murarze bardzo zadowoleni z jakości materiału. Mówią, ze nawet równiejszy niż niemiecki Porit. Dzisiaj musiała zostac podjęta decyzja o kominach i piecu. Wybór padł na kominy systemowe Krasiccy (z racji takiej, że producent mieści się 6km od nas). Piec z kolei firmy Heiztechnik model Q Eko Duo 17kW z podajnikiem ślimakowym i obrotową retortą umożliwiającą spalanie ekogroszku i miału.

W między czasie rozglądaliśmy się za dachówką. Wstępnie wybór padł na Rupp Ceramika model Sirius 13 w kolorze antracyt, oczywiście angoba.

 

fajny czas na budowie, chata rośnie w oczach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 

też miałem plan wystartować wiosna ale teraz już wiem że to nierealne

dobrze będzie jak wystartuje za 3-4 miesiące

 

co do materiałów ....

 

nie wiem co tak wszyscy uparli się na porotherm i ścianę 2 warstwowa

murowanie jest droższe - wymaga więcej czasu i pracy i zaprawy/kleju

 

ja wybieram scianę 25 silikat na kleju i 30 styro... do tego okna montowane nie w licu a w warstwie ocieplenia

 

ktoś zapyta dlaczego? tani i praktyczny , kumuluje ciepło , styropian można miało na kołkach przymocować

a do tego... żadnych kominów w domu (tańsze murowanie i robocizna dachu - brak dopłat za wykończenia dachówki) + tylko wentylacja z REKU i ogrzewanie elektryczne (taryfa nocna - bo silikat i płyta fundamentowa akumuluje ciepło)

 

 

.....

 

 

i nikt mnie nie przekona :p

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 

ja wybieram scianę 25 silikat na kleju i 30 styro... do tego okna montowane nie w licu a w warstwie ocieplenia

 

ktoś zapyta dlaczego? tani i praktyczny , kumuluje ciepło , styropian można miało na kołkach przymocować

a do tego... żadnych kominów w domu (tańsze murowanie i robocizna dachu - brak dopłat za wykończenia dachówki) + tylko wentylacja z REKU i ogrzewanie elektryczne (taryfa nocna - bo silikat i płyta fundamentowa akumuluje ciepło)

 

 

.....

 

 

i nikt mnie nie przekona :p

 

 

JA mam pytanie co do ogrzewania elektrycznego. Własnie sie nad nim zastanawiam, bo instalacja pompy ciepła to koszt około 55-60 tys (choć nadal sie zastanawiam na PC), a znalazłem http://www.najtanszeogrzewanie.pl/kontakt.php i zastanawia mnie koszt instalacji czegos takiego i ewentualne pozniejsze wydatki na prad. Moj dom to bedzie "Opałek 1G". Jestem ciekawy czy przy ogrzewaniu takimi panelami elektrycznymi można chodzic po podłodze i nogi nie odpadna z zimna.

 

Oczywiscie tez startuje z budowa jak w temacie za 3 tyg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA mam pytanie co do ogrzewania elektrycznego. Własnie sie nad nim zastanawiam, bo instalacja pompy ciepła to koszt około 55-60 tys (choć nadal sie zastanawiam na PC), a znalazłem http://www.najtanszeogrzewanie.pl/kontakt.php i zastanawia mnie koszt instalacji czegos takiego i ewentualne pozniejsze wydatki na prad. Moj dom to bedzie "Opałek 1G". Jestem ciekawy czy przy ogrzewaniu takimi panelami elektrycznymi można chodzic po podłodze i nogi nie odpadna z zimna.

 

Oczywiscie tez startuje z budowa jak w temacie za 3 tyg.

 

nie znam tego rodzaju ogrzewania - ale elektryczna podlogowka wymaga znacznie mniejszych nakladow - cieplo zawsze idzie od dolu do gory - zimne stopy - zimna trmperatura odczuwalna - od dawna wiadomo jest ze temperatura ogrzewania podlogowego (czy wodne czy elektryczne) moze byc znacznie nizsza niz w kaloryferach

ja bym nie kombinowal z takimi wynalazkami - nawet zwykle elektryczne konwektory z termostatem (programowanie czasu i temperatury) sprawdzają się np w drewnianych kanadyjczykach

podstawa to sterowanie ogrzewaniem i nie grzanie - gdy nie ma takiej potrzeby

zamiast wydawac kase na jakies "nowinki niesprawdzone" postawcie na sprawdzone rozwiazania i wyliczenia kosztow oraz strat ciepla

zamiast wywalac kase w pompe ciepla zainwestujcie w 2x grubszy teropian zamiast 15 dajcie 30 cm + lepsze okna etc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA mam pytanie co do ogrzewania elektrycznego. Własnie sie nad nim zastanawiam, bo instalacja pompy ciepła to koszt około 55-60 tys (choć nadal sie zastanawiam na PC), a znalazłem http://www.najtanszeogrzewanie.pl/kontakt.php i zastanawia mnie koszt instalacji czegos takiego i ewentualne pozniejsze wydatki na prad. Moj dom to bedzie "Opałek 1G". Jestem ciekawy czy przy ogrzewaniu takimi panelami elektrycznymi można chodzic po podłodze i nogi nie odpadna z zimna.

 

Oczywiscie tez startuje z budowa jak w temacie za 3 tyg.

 

Witam serdecznie:)

Jest na forum dziennik budowy domku z takim rodzajem ogrzewania!

Właściciele już mieszkają i używają.

Tu link (post nr 88 ):

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149329-Nasza-BUKOWA-CHATKA&p=4092540&viewfull=1#post4092540

To bardzo sympatyczni i nie odmawiający pomocy ludzie:D

Polecam ich zapytać.

Pozdrawiam i życzę miłego budowania:cool:

 

P.S. Co do grubości i jakości izolacji ścian, dachu itd. to zgadzam się z DomPasywny - lepiej oszczędzać na "wymienialnym" urządzeniu domu niż na jakości części niewymienialnych lub trudnowymienialnych. To taka oczywista oczywistość;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My tez się okazaliśmy Bociankami 2011 :)

Mieliśmy zacząć w zeszłym roku, ale ślamazarność naszego architekta i pogoda nam to uniemożliwiły.

Jak się okazuje, nic straconego :)

 

Zaczęliśmy niedawno.

mamy wylane ławy fundamentowe i zrobioną podbetonkę w piwnicy, za 1,5 tygodnia lecimy dalej ;)

 

Wszystkim pozostałym bocianom życzymy powodzenia i dopingujemy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...