Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Domek Pawła i Iwony, Nowe Bielice


Recommended Posts

Witam wszystkich, postanowilismy z zoną założyć swój dziennik. Sytuacja na starcie przedstawia sie następująco: jestesmy włascicielami działki na przedmieściach Koszalina, są to Nowe Bielice, przed jaj zakupem obleciałem instytucje branżowe i otrzymalem ustne zapewnienie że nie bedzie problemu z podłączeniem do sieci. Ustne czyli zadne teraz już to wiem. Spisaliśmy akt notarjalny i gromadzimy środki by ruszyć z miejsca. Troszke czytałem , miałem wrażenie ze coś już wiem, ale teraz nie bardzo wiem od czego zacząć, w jakiej kolejności należy rozpocząć załatwianie papierologii by otrzymać w końcu pozwolenie na budowe. Myśle jednak że najpierw WZiZT, a dopiero na ich podstawie wybór projektu. sąsiad kilka tygodni temu otrzymał takowe wieć podejrzewam że moje będą podobne. Ale wspomniał że mamy problem z wodą, gdyż srednica rurociągu a raczej odnogi rurociągu jest za mała i mamy odmowna decyzje podłaczenia naszych działek wrrrr, podobno mamy na własny koszt budować nowy hm... Jesli ktoś z Was drodzy forumowicze przeszedłprzez ta droge i byłby uprzejmy podzielić sie swoimi doświadczeniami, służyć rada, poświęcić mi nieco czasu to bede dozgonnie wdzięczny. Pierwsza moja wątpliwośc to czy powinienem najpierw złożyć wnioski w instytucjach branzowych o warunki przyłaczenia do sieci czy wniosek do gminy o WZiZT.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

sprawy ruszaja z miejsca. Dziś po wizycie u architekta przedstawia sie to nastepujaco: aby uzyskać WZ musimy uzyskać tzw promesy od instytucji branzowych z zapewnieniem iz istnieje mozliwosc podlaczenia nas do poszczegolnych mediów. Aby wystąpić o te promesy potrzebujemy mapke ze starostwa do celow opiniodawczych, jednak sroda jest dniem bez interesantow wiec wystapimy o nia jutro, po jej otrzymaniu wystapimy a raczej nasz architekt to zrobi o wspomniane promesy. Przyjda one poczta, gdy to nastapi złożymy je wraz z mapka do celów projektowych i wnioskiem do gminy o wydanie WZiZT, po ich otrzymaniu bedziemy mieli jasne co mozemy wybudowac na naszej działce. Koszta zwiazane z całym procesem przedstawiaja sie nastepujaco:

Zakup projektu 1700

Badania geotechniczne gruntu 450

Sporzadzenie mapki do celów projektowych 550

Projekt przyłaczy: energetycznego 350

wodociagowego 350

kanalizacyjngo 350

gazowego 350

Adaptacja proj. typowego instalacji gazowej wewnetrznej 150

Sporzadzenie projektu zagospodarowania działki i jego uzgodnienie 650

Adaptacja projektu budowl. do warunkow miejscowych 600

Adaptacja projektów branzowych 500

Opłaty ZUDT i pozostałe 250

SUMA 6250

Taki jest plan zobaczymy ...

Wszystkim zajmie sie architekt, czesc kosztów do opłacenia po uzyskaniu pozwolenia na budowe. Nasze obowiazki ogranicza sie do kilku wizyt , wyboru projektu i uzgodnień. Architekt jest osoba polecona przez forumowiczów, w tym miejscu pozdrowienia Daber :) . A wiec ruszamy do przodu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Mamy zapewniena tzw promesy odnosnie podłaczenia: energii i zanosi sie na to ze nie bedzie potrzeby budowy trofostacji przynajmniej nie my bedziemy to finansowac, wody i kanalizacji, gazu ziemnego. Został złozony do gminy wniosek o WZiZT, teraz zatem pozostaje nam cierpliwie czekać. Złożylismy równiez wniosek do ZE o podpisanie umowy przyłączeniowej zanim sie rozmyślą co do trafo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
ZE przysłał warunki przyłaczenia do sieci, wystapilismy o 13 KV, dzieki czemu zostanie załazone zabezpieczenie przedbezpiecznikowe 25A, tak podpowiadał architekt i po rozmowie z nami uznał ze na nasze potrzeby to w zupełnosci wystarczy. Dziś po rozmowie z pania w gminie zostałem poinformowany ze nasze WZiZT sa juz prawie gotowe i poproszono by dowiedzieć sie po nowym roku kiedy beda do odbioru. ZWiK przysłał równiez informacje iz jest juz po przetargu i wyłoniony wykonawca zbuduje nam wodociag w pierwszym półroczu nadchodzacego roku. Podpisał bym chetnie juz umowe z ZE ale bez pozwolenia na budowe niema szans, zatem czekamy na WZiZT.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Dostaliśmy po 2-miesiacach Warunki Zabudowy z gminy, architekt w naszym imieniu wpisał we wniosku maksymalne wartosci i dokument otrzymany w pełni nas satysfakcjonuje. Złozylismy teraz wnioski o techniczne warunki przyłaczenia gazu i wodno-kanalizacyjne. Jesteśmy juz takze zdecydowani co do projektu:

