Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 47
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

My również budujemy Opal'a. Projekt już kupiony a w tej chwili umawiamy geodetę i później architekta. Póki co nie mamy sprecyzowanych poprawek wewnątrz domu, jedynie chcemy zrezygnowac ze spiżarni i oddzielic kuchnię od jadalni ścianką bądź ciekawym szkłem.

Mam nadzieję, że z czasem pojawi się więcej osób budujących ten dom i będzie można wymienic się doświadczeniami:)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam,

Także zdecydowałem się realizować ten projekt z MG, aktualnie jestem na etapie stawiania bloczków fundamentowych. W naszym projekcie zdecydowaliśmy się na powiększenie garażu poprzez wydłużenie o 1metr i poszerzenie 70cm, przenieśliśmy także filar w salonie do drzwi wychodzących na taras. Chętnie wymienię się doświadczeniami. Poniżej zamieszczam link do zdjęć niestety o słabej jakości - robione telefonem.

 

http://imageshack.us/g/6/35525730.jpg/

 

Buduje w okolicach trójmiasta.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam,

 

My z mężem również przymierzamy się do budowy Opala. Projekt podoba nam się tak bardzo, że prawdopodobnie nie będziemy niczego w nim zmieniać :)

Bardzo interesują nas Wasze postępy w budowaniu oraz ewentualne (odpukać!) problemy jakie mogą wyniknąć.

Będziemy na bieżąco śledzić postępy i trzymamy kciuki!

 

Pozdrawiam

Agnieszka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie by było gdybyście wrzucali info o zmianach do projektu.

Zastanawiamy się z żoną nad Opalem or Topazem.

I pewnie dodatkowe informacje pomogą podjąć decyzję:)

Pozdrawiam

L.

 

My, po długich debatach z architektami planujemy jednak zmiany, żeby to był naprawdę idealny dom.

Chcieliśmy zrobić zupełnie płaski dach ale dowiedzieliśmy się, że na Górnym Śląsku te 25 stopni nachylenia dachu to absolutne minimum przy opadach śniegu i deszczach takich jak teraz bywają.

 

W kuchni rezygnujemy ze spiżarki a ścianę w wiatrołapie przesuwamy w lewo, żeby się zmieściła i zabudowana szafa i okno przy samych drzwiach - nie będzie wtedy tak mrocznie przy wyjściu z domu.

 

Dodajemy jedno okno w garażu, żeby go doświetlić.

 

Rezygnujemy z klaustrofobicznego gabinetu na dole i w jego miejscu robimy pomieszczenie gospodarcze na drewno do kominka, kosiarkę i niezbędne narzędzia. Zamiast jednego okna będą drzwi i drugie wejście od kotłowni, żeby człowiek nie musiał na dwór wychodzić zimą po opał.

 

U góry zmniejszamy pralnię do linii ścian tak, że światło z okna balkonowego doświetli klatkę schodową.

 

Zastanawiamy się jeszcze nad likwidacją obu słupów nośnych na granicy salonu i jadalni oraz jadalni i kuchni.

O ile pozostałe zmiany są ponoć "kosmetyczne" to ze słupami już tak łatwo nie pójdzie ale architekt mówi, że wystarczy zmienić strop z gęsto żebrowego na monolityczny żebrowy i będzie OK :)

 

Mamy też pomysł na inną elewację, bardziej nowoczesną - biel i szarość z czarnym dachem. Nie wiemy jeszcze jakiego koloru okna bo marzą nam się grafitowe ale mogą nie pasować do wnętrz... hmm

 

Trochę tego jest ale po tych zmianach to jest dokładnie taki dom jakiego chcemy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam wszystkich miłośników tego projektu.

Śledzę ten wątek od jakiegoś czasu, dziś postanowiłem dokończyć rejestrację aby podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami.

 

Opal z MG jak dotąd jest najlepszym projektem jaki udało nam się znaleźć w internecie, poszukiwania trwały ok miesiąca. Co prawda jesteśmy jeszcze przed jego zakupem, (analizując go na wszelkie sposoby) ale wydaje się że będzie trudno czymkolwiek go zastąpić. Odstraszyć nas może jedynie koszt budowy, dlatego najcenniejsze dla nas informacje to te finansowe, choć z drugiej strony czytając cały wątek poświęcony projektowi KASJOPEA tak źle może nie będzie - tam większość z osób wybudowała dom w stanie surowym zamkniętym mniej więcej mieszcząc się w cenach podanych na stronie MG PROJEKT.

