Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Niestety nie wiem jak wysoko są wody gruntowe, ale obawiam się że wysoko i ściana może być narażona na ich działanie. Jedną ścianę piwnicy mam mieć całkowicie w ziemi. Dom na zboczu górki, z odpływem wody nie będzie problemu.

Dom 30 metrów poniżej mojej działki ma studnię z wodą na głębokości lustra 1,5 metra. Wodę mają zawsze, podlewają nią ogródek. Dawniej kiedy nie było wodociągu służyła jako użytkowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
....a co z wytrzymaloscia konstrukcyjna takich scian?? Trzeba liczyc, ze na sciany piwnicy jest tez napor gruntu

 

Wytrzyma, nie ma problemu. Tak jak mówiłem trzeba zakleić też pionowe spoiny i bedzie działało.

Ale tutaj szczerze mówiąc pomimo tego, że jestem zwolennikiem bk mimo wszystko też użyłbym zwykłych betonowych bloczków.

Ale jak najbardziej da się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak juz napisalem wszystko sie da, jezeli ma byc to miejsce mieszkalne to mozna robic z bk, nalezy tylko pamietac o izolacji, jz ten temat byl wałkowany, ale zeby nazwac to beznadziejnym pomyslem to zbyt drastycznie, beznadziejnym bym nazwal robienie tego z cegly.

 

Oczywiście,że beznadziejny. Zawilgocone BK tracą do 30% ze swojej i tak mizernej wytrzymałości. Koszt 1m3 ściany BK będzie większy niż z bloczków, ścianę z BK należałoby dobrze zaizolować co odzwierciedli się zużyciem izolacji np. na poziomie ok. 3,2 kg/m2 razem z gruntowaniem x jakieś 5 pln kg to mamy ponad 15 pln/m2 samej izolacji przeciwilgociowej w warunkach braku wysokiego zwierciadła wody gruntowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do kosztów to bloczek betonowy kosztował mnie 7 zł (wym 24x24x49) za szt i bloczek z BK tez 7 zł (24x24x59) za szt tylko betonowy ma 49 cm długości a BK ma 59 cm wiec w sumie z BK powinno być trochę taniej. Co do izolacji to i tak ja pewnie będziesz robił więc koszt taki sam. Ja budowałem z betonowych bo jakoś tak nie naturalnym wydawało mi się dawać BK pod ziemię. Piszesz że wody gruntowe mogą być wysoko więc zrób piwnice z betonowych i tyle nawet jak zamokną to nic im nie będzie a z BK to różnie może być zamoknięte tracą na wytrzymałości i bardziej się kruszą (piszę o Solbecie).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coż, cokolwiek by nie zamokło to straci swoje wyjściowe parametry, nie tylko bk. Faktem jest to, że bk nasiąknie łatwiej niż bloczek betonowy i pod ziemią faktycznie może to wyjść różnie. (na powierzchni nie ma to znaczenia). Fakt, że jestem zwolennikiem bk, ale piwnice chyba mimo wszystko robiłbym ze zwykłych bloczków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...