Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Budynek gospodarczy i jego późniejsza rozbudowa _


marcin_bnk

Recommended Posts

Witam .

chciałem zapytac czy któryś z forumowiczów robił coś w takim stylu .

Otóż nie chciałbym od początku przechodzić przez cały proces pozwolenia o budowę (jak większośc ma srednie wspomnienia z pozwoleniem domu, który zresztą złożyłem dopiero kilka dni temu ) , a chciałbym postawić sobie garaż około 48m2. Mam zamiar zgłosić najpierw budowe budynku gospodarczego do 25[m2] - powiedzmy 8[m]x3[m] = 24[m2]

z dachem jednospadowym w kierunku "lewym" , a za jakis czas poszedłbym zgłosic budowę następnego takiego budynku lub rozbudowę pierwszego o taką sama wielkośc czyli nastepne 24[m2] z dachem w "prawą" stronę i rozbudował by mi sie budynek do 8[m]x6[m]. Co już jest satysfakcjynujące jak na budynek gospodarczy i garaż razem .

Prawo budowlane mówi ze takie budynki moga byc nie wiecej niż dwa na każde 500 [m2] działki , lecz nie znalazłem zadnego zapisu odnośnie jakby minimalnymi odległosciami miedzy tymi budynkami. Niewiem czy dobrze rozumiem ale jeśli ten budynek bedzie w odpowiednich odleglosciach od granicy dzialki i nie bedzie kolidowal rzecz jasna z zadnymi mediami to na mojej wlasnej dzialce chyba moge wybudować dwa budynki gospodarcze zgodnie z prawem "przylegające" do siebie ścianami. Czy ktoś spotkał się z takim próbowaniem rozwiązania sytuacji , jeśli tak to jak to wygląda formalnie i czy jest to wogóle do wykonania .

Drugie pytanie moje czy jeżeli powiedzmy zamiast tego drugiego budunku wydłużył bym tylko dach w stronę "prawą "

i podparł kilkoma filarami z drewna , czyli taką wiate bym zrobił , to czy geodeta po inwenteryzacji powykonawczej wniesie szkic tylko budynku gospodarczego wymurowanego o wymiarach 8x3 , czy naniesie jakby cała powierzchnie dachu czyli 8x6??

Mam nadzieję ze sie dosyć jasno wyraziłem , proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8) budynku gospodarczym - należy przez to rozumieć budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego, budynku rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, ........

 

 

A na tej działce budynku mieszkalnego jeszcze nie ma – ba nawet nie wiadomo czy będzie, bo dopiero złożono wniosek o PnB.

 

 

A tak na marginesie – nie prościej jest wycofać złożony wniosek, dorysować na planie zagospodarowania działki ten garaż i dołączyć projekt garażu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no takie oficjalnie będzie miał przeznaczenie ten budynek . Jeśli chodzi o wycofanie to z tego co się dowiedziałem to musiałbym o nowe warunki zabudowy się starać podobno . czyli od początku a zależy mi na czasie . A o budynek gospodarczy złożę zaraz po otrzymaniu pozwolenia o budowe. Edytowane przez marcin_bnk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak nie pokombinujesz.

Na zgłoszenie można wybudować parterowy budynek gospodarczy wolnostojący do 25 m2 zabudowy.

Wolnostojący to taki, w którym swobodnie możesz wykonać konserwacje ściany malowanie itp.

 

Wiaty też później nie dobudujesz bo będzie to traktowane jak rozbudowa tego budynku gospodarczego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yhy. Czyli nie mógłbym wybudować tego drugiego budynku z przylegającą sciana do pierwszego ? ale rozumiem ze ta odległośc między budynkami nie jest konkretnie okreslona z tego co czytałem w ROZPORZÑDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 12 kwietnia 2002 r.

w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadaç budynki i ich usytuowanie.

 

"W zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej nie

ustala si´ wymagaƒ w zakresie zachowania odleg∏oÊci

mi´dzy budynkami w granicach jednej dzia∏ki budowlanej, z zastrze˝eniem przepisów, o których mowa

w ust. 1 oraz § 13, 23, 60 i 273."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem tych wszystkich „zawiłości” .

Tak jakoś myślę, że w jakiś sposób chcesz „obejść” zapisy w WZ.

