Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna - czy potrzeba robic tez wentylacje grawitacyjna?


Recommended Posts

Witam,

niebawem rozpoczynamy budowe domu, w planach mamy wentylacje mechaniczna w calym domu, ale nie wiemy czy mozemy w zwiazku z tym calkowicie pozbyc sie wentylacji grawitacyjnej (poza kominkiem). Co z kims rozmawiamy to otrzymujemy sprzeczne informacje, jedni mowia ze do odbioru domu musi byc wentylacja grawitacyjna w domu, inni ze mechanicznej z grawitacyjna mieszac nie mozna itd. itd.

Czy przerabialiscie to juz na wlasnej skorze? Jak to u was wyglada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 89
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

W 'kotlowni' pompa ciepla, wiec chyba tez nie potrzebna grawitacyjna :)

Jezeli chodzi o kominek, to rozumiem, ze nic poza pionem od samego kominka nie potrzeba? Swoja droga, jest jakis patent co by automatycznie zamykal sie komin zeby cieplo w zime nie uciekalo jak sie nie pali?

A czy w garazu wystarczy jakas kratka wentylacyjna bezposrednio na zewnatrz? Czy musi byc komin i odprowadzenie na dach?

Wybaczcie te lamerskie pytania, ale zieloni jestesmy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WM zrównoważonej nie wolno mieszać z wentylacja grawitacyjną.

Jeśli decydujecie się na kominek przy pompie ciepła i WM, to szukajcie szczelnego wkładu z możliwością bezpośredniego podłączenia powietrza zewnętrznego do spalania.

Taki układ tworzy z kominka "piec" z zamkniętą komorą spalania.

Przepustnica odcinająca powietrze na dolocie w większości przypadków załatwia sprawę wychładzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie jak to jani opisał, wkład kominkowy ze zamkniętą komorą, w pomieszczeniu gdzie będzie stał wystarczy sam nawiew ale nie douczony kuminiarz może się pluć i mądrzyć, zrób przeto nawiew do tego pomieszczenia a obok kominka i wywiew, mały to ma sens, ale kuminiarz nie będzie się miał do czego doczepić, przerabiałem to kilka razy na własnej skórze w przypadku kominków i kuchenek gazowych w kuchni, kominek tylko z kanałem spalinowym, dopływ powietrza do spalania izolowanym kanałem bezpośrednio z zewnątrz i w nim przepustnica a jak trzeba to wymuszony nawiew wentylatorkiem :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wybaczcie te lamerskie pytania, ale zieloni jesteśmy "

 

Albo się dokształćcie albo porzućcie myśl o budowaniu samemu.

Zlećcie robotę fachowcom...

MUSICIE rozumieć co budujecie, jak budujecie sami.

Poczytajcie o wentylacji.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TAK!

Zwykle ten, co już sobie dom zbudował i mieszka...

Jak pozwolił spieprzyć, to bywa tu i dopytuje i poprawia.

Jak zrobił dobrze, to zajmuje się innymi sprawami jak forum...

:lol:

 

Zrozum.

Są zasady, przepisy i normy.

Wypadałoby tak robić, aby ich nie gwałcić, bo to boli...

(kieszeń boli a i ambicja cierpi)

 

Poczytaj w necie ILE OSÓB w tym sezonie grzewczym wyniesiono ze swojego domu nogami do przodu!

ZAWSZE - wentylacja zerowa.

Zaczadzenia (wpisz w google).

 

Problemu wentylacji nie należy rozwiązywać niepoprawnie!

Ludzie zwykle żyją wiele lat.

RAZ się zdarzy, że nie zadziała - i latek przestaje przybywać...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TAK!

Zwykle ten, co już sobie dom zbudował i mieszka...

Jak pozwolił spieprzyć, to bywa tu i dopytuje i poprawia.

Jak zrobił dobrze, to zajmuje się innymi sprawami jak forum...

:lol:

 

Piekna mysl, wielce madra... i zapewne tak wlasnie jest

 

 

Zrozum.

Są zasady, przepisy i normy.

Wypadałoby tak robić, aby ich nie gwałcić, bo to boli...

(kieszeń boli a i ambicja cierpi)

 

Ja to jak najbardziej rozumiem, dlatego sie pytam, bo byc moze ktos wie gdzie szukac takich przepisow, mial z tym stycznosc, i moze cos konstruktywnego w tej kwestii powiedziec. Ja szukalem, ale poza opisami jednej lub drugiej metody niewiele sie doszukalem.

 

Poczytaj w necie ILE OSÓB w tym sezonie grzewczym wyniesiono ze swojego domu nogami do przodu!

ZAWSZE - wentylacja zerowa.