http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=427&IdKolekcji=

bedzie to projekt C110a w wersji lustrzanego odbicia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasz projekt jest "ulepszona wersja" pierwowzoru czyli C110 , autor wprowadził pewne zmiany wzorujac sie prawdopodobnie na doświadczeniach osób które zbudowały C110, pozdrawiam tutaj wszystkich którzy sie do tego przyczynili.

Nasze warunki zabudowy okreslają:

-szerokość elewacji frontowej do 25m

-wysokość elewacji frontowej do okapu gzymsu max 5m

-wysokość zabudowy do 9m npt

-kształt dachu wielospadowy o kacie nachylenia od 18-45 st. o kalenicy równoległej lub prostopadłej do drogi wewnetrznej

-wskaznik zabudowy do 20% powierzchni działki

Teraz pozostaje cierpliwie czekać na PnB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
Wszystko idzie w koszmarnie wolnym tempie, niby sie zbliżamy do PnB ale jakoś zapał i chęci już uleciały. Spora część dokumentacji już powstała, cześć jest w trakcie realizacji i lada dzień dokumenty mają powędrować do starostwa ale ... szkoda słów. To już osiem miesiecy zmagań a pozwolenia jak nie było tak nie ma. Mieliśmy zaczać na wiosne... tylko którego roku :evil: .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 1 month później...
  • 1 month później...

Wybór ekipy

 

 

Rozpoczeliśmy starania o pozyskanie dobrej ekipy juz jakiś czas temu.

Były spotkania , rozmowy, mnóstwo telefonów i... :

 

Ekipa nr 1

Panowie z polecenia choć osoba która ich podesłala potwierdzała ich fachowość ale... nie dokończyli oni swoich prac i zostawili nieskończony dach. Fachowcy podobno znakomici. Po kilku rozmowach telefonicznych usaliliśmy co następuje... panowie wybuduja od fundamentów do pokrycia dachu, wstawia okna dachowe, ale nie zrobia schodów lanych, nie zrobia również obłożenia kominów płykami czy cegła ponad dachem, nie zrobia ocieplenia ściany szczytowej budynku nad połaciami garażowymi. Umówilismy sie ze zrobia wycene. Kilka terminów wycen nie dotrzymali, bo mieli gości, wypadek samochodowy, pogrzeb w rodzinie, ponownie wizyta gości, imieniny żony. W koncu doczekałem sie wyceny za robocizne 50 tyś. Byłem w stanie przymknąć oko na wszystkie zwody i umówilismy sie na podpisanie umowy. Majster spojrzał na wycene która sam zrobił i pyta czemu nie ma górnego wieńca doliczonego a pozatym to ceny już sie zmieniły, mimo wczesniejszych zapewnien ze tak nie bedzie zmienił ceny i zrobiło sie 56 tyś. Pozatym on by mógł zaczać nie wczesniej niż wiosną. Zdążyłem poznać tych fachowców przed rozpoczeciem współpracy i podziekowałem im. Zaopatrzenie w materiały i wszelkie maszyny miało spoczywać na mnie... mieli szpadle :)

 

 

Ekipa nr 2

Rodzinna firma , właściwie znajomi i po wstepnej rozmowie ustaliliśmy ze powstanie kosztorys. Wycena 45 tyś. Zakres prac o wiele bardziej kompleksowy niż przy ekipie nr 1 , zawierał rapówki na ścianach fund, pluc izolacje dysperbitem i ocieplenie steropianem z zasiadkowaniem, wszelkie obróbki kominow i wykonanie schodów w cenie. Brzmi interesujaco

 

 

Ekipa nr 3

Pan moze podjąć sie wykonania tej inwestycji ale tylko w systemie deweloperkim za 385 tyś. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo że beda oszczednosci na materiałach by uzyskać wyższy zysk. Ponadto opinie na temat tej ekipy nie koniecznie napawały optymizmem.

