Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komentarze do dziennika Majkiego


Recommended Posts

Majki dzięki za fotki :) Ale teraz widzę że chyba ja myślałem o czymś innym, a u Ciebie ten zawór RTL to też chyba jakiś bardziej rozbudowany. Czy on jest z kapilarą?

 

Te elementy do podłogówki to:

1. rodzielacz

2. zawór RTL (chyba z kapilarą)

3. pompa osobna tylko do podłogówki.

4. rury

 

tyle zidentyfikowałęm :) czy jeszcze coś tam jest? (np taka czarnakwadratowa puszka)

 

Majki powiedz mi tak jak to teraz masz u siebie poinstalowane i obejrzałeś pewnie kilka razy na spokojnie to jest to łatwe do wykonania samemu? czy są jakies pułapki i trudności czy lepiej zatrudnic hydraulika.

Pozdrawiam

 

Dokładnie takie elementy jak piszesz :) Ta czarna puszka to pompa od podłogówki - osobna tylko na podłogówkę. Druga chodzi w kotle gazowym albo drzewnym.

Zawór z kapilarą. Umieszczona na powrocie wody z podłogówki.

Podejście do rozdzielacza, pex 18.

Do wykonania samemu. Tylk czas. CZAS ...... C Z A S.............. Wszystko jest do ogarnęcia, jakoś tak po fakcie widze, że jakbym miał czas ( to znaczy ktos za mnie zarabiał forsę ;) ) to bym więcej rzeczy zrobił sam ...

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Aha czyli dzięki zastosowaniu rozdzielacza wystarczyło zostosowanie jednego zaworu RTL z tym że z kapilarą.

Majki pozwoliłem sobie to opisać na rys. W razie czego proszę o sprostowanie ;)

 

http://img153.imageshack.us/i/instalacjaco.jpg/

 

A pamiętasz może koszty tego kompletnego rozdzielacza ... chodzi mi tylko o części do podłogówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Majki.

Widziałem Twój rozdzielecz o który pytał Netbet. Po pierwsze na zasilaniu wywal grzejnikowy zaworek ocinający ze śrubunkiem ( strasznie dławi przepływ,szkoda pomp i prądu , potrzebny jest tam jak rybie ręcznik) i wstaw zwykły zawór kulowy ze śrubunkiem. Po drugie rozdzielecz tak jak teraz masz wykorzysta pompę i bypass dopiero jak się zamknie rtl , więc jeśli pompa lata sterowana z kotła czy sterownika 3d lub 4D to bez sensu.( kocioł czy zawory mieszające nie wiedzą jaką temp ma powrót z podłogi) pompą powinien sterować termostat przylgowy na powrocie= rtl się zamyka -pompa się włącza i miesza wodę w podłodze by ta sięrównomiernie na całej powierzchni wychłodziła. Teperatura powrotu spadła -rtl się otwiera- pompa się wyłącza . Inaczej nie ma to sensu. Chyba że masz na powrocie na bypassie zawór 3D ale jakoś tak nie wygląda , po za tym jak by miał być sterowany ( bez siłownika i kabli). Bypass przyda się jak na górnym rozdzielaczu na powrocie zamontujesz zawory elektromagnetyczne ( do sterowania osobno każdej pętli) gdy wszystkie naraz się zamkną. Zgadza się czy się mylę?

pozdrawiam.

ps.,mpoplaw znowu napisał nie na temat( u Netbeta) , trzeba zrezutę dla niego na nowe pingle i/lub okulistę.

Edytowane przez tomraider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majki - czy robiłeś testy swojego UPS-a z pełnym obciążeniem, szczególnie w zakresie zimnego startu?

Jak rozumiem masz przerobione kable zasilające od kotła na wtyczki 'komputerowe'?

My planowaliśmy zrobić oddzielną instalację do ewentualnego podpięcia z jednej strony kotła, pomp itp., a z drugiej agregatu, ale może taki UPS (o odpowiednio dobranej mocy), to faktycznie lepsze rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha czyli dzięki zastosowaniu rozdzielacza wystarczyło zostosowanie jednego zaworu RTL z tym że z kapilarą.

