Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 889
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

http://forum.muratordom.pl/program-do-projektowania-ukladu-plytek,t124704.htm?highlight=pro100

 

To link gdzie łopatologicznie tłumaczone jest korzystanie z bibliotek.

 

Ja ściągałam program z http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&id=2186&PRO100+4.51 i zainstalowało mi się za pierwszym razem.

 

Program faktycznie długo się instaluje, ponieważ to prawie pełna wersja bez kilku opcji, np. nie można zapisać efektów swej pracy. Ale jest naprawdę łatwy w obsłudze, tylko trzeba poświęcić mu z jakąś godzinkę "na brudno" czyli na nauczenie się zabaw z wklejaniem wymarzonych kafli, ale odwdzięcza się dobrymi efektami.

 

Proponuje ściągnąć plik z powyższego linku i jak się nie da za pierwszym razem to spróbować jeszcze raz (o tym też w wątku, do którego zamieściłam link).

 

Powodzenia!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też popróbowałam.

Anna-maria podziwiam za cierpliwość i Twoje wyjaśnienia sporo mi dały.

 

Mam też parę uwag, które może się przydadzą.

 

Przy uruchamianiu programu warto wybrać ikonę "Otwórz projekt" i np. plik łazienka.sto. Fajny przykład gotowca z możliwością rozebrania na części.

 

Przy dodawaniu nowych kolekcji płytek warto przekopiować z innych katalogów plik texture.default.ini

To zwykły plik tekstowy, w którym zaszyte są wymiary płytek. Podmieniając nazwy plików .jpg z naszymi płytkami można wpisać "nasze" wymiary.

 

Chcemy pojedyncze płytki układać poziomo - proszę bardzo. Kopiujemy pliki z obrazkami płytek i zmieniamy nazwy plików. A do pliku texture.default.ini dopisujemy nowe nazwy i odpowiednimi wymiarami. To co było przedtem wymiarem x jest teraz wymiarem y. Dzięki temu możemy automatycznie kafelkować większe i proste powierzchnie (np. wypełnienie pasa dekoru).

 

Przy wlewaniu automatycznym płytek na większych powierzchniach wybieramy odpowiedni kąt w okienku Materiały/Orientacja.

 

Ale żeby zrobić łazienkę marzeń sporo jeszcze muszę porzeźbić ręcznie.

 

pozdrawiam,

marta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobić ścianę łazienki- która jest wypukła do środka?

 

Ten plik o wielkości kafelek gdzie się znajduję na stronie np Paradyża sensual płytki. Może jeszcze tu zaglądniesz. nie mogę znaleźć. Płytki Sensual orange juz mam tylko wymiary nie te w okienku właściwości ściągniętej już płytki jest opcja zmień wielkość ale nie czynne jest to okno- nie ma wytłuszczonej opcji zastosuj .

ściągnęłam też płytki Imola Antares ze strony firmowej i tu wielkość płytki tez jest różna niż faktycznie są- jak to zmienić- czy można zastosować płytę osłonowa wielkości płytki właściwej i ją zabarwić płytką czy lepiej mieć oryginalną wielkość płytki ściągniętej- tylko jak to uzyskać?

 

Chodzi mi o plik o nazwie texture.default.ini gdzie go szukać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I koniecznie jak to mimo wszystko zapisać co to jest print screen? gdzie to jest

 

Print screen to inaczej zrzut ekranu, czyli zapisujesz w postaci obrazka to, co aktualnie wyświetla się na monitorze. Niestety tylko to... Żeby zapisać cały projekt, trzeba kilka takich print screenów zrobić. No i nie masz możliwości powrotu do programu... Jak wyłączysz komputer, to następnym razem trzeba zaczynać od nowa... Print screen upamiętni wygląd pomieszczenia, ale bez możliwości zmian... Choć dobre i to :)

 

Różnie to na komputerach bywa... Przeważnie print screen robi się przez naciśnięcie ctrl i ptscr (czy jakoś tak) jednocześnie. Klawisz print screen znajdziesz prawdopodobnie w prawym górnym rogu, tam gdzie delete, page down itd...

Piszę prawdopodobnie, bo zmieniłam "normalnego" HP na MacBooka i trafia mnie, bo tu wszystko jest jakoś inaczej, a połowy klawiszy na klawiaturze po prostu nie ma :roll: Ale wpiszesz print screen w wyszukiwarkę Muratora, to może wyskoczy post, w którym to tłumaczyłam jakiś czas temu... Hmmm, moźe nawet było to w tym wątku... Zaraz popatrzę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, Witam wszystkich. Właśnie zaczynam się bawić PRO100 i na wstępie mam problem :( czy można ustawić kształt łazienki inny niż kwadratowy czy prostokątny? tzn ja mam skośną scianę, al eni emogę znalezc takiej opcji.