 

Warto wiedzieć, że urząd może wyrazić sprzeciw (skuteczny) jeśli zgłosisz budowę obiektu, który narusza ustalenia WZ (PB, Art.30.6.2.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic nie chce obchodzić tylko chce w legalny sposób wybudować 2 budynki gospodarcze do 25m2 na jednej działce , bo tego prawo nie zabrania . Zgłoszę jeden i później pójdę z drugim , chodzi mi o to czy panie ze starostwa mnie nie spławią bo musi być taka i taka odległośc a ja takiej odległości w pawie nie mogę jednoznacznie znaleśc , tak żebym mógł się wybronić , pozatym nie wierze że 100 % ludzi budujących sobie garaż na działce przechodzi przez te wszystkie pozwolenia jak z budowa domu . Każdy próbuje jakoś naciągnąć delikatnie przepis i zrobic to bez zbędnej papierologii , bo jak się zaczyna samemu załatwiać te wszystkie sprawy po urzędach żeby nie zlecać komuś , żeby zaoszczędzić pare groszy i nie jest się mocno w temacie to trzeba by najlepiej wziąć miesiąc wolnego w pracy żeby jakąs sprawę załatwić od początku do końca .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie nie ma wymaganych odległości miedzy budynkami (wolnostojącymi) na tej samej działce.

Budynek wolnostojący, to taki, który min. nie ma wspólnych elementów z innym budynkiem (budowlą).

 

Istnieje zdecydowana różnica między garażem, a budynkiem gospodarczym.

W stosunku do budynku gospodarczego, prawo nie stawia praktycznie żadnych wymagań.

Natomiast co do garaży – i owszem, i to sporo (wentylacja, wysokość, odpływ wody, wymagania p.poż).

I wszystko gra, póki gra. W przypadku jakiegoś nieszczęścia, ubezpieczyciel już zadba o to aby pokazać nieprawidłowości i nie wypłacić odszkodowania. Oczywiście nikt nie zakłada, ze właśnie jego jakieś nieszczęście spotka – ale to tylko los na loterii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A...... tych chcesz garaż budować a nie budynek gospodarczy

Polecam lekture wątku:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172489-Wiata-garażowa-a-garaż/page3

gdzie cytuje kilka wyroków sądowych, które wyraźnie podkreślają, że garaże bez względu na powierzchnie i sposób posadowienia wymagają uzyskania pozwolenia na budowę.

Edytowane przez aglig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie nie ma wymaganych odległości miedzy budynkami (wolnostojącymi) na tej samej działce.

Budynek wolnostojący, to taki, który min. nie ma wspólnych elementów z innym budynkiem (budowlą).

.

Według mnie wolnostojący to taki, w którym swobodnie można przeprowadzić konserwacje, malowanie ściany ( i taka jest interpretacja większości starostw)

czyli jakiś metr przerwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aglig rozumiem twoją troskę w sprawie wyroków , kurak ale jak sobie pomysle że mam za kawałkiem garażu chodzić po tych urzędach i płacić za wszystko znowu od początku to mam ochote sprzedać auto . heheheh. Zart . Muszę coś wykombinować bo znowu miec dom i nie mieć na działce garażu czy budunku gospodarczego to tak jak być nad morzem i się w nim nie wykąpać. Coś wymyslę , bo jak to mówią co nie jest zabronione to jest dozwolone , myślałem że więcej osób tak kombinuje . A i jeszcze jedno , czy na zgłoszenie budowy budynku gospodarczego sąsiedzi też są zawiadamiani??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Teraz Polska" - po co konkretnie ustalić ile ma być . Trzeba chodzić po urzędach się dopytywać i iliczyć na łaskę pani z urzędu że będzie tak dobra i łaskawa że przyjmię nasze papiery lub raczy wysłuchać . A jeśli nie dobra łaska to trzeba pod blatem cos podsunąć żeby zmieniła zdanie . To jest właśnie - TERAZ POLSKA i PRZYJAZNE PAŃSTWO . Czy to się kiedyś zmieni ?? Tak abstrachując od tematu . Mam nadzieję że nie obraziłem nikogo ale po n-tej wizycie w urzędzie w sprawie jednej "błachej" sprawy mogą nerwy puscić każdemu .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...