Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna - czy potrzeba robic tez wentylacje grawitacyjna?


Recommended Posts

To, że nie ma nic za darmo to ja rozumiem i przekonuję się o tym na każdym kroku.

Tylko ja chciałbym żeby w garażu było tak 13-15 stopni. Trochę bawię się w renowację starych motocykli i przy takiej temperaturze można w miarę komfortowo pracować. Jak to rozwiązać zakładając takie temperatury, grawitacyjnie czy mechanicznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 89
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

pooley

Koniecznie się upierasz, żeby popsuć dom!

Ale - wolno!

To Twój dom!

Wolno mieszkać w kiepskim i drogim w utrzymaniu (za to ślicznie wymalowanym).

 

Adam M.

 

(jest zakaz mieszania wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomo21

Zostaw grawitacyjną w garażu.

Kratka z szybrem pozwoli Ci nad nią panować.

To tylko jedna kratka a nie cały system!

Sensowna nagrzewnica na butlę butanu pozwoli Ci pracować tam w styczniu w kąpielówkach...

Nie całe dnie tam będziesz spędzał.

Zagrzejesz w 15 minut.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pooley

Koniecznie się upierasz, żeby popsuć dom!

Ale - wolno!

To Twój dom!

Wolno mieszkać w kiepskim i drogim w utrzymaniu (za to ślicznie wymalowanym).

 

Adam M.

 

(jest zakaz mieszania wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną)

 

No to jak rozwiazac problem wyciagu brzydkich zapachow z kuchni? Wyjmowania wentylatora z okapu spowoduje ze wyciag bedzie fajnym ozdobnikiem, a nie bedzie spelnial swojej roli, czyli co, okap weglowy i to wszystko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Odradzam montaż wyciągu w kuchni, sama WM doskonale sobie radzi z wyciąganiem zapachów, również polecam okap z filtrem. Sam mam wyrzutnię za domem, gdzie parkuję samochód, dzięki temu zwykle wiem podjeżdżając pod dom, co będzie dziś na obiad :-)

Co do garażu to nie widzę żadnych problemów ani dylematów - najlepiej wstawić tam mały grzejniczek i grawitację. Temperatura rzędu 16'C jest za niska, by opłacało się ją brać do reku, poza tym zawsze coś tam się zmiesza w reku z powietrzem nawiewanym, a wiadomo - w garażu czasem czyści się coś benzyną, lepiej żeby żona nie wyganiała nas z własnego garażu zimą na pole jak w salonie zajedzie paliwem :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"No to jak rozwiazac problem wyciagu brzydkich zapachow z kuchni?"

 

Kupić książkę kucharską i poczytać.

Nie gotować byle czego...

Generować tylko "ładne" zapachy... (to wspomaga apetyt)

 

Od wyłapywania ryby czy frytek to masz filtr przeciwtłuszczowy w okapie i filtr-pochłaniacz zapachów, węglowy.

Zdaje się, że stosujesz mniemanologię w sprawach budowlanych...

Można, ale....

Lepiej poczytać co do czego służy i jak działa...

Łatwiej wtedy to zastosować - i zwykle wtedy działa dobrze (zgodnie z oczekiwaniami).

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
Rekuperator na dom powiedzmy 150 m2 potrzebuje około 400-500 m3 i to jest wymiana na cały dom, a najzwyklejszy okap kuchenny ma minimum 300 m3 na godzinę. Więc wywiew z wentylacji mechanicznej który ma od 50-80 m3 na godzine (zależy od wielkości kuchni) nie wyciągnie zapachu np: smażonej ryby. pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator na dom powiedzmy 150 m2 potrzebuje około 400-500 m3 i to jest wymiana na cały dom, a najzwyklejszy okap kuchenny ma minimum 300 m3 na godzinę. Więc wywiew z wentylacji mechanicznej który ma od 50-80 m3 na godzine (zależy od wielkości kuchni) nie wyciągnie zapachu np: smażonej ryby. pozdrawiam

A od kiedy to rekuperator potrzebuje powietrza w m3.

Do puki się nie objawiłeś myślałem że powietrza wymienia się ze względu na poziom wilgoci i komfort bytowy,

a za odzysk ciepła z usuwanego powietrza odpowiada rekuperator.

A tu takie novum... w/g Ciebie to rekuperator potrzebuje powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak apropos "fachowców" to w ramach promocji do projektu budowlanego otrzymałem również projekt WM do tegoż budynku zrobiony przez firmę, która "zajmuje się tym od lat". Wygląda to tak, że wszystkie kominy wentylacyjne zostały. Co więcej przebicia z poszczególnych pomieszczeń do pionów went. jak najbardziej są wrysowane a w opisie nie ma nawet słowa, że te dwa systemy nie mogą współistnieć. Kupuje to inwestor a Pan Gienek mu to buduje i potem wychodzą kwiatki.

Sam, zanim poczytałem forum, byłem pewien, że montując WM muszę zostawić grawitację w salonie (kominek) i w kuchni (płyta gazowa i okap).

 

I jeszcze: WM sie nie zwróci. To komfort, za który się nawet dopłaca. Ja już nigdy nie chcę budzić się w zimie rano z bólem głowy a w pokoju siekierę można zawiesić bo okna na noc nie otworzysz przy minus 12C na zewnątrz.

Edytowane przez Trymi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie w zimie jest 18-20, w łazience wiecej, w lecie do 25 skacze, też mozna sie przyzwyczaić i nikt nie narzeka :)

 

Przy adaptacji gotowego projektu, projektant od początku zaznaczył, że jeżeli chcę WM to muszę sobie znaleźć dodatkowego projektanta od wentylacji bo ich zespół tylko grawitacyjna. Mam więc już gotowy projekt po adaptacji a projektant powiedział że musi dać kanały grawitacyjne: 1. w kotłowni (będę miał Pompę ciepła ale zostawiam komin jako rezerwa),2. w kuchni , 3. w łazience. Trochę czytam na forum od kilku miesięcy i myślę, że wspólnymi siłami a wykonawcą zrobimy.

Mam tylko rozbieżności co do pionów wentylacyjnych, przy kubaturze wewnętrznej około 470-500 m kubicznych, jaki średnicy pionów polecacie albo jakie macie już sprawdzone i nie ma kłopotów z eksploatacją? Czy 250mm średnicy wystarczy na piony główne, a może są jakieś darmowe programy dobory i jakie prędkości zalecanie aby zachować te 20dB lub niżej w pomieszczeniach?

Kazjan :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten projektant nie dość, że nie potrafi zaprojektować WM (bo potrafi projektować tylko wentyl. grawitacyjną :eek:) to również nie zna przepisów aktualnie obowiązujących. Najciekawsze jest po co te kanały do wentylacji grawitacyjnej, jak w domu ma być WM.

Zmień lepiej projektanta, bo z tego nic dobrego nie wyniknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...