Majki pozwoliłem sobie to opisać na rys. W razie czego proszę o sprostowanie ;)

 

http://img153.imageshack.us/i/instalacjaco.jpg/

 

A pamiętasz może koszty tego kompletnego rozdzielacza ... chodzi mi tylko o części do podłogówki

 

Rewelka ! :)

Tak, dokładnie jest tak, to czarne na pompie, to po prostu skrzynka "prądowa" do podłaczenia tam przewodu :)

To "pomarańczowe" to jakby taki trójnik. Zaślepiony od góry korkiem. Nic tam nie ma ...

To jasnozielone, to tak, zawory odcinające.

Koszt .. kurcze cos koło 600 zł, jesli dobrze pamietam ... Ale nie wiem czy nie więcej :(

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Majki.

Widziałem Twój rozdzielecz o który pytał Netbet. Po pierwsze na zasilaniu wywal grzejnikowy zaworek ocinający ze śrubunkiem ( strasznie dławi przepływ,szkoda pomp i prądu , potrzebny jest tam jak rybie ręcznik) i wstaw zwykły zawór kulowy ze śrubunkiem. Po drugie rozdzielecz tak jak teraz masz wykorzysta pompę i bypass dopiero jak się zamknie rtl , więc jeśli pompa lata sterowana z kotła czy sterownika 3d lub 4D to bez sensu.( kocioł czy zawory mieszające nie wiedzą jaką temp ma powrót z podłogi) pompą powinien sterować termostat przylgowy na powrocie= rtl się zamyka -pompa się włącza i miesza wodę w podłodze by ta sięrównomiernie na całej powierzchni wychłodziła. Teperatura powrotu spadła -rtl się otwiera- pompa się wyłącza . Inaczej nie ma to sensu. Chyba że masz na powrocie na bypassie zawór 3D ale jakoś tak nie wygląda , po za tym jak by miał być sterowany ( bez siłownika i kabli). Bypass przyda się jak na górnym rozdzielaczu na powrocie zamontujesz zawory elektromagnetyczne ( do sterowania osobno każdej pętli) gdy wszystkie naraz się zamkną. Zgadza się czy się mylę?

pozdrawiam.

ps.,mpoplaw znowu napisał nie na temat( u Netbeta) , trzeba zrezutę dla niego na nowe pingle i/lub okulistę.

 

Dobra, musze popytać bo żebym dobrze zrozumiał ... ;) Zaworek, czyli ten czerwony, tak ?

Co do pompy, to zauważyłem, że musi chodzić, bo ta z pieca nie daje rady pociągnąć obiegu grzejników i podłogówki. Próbowałem kiedyś tak i podłogówka była "chłodna" ...

Żadnego 3D nie mam.

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majki - czy robiłeś testy swojego UPS-a z pełnym obciążeniem, szczególnie w zakresie zimnego startu?

Jak rozumiem masz przerobione kable zasilające od kotła na wtyczki 'komputerowe'?

My planowaliśmy zrobić oddzielną instalację do ewentualnego podpięcia z jednej strony kotła, pomp itp., a z drugiej agregatu, ale może taki UPS (o odpowiednio dobranej mocy), to faktycznie lepsze rozwiązanie.

 

Tak, czajnik z wodą 2kW się włącza, choć wody nie zagotuje ;)

Obciążenie takie jak kocioł gazowy z pompą i pompą od podłogówki dociąga do 6h...

Nie mam osobnej instalacji, miała być kiedyc szafa krosownicza i inne bajery, ale odszedłem od tego tematu. To dom, a nie zakład produkcyjny ;) Fascynacje tego typu rozwiązaniami zostawiam innym ;)

Mam po prostu podciągnięty przewód zasilający z rozgałężnikiem i do niego jest wpięty kocioł CO, gazowy, uzdatniacz wody i pompa od podłogówki.

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rewelka ! :)

Tak, dokładnie jest tak, to czarne na pompie, to po prostu skrzynka "prądowa" do podłaczenia tam przewodu :)

To "pomarańczowe" to jakby taki trójnik. Zaślepiony od góry korkiem. Nic tam nie ma ...

To jasnozielone, to tak, zawory odcinające.

