Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek w Pradolinie - czyli robię kominek sam


jan_z_wolna

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 56
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jeśli wybierzesz wersję kominka taką jak pokazałeś na zdjęciu ze strony Pani Kaszuby (:)),to musisz zrobić wymiennik nad wkładem . Z boku zabraknie miejsca.

 

Te kominki to odległy ideał. Z moich kafli czegoś tak ładnego nie złożę. Myślę z kolei, czy może uda się zabudować cały ten układ z kominami włącznie. Muszę na spokojnie policzyć na ile mam tych kafli.

 

Tak czy inaczej chyba trzeba będzie podnieść kolanko komina :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy bohusz zdecyduje się ujawnić zatajone fakty?

 

 

Tak po prawdzie, nie mam ostatnio czasu aby zrobić komplet u siebie na wystawkę, podłączyć i zrobić parę fotek.

Ta sama sprawa z stalowo ceramicznym piecykiem z mojego tematu, musi poczekać.

Ostatnio jakiś dziwny nasilony ruch w interesie, chyba trzeba będzie pomyśleć o pracy na trzy zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Jak pisałem powyżej ze względów czasowo-fachowych pójdę w gotowe kształtki do odzysku Rath. Tutaj fotografie z ich piecykiem. Chciałbym jednak mieć możliwość "odcięcia" takiego układu. Coś w ten deseń.

 

konminek przepustnica.jpg

 

(na podstawie fotki ze strony http://www.godkowie.pl/)

 

Co wy na to?

Jaką wysokość takiego wymiennika zaplanować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wy na to?

Jaką wysokość takiego wymiennika zaplanować?

W Rath wszystko Ci policzą i zaprojektują w zależności od paleniska i załadunku drewna (kg).

 

edit.

Zauważyłem, że chcesz wykonać DGP. Nie wiem co na to inni fachowcy, ale po mojemu kształtki Ratha to raczej do zamkniętych obudów są zaprojektowane.

Edytowane przez margod
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Rath wszystko Ci policzą i zaprojektują w zależności od paleniska i załadunku drewna (kg).

 

edit.

Zauważyłem, że chcesz wykonać DGP. Nie wiem co na to inni fachowcy, ale po mojemu kształtki Ratha to raczej do zamkniętych obudów są zaprojektowane.

 

Coś im się stanie , jak je po wentylujesz ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

im się nic nie stanie, ale szybko wystygną i dupa z akumulacji. :) Ale to są moje subiektywne odczucia nie poparte doświadczeniem.

 

Właśnie o to chodzi, żeby ciepełko skumulować, a potem troszku oddać w DGP. Wiem, że nie da się po 4-5 h palenia długo tego stanu utrzymać. Trzeba wyważyć ilość kg akumulacji. Na razie nie wiem jak ;). Chyba pozostanie droga doświadczenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piecyki enia robią na mnie ogromne wrażenie. Zamiast piecyka wstawimy wkład. To "zamiast" spowodowane jest chęcią szybkiego puszczenia ciepła w DGP. Przy piecyku niestety trwało by to chyba zbyt długo. Energia spalin ogrzeje wymiennik. Wymiennik musi być chyba delikatny. Temperatury spalin będą o wiele mniejsze niż z piecyka enia, bo przecież dużo energii pójdzie w DGP.

 

Przy założeniu wkładu Dragona, lub innego podobnego, jak powinien wyglądać wymiennik (ile kg)? gdybym chciał go zmajstrować sam z cegły szamotowej i rur?

 

(jan prosić, co by przez analogię do swoich dzieł, brać rzemieślnicza zerknąć na padół ziemski i skrobnąć o tym konkretnym problemie zechciała, bo kształtki Ratha pikne są ale ta cena... a i pomajstrować będzie można)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne aby ciepełko nie smykneło kominem w kierunku nieba. ŻEBY ZOSTAŁO W DOMCIU, aby było cieplutko.

 

Otóż to !

 

Coby się nie omskło do komina. To czy kumulacja ,będzie siedzieć

długo w piecu , czy też z niego wyleci ,rozłażąc się po chałupie

( kumulując się w murach , zabudowach i w czym się da we

wnętrzu domu ), wykorzystuje się projektując piec dla danego

budynku . Piec w którym palisz dwa razy na dobę ,szczelny ,

ogrzeje przykładowo domek 80 - 120 m2. Ten sam piec (pieco

kominek) , zbudowany w konwencji "kombi" , czyli przewietrzany,

ogrzeje dom 140 -160 m2. Trzeba w nim wówczas napalić

dodatkowo w połowie dnia ,lub zwiększyć jego palenisko ,lub

powierzchnię oddawania ciepła . Kombi z możliwością wyłączania

opcji wietrzenia , bedzie bardziej elastyczny - zawsze można go

zamknąć na głucho .

 

Margoth ,

może czas wybrać się na szkolenie do Piotra ?

Edytowane przez eniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...