Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł olejowy + palnik na pelety


Mario1607

Recommended Posts

Witam. Stoję przed decyzją modernizacji ogrzewania. Posiadam kocioł olejowy Viessmann 18 Kw( rok prod.1998) i tu mam pytanie czy mogę zamontować do tego kotła palnik na pellety z Kostrzewy PlatinumBio 16 kw, czy to będzie działało? Niestety tylko taka modernizacja wchodzi w grę przez mały komin 14x14 (wkład 110 okrągły) nie mam gdzie dostawić nowego komina. Mam dom 110 m2, piętrowy - ściany styropian 14cm, wełna na poddaszu 15 cm. Piszę o palniku z Kostrzewy z jednego względu ten palnik jest najtańszy ok 3tyś zł - może znacie inne palniki. Proszę o propozycje innych sposobów ogrzewania mojego domu. Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam Mariusz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...

Witaj

Tak jak wspomniał Pulawiak, możesz sobie zamontowac palnik pellas, ecovarm, jak i każdy inny palnik dostępny na rynku. Ale czego nie wspomiał Puławiak, trudno powiedziec czy jakikolwiek palnik będzie pracował właściwie w twojej instalacji. Tego się nie da tak po prosu powiedziec bez jej sprawdzenia.

 

Kocioł przerobiony z oleju na pelety może pracowac lepiej niż się wydawac może producentom peletu.

Chyba, że wiedzą lepiej (np. co dodają do trocin...:-)

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla potomnych cytat ze strony producenta palnika Ecofire:

 

"Jakie czynnosci wykonac i na co zwrócic uwage przy monta¿u palnika na

pelet w kocioł olejowy, gazowy czy na paliwo stałe ?

· Wa¿ne, aby przed zakupem palnika na pelety kominiarz wydał opinie czy mo¿liwa jest zmiana paliwa –

dotyczy kotłów olejowych i gazowych. Kotły na paliwa stałe (wegiel, drewno) maja te same wymagania

co do komina jak kotły peletowe.

· Ciag kominowy powinien wynosic min. 15 Pa przy pracujacym kotle. Komin powinien bys wykonany z

materiałów odpornych na temperatury wystepujace przy zapaleniu sadzy. (Zalecane kominy systemowe

z wkładem ceramicznym). Odstep pomiedzy paleniskiem palnika a płaszczem kotła powinien wynosic

min 200-250 mm

· Zdemontowac stary palnik.

· Na drzwiczkach kotła wytrasowac i wyciac otwór pod nowy palnik.

· W drzwiczkach kotła wywiercic otwory monta¿owe w celu przymocowania palnika do drzwiczek.

· Zamocowac palnik sprawdzic prawidłowosc uszczelnienia pomiedzy drzwiczkami, a palnikiem.

· Podłaczyc sterownik.

· Połaczyc palnik z podajnikiem, który powinien znajdowac sie w zasobniku na pelety.

· Zamontowac regulator ciagu kominowego.

· Zamontowac urzadzenie podnoszace temperature wody powrotnej.

Korzysci:

· Instalacja grzewcza nie wymaga przebudowy.

· Inwestycja nie jest kosztowna.

· Łatwosc powrotu do starego systemu.

· Zmniejszenie kosztów ogrzewania.

· Mo¿liwosc monta¿u w przyszłosci “własciwego” kotła na pelety..

Wady:

· Czynnosci zwiazane z obsługa kotła – czyszczenie palnika, czyszczenie kotła usuwanie popiołu.

· Spadek mocy kotła do 60%.

· Nie tak sprawny jak własciwy kocioł na pelety."

Edytowane przez K160
Zapoznałem się z informacjami producenta palnika
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam zmodyfikowałem swój post , a w międzyczasie Ty na niego odpowiedziałeś.

 

Tak 10 000zł, tyle na sezon kosztuje ogrzanie domu moich rodziców olejem opałowym. Mimo, że dom ocieplony, dużo kaloryferów zakręconych. Czy kocioł na pellety lepiej pasuje do starej instalacji grawitacyjnej z kalorfyerami żeliwnymi niż kocioł olejowy ?

