Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek - 5-7 tys czy to w ogóle realne?


monika i lukasz

Recommended Posts

Czyli mamy (przynajmniej ja) już trzy niezłe wkłady za około 3 tyś.

Pama Diablo II (2990 zł)

Unico Hermes 10Z Modern (3200 zł)

MAGNATHERM Dominium S10 (2655 zł) lub trochę droższy Dominium H12 (3105 zł)

No i panorama MAGNATHERM Panoramius P14 (4095 zł)

 

Może ktoś coś jeszcze doda lub się wypowie na temat powyższych modeli - byłoby super.

 

Czy mógłby mi ktoś powiedzieć czy są oprócz wizualnych jakieś plusy z kominka panoramicznego - a może minusy ....

Edytowane przez robur-wro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 334
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie chce mi się czytać wszystkiego,ale wracając do tematu obudowy kominka za 5-7 tys.

 

Mój kominek: Tarnava 16kW + stojak = 3600zł

Obudowa: płyty krzemianowo coś tam, belit, zaprawa = 1500zł

kratki+ rury spalinowe: 400zł

razem=5500zł

wniosek końcowy: możliwe

robocizna własna

pozostało wykończyć (kamień elewacyjny leży na razie w pudełkach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mamy (przynajmniej ja) już trzy niezłe wkłady za około 3 tyś.

Pama Diablo II (2990 zł)

Unico Hermes 10Z Modern (3200 zł)

MAGNATHERM Dominium S10 (2655 zł) lub trochę droższy Dominium H12 (3105 zł)

No i panorama MAGNATHERM Panoramius P14 (4095 zł)

 

Może ktoś coś jeszcze doda lub się wypowie na temat powyższych modeli - byłoby super.

 

Czy mógłby mi ktoś powiedzieć czy są oprócz wizualnych jakieś plusy z kominka panoramicznego - a może minusy ....

 

Jakiś błąd nastąpił....

UNICO Hermes 10 modern kosztuje brutto - 3020 zł

http://www.owo.pl/11,pl_kominki-unico-hermes-10-z-modern.html

 

No ale już niebawem wyższe ceny będą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mamy (przynajmniej ja) już trzy niezłe wkłady za około 3 tyś.

Pama Diablo II (2990 zł)

Unico Hermes 10Z Modern (3200 zł)

MAGNATHERM Dominium S10 (2655 zł) lub trochę droższy Dominium H12 (3105 zł)

No i panorama MAGNATHERM Panoramius P14 (4095 zł)

 

Może ktoś coś jeszcze doda lub się wypowie na temat powyższych modeli - byłoby super.

 

Czy mógłby mi ktoś powiedzieć czy są oprócz wizualnych jakieś plusy z kominka panoramicznego - a może minusy ....

 

... pryzmatyczna szyba ,zaokrąglona szyba, boczna szyba , bardzo wysoka szyba ,

bardzo szeroka szyba ,szyba unoszona (gilotyna), to bajery mające podnieść atrakcje

wizualne kominka ...

 

... w zdecydowanej większości przypadków ,pogarszają zdolności grzewcze i

trwałość wkładu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale przedstawione przeze mnie wszystkie kominki są proste - szukam tylko odpowiedzi który z nich najlepszy.

 

W takim razie napisz, co miałeś na myśli używając terminu "szyba panoramiczna",

i aby uniknąć dalszego błądzenia , co rozumiesz pod pojęciem "szyba

nie panoramiczna" ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek panoramiczny to jak dla mnie taki sam kominek jak z prostą szybą tylko stosunek długości do wysokości szyby jest inny - tak jak w przypadku TV.

No chyba że się mylę - no to sorki. Interesują mnie kominki z szybą prostą - takie jak wymieniłem wcześniej. Kominek panoramiczny - był tylko taką odskocznią od tematu, bo może byłby sens dodać 1000 zł i mieć nowoczesny styl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek panoramiczny to jak dla mnie taki sam kominek jak z prostą szybą tylko stosunek długości do wysokości szyby jest inny - tak jak w przypadku TV.

No chyba że się mylę - no to sorki. Interesują mnie kominki z szybą prostą - takie jak wymieniłem wcześniej. Kominek panoramiczny - był tylko taką odskocznią od tematu, bo może byłby sens dodać 1000 zł i mieć nowoczesny styl.

 

Ok , nic się nie stało . Na forum nie zrozumieć się to chleb powszedni...

 

Teraz mamy jasność , więc w zasadzie moje poprzednie odpowiedzi powinny

wystarczyć . Jeśli nie to wal śmiało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a coś na temat MAGNATHERM ? lepszy czy gorszy od PAMA DIABLO ?

