Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna - czy potrzeba robic tez wentylacje grawitacyjna?


Recommended Posts

Mam podobny dylemat jak zalozyciel tego watku - czy mozna laczyc went. grawitacyjna z WM? Zajrzalem na strone: http://wentylacja.org.pl/pages-82.html, Stowarzyszenia Polska Wentylacja i wyczytalem, ze went. naturalna (grawitacyjna) jak najbardziej moze funkcjonowac z WM. Przkonuja mnie argumenty tomka 121, ze WM z wymiana ciepla jest ekonomicznie nieoplacalna na dzis. Plan mam zatem taki, ze rozprowadze kanaly WM, ale nie kupie na razie rekuperatora (chyba ze budzet pozwoli). Do czasu zakupu bede korzystal z went. grawitacyjnej, a po podlaczeniu rekuperatora/instalacji, wentylacje w budynku bedzie dzialala jako hybrydowa. Jestem ciekaw Waszych przemyslen.

 

PK

 

P.s. To moj pierwszy post na forum :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 89
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mam podobny dylemat jak zalozyciel tego watku - czy mozna laczyc went. grawitacyjna z WM? Zajrzalem na strone: http://wentylacja.org.pl/pages-82.html, Stowarzyszenia Polska Wentylacja i wyczytalem, ze went. naturalna (grawitacyjna) jak najbardziej moze funkcjonowac z WM. Przkonuja mnie argumenty tomka 121, ze WM z wymiana ciepla jest ekonomicznie nieoplacalna na dzis. Plan mam zatem taki, ze rozprowadze kanaly WM, ale nie kupie na razie rekuperatora (chyba ze budzet pozwoli). Do czasu zakupu bede korzystal z went. grawitacyjnej, a po podlaczeniu rekuperatora/instalacji, wentylacje w budynku bedzie dzialala jako hybrydowa. Jestem ciekaw Waszych przemyslen.

 

PK

 

P.s. To moj pierwszy post na forum :)

 

pomyśl chwilę, zastanów się nad kosztami, jak już to obczaisz zastanów się nad spadkami ciśnienia w przewodach i jak to bedzie działac w domu z dziurą w postaci komina.

 

WG+WM to raczej ciężko nazwać hybrydową, a i działać raczej nie będzie. Nieszczelności w każdym budynku są, ale nie takie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny dylemat jak zalozyciel tego watku - czy mozna laczyc went. grawitacyjna z WM? Zajrzalem na strone: http://wentylacja.org.pl/pages-82.html, Stowarzyszenia Polska Wentylacja i wyczytalem, ze went. naturalna (grawitacyjna) jak najbardziej moze funkcjonowac z WM. Przkonuja mnie argumenty tomka 121, ze WM z wymiana ciepla jest ekonomicznie nieoplacalna na dzis

Ale hybrydowa to nie oznacza od razu budowy kominów :p

http://www.buildup.eu/cases/13512

domy aktywne itp ... wystarczy ładnie wujka google zapytać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przemcyo

jeśli wykonasz wentylację tak jak opisujesz, to jedna i najważniejsza rzecz- nikt ze zdrowym rozsądkiem nie odbierze tego domu. Nie wolno łączyć WM zWG.

Następna sprawa- ta wentylacja nie będzie działać poprawnie, będziesz się zmagał z kłopotami mniejszymi lub większymi.

Kolejne-koszty, nie ma żadnego sensu budować kominów, Lepiej zrób kanały i wstaw tam wentylatory, jak będziesz mógł dokupisz reku. Chyba że wybierzesz WG ale to raczej nie miałbyś rozterek.

Nieco o moim domu. Pracuje nieustannie reku w WM i już dzisiaj nie zamieniłbym tego za nic. WM + OP to najlepiej zainwestowane pieniądze w komfort, które kosztuje tyle samo (różnice pomijalne na poziomie do kilku %) co tradycyjne WG +OC,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wypowiedzi. Ostatecznie stanęło na tym, że zostaję tylko przy grawitacyjnej. Nie wdając się w szczegółową polemikę, są dwa istotne względy:

 

- komfort użytkowników - wg. mnie wentylacja naturalna jest zdrowsza od mechanicznej (tzn. nie ma problemu zanieczyszczonych/zagrzybionych kanałów went. etc.; nie ma problemu choroby zwanej "syndromem chorego budynku", z którym zmagać się musi większość osób pracujących w biurowcach z went. mechaniczną); no i WG jest bezobsługowa, nie wspominając o hałasie, który emituje reku i który może roznosić się kanałami po całym domu;

 

- ekonomia - koszt instalacji z centralą to wydatek ok. 25-30k PLN; do tego dochodzi koszt serwisowania 3-4 razy w roku oraz koszt energii na zasilanie centrali; w efekcie stopa zwrotu to ok. 15 lat, czyli przekroczenie żywotności centrali.

 

Doszedłby również argument EKOlogiczny (WG = brak emisji CO2, bo nie trzeba zużywać prądu etc.), ale to dla zapeleńców w tym względzie i w drugą stronę też działa.

 

Już widzę lawinę komentarzy, że pletę bzdury ;) i wiem, że przekonanych nie przekonam, ale dodam, że: kwestię konsultowałem z naprawdę "mocnymi" i niezależnymi praktykami (projektantami instalacji, nomen omen, energooszczędnych / budowlańcami / użytkownikami domów) oraz zbadałem obecne trendy poza Polską (głównie w USA), gdzie w ostatnim czasie widać odejście od WM i to nawet - teoretycznie - w dużych biurowcach (sic!).

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchaj innego również bezstronnego, który z WG żył 50 lat, który nie chce już wracać do niej.

Komfort użytkowania;

-latem WG na ogół nie działa. Zimą działa aż za dobrze, jeśli będziesz dostarczać potrzebne ilości świeżego powietrza to mocno to odczujesz, zarówno w rachunkach jak i zimnym podmuchu wewnątrz. Dobre, drogie okna trzeba dziurawić nawietrzakami lub rozszczelniać, jaki to ma sens?

Jeśli chodzi o czystość to na pewno kanały WM są czyściejsze dzięki filtrom niż kominy wentylacyjne.

WM jest również bezobsługowa jak WG, nie ma praktycznie różnicy.

Prawidłowo zbudowana WM nie emituje żadnego hałasu. W razie potrzeby (zapachy, dymy w kuchni) można przewietrzyć dom bez kłopotu. Nie wyobrażam sobie otwierania na ościerz okien przy -10 czy 20oC.

Ekonomia;

-koszt instalacji z centralą Renovent Excellent Brink, wykonane przez solidną firmę to ok. 13-16 tys zł.Robocizna i kanały kosztują tyle co kominy WG. Dochodzi koszt zakupu reku, kiedy się zwróci-każdy sam sobie może policzyć. Dobra centrala zwróci się po kilku latach. Koszt energii na zasilanie stałoprądowych wentyli to zaledwie niewielka część kosztów np. na napisanie czy czytanie postów na tym forum.

To będzie Twój dom i sam w przyszłości ocenisz czy to były dobre decyzje. Ja nie mam żadnego interesu w tym jaką wentylację ktoś sobie zbuduje. Jestem tylko zadowolonym użytkownikiem WM.

Każdy wyśpi się tak, jak sobie łóżko pościele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...