Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jakiej firmy dachówki ceramiczne?


Jakiej firmy dachówki ceramiczne?  

89 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jakiej firmy dachówki ceramiczne?



Recommended Posts

  • Odpowiedzi 334
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 4 months później...

kupilem Marsylke 12 firmy Tondach dekarz pozytywnie ja ocenil, natomiast odradzal L-15 wlasciwie wszystko marki koramic oraz Robena krzywe i bardzo nasiakaja po prostu firmy chca sie ich pozbyc dlatego jest promocja, przy ukladaniu tej dachowki od lezenia niektore partie maja juz zielony nalot na krawedziach. Bardzo duzo ich ukladal ostatnio-podal przyklad na wiercenia w L-15 zuzyl 3 wiertla a na creatonie 8. Natomiast polecal creatona.

Koszt dachowki Marsylki to 22 zl za metr (cena z kwietnia). Ładne gasiory i elementy wykonczeniowe, bardzo twarda, prosta, duze zamki, latwa w ulozeniu no i ladnie prezentuje sie na dachu a tak wszedzie tylko falki. Ostanio na pomorzu duzo ludzi wchodzi w marke Tondach odkad przejal ich austriak. W Pruszczu Gd. jest ich jedyny przedstawiciel w pomorskim i i tu jest sporo dachow z ta dachowka nawet ostatnio deweloperzy biora ja zamiast cementowych. Niedlugo wkleje zdjecia w dzienniku z polozana dachowka.

CMyK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 4 weeks później...
  • 4 weeks później...

Pytanie do fachmenów od dachu!

Podoba mi się angoba w kolorze miedzi lub czerwieni.

Wziąłem ze składów budowlanych po jednej dachówce w tym kolorze:

Koramica - L15, von Mullera - E32, Siriusa Ruppa-miedź i Robena- średzka miedź (ostatni wzór, nowa produkcja podobno).

Z racji ceny nie brałem pod uwagę Creatona.

Jako, że kolorystycznie są niemal identyczne to postanowiłem porobić im testy :D

Przed testami brałem pod uwagę komentarze na Forum dot. jakości gliny, technologii wykonania i wytrzymałości. Biorąc te opinie pod uwagę dawałem pierwszeństwo von Mullerowi i Ruppowi.

Natomiast cenowo najlepiej wychodził mi Koramic. Komentarze na Forum skutecznie odstraszyły mnie od dachówki Robena (ale i tak postanowiłem ją przetestować).

Oblałem każdą wodą i okazało się, że Koramic i Roben są bardziej śliskie i dlatego woda po nich ściekła i niemal od razu wyschły. Natomiast von Muller i Rupp ze względu na swą porowatość (dlatego też mają bardziej matowy odcień) wchłonęły wodę i wyschły po jakimś czasie.

Dla mnie, laika, oznacza to jedno - dłużej woda utrzymuje się na dachówce - szybciej porośnie mchem. Jeżeli się mylę proszę mnie poprawić.

Tym samym wywróciłem moją klasyfikację najlepszej dachówki do góry nogami i zaczął prowadzić Koramic :wink:

Jednak kolejny test - na wytrzymałość, znowu wrócił porządek do poprzedniego. Najlepiej zaprezentował się Rupp i von Muller.

I wtedy spojżałem na popękane kawałki każdej z dachówek i się załamałem. W Robenie nie było nawet ziarenka marglu a von Muller i Rupp miały tego dosyć sporo ale przyznaję, że dość mocno zmielonego.

Natomiast Koramic miał margla i to wilekie kawałki na całej szerokości i rozbił się jak szyba samochodowa. Załamałem się tym widokiem, bo juz byłem prawie na niego zdecydowany. :evil:

Bardzo proszę o komentarz.

Ostatecznie, okazało się, że niechciany przeze mnie i szeroko krytykowany Roben wypadł w testach najlepiej.

Na koniec krótkie zestawienie:

1. Roben - brak margla, zwykła angoba najbardziej "glazurkowa" ze wszystkich, nie pije wody, najładniejsze wykończenia (gąsiory :)) cena dobra, dachówka najbardziej krucha ale jednocześnie najlżejsza, średniej jakości zatrzaski (ale i tak lepsze niż te, które Roben produkował poprzednio), średnia jakość wykonania. Możliwe wady w przyszłości: ze względu na swą kruchość: pajęczynka.

2.Rupp - znaczne ilości mocno zmielonego margla, dachówka chropowata, matowa, pijąca wodę, najtwardsza dachówka na rynku, ciężka, dość droga, dobre zatrzaski, najdokładniej wykonana. Wady: najtrudniejsza dachówka do ułożenia na dachu, dość droga, przez margiel - możliwe odpryski.

3. von Muller - znaczne ilości mocno zmielonego margla, dachówka chropowata, matowa, pijąca wodę, ciężka, droga, dokładnie wykonana, dobre zatrzaski. Wady: mocno pije wodę, droga, przez margiel - możliwe odpryski.

4.Koramic - mnóstwo grubego margla, bardzo niedokładnie wykonana, dobre zatrzaski, nie pije wody, najlepsza cena. Wady: przez taki margiel daję tej dachówce najwyżej 5 lat bez odprysków i popękań.

 

Zrobiłem to zestawienie całkowicie pod siebie i nie mam na celu żadnej reklamy czy antyreklamy. To są moje przemyślenia po i przed testami na dachówkach, którymi jestem zainteresowany i nie wiem, na którą się w końcu zdecydować.

Może moje wnisoski są nietrafione. Bardzo proszę o wypowiedź znawców tematu ale i "zwykłych" użytkowników dachów. :)

Mam nadzieję, że nikogo tymi porównaniami nie uraziłem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 10 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...