Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Moni i dom się wykańczają - komentarze do Parkowej


Recommended Posts

 

Dzisiaj zakwas nastawiam, mam makę trzy zboża do wypieku chleba, myślisz ze na zakwas sie nadaje?

 

Mysle ze nie :(

 

Ja tam specem od zakwasu nie jestem, ale wszedzie czytalam ze do zakwasu tylko zytnia razowa. Pszenny zakwas tez mozna zrobic, ale jest trudniejszy w wyhodowaniu i utrzymaniu

 

O zakwasie mozesz poczytac tu:

 

http://pracowniawypiekow.blogspot.com/2009/02/zakwas-zytni-krok-po-kroku.html

 

http://www.chleb.info.pl/zakwas-porady-praktyczne/jak-zrobic-zakwas

 

http://www.moja-piekarnia.pl/2008/07/04/jak-zrobic-zakwas-na-chleb/

 

A tu moja blogowa chlebowa wyrocznia. Wie o pieczeniu chyba wszystko:

http://dancia.bloog.pl/kat,41466076,index.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 10,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja mam i pszenny i zytni i wg mnie oba sa latwe w utrzymaniu .

 

Ten no knea z pojedynczej porcji mi wyszedl dosc plaski a ten z podwojnej to juz ma pajdy jak prawdziwy chleb i wieksze dziury jesli wyrasta w misce w papierze, ja na koniec jeszcze wyciagam go z miski i sciagam papier i wrzucam do piekarnika na dopieczenie.

 

http://i704.photobucket.com/albums/ww42/markotomurator/DSC00116.jpg

 

Dzieki za kolejna propozycje chlebowa, na pewno skorzystam :)

Edytowane przez markoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marta, to ten moj wygladal jeszcze inaczej. Kojarzysz chleb slowianski? Taki ten skrecony z wielkimi dziurami i taki puszysty. Tak wlasnie wygladal moj.

Identycznie jak ten

http://sweet-as-sugar-cookies.blogspot.com/2011/03/no-knead-bread.html

Tak samo wygladal ten chleb kiedy jadlam go po raz pierwszy u znajomych

 

Ale ten Twoj nie jest ze zwyklej chlebowej pszennej maki chyba? Bo widze ze jest ciemny. Wyglada jak dobry, wilgotny razowy na zakwasie wlasnie :)

Swoja droga pysznie, odkroilabym sobie kromeczke :yes:

 

A ze zakwas pszenny mozna hodowac i utrzymywac poprzez dosypywanie maki i wody (identycznie jak w zytnim) to tak. Natomiast jesli chodzi o hodowanie zakwasu, i to pierwszy raz, powinno sie to zrobic z maki najlepiej zytniej i razowej, bo ma luski, przez co lepiej fermentuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja ostatnio dokarmiałam pszenną razową i też mi ładnie fermentował:yes:

 

tak Pasiu, ale dokarmialas (i to razowa, czyli z lupinami) stary mocny zakwas, a tu wiesz, jak e-mol ma robic zakwas od poczatku, to zeby sie nie zrazila, bo np nie wyjdzie, wolalabym zeby zrobila taki jak wszedzie na chlebowych stronach radza - z zytniej razowej.

 

A ta maka 3 zboza razowa jest? Nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marta, to ten moj wygladal jeszcze inaczej. Kojarzysz chleb slowianski? Taki ten skrecony z wielkimi dziurami i taki puszysty. Tak wlasnie wygladal moj.

Identycznie jak ten

http://sweet-as-sugar-cookies.blogspot.com/2011/03/no-knead-bread.html

Tak samo wygladal ten chleb kiedy jadlam go po raz pierwszy u znajomych

 

Ale ten Twoj nie jest ze zwyklej chlebowej pszennej maki chyba? Bo widze ze jest ciemny. Wyglada jak dobry, wilgotny razowy na zakwasie wlasnie :)

Swoja droga pysznie, odkroilabym sobie kromeczke :yes:

 

 

No to mialas ogromniaste dziurzyska :) a mialas swieze drozdze czy instant??

 

No dalam jedna szklanke maki orkiszowej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w końcu piekę tatterowiec, na razie słabo wyrasta, dzisiaj już nie upiekę, wstawię do lodówki, ciekawe, czy wyjdzie...

 

Z tym zakwasem pszennym masz rację, właśnie czytałam, że robi się go przez dokarmianie żytniego zakwasu mąką pszenną.

 

A musaka - mogę dorzucić swoje trzy grosze? :) Do mięsa mielonego dodaję cynamon i oregano, ziemniaki lekko ugotowane bez smażenia, czasami zgrilowaną cukinię oprócz bakłażana albo zamiast i do sosu beszamelowego dodaję żółtko (ostrożnie) i pianę z białek, na wierzchu posypuję tartą bułką i utartym serem - powstaje taka fajna pianka z chrupiącą skórką (przepis niby oryginalnie grecki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A musaka - mogę dorzucić swoje trzy grosze? :) Do mięsa mielonego dodaję cynamon i oregano, ziemniaki lekko ugotowane bez smażenia, czasami zgrilowaną cukinię oprócz bakłażana albo zamiast i do sosu beszamelowego dodaję żółtko (ostrożnie) i pianę z białek, na wierzchu posypuję tartą bułką i utartym serem - powstaje taka fajna pianka z chrupiącą skórką (przepis niby oryginalnie grecki).