 

 

Ekipa nr 4

Stan surowy 69 500...

 

 

Ekipa nr 5

Firma z prawdziwego zdażenia. Buduja dom naszym przysłym sąsiadom, obopulne zadowolenie i dobre opinie na temat właściciela firmy i osób które zatrudnia. Po spotkaniu ustalamy co nastepuje: kompleksowa budowa od zepchniecia chumusu przez geodete do samego końca stanu surowego otwartego. Wraz ze schodami, dociepleniem i zaizolowaniem fundamentów, dociepleniem ściany szczytowej. Właściciel firmy bardzo konkretny człowiek. Cały potrzebny sprzet na ich głowie. Ja wybieram materiały jakie stosujemy i kupuje je po cenie jaką dostaje wykonawca z hurtowni, rozliczamy sie na podstawie faktur. Budowa prowadzona na agregacie prądotwórczym, paliwo po stronie wykonawcy. Wszystko wygląda naprawde dobrze. Wycena 56 tyś, również do zaakceptowania.

 

 

Decydujemy sie na ekipe nr 5. Pnb uprawomacnia sie od soboty mozna wkraczać z cięzkim sprzetem. Plan jest taki że wykonamy stan zero w tym roku a od wiosny zaczniemy murowanie ścian , strop i dach. No chyba ze nie bedzie zimy w tym roku i bedzie mozna prowadzić prace cały rok.

 

Nareszcie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po odebraniu PnB ze starostwa powiatowego. Musieliśmy odczekać i złozyć wniosek o uprawomocnienie Pnb, polega to na dostawieniu pieczatki iż pozwolenie stało sie ostateczne z dniem.......

Nastepnie odebraliśmy osteplowany dziennik budowy i poinformowano nas że musimy złozyć oświadczenie o rozpoczeciu prac na 7 dni przed faktycznym rozpoczęciem oraz oświadczenie Kierbuda o objęciu pieczy nad nasza budowa wraz z kserokopią uprawnien i kopią potwierdzająca przynależność do izby architektów. To jest ostatnie 5 kartek papierologii przed rozpoczeciem prac. Dopełniliśmy tych formalności , grzecznie odczekaliśmy 7 dni , które to upłyną jutro i od poniedziałku zaczynamy.

Musimy jeszcze podpisać umowe z wykonawcą, przystał na to że moze być z naszej strony i rozpoczynamy po protokularnym przekazaniu placu budowy.

 

Taka rada dla tych którzy dopiero myśla o budowaniu by papiery załatwiać o wiele wcześniej. Zgodnie z nowymi przepisami na które my również już sie załapaliśmy PnB jest ważne 3 lata a nie tak jak było 2. (jest to termin do rozpoczecia prac) Nam Uzyskanie PnB zajelo blisko ROK !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...
  • 11 months później...
  • 5 months później...
  • 1 month później...
a zdjęć nie będzie?

 

Nie bardzo wiem jak sie do tego zabrać, ale kiedyś założe dziennik i wkleje pare fotek.

Aktualnie mamy wszystkie przyłacza (wodne, kanalizacyjne, elektryczne , gazowe). Kompletne instalacje centralnego ogrzewania, solarna, rozprowadzenie kanałow do wentylacji mechanicznej. Zakończylismy prace tynkarskie, ocieplilismy połacie dachu wełna i trwa montaż profili do zabudowy płytami gipsowo kartonowymi. Kleimy płytki w dolnej łazience, w garażu i kotłowni juz to zakończylismy. Styczeń i luty 2011 poświecimy na dokończenie zabudowy poddasza, poszpachlowanie i malowanie ścian oraz wyklejenie płytek tam gdzie maja sie znalezc. Temperature wewnatrz utzymuje nam piec gazowy, a dogrzewamy sie kominkiem z płaszczem wodnym. Czekaja juz na przyklejenie płytki gresowe Nowa Gala Concept http://www.nowa-gala.pl/pl/index/html/id:3/collection:3237/CONCEPT .Wiosna zrobimy górną łazienke, meble w kuchni i rozłożymy podłogi. Na lato zostanie nam jeszcze docieplenie budynku steropianem z zewnatrz. W okolicach czerwca powinny już być warunki w których swobodnie bedzie mozna mieszkać, zostana jednak prace typu ogrodzenie, polbruki, wiata na drewno, które beda musiały poczekac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...