Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Budowa drogi na mojej działce!


Gość so**l

Recommended Posts

z jednej strony docisniesz sie do granicy ale niebedzie tam otwieralnyc okien tylko luksfery a z drogiej odliczy 4 metry i bedziesz mial przejazd za dom czyli dom i szeroosci 5 m i dlugosci niewiekszej jak dzialka mmmmmmmmmm

bedzie to dziwnie wygladac ale to bedzie jedyne wyjscie

mam nadzieje zezyjesz dobrze z siasiadem od strony gdzie bedzie przylegal dom do granicy i niebedzie mial nic przeciwko i niema tam legalnie postawionego domku z drewna pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość so**l
z jednej strony docisniesz sie do granicy ale niebedzie tam otwieralnyc okien tylko luksfery a z drogiej odliczy 4 metry i bedziesz mial przejazd za dom czyli dom i szeroosci 5 m i dlugosci niewiekszej jak dzialka mmmmmmmmmm

bedzie to dziwnie wygladac ale to bedzie jedyne wyjscie

mam nadzieje zezyjesz dobrze z siasiadem od strony gdzie bedzie przylegal dom do granicy i niebedzie mial nic przeciwko i niema tam legalnie postawionego domku z drewna pozdrawiam

 

 

Ale o czym ty w ogóle piszesz ?????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość so**l

Mam wrażenie,że niektórzy czytają tylko ostatni post.

Nie szukam informacji jak wybudować dom na działce , która ma 9,5 m szerokości. Wiem, jakie są przepisy i jakie muszą być zachowane odległości.

Dziękuję za wszystkie pomocne odpowiedzi.

Sprawdzę plan zagospodarowania, mam nadzieję,że czegoś się w końcu dowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowiesz się wszystkiego;)

A tak poważnie to nawet jeśli po sprawdezeniu planu okaże się że coś jest w nim dla Ciebie niekorzystnego to zawsze możesz złożyć wniosek o jego zmiane.

Z reguły trwa to bardzo długo 2-3 lata, i nie ma gwarancji ze gmina się na tę zmianę zgodzi ale zawsze można spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Gość so**l

Nowe wieści w sprawie drogi.

Według planu zagospodarowania na naszej działce jest droga, ale wewnętrzna ! I teraz mam inne pytanie- gdyby była to droga publiczna musielibyśmy podzielić naszą działkę z uwzględnieniem drogi ( to słowa urzędników). Ale co jeśli to droga wewnętrzna? Mogę sobie podzielić działkę w dowolnym miejscu czy mimo wszystko brać pod uwagę tą drogę?

Jest to bardzo ważne - jeśli podzielmy działkę z uwzględnieniem drogi to sąsiedzi dostaną od nas 200 m mniej niż my od nich. Za różnicę trzeba sporo dopłacić a nie posiadamy na ten cel gotówki. Najlepsze wyjście dla nas to podział działki dokładnie na pół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podział musi być zgodny z planem zagospodarowania. Ta droga nie będzie przecież oderwana od reszty działek.

Wyobraź sobie sytuacje, że wy z sąsiadem wydzielicie sobie drogę tak jak chcecie a pozostali wasi sąsiedzi tak jak jest w planie. Czy wasz kawałek z kawałkiem sąsiadów się zejdą czy też nie będzie ciągłości drogi ?

Ale jeśli macie taką furtkę jak mówią urzędnicy ( według mnie nie jest to możliwe) to spróbujcie złożyć wstępny wniosek o podział bez wydzielania drogi i poczekajcie na reakcje.

W przypadku jeśli ta drogą będzie konieczna do wydzielenia ruch będzie po stronie urzędników.

Edytowane przez aglig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość so**l

Nie wiem czy się rozumiemy, więc napiszę jeszcze raz wszystko w skrócie.

Mamy działkę o szerokości 9,5 metra i długości 250 m. Sąsiedzi obok mają identyczną działkę. Na planach jest droga wewnętrzna, która "nie dzieli" naszych działek na równą połowę.

Plan był taki, aby obie działki podzielić na równe części i dokonać zamiany-my oddajemy sąsiadom górną część ( z dwóch wąskich działek powstanie jedna o szerokości 19 m) a nam zostaje dół, również o szerokości 19 m.

Możemy dzielić na dwie równe połowy? Nie chcemy robić drogi wewnętrznej, ponieważ zarówno od dołu naszych działek i jak od góry są drogi publiczne, więc z dojazdem do działek nie ma problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam tak : droga wewnętrzna musi łączyć się z jakąś drogą i biec dalej ( może byc ślepa z jednej strony lub łączyć się z inna drogą)

--------------------- droga publiczna

 

 

--------------------- droga wewnętrzna projektowana

 

 

--------------------- droga publiczna

 

 

tak jest obecnie. Od góry do dołu biegną wasze działki, które chcecie tak zamienić aby np. twoja była tylko na górze a sąsiada na dole

A jak podzielicie na równo to może być tak

 

--------------------- droga publiczna

 

------00000 ----- droga wewnętrzna projektowana

000000--- 0000000wasza część drogi publicznej po waszym podziale

 

-------------------- droga publiczna

 

nie wiem czy to widać ale zera to działki budowlane a nie drogowe.