Zaczadzenia (wpisz w google).

 

Problemu wentylacji nie należy rozwiązywać niepoprawnie!

Ludzie zwykle żyją wiele lat.

RAZ się zdarzy, że nie zadziała - i latek przestaje przybywać...

 

Adam M.

 

Zaczadzenie to powazna sprawa, na pewno nie ma metody by calkowicie wyeliminowac ten problem. To jeden z powodow dla ktorego zdecydowalismy sie na pompe ciepla, w ten sposob pozbylismy sie jednej z glownych przyczyn zaczadzen... zle funkcjonujacych piecow. Oczywiscie zrodlem zaczadzen jest nie tylko piec do ogrzewania domu, ale tez i inne rzeczy. Jezeli chodzi o mechaniczna wentylacje, to u nas ma byc docelowo agregat wlaczajacy sie automatycznie przy zaniku pradu, ktory bedzie rowniez zasilal rekuperator. Tak wiec wentylacja zawsze funkcjonowac powinna.

Z Twoich wypowiedzi ciezko cos wywnioskowac, nie wiem czy masz wiedze na ten temat i tak ciezko przychodzi Ci podzielenie sie z kims innym, czy tylko lubisz taka otoczke w okol siebie tworzyc 'ile ja wiem to tylko ja wiem'...

Kilka osob odpisalo co myslalo na ten temat, podzielilo sie swoim doswiadczeniem i im za to bardzo dziekuje.

A ty Adamie, jak juz cos piszesz, to moze pisz rzeczowo i na temat, forum jest po to by sobie pomagac, a nie podnosic swoje ego pouczajac ludzi na okolo, jak nie masz nic konkretnego do powiedzenia to moze nie pisz, szkoda miejsca na serwerach.

Napisalem prosbe o podpowiedzenie co i jak, bo niestety moje poszukiwania, tak jak pisalem, nie daly mi jednoznacznej odpowiedzi. Nie jestem leniwy, i zanim zadam pytanie, najpierw szukam na niego odpowiedzi sam, nie znalazlem jej, wiec sie zapytalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale na swoje pytania otrzymałeś już odpowiedź.

Sugeruję reku podłączyć pod ups-a. Przeważnie w zupełności wystarcza na zaniki prądu, nawet do kilku godzin jak wentylatory nie prądożerne, a jak oświetlenie LED-owe to funkcjonować w ciemnościach pozwala. ;)

Chyba że przewidujecie kilkudniowe lub kilkunastogodzinne przerwy w dostawie, wtedy agregat niezbędny.

 

Poczytaj

http://wentylacja.com.pl/Przepisy-prawne/Dz-U-2002-75-690-Dz-U-2004-109-1156-32962.html

Edytowane przez Jani_63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ty Adamie, jak juz cos piszesz, to moze pisz rzeczowo i na temat, forum jest po to by sobie pomagac, a nie podnosic swoje ego pouczajac ludzi na okolo, jak nie masz nic konkretnego do powiedzenia to moze nie pisz, szkoda miejsca na serwerach.

No cóż, z takim podejściem, to raczej nie uzyskasz tu pomocy. Wypadałoby okazać choć odrobinę szacunku do ludzi, którzy chcą się tu dzielić swoją wiedzą, robią to od dłuższego czasu, zupełnie bezpłatnie. Jeśli nie odpowiada Ci, że ktoś Cię traktuje jak osobnika zdolnego do samodzielnego myślenia i odpowiedzenia po przemyśleniu na zadawane przez siebie pytania, to przyzwyczaj się do myśli, że ktoś potraktuje Twoją bezmyślność wykorzysta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, z takim podejściem, to raczej nie uzyskasz tu pomocy. Wypadałoby okazać choć odrobinę szacunku do ludzi, którzy chcą się tu dzielić swoją wiedzą, robią to od dłuższego czasu, zupełnie bezpłatnie. Jeśli nie odpowiada Ci, że ktoś Cię traktuje jak osobnika zdolnego do samodzielnego myślenia i odpowiedzenia po przemyśleniu na zadawane przez siebie pytania, to przyzwyczaj się do myśli, że ktoś potraktuje Twoją bezmyślność wykorzysta.

 

Jak najbardziej wszystkich tu szanuje, ludzi z ogromna wiedza tu jest wiele i chwala im za to ze chca sie podzielic swoim odswiadczeniem i wiedza, klaniam im sie w pol. Pewnie ze lepiej dojsc do wiekszosc rzeczy samemu, bo przedzierajac sie przez gaszcz problemow analizujemy problem i wiemy o tym coraz wiecej. Uwazam po prostu ze wskazowki adam_mk nijak mi nie pomogly po prostu. Nie chcialem go urazic w zadnym wypadku, jezeli ktos to tak odebral, to przepraszam. Watek zupelnie niepotrzebnie sie ciagnie, wystarczylaby krotka rzeczowa informacja i byloby pozamiatane. Tak wiec wracam do wertowania netu... pozdrawiam wszystkich specow :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jesteś pierwszy, który ŻĄDA odpowiedzi i nie rozumie języka, w którym jej udzielono.