 

A ma ktoś zdanie lub zna opinie na temat kominka UNICO Hermes 10 Modern - chodzi mi przede wszystkim czy fakt że kominek jest dość płytki nie wpływa na jego pracę, brudzenie się szyby lub coś jeszcze innego - bo w sumie wszystkie normalne wkłady są głębsze - zapewne z jakiegoś powodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a coś na temat MAGNATHERM ? lepszy czy gorszy od PAMA DIABLO ?

 

A ma ktoś zdanie lub zna opinie na temat kominka UNICO Hermes 10 Modern - chodzi mi przede wszystkim czy fakt że kominek jest dość płytki nie wpływa na jego pracę, brudzenie się szyby lub coś jeszcze innego - bo w sumie wszystkie normalne wkłady są głębsze - zapewne z jakiegoś powodu.

 

Podłoga z płytek ok. Okładziny z wermikulitu - nieporozumienie...

 

Płytki wkład to dobry pomysł , jak brakuje miejsca - pali się w tym

zdecydowanie gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szyba zawsze się brudzi.

Jedyny kominek z czystą szybą to ten bez szyby :D

 

Szyba sama się nie brudzi. Jeśli na placu boju pozostał jeszcze

jakiś producent , któremu nie chce się ruszyć kapucyną ,by w swoich

wkładach montować jakiś system zapobiegający temu zjawisku , to

długo już nie pociągnie ( najmniej do tej pory ,robiły w tej kwestii

Lechma i Kornak - podobno się to zmienia...).

 

Główny problem z brudzeniem szyby to brak wiedzy użytkownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek można samemu zrobić, choćby taką obudowę, jak na zdjęciu poniżej

http://www.hajduk.com.pl/pl/katalog/produkt-1014-8_Kominek_na_bazie_kasety_MK_STANDARD

 

Można spokojnie kupić wkład stalowy za 3000 zł, ja używałem prawie 10 lat wkład Hajduka i polecam firmę, raz zmieniałem uszczelki, paliłem cały czas. Teraz wkłady mają dostęp do wszystkiego przez drzwiczki. Nie polecam wkładów żeliwnych, bo trzeba umieć w nich palić, zbyt szybkie rozpalenia może spowodować pęknięcie wkładu.

Kwestie zrobienia czopucha: powinien być dość wysoki i przestrzeń wokół wkładu powinna w przybliżeniu być podobna do objętości przestrzeni nad wkładem w czopuchu, przekroje wejściowe powietrza powinny być podobne do wyjściowych (kratki).

Ja jestem za zrobieniem piecokominka. Obudowa z szamotki i na to kafle piecowe - można kupić za 1000 zł stare kafle z pieca. Całość klejona gliną z szamotem koszt do 200 zł. Kafle łączy się metalowymi klamerkami robionymi z grubego drutu (kształt prostokąta bez jednego dłuższego boku). Można kupić zwykłą siatkę zbrojeniową i pociąć ją na klamerki, ja tak robiłem.

Jedyny problem może być z belką nad wkładem, ale można skorzystać z gotowego elementu, albo zrobić wylewkę w ten sposób, żeby były luzy z prawej i z lewej.

Taki piecokominek to jest fajna sprawa. Pali się kilka godzin i później można się oprzeć i zagrzać plecy czy posuszyć na tym grzyby.

Będę się niedługo budował i będę stawiał piecokominek, ale muszę sobie przygotować wzmocniony fundament, bo to będzie około 800-1000 kg. Można wybudować obudowę ze zwykłego kamienia czy cegły i też będzie dobrze. Widziałem w grudniu taki wielki kominek na klocki metrowe, wkład samoróbka, sam gospodarz spawał, a obudowa z kamienia polnego, koszt całości pewno z 3 tysiące, może ciut mniej, tylko szybka z ramką była kupiona.

 

Warto od razu pomyśleć o miejscu na drewno, na przykład za kominkiem na ścianie płytki, żeby nie było brudnej ściany, pod kominkiem przestrzeń. U mnie wchodziły 3 duże kosze drewna i jeden kosz obok, razem jakieś 60 kg drewna. Schło wszystko ładnie, a nie było dodatkowo sucho w pomieszczeniu.

 

Szyba się brudzi, jak się ma mokre drewno, albo pali sosną. Jak jest drewno suche i liściaste, szybkę wystarczy przetrzeć co kilka dni, będą jakieś delikatne ślady palenia na szybie, ale to nie denerwuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...