Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

I budujemy... Projekt indywidualny.


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dziewczyny, a jak się grodzi działkę? Bo tymczasowo to pi razy oko... A na gotowo? Rozumiem, że ogrodzenie ma być na działce? Nie powinno wystawać poza granicę, czyli nie mozna go stawiać w granicy? No i co oznaczają kamienie wkopane w narożnikach... Gdzie jest narożnik? Na przecięciu krzyżyka? Czy tam, gdzie się kamień kończy? Wiem, głupie pytania, ale serio nie jestem pewna swojej wiedzy :rolleyes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ogrodzenia to u nas i tymczasowe stoi na granicy, a docelowe ... też na granicy :) - jedynie od strony z sąsiadem będzie stało tak jakby przy granicy po naszej stronie.

 

Nie wiem jak to jest z kamieniami bo u nas takich nie ma :D geodeta nam wyznaczał wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Esiak, czyli łopatologicznie rzecz ujmując, ma być tak?

 

http://i1.fmix.pl/fmi820/b65a9fc90016bec84e8e8920/zdjecie.jpg

 

Ale ta 1/4 słupka ma być pod ogrodzeniem, ewentualnie trochę wmurowana w ogrodzenie? Czy darować sobie takie wariacje i postawić ogrodzenie obo słupka, tak jak mam teraz tymczasowe?

 

http://i2.fmix.pl/fmi1660/e05a1bf2001417df4e25bb6a/zdjecie.jpg

 

Czyli w sumie wyszłoby trochę przed granicą...

 

http://i1.fmix.pl/fmi880/0b091c8d0029b0024e8e8b26/zdjecie.jpg

 

Jak się robi "zgodnie ze sztuką"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aniu, nie będąc fachowcem, na logikę wychodzi mi tak:

 

opcja pierwsza jest lepsza, bo ogrodzenie będzie się pokrywało z geodezyjną granicą działki;

słupek nie przeszkadza, bo i tak się go wyjmuje przy robieniu ogrodzenia - on jst tylko pomocniczo i tymczasowo wstawiony przez geodetę;

a tak naprawdę, jezeli sąsiedzi mają zrobione ogrodzenia, to ja bym się dopasowała do nich, żeby nie tworzyć nieestetycznych ząbków - nawet jeśli miałoby to oznaczać stratę paru centymetrów działki:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Cię anna-maria3, od dawna śledzę twój dziennik. Gratuluje pięknego domku.... już nie mogę się doczekać finału :). Dziewczyny pozwolę się wtrącić w temat ogrodzenia, niedawno ja to przerabiałam i za radą geodety odsunęłam się z 5cm od granicy(czyli poprowadzić po wewnętrznej linii słupka), aby uniknąć późniejszych sporów z sąsiadem. A z tego co słyszałam to nie można usuwać słupka granicznego, ale mogę się mylić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z tego co słyszałam to nie można usuwać słupka granicznego, ale mogę się mylić.

 

Serio? W takim razie trzeba się skonsultować z geodetą, bo na razie to tylko nasze gdybania.:)

Byłabym zdziwiona, gdyby faktycznie okazało się że nie można ich usuwać, bo w naszej okolicy dużo się ostatnio pobudowało, ale słupków granicznych nigdzie nie widać:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat z sieci:

 

"Zgodnie z art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne kto wbrew przepisom art. 15 tej ustawy niszczy, uszkadza, przemieszcza znaki geodezyjne, grawimetryczne lub magnetyczne i urządzenia zabezpieczające te znaki oraz budowle triangulacyjne, a także nie zawiadamia właściwych organów o zniszczeniu, uszkodzeniu lub przemieszczeniu znaków geodezyjnych, grawimetrycznych lub magnetycznych, urządzeń zabezpieczających te znaki oraz budowli triangulacyjnych,- podlega karze grzywny.

Orzekanie następuje na podstawie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia. Jest to zatem wykroczenie, a zgodnie z art. 24 kodeksu wykroczeń grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5.000 złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej.

W art. 15 ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne określono, że znaki geodezyjne, urządzenia zabezpieczające te znaki oraz budowle triangulacyjne podlegają ochronie. Właściciel lub inna osoba władająca nieruchomością, na której znajdują się znaki geodezyjne, urządzenia zabezpieczające te znaki oraz budowle triangulacyjne, są obowiązani:

1) nie dokonywać czynności powodujących ich zniszczenie, uszkodzenie lub przemieszczenie;

2) niezwłocznie zawiadomić właściwego starostę o ich zniszczeniu, uszkodzeniu, przemieszczeniu lub zagrażaniu przez nie bezpieczeństwu życia lub mienia.

 

Należy tu dodać, że w art. 277 kodeksu karnego przewidziano karę za usuwanie znaków granicznych, ale przepis ten dotyczy stały znaków, a nie tymczasowych takich jak „paliki geodezyjne”. Znaki graniczne to trwałe betonowe słupki geodezyjne mające zaznaczony znak krzyża w górnej części. " Zgodnie z art. 277 kodeksu karnego kto znaki graniczne niszczy, uszkadza, usuwa, przesuwa lub czyni niewidocznymi albo fałszywie wystawia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Zatem usuwanie stałych znaków granicznych jest już przestępstwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co oznacza niszczenie znaków granicznych? Czy jak postawię ogrodzenie dokładnie przy linii granicy działki i zamuruję 1/4 (narożnik) słupka, to znaczy, że go niszczę? Bo idąc tym tokiem rozumowania, każde ogrodzenie powinno być nieco odsunięte od słupka granicznego, tylko skoro płacę za 15 arów ziemi, to chciałabym ich ogrodzić faktycznie 15, a nie 14,5, bo tyle wyjdzie, jak z każdej strony przesunę ogrodzenie wgłąb działki... No i po co mi pasek 10cm MOJEJ ziemi za płotem z każdej strony?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u nas po podzielonych już działkach ostatnio właściciel przejeżdżał swoim rolniczym sprzętem i powyrywał połowę słupków. I albo sobie leza albo powkładał je bez ładu i składu... więc współczuję kolejnym kupującym jak będą sie doszukiwać granicy działki.

 

Moim zdaniem lepiej zrobić wszystko przed słupkami i stracić z 10cm niż później się użerać z sąsiadem lub urzędem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...