Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabezpieczenie drewna pod konstrukcję dachu(wieźba itp.)


seba65310

Recommended Posts

Witam!!

 

W najbliższym czasie planuje zmienić dach(prosty dwuspadowy) - dachówka Braas grecka-czarna ,folia Tyvek PRO , podbitka z boazerii ,orynnowanie Plannja Siba . Kupiliśmy drzewo ,lecz niezaimpregnowane , ze względu iż dowiedzieliśmy się od znajomego , że impregnacja w niektórych firmach to po prostu zamoczenie drewna w BARWNIKU !!

 

I w związku z tym mam pytania :

Czym dobrze zaimpregnować drewno ?? (FOBOS ... , )

Jak zabezpieczyć podbitkę ??(oczywiście to musi nadać odpowiedni kolor )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz nie pozostaje nic innego niż zaproszenie znajomego do dźwigania i impregnacji krokiew.

Można kupić dobry impregnat, przeważnie rozcięczalny z wodą i metodą zanurzeniową moczyć drzewo. Tak chyba będzie teraz najlepiej. Marek jest dużo na rynku. Do impregnacji łat i kontrłat należy używać impregnatów bez zawartości soli( np. Wolmanit CX H200) . Do podbitki używam przeważnie Drewnochronu w kolorze preferowanym na suchą boazerie i to wystarcza. Dwukrotne malowanie to podstawa.

Należy pamiętać, że po impregnacji drzewo musi leżeć na równym podłożu, najlepiej na zewnątrz ale pod przykryciem przed opadami i słońcem, na przekładkach kolejne warstwy i nie przyległe bokami aby była dobra wentylacja. Kora musi być całkowicie usunięta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

srodka nie znam, jednak na co Ci takie ilosci??

 

na placu budowy pozostaje jedynie "malowanie" lawkowcem drewna wiezbowego

 

co do podbitki polecam dulux lakierobejce, malowalem u siebie, jako podklad rozpuszcona z lakowym rozpuszczalnikiem

jesli zdecydujesz sie na drewnochronten ten na podklad musi byc bez wosku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 3 weeks później...
Witam. Najlepiej jest zakupić impregnowaną więźbę z dobrego tartaku np. mój:). Drewno nie jest zanurzane w barwniku, lecz moczone określoną ilość godzin w basenie zanurzeniowym, wypełnionym impregnatem z barwnikiem. Dla Państwa wiadomosci podaję, że koszt barwnika jest taki sam jak koszt bezbarwnego impregnatu, więc bezsensowne jest moczenie drewna w samym barwniku. Barwnik dodajemy dla identyfikacji drewna już zaimpregnowanego od drewna surowego. Zalecam jednak moczenie drewna a nie jego malowanie impregnatem, gdyż wówczas skuteczniejsze jest wniknięcie impregnatu głęboko w strukturę drewna. Dzisiejsze solne impregnaty typu Drewnosol są doskonałej jakości i nie wchodzą w reakcje chem. z położoną na więźbie blachodachówką. Ponadto drewno jest właściwie zabezpieczone ogniochronnie i grzybobójczo. Najlepiej jeśli tartak posiada atesty na środki ochrony drewna-impregnaty, które otrzymuje od stałego dostawcy tych środków, włącznie z atestem PZH i dopuszczeniem środka do obiegu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Dzisiejsze solne impregnaty typu Drewnosol są doskonałej jakości i nie wchodzą w reakcje chem. z położoną na więźbie blachodachówką...

 

Nie wchodzą bo blachodachówka nie jest montowana na więźbie a na łatach i oddziela ją od więźby jeszcze krycie wstępne. Zaleca się właśnie aby łaty pod blachodachówke nie były impregnowane. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, właśnie - czy impregnacja drzewa jest koniecznością? Pytam, bo...

 

...również zamierzam wymienić dach (sierpień) - z tym tylko, iż u mnie będzie wymiana starej poniemieckiej dachówki na blachodachówkę. Natomiast, nie będzie wymieniana więźba w całości, a jedynie uszkodzone przez "ząb czasu" krokwie. Tylko łaty i kontrłaty mają być nowe. Nadmienię tylko, że stara więźba nie była impregnowana - a dom został postawiony zaraz po wojnie i stoi do dziś.

 

Stąd moje pytanie dla upewnienia się. Gość, który będzie robił mi wymianę dachu powiedział, że to nie jest konieczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku gdy drewno będzie suszone i strugane nie jest konieczne. Pozdrawiam.

 

Tak - drzewo jest suche, przynajmniej mam taką nadzieję...

Pocięta i odpowiednio poukładana sosna leży sobie pod zadaszeniem od 15 lat - takich zapewnień udzielili mi poprzedni właściciele niecałe 2 lata temu. Tego samego można się i też domyślić, patrząc na nie dzisiaj. A, to duży plus dla mnie i (nie ukrywam) dla mojego portfela.

 

Tak na marginesie powiem tylko, że... do dziś się zastanawiam, dlaczego nie sprzedali tego drzewa. Bo o zabraniu go, raczej nie ma mowy - w blokach nie ma takiej możliwości, by taką ilość przechować. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Najlepiej to jest zrobić impregnację ciśnieniową, tak jak to miało miejsce u mnie. Koszt trochę wyższy od impregnacji zanurzeniowej, ale impregnacja najlepsza. A w końcu dach się robi na lata.

 

Dokładnie tak. impregnacja zanurzeniowa - hmmm, to chyba jak odbiorca sam sobie będzie stał i patrzył ile rzeczywiście moczy się drewno. Zresztą zalet impregnacji ciśnieniowej jest więcej.l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
a co z więzba która już stoi na dachu ok0oło 4 miesięcy i czeka na dekarza, była ona juz trzy razy malowana boramaxem ( dwa razy przed montarzem, i raz na dachu około dwa miesiace temu), tak więc wiele razy ona zamokla i wyschła, czy malowac jeszcze raz czy dać sobie spokój, co z jej wytrzymałością, na tartaku mówili mi że pozostawanie w tamim stanie na dachu nie obniża jej walorów wytrzymałościowych?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...