Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Minimalna temperatura grzania - od innej strony


octopus18

Recommended Posts

Witam.

Mam pytanie dotyczące minimalnej temperatury, jaką należy utrzymywać w mieszkaniu przez jego właścicieli. Chodzi o to, że kupiłem mieszkanie w nowym budynku i przez zimę jeszcze nie zacząłem remontu. Ustawiłem zatem grzanie na osiem stopni i tak pozostawiłem (ogrzewanie gazowe). Niespodziewanie w lutym dostałem pismo od dewelopera, że wpłynęły do niego skargi na niemożność dogrzania mieszkań przez lokatorów mieszkających nade mną i zostałem wezwany do utrzymywania w niezamieszkałym mieszkaniu temperatury nie niższej niż 16 stopni - tak podobno został zaprojektowany budynek, że wszyscy muszą utrzymywać temperaturę nie niższą niż 16 stopni, aby sąsiedzi mogli u siebie uzyskać normalną temperaturę.

I tu pojawia się moje pytanie: czy istnieją jakieś przepisy określające minimalną temperaturę do utrzymywania której zobligowany jest właściciel mieszkania? Czy można w taki sposób projektować budynek, aby (de facto) inni lokatorzy ponosili część kosztów ogrzewania mieszkań sąsiadów?

Bardzo dziękuję za ewentualne odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzmi dość dziwnie, ale nie wyobrażąm sobie, abym w domu montował w każdym pomieszczeniu grzejnik, który ogrzewałbyto pomieszczenie gdy za ścianami są niskie temperatury. Układ grzejny dobiera się do zapotrzebowania dla danego pomieszczenia, a to zależy co mamy za ścianą. Oczywiście nie wyobrażam sobie, że utrzymywanie temp. u Ciebi 8 stopni powoduje niemożliwość dogrzania mieszkania powyżej (chyba, że na zewnątrz byłoby - 30 deg C). Po prostu deweloper gdzieś zaoszczędził (na projekcie lub wykonaniu).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest dziwaczny przepis ale konieczność.

Jak sobie wyobrażasz, że sąsiad będzie płacił rachunki za gaz po 3 razy większe od twoich bo nie będzie mógł dogrzać swojego mieszkania, bo ciepło będzie mu sper.... przez podłogę albo ściany do ciebie?

Znasz prawa fizyki?

A czy w domu ocieplacie ściany między pokojami?

W spółdzielniach mieszkaniowych jest nakaz utrzymywania ogrzewanego mieszkania nawet jak się nie mieszka.

U mnie blok jest tak ciepły że mogłabym mieć ciągle zakręcone kaloryfery, mam mieszkanie środkowe, wszyscy 'mnie' grzeją, kiedyś porównywałam rachunki moje z rachunkami sąsiada - dobrego znajomego - on ma mieszkanie skrajne i rachunki wyższe o 1/4 i ma zimniej w mieszkaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...