 

dziekuję za pomoc!

 

Ania

 

Aniu (imienniczko :) ) poszukaj na poprzedniej stronie... Pisałam butterfly jak wstawić/zrobić skos...

 

acca5, nie mogę znaleźć tego postu z print screenem... Mam nadzieję, że to co napisałam post wyżej wystarczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To print screen mam już , jeszcze pytanie odnośnie pliku z wielkościami płytek- gdzie to jest?jak wprowadzić format płytki nowej ściagniętej do biblioteki- chyba najlepiej znaleźć w bibliotece płytkę o takim formacie i zamiast niej zapisać żądaną. bo nie mogę znaleźć tego pliku- dwa posty wyżej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] co to jest print screen? gdzie to jest

 

widzę, że anna-maria już Ci odpowiedziała.

 

Plik z wymiarami płytek jest w każdym katalogu z kolekcjami płytek, np. dla kolekcji Arizona z Paradyża:

 

C:\Program Files\PRO100 i NR Demo\PRO100\Biblioteka\Materialy\Glazura, Terakota\Paradyż\Arizona

 

Z poziomu programu PRO100 nie wejdziesz do tego pliku, trzeba kliknąć na Mój komputer -> dysk C -> Program Files -> odszukać katalog PRO100 i NR Demo itd., aż dojdziesz do katalogu Arizona. Zobaczysz tam różne pliki i nasz upragniony textures.default.ini

 

Otwierasz go klikając myszą. W środku zobaczysz:

 

[Arizona cokół 8,3.jpg]

xmm=300

ymm=83

[Arizona cokół.jpg]

xmm=300

ymm=72

[Arizona klif poler.jpg]

xmm=300

ymm=300

[Arizona klif.jpg]

xmm=300

ymm=300

[Arizona poler.jpg]

xmm=300

ymm=300

[Arizona stopnica.jpg]

xmm=300

ymm=300

[Arizona.jpg]

xmm=300

ymm=300

[Default]

Border=3

BorderColor=16777215

 

Ściągnęłaś płytki Imola Antares (powinnaś zapisać pliki jako .jpg). Powinnaś stworzyć nowy katalog np.

C:\Program Files\PRO100 i NR Demo\PRO100\Biblioteka\Materialy\Glazura, Terakota\Imola\Antares

 

Wstaw pliki z obrazami płytek. Z innego katalogu przekopiuj textures.default.ini i podmień na:

 

[Antares46T.jpg]

xmm=400

ymm=600

[Antares46B.jpg]

xmm=400

ymm=600

[Antares46B-p.jpg] - dla wersji "poziomo"

xmm=600

ymm=400

itd.

 

I masz bibliotekę z własnymi płytkami.

 

Tak przy okazji - Imola Antares - bardzo ładne!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie wyszlo, pozostaje mi przekaz slowny, otoz jedna ze scian jest scieta (nie ma katu prostego w rogu). sufit jest plaski, w sensie normalny i nie ma skosow :p

 

Jeśli zainstalowałaś program powinnaś mieć na dysku Podręcznik użytkownika:

 

C:\Program Files\PRO100 i NR Demo\PRO100\Pro100 guide.pdf

 

Tam na stronie 6 p. 3.1 masz rysunek nietypowego wnętrza z wnęką, kominem i skosem. Dokładny opis jak uzyskać skos czy komin w środku pomiesszczenia znajdziesz w p. 4.3 (str. 29 i następne). Operując odpowiednio Właściwościami (Wymiary, Położenie, Materiał) stworzysz w zasadzie każde pomieszczenie.

 

Powodzenia i wytrwałości,

marta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.muratordom.pl/program-do-projektowania-ukladu-plytek,t124704.htm

W tym programie można zaprojektować każde pomieszczenie.

 

Do projektowania kuchni polecam ALNO Kitchen planner- do ściągnięcia z netu. Zawsze proponuję najpierw poszperać na forum, bo naprawdę większość problemów była już poruszona :wink:

 

Pozdrawiam,

D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja uzywam Google Sketch Up - darmowy

 

Sa bibloteki przedmiotow w sieci stworzone przez uzytkownikow (roznej jakosci), mozna tez wszystko sobie zrobic samemu od podstaw (np kazdy mebel)

 

Program intuicyjny, choc zeby nabrac wprawy potrzebowalam troche czasu ale teraz juz dobrze mi idzie.

 

Mozna tam wstawiac zdjecia gotowych przedmiotow i wpasowywac je w cale pomieszczenie, ale tego jeszcze nie obczailam jak zrobic porzadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...