Koszt .. kurcze cos koło 600 zł, jesli dobrze pamietam ... Ale nie wiem czy nie więcej :(

 

pozdrawiam, majki

 

Aha

a to "pomaranczowe" czyli trójnik to jakis zawór trójdrogowy mieszający czy poprostu jakis tam trójnik "za grosze" który nic nie wnosi?

hm 600 za cały ten zestaw (rozdzielacz, pompa, zawór RTL z kapilarą, zawory) to znośne koszty

 

A mozesz podać jaki dokładnie to model tego RTL'a ? i gdzie robiles zakupy związane z C.O i całą hydrauliką?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Bry, ja do Wujka Dobra Rada po poradę w sprawie pompy :D . Czas naszą wysłużoną budowlaną za 120 zł wymienić na coś lepsiejszego :) Masz Grundfossa jeśli dobrze kojarzę? A kto Ci to cudo montował hydraulik jaki czy studniarz-magik? Rozważałeś zakup takiej bez hydrofora? Nas na taką namawia hydraulik, ale koszt tego cuda to ok 5-6koła ! A z kolei studniarz mówi, że do "filterów" potrzebny będzie duży zbiornik, tzn hydrofor do napowietrzania. Gdzie takie cholerstwo stoi u Ciebie?Bo u mnie filtry mają być w gosp blisko studni, ale tam może być zimą zimno, a kotłownia w środku domu :/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majki możesz podać przepis na faworki Rasi :)

 

Nie wiem czy to akurat Rasi, ale z tego przepisu korzystałem ...

 

20 dkg mąki

3 żółtka

szczypta soli

3 łyżki gęstej śmietany

1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia

1 łyżka spirytusu

 

mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia, dodać pozostałe składniki, zagnieść dość trwarde elastyczne ciasto ( jak coś można dodać śmietany bo łyżka łyżce nierówna a i mąka jedna bardziej sucha inna mniej ) ważne żeby było takie aby dało sie wałkować bez podsypywania mąką, cieniutko wałkować im cieniej tym bardziej chrupiące są ciąć przewijać smażyć na złoto posypać cukrem pudrem

 

uprzedzam wszakże że ta jedna porcja to tak wystarczy dla dwóch osób bo połowę się pożera przy smażeniu

 

 

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bry, ja do Wujka Dobra Rada po poradę w sprawie pompy :D . Czas naszą wysłużoną budowlaną za 120 zł wymienić na coś lepsiejszego :) Masz Grundfossa jeśli dobrze kojarzę? A kto Ci to cudo montował hydraulik jaki czy studniarz-magik? Rozważałeś zakup takiej bez hydrofora? Nas na taką namawia hydraulik, ale koszt tego cuda to ok 5-6koła ! A z kolei studniarz mówi, że do "filterów" potrzebny będzie duży zbiornik, tzn hydrofor do napowietrzania. Gdzie takie cholerstwo stoi u Ciebie?Bo u mnie filtry mają być w gosp blisko studni, ale tam może być zimą zimno, a kotłownia w środku domu :/

 

 

Tak, mam grundfosa spiętego z zbiornikeim hydroforowym 300l, stoi u nas w pom. gosp. ale tam jest ciągle 21-22 stC więc nie ma problemu ...

Montował hydraulik, ale powiedzmy od "studni" choć chyba robi tez inne rzeczy ...

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Majki odpowiedź mi proszę, czy aby dobrym rozwiązaniem były płytki w garażu? Nie masz problemu zimą ze stojącą wodą?

 

Z góry przepraszam za taki długi czas bez odzewu ...

Tak, były dobrym rozwiązaniem. Ba ! Dla nas rewelacyjnym :)

Bo mamy odrobinę spadku i woda spływa do korytka przy drzwiach garażowych a poza tym umycie podłogi mopem, czy ściągnięcie wody szeroką ściągaczką na kiju w zimę to moment :)

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majki czy rure doprowadzajaca powietrze do kominka (wkopana na zewnatrz) czyms izolowales? Mozna to po prostu zakopac w ziemi i zasypiac czy nalezy jakos zabezpieczyc przed ewentualnym przemarzaniem ,szkodnikami itd? Zastanawai mnie rowniez czy bardzo wychladza to pomieszczenie podczas gdy kominek jest nieuzywany i czy mozna jakos regulowac/zamykac doplyw powietrza z tamtad?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...