 

Puławiak w 2011 jakoś "nam nie wyszło" z modyfikacją kotłowni u rodziców, ale może w tym roku uda się zrobić modyfikację na pellety, a o ile ta modyfikacja ma szansę dać wyraźnie tańsze ogrzewanie domu i w konsekwencji szybko się zamortyzować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym spadkiem mocy kotła do 60% to przegięli??!!! Jeżeli palnik na olej osiąga określoną moc i palnik na pelet osiąga określoną moc, to gdzie spadek mocy?

Teraz już wiem skąd dzwoniący klienci mają takie rewelacje, a ja ni w ząb nie wiedziałem o co im chodzi i skąd takie newsy....

 

A co do producentów pelletu to niestety oni wogole nie mają pojecia o spalaniu peletów w kotłach lub palnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwinę temat spadku mocy po montażu palnika peletowego do kotła olejowego - abym nie wyszedł na sceptyka tego rodzaju rozwiązań.

Problem dotyczy nie palnika - jak Kroiz słusznie zauważył - tylko 2 elementów: ilości spalin jakie generuje praca palnika olejowego w stosunku do peletowego oraz możliwości usuwania tych spalin przez układ: wymiennik kotła, czopuch i komin.

Konstruktor kotła olejowego zaprojektował jednostkę małą, o zwartym, bardzo wydajnym układzie wymiany ciepła - z wąskimi kanalami spalinowymi, często z dodatkowymi elementami oporowymi - zawirowywaczami, wkładkami żeliwnymi, czy kołkami w dużych kotłach. Uczynił to z myślą o spalaniu tam paliwa względnie czystego, wysokoenergetycznego, przy współpracy z wąskim, odpornym na kondensat kominie, którego zadaniem jest odprowadzenie małej ilości spalin o niskiej temperaturze.

 

I teraz w to wszystko trzeba zainstalowac palnik, który pracujac wytwarza dwukrotnie większą ilośc spalin, gdzie trzeba uzyskac dośc wysoką temperaturę spalin, aby uniknąc konsensacji i utrzymac ciąg kominowy nie mniej niż 15 Pa - i to przed wymiennikiem ciepła kotła - który jak wspomniałem ma duży opór przepływu spalin.

I co z tym teraz zrobisz ? Szyjesz, którego efektem finalnym może byc nawet taki spadek mocy wyjściowej na kotle. Ale na pocieszenie - kotły olejowe są na ogół przewymiarowane. I prawie zawsze klienci na takie adaptacje są zadowoleni. Tylko muszą wiedziec za co będą płacic o połowę mniej niż przy oleju.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ja też coś dodam od siebie z mojej praktyki. Na pewno nie każdy kocioł olejowy nadaje sie do takiej przeróbki, duży wpływ ma konstrukcja kotła. Tak jak wspomniał Pello z małymi przekrojami płomieniówek, może być problem ale np kocioł na pelet Fu-wi ma bardzo małe przekroje płomieniówek plus zawirowywacze i daje radę.

Ostatnio włożyłem palnik pellasa do Buderusa G 115, komin fi 130mm. Temperatura spalin 160-170 , ciąg 16-18Pa, palnik chodzi dobrze, wyciąganie popiołu raz na tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam.

Posiadam kocioł olejowy Ferolli.

Ostatnio wkurzyłem się na cenę oleju 4,38zł wykręciłem palnik.

Zdjąłem przednią maskownicę i powstał otwór 24,5x24,5cm.

Napaliłem drewnem kominkowym, niestety za duży był przedmuch zimnego powietrza przez kocioł. Udało mi się osiągnąć zaledwie 55stC w instalacji.

Problemem jest bardzo mała komora spalania 17cm głębokości i 26 szerokości.

Muszę dorobić jakiś palnik mocowany do otworu 24,x24,5

Szukam jakiegoś na pelety...... na Youtube jest kilka propozycji (nawet bez nadmuchu)

Olej chyba nie będzie już tani, a szkoda kotła wywalać na złom....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Witam,

kupiłem dom w którym stoi kocioł oelejowy Buderus G115 17kW. Nie stać mnie na ogrzewanie olejem i stoję przed dylematem:

1. dokupić drugi piec na ekogroszek, pozostawiając Buderusa jako wsparcie na tęgie mrozy lub jako źródło ciepła na długie wyjazdy np. na święta

2. wymienić palnik olejowy na palnik na pellety

W przypadku zakupu groszkowca, uparłem się na sterownik eCoal lub (ewentualnie...) Bruli i niestety wybór kotłów jest niewielki, a ich ceny nie niskie, niestety...