Przecież nie jesteście sami wy też po bokach macie jakiś sąsiadów, którzy na swoich działkach też mają wpisana tą drogę wewnętrzną

Edytowane przez aglig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość so**l

Skoro już tak ładnie sobie rysujemy to ja dodam drogę z którymi łączy się wewnętrzna i obie publiczne.

 

 

I--------------------- droga publiczna

I

I

I--------------------- droga wewnętrzna projektowana

I

I

I--------------------- droga publiczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego o tym pisze. Jeśli wytniecie sobie drogę w miejscu które wam pasuje a wasi sąsiedzi w miejscu które zakłada plan to powstanie uskok i droga nie będzie mieć ciągłości. Poza tym ten kto dostnie tę drogę wewnęrzną która jest w planie na swojej działce będzie pokrzywdzony bo w przypadku kiedy będzie się starał o pozwolenie na budowę nie będzie mógł tam nic postawić i będzie się musiał odsunąć od tej drogi w planie na odległość ustaloną w planie. Jeśli urzędnicy przepuszczą taki babol na etapie podziału to będzie później kłopot.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość so**l

Ale my nie wytniemy sobie kawałka drogi, zostanie dokładnie tak jak jest na planie, bez uskoku.

Pytanie brzmi : czy możemy podzielić nasze działki dokładnie na 125 metrze długości , jesli droga wewnętrzna będzie na 200 metrze ? Czy musimy dzielić działki tak, aby droga wewnętrzna była naszą granicą? Nie wiem jak dokładniej to opisać......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie jak najbardziej tak podzielić. Tylko że ten kto będzie miał na swojej przyszłej części drogę projektowaną będzie musiał ją wydzielić, ale to moze byc korzystne bo jeden dostanie działkę o wymiarach 19 x 125 a drugi dostanie dwie działki 19 x 50 i 19 x 70. plus działkę drogową 19x5. Łatwiej sprzedać bez wydzielania służebności czy też wydzielania drogi. Edytowane przez aglig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Gość so**l

Gdzie ( w jakim wydziale?) pytać o to czy możemy podzielić działkę tak jak chcemy? Tam, gdzie składa się wnioski o PNB?

Pytam, bo geodeta , który będzie robił podział zasugerował, że warto mieć to na piśmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmień geodetę

 

 

Etapy procedury podziału działki

  1. Pobranie z urzędu gminy (miasta) wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na dzieloną działkę.
  2. Sporządzenie wstępnego projektu podziału dziatki i złożenie w urzędzie gminy (miasta) wniosku o dokonanie podziału działki. Wydanie przez wójta (burmistrza, prezydenta) opinii na temat wstępnego projektu podziału działki.
  3. Przyjęcie (zlokalizowanie w terenie) przez geodetę punktów granicznych i granic dzielonej działki.
  4. Sporządzenie przez geodetę uprawnionego projektu podziału działki. Sporządzenie przez geodetę dokumentacji podziału działki. Zatwierdzenie przez wójta (burmistrza, prezydenta) projektu podziału.
  5. Wyznaczenie w terenie nowych punktów granicznych (granic nowych działek).
  6. Przekazanie właścicielowi dokumentów będących podstawą do wpisania zmian do księgi wieczystej.

Tak (w uproszczeniu) przedstawia się procedura podziału działki. Pierwsze dwa etapy może przeprowadzić samodzielnie właściciel działki, jednak najczęściej zleca się te czynności geodecie uprawnionemu. Przyspiesza to całą procedurę i pozwala uniknąć błędów, nie zwiększając lub zwiększając tylko nieznacznie koszty podziału.Wstępny projekt podziału nieruchomości sporządza się na kopii mapy zasadniczej. Kopię taką można nabyć w starostwie powiatowym. Na kopii mapy wkreśla się kolorem czerwonym planowany przebieg nowych granic. Należy tu wziąć pod uwagę wypis planu, który może narzucać pewne rozwiązania (np. przy podziale dużej działki na kilka działek budowlanych plan może wymagać konieczność wydzielenia z obszaru działki nowej drogi; położenie i przebieg tej drogi jest ściśle kreślone w planie).

Przy projektowaniu nowych granic należy pamiętać o konieczności zachowania dostępu do drogi publicznej nowych (projektowanych) działek.

Wstępny projekt podlega ocenie przez wójta (burmistrza, prezydenta). Sprawdza on zgodność wstępnego projektu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

 

Do wniosku dołącza się:

 

  • dokumenty stwierdzające tytuł prawny do nieruchomości (np. kopię aktu notarialnego),
  • wypis ewidencji gruntów i kopię mapy ewidencyjej. Dokumenty te nabywa się w ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej w starostwie powiatowym,
  • wstępny projekt podziału.
  • wypis z miejscowego planu zagospodarowania

 

Edytowane przez aglig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość so**l
Bardzo dziękuję za wytłumaczenie całej procedury. Chyba faktycznie musimy zmienić geodetę, bo obecny twierdzi, że jest ryzyko, że nie dostaniemy zgody na taki podział jak nas interesuje i w związku z tym nie opłaca mu się wszystkiego zaczynać !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...