Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podjazd do garażu - jak głęboko kopać?


Recommended Posts

Witam wszystkich,

 

Muszę zabrać się za budowę podjazdu do garażu o pow. ok 300m2. Generalnie będzie po nim jeździć samochód osobowy ale czasem podjedzie samochód z drewnem do kominka (powiedzmy, że całość będzie ważyć 12 ton). Niestety warunki gruntowe nie są najlepsze (iły) i po opadach deszczu i ustąpieniu śniegu ziemia nasiąka i klei się do wszystkiego a samochód osobowy zakopuje się po osie. W związku z tym na pewno na samym spodzie będzie geowłóknina 200g/m2.

Wody gruntowe są bardzo głęboko (robiłem odwierty z powodu szkód górniczych), do 6m ich nie stwierdzono.

Przeszukałem forum i internet pod tym kątem i w postach generalnie znajduje 2 przepisy.

1.Kopać na 30-40 cm, na to kamień (różne rodzaje w zależności od regionu polski) na to piasek i kostka (w moim przypadku 6 cm).

2.Kopać do strefy przemarzania (u mnie 1m) na to kamień, piasek, kostka.

Oczywistym jest, ze przepis 2 jest lepszy a przepis 1 tańszy. Coś muszę wybrać a znajomi, którzy są po budowie drogi (głębokość kopania 40 cm) narzekają na wysadziny po zimie.

Nawet projektantka, która przygotowuje projekt kostki powiedziała, ze to jest normalne i tak już jest. Mnie to niestety nie wystarcza i kombinuję jak za dużo nie kopać i denerwować się wysadzinami.

Zastanawiałem się nad położeniem na spodzie izolacji ze styropianu xps. Znalazłem nawet artykuł w sieci na ten temat http://www.izolacje.com.pl/artykul/id921,zjawisko-wysadziny-zmarzlinowej-metody-zapobiegania

Mógłbym przy użyciu xps ograniczyć wykop do ok.40 cm (5 cm xps, trochę piasku, żeby się kamień nie wbijał; na to kamień dolomitowy 30 cm, piasek do wyrównania, kostka). W artykule jest mowa również o kulkach glinianych (wnioskuję, ze chodzi o keramzyt) ale kosztowo wyjdzie podobnie jak w xps ze wskazaniem na keramzyt.

Tyle moich przemyśleń.

Mam w związku z tym pytanie o wasze doświadczenia z budową podjazdu?

Po pierwsze czy się przejmować przemarzaniem i wysadzinami gruntu?

Jeżeli tak to czy lepiej dawać dużo kamienia czy myśleć o izolacji termicznej?

Może macie jakiś zupełnie inny pomysł na podjazd?

 

Z góry dziękuję za wasze uwagi.

 

Pozdrawiam

 

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma potrzeby kopania aż do strefy przemarzania. Przy projektowaniu nawierzchni drogowych stosuje się tzw głębokość zastępczą i w tym przypadku, jeśli głębokość przemarzania rzeczywista wynosi 1m to dla KR 1, (tak bym zaprojektował nawierzchnię) niezbędną grubosć nawierzchni oceniam na min 50 cm (grunty wątpliwe i wysadzinowe). Proponuję - kostka 6cm na podsypce cementowo pisakowej gr 5 cm. Pod to podbudowa zasadnicza z kruszywa łamanego stabilizowanego mechanicznie lub tłucznia kamiennego grubosci 20-25 cm i pod tym należy wymienić grunt w warstwie 20-25 cm na niewysadzinowy - ta warstwa powinna spełniać warunki wodoprzepuszczalnosci - zamiast tej warstwy można zastosować 15 - 20 cm warstwy z gruntu stabilizowanego spoiwem (cement, wapno). Proszę pamiętać o tym, żeby suma wszystkich warstw była większa/równa 50 cm. Wysadzinowość można ogranicznych ale nie mozna jej całkowicie wyeliminować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy warunek "ta warstwa powinna spełniać warunki wodoprzepuszczalnosci - zamiast tej warstwy można zastosować 15 - 20 cm warstwy z gruntu stabilizowanego spoiwem (cement, wapno)" spełni warstwa piasku wymieszanego z cementem (tak jak jest to opisane w artykule zacytowanym przez qmik111)? W jaki jeszcze sposób można spełnić warunek wodoprzepuszczalności?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...