Zafajdana sadzą i pyłem węglowym kotłownia też mnie odsuwa od tego rozwiązania.

Niestety, bardzo mało jest informacji, jak się sprawują Buderusy G115 z palnikami na pellet. Na YouTube widziałem parę filmików, jak wygląda czyszczenie komory spalania - kilka minut z odkurzaczem i po robocie, więc jest t dla mnie jak najbardziej OK. Czyszczenie raz na tydzień w tej formie jak najbardziej akceptuję. Kilka firm na stronach www chwali się, że ma kilka takich realizacji. Ale jak to działa..?

Mój serwisant od Buderusa mówi, że to nie wypali, bo kanały dymowa bardzo wąskie, że się to wszystko pozapycha pyłem - ale sam takiej aplikacji nigdy nie widział, więc tylko "gdyba'.

Finansowo druga opcja wyjdzie mnie nieco taniej - to też jest na plus.

Różnica w kosztach opału - mogę więcej zapłacić za komfort obsługi: brak czarnego syfu w kotłowni, możliwość (własnoręcznego) dorobienia jakiegoś systemu podawania paliwa z większego zasobnika.

 

Bardzo proszę o pinię kolegów, którzy wykonują modernizacje olejaków do zasilania pelletem oraz użytkowników tak przerobionych kotłów. Tych Buderusów trochę się w Polsce sprzedało i jakoś wierzyć mi się nie chce, że każdy z nich jedzie dziś na oleju albo poszedł na złom...A takie przeróbki są wykonywane już od ładnych paru lat - więc jakieś doświadczenie w tej materii chyba jest..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Jeżeli możesz zmienić kocioł, to zawsze to jest lepsze od adaptacji kotła olejowego. Kocioł na paliwo stałe jest wygodniejszy w eksploatacji - ma popielnik, większą komorę spalania i ma prostszy i łatwiejszy w czyszczeniu wymiennik.

 

Jeżeli jednak decydujesz się na adaptację na pellety, to Buderus G 115 jest bardzo dobrym kotłem do takiej przeróbki, choć ma krótką i małą komorę spalania

i powinnio się palnik na pellety montować na tulei dystansowej. Wymiennik się łatwo czyści wyciorem i odkurzaczem kominkowym. Wszystkie G 115, z którymi miałem do czynienia pracują cały czas od lat bez problemów.

 

Trochę zdjęć tych kotłow z palnikami znajdziesz na: http://www.ekosystem-ab.pl/info.htm

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. Pello:

no właśnie tej wygody w użytkowaniu kotła na paliwo stałe (mam na myśli ekogroszkowca) nie widzę: popielnik, z którego sypie się na około pieca, popiół, który i tak 2 razy w tygodniu muszę wybrać, pełno pyłu węglowego/sadzy lecącego na podłogę przy każdym otwarciu drzwiczek, syf podczas czyszczenia...

Racja, że w Buderusie mała komora i nie ma popielnika - ale o ile mniej popiołu wygeneruje niż piec na węgiel? A jak pisałem, czyszczenia raz na tydzień wyciorem i odkurzaczem się nie boję.

 

Chyba, że mowa o dedykowanych kotłach na drewno lub inną biomasę - ale tu niestety finanse ograniczają. Kotły na pellet ceny 8500 w górę dyskwalifikują to rozwiązanie.

 

Ad. Kroitz:

Oczywiście, poproszę namiary na użytkowników tak przerobionych Buderusów, będę wdzięczny!

 

Jeszcze zapytam, czy do tego Buderusa podejdzie jakiś palnik z mechanicznym czyszczeniem - by nie było problemów ze spiekami przy paleniu kiepskim pelletem? Np. Ecofire E+16?

Edytowane przez jszbp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czyszczenie czy bez , palnik włożysz. Jednak upewnij się przed zakupem czy palnik można podpiąć bezpośrednio pod automatykę Buderusa, wtedy jest wygodniej.

Co do peletu, odradzam palenia kiepskim peletem. Co z tego że Ci palnik się sam oczyści jak zasyfisz piec? Słabszy pelet to nie tylko spieki ale wiecej sadzy i popiołu oraz niejsza kaloryczność :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...