Długa droga przed Tobą, jak podejmujesz trud budowy...

Krótkiej i rzeczowej udzieliłem.

SAM widzisz - że jest mało czytelna dla Ciebie...

 

Poczytaj trochę to łatwiej będzie podyskutować.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?114044-O-wentylacji-co-i-po-co-wzd%C5%82u%C5%BC-i-w-poprzek!

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?151248-O-wentylacji-MECHANICZNEJ-amp-8211-co-i-po-co&highlight=wentylacji

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?126535-Obrz%C4%99d-gromniczny-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-wykonany...&highlight=wentylacji

Może i to?

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?151883-Kiedy-Ci-si%C4%99-amp-8222-to-amp-8221-zwr%C3%B3ci&highlight=wentylacji

 

Mnie tu za gadułę mają a Ty twierdzisz, żem milczek...

:lol:

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zaczadzenie to powazna sprawa, na pewno nie ma metody by calkowicie wyeliminowac ten problem. To jeden z powodow dla ktorego zdecydowalismy sie na pompe ciepla, w ten sposob pozbylismy sie jednej z glownych przyczyn zaczadzen."

 

Wypadek drogowy to poważna sprawa, na pewno nie ma metody by całkowicie wyeliminować ten problem. To jeden z powodów dla którego NALEŻY POZBYĆ SIĘ SAMOCHODU I UNIKAĆ MIEJSC, GDZIE ONE WYSTĘPUJĄ.... ELIMINUJĄC W TEN SPOSÓB JEDNĄ Z GŁÓWNYCH PRZYCZYN WYPADKU (który mógłby mnie spotkać).

 

Logicznie - POPRAWNE I TOŻSAME.

:lol:

Rozumiem, ze popierasz takie stanowisko?

(chyba myślimy trochę inaczej!)

:lol:

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne to jest czasem - bo po co pisać, skoro jak czytam pytanie zasadnicze "już kilku fachowców wyraziło swoją opinię" , każdy inną :-) I pewnie każdy miał doświadczenie :-) To moja wiedza będzie jedną z kolejnych opinii - więc szkoda pisać......

Brzmi to identycznie i podobne wnioski można wyciągnąć jak z przypowieści Jezusa o bogaczu i żebraku, którzy umarli i bogacz z piekła chce ostrzec swoich braci :-)

PS

Definitywnie sprawę załatwia projektant w projekcie wentylacji który albo jest już w cenie projektu albo trzeba go dorobić za kilka stówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym, że część, całkiem znaczna, traktuje wentylację trochę po macoszemu.

Przepisy mówią że ma być, to jest, a że działa jak działa to już inna sprawa.

Jak kto cwańszy to woli się upewnić że ma dobrze zaprojektowaną zanim ją wykona, jak zawierzy bezkrytycznie projektowi ze "sztancy" to potem zaczynają się posty w stylu "Pomóżcie..."

A kwiatków wykonawczych w sieci pełno :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...w planach mamy wentylacje mechaniczna w calym domu, ale nie wiemy czy mozemy w zwiazku z tym calkowicie pozbyc sie wentylacji grawitacyjnej (poza kominkiem). Co z kims rozmawiamy to otrzymujemy sprzeczne informacje, jedni mowia ze do odbioru domu musi byc wentylacja grawitacyjna w domu, inni ze mechanicznej z grawitacyjna mieszac nie mozna itd. itd.

Czy przerabialiscie to juz na wlasnej skorze? Jak to u was wyglada?

 

jest przepisik, który jasno (czasem się to zdarza) mówi że wm i grawitacyjnej mieszać nie wolno, polecam przeto olać wszelkie mniej lub bardziej sensowne opinie i zdać się na wykładnię prawną tegoż przepisu, inny przepis określa jaki rodzaj wentylacji jest wymagany przy określonych technicznych parametrach źródła ciepła, zamiast pytać pośredników i prowokować tym samym zabawę w głuchy telefon, czasem lepiej zadać sobie odrobinę trudu i samemu poszperać, na przykład tu: http://www.wentylacja.org.pl/02_przepisy.htm, satysfakcja zapewniam większa gdy się samemu problem rozgryzie i skutecznie rozwiąże własnymi rękami a nie pana zdzisia,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...