 

:)

tez robilam z gotowanymi i robilabym (bo o godzine mniej roboty), ale jednak smazone lepsze (niestety!)

oregano tez dodaje (zapomnialam podac w przepisie, zaraz poprawie), a cynamonu pare razy dosypalam, nie zawsze dodaje

i sam beszamel daje bo juz wystarczajaco jest w moich smazonych ziemniakach kalorii :rolleyes: a i taki podstawowy lubie najbardziej

 

A musaki oryginalnej greckiej nie lubie :( jadlam kilka razy w Grecji i to nie to, jest mdla, z szarym miesem, ciupka pomidorow.

My Polacy lubimy bardziej zdecydowane smaki :yes:

 

Jesli chodzi o chleb, to te wyrastane w lodowce wychodza nawet lepsze :yes:

 

Marta, drozdze swieze.

I skladasz ten chleb kilka razy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mialas ogromniaste dziurzyska :) a mialas swieze drozdze czy instant??

 

No dalam jedna szklanke maki orkiszowej :)

 

wlasnie nastawilam chleb no knead, jutro bede piekla, i naszykowalam sobie zakwas, ktory podokarmiam jeszcze i pojutrze upieke zytni danci, bedzie na czwartek http://dancia.bloog.pl/id,4434844,title,Zytni-chleb-super-szybki,index.html

Szykuja sie chlebowe dni :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie, ale wolałabym potrawom :rolleyes:

 

Dzisiaj zakwas nastawiam, mam makę trzy zboża do wypieku chleba, myślisz ze na zakwas sie nadaje?

Monia ty pikne zdjęcia cykasz;)

 

Moniapodaj mi ten chlebuś jak K będzie do krk :p żarcik:lol2::lol2:

 

a za przepis na musakę dzięki!!!!1 robię w środę.

Mazo zapamiętam cynamon, cukinia i piana z białek dopiszę do Moni przepisu i wyp[róbuję

 

 

Monia dziś o 23 na Canal plus saga Millenium oryginalna szwedzka:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Monia spytaj K. czy ludzie latają z psami na pokładzie - ja już sobie i dzieciakom bilet kupiłam ale się zastanawiam co z suczą???

 

Z takimi ktore mieszcza sie do transportera (takiego kociego), bodajze do 10kg

Duze w luku bagazowym w specjalnej klatce :(

Takze d...

 

Gdzie lecicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Marta, drozdze swieze.

I skladasz ten chleb kilka razy?

 

Chleb po rośnięciu składam do formy bochenka ale może ze 2 razy i wrzucam do michy na wyrastanie, a ty co z nim działasz? ale jak oglądałam na filmie to on złożył tylko raz a rósł mu jak szalony. No i muszę ze świeżymi drożdżami zrobić bo to tez może dużo zmieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chleb po rośnięciu składam do formy bochenka ale może ze 2 razy i wrzucam do michy na wyrastanie, a ty co z nim działasz? ale jak oglądałam na filmie to on złożył tylko raz a rósł mu jak szalony. No i muszę ze świeżymi drożdżami zrobić bo to tez może dużo zmieniać.

 

:) no wiesz, tak do srodka brzegi skladam, tak dookola. Ciezko wyjasnic. Nie na pol i znow na pol. Ale sama nie wiem dlaczego :lol: Musialam gdzies to widziec

 

A ciasto, to pierwsze, rosnie Ci tak potrojnie powiedzmy?

 

Te chleby ktore ja ogladalam na google i wygladaja tak jak pokazalam wszystkie maja uzyte suche drozdze

 

Ciekawa jestem co dzis mi wyjdzie. Dodalam garsc posiekanej bazylii i troche startego sera cacciovallo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rosnie mi sporo to pierwsze a to drugie tez troche a potem ciepniete w garnku juz jakby nie, moze za malo zagrzany garnek no w kazdym razie bede jeszcze probowac :)

 

Ale to moje ciasto jest dosc rzadkie a np tu widze ze ono po wyrosnieciu jest mocno geste

Edytowane przez markoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszedł mi tatterowiec! chociaż myślałam, że będzie klapa, bo słabo wyrósł, ale nie chciałam czekać do rana. Jest bardzo dobry, chociaż spodziewałam się, że będzie bardziej kwaśny, może ten mój zakwas słabo pracuje.

 

:wave:

Sprobuj nastepnym razem zrobic z innych proporcji maki (wiecej zytniej) i mozesz dodac wiecej zakwasu. Jesli zakwasu jest tyle co dodanej maki np 500g zakwasu+500g maki, to w takiej mieszance 1000g masz 250g maki ukwaszonej (zakwas 500g=250maki+250wody), czyli razem w 750g maki masz ok 30% maki ukwaszonej. W teorii chleb taki bedzie lekko (slabo) kwasny. Zeby byl mocno kwasny maki ukwaszonej musi byc 50%, czyli na 500g maki swiezej musialabys dac 1000g zakwasu. Jest w nim 500g maki, ktore stanowic bedzie wtedy te 50%. O matko, ale zakrecilam. Ktos to rozumie poza mna? :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale to moje ciasto jest dosc rzadkie a np tu widze ze ono po wyrosnieciu jest mocno geste

 

A czy Ciebie to tez tak irytuje w przepisach jak mnie?

Zawsze sie wsciekam jak czytam - ciasto ma byc luzne, klejace. Robie i nie wiem czy to ta luznosc i kleistosc ktora autor mial na mysli :lol:

Moje jest troche luzniejsze niz to z filmu, chyba bardziej niz poprzednie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...