 

Wracając do projektu. Wg nas jego największą zaletą jest funkcjonalne wnętrze z wyraźnym podziałem na strefy - na parterze kuchenną, wydzieloną jadalnię oraz salon , który dzięki wykuszowi ma dwie ściany przez co ma własną wypoczynkową funkcję. Na zdecydowanej większości projektów salon jest połączony z jadalnią i ze świecą szukać np. takiego który miałby wyraźną "ścianę TV", bez ciągu komunikacyjnego pomiędzy kanapą a właśnie TV. Na górze za to podział na część dla rodziców oraz dla dzieci, po dwóch stronach domu. Super. Dochodzi do tego jeszcze strych.... No właśnie, trochę się go obawiam tzn. mam na myśli koszt ogrzewania, gdy klatka schodowa nie kończy się na piętrze a idzie dalej i dopiero na strychu są drzwi. Z drugiej strony to super miejsce na setki mniej potrzebnych lub mało używanych rzeczy, które każdy z nas posiada więc szkoda by z niego nie korzystać lub robić mało praktyczny właz. Coś za coś. A może zrobić drzwi na piętrze... no właśnie - przejdźmy do moich spostrzeżeń dotyczących zmian w projekcie :-)

 

Ja, podobnie jak Jac_Opal chciałbym poszerzyć trochę garaż ok 40 cm oraz wydłużyć go o ok 60 cm. Z opinii wielu moich znajomych mieszkających w domach, jednej rzeczy są pewni - chęci posiadania większego garażu :-) Oczywiście garaż i tak jest spory, ale gdy myśli się o trzymaniu w nim 2 samochodów, regałów z narzędziami, rowerów etc przyda się każdy centymetr. (Np Jarek_Borowa sam przyznaje że garaż w Willi na Borowej mógłby być szerszy).

Chciałbym zmienić stropy teriva na żelbetonowe, wówczas będzie można przesunąć słupek 25x25 pomiędzy okna (znów jak Jac_Opal ;) oraz pomyśleć o tym przy kuchni... Wiele osób budujących projekt Kasjopea też taki słupek robiła pomiędzy oknami.

 

Kolejną zmianą jaką przewiduję to przesunięcie prysznica w łazience na parterze w taki sposób aby "wszedł" do garażu, wówczas powiększę kotłownię a łazienka będzie zbliżona kształtem do kwadratu, co z kolei da możliwość skrócenia schodów w taki sposób aby zaczynały się mniej więcej z linią ściany. Ta zmiana ma głownie dać więcej miejsca przy stole w jadalni gdy zajdzie potrzeba "wydłużenia" stołu na imprezach.

 

Drzwi do spiżarni chciałbym zrobić w taki sposób aby był łatwy dostęp od kuchni. Na piętrze trochę zmniejszamy sypialnie rodziców aby powiększyć pomieszczenie pralnia/suszarnia, które stanie się małym gabinetem. Do tego zastanawiam się nad wąskim korytarzem na górze, gdyby zastosować drzwi na strych już na tym poziomie, może będzie trzeba go powiększyć o 10-20 cm? Podobnie zastanawiam się na schodami - czy 100 cm w klatce to wystarczające?

 

Ufff więcej już nie zanudzam

 

Aha. Dajcie info o znanych wam wybudowanych domach OPAL. Na stronie MG widać dom (fotki sprzed roku) który jest już gotowy:

http://www.mgprojekt.com.pl/left15.php

w sumie 8 zdjęć.

 

Do tego są zdjęcia od kolegi budującego koło Trójmiasta (dzięki Jack_Opal !) oraz tutaj: http://www.opal-wawa.mojabudowa.pl/

 

i więcej już niczego nie znalazłem, a fajnie było by zobaczyć za żywo, zrobiony dom, być może nawet porozmawiać z właścicielami...

 

Pozdrawiam,

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...
  • 2 weeks później...

Witam,

W ostatni piątek jadąc autem wpadłem na tego Opala o którym była mowa powyżej:

http://www.opal-wawa.mojabudowa.pl/

Oczywiście nie omieszkałem wejśc i obejrzec go w środku, rozejrzałem się jedynie po parterze gdyż na schodach ustawione było duże rusztowanie i nie chciałem przeszkadzac budowlańcom.

Z tego co zauważyłem na tej budowie nie ma szczególnych przeróbek w projekcie i chyba wszystko budowane jest według planu pierwotnego. Jedyne co mi się nie spodobało to schody, które rzeczywiście wystają zbyt głęboko w stronę jadalni. Co prawda nie było wymurowanych jeszcze ścianek od toalety na dole ale wchodząc z wiatrołapu do środka wchodzimy wprost na schody. Chyba jeszcze za jakieś dwa tygodnie będę musiał się tam raz jeszcze przejechac i zobaczyc jak to finalnie wygląda.

 

Jeśli chodzi o gabinet na dole to rzeczywiście jest malutki (no ale wkoncu jest to tylko gabinecik)

 

Kuchnia 11,35m nie powala wielkością więc ja planuję zrezygnowac ze spizarni a w zamian tego zrobic jakieś fajne szafy w kuchni gdzie znajdę miejsce na wszystko to co pomięsciłoby się w spiżarni.

 

Ciekawy jest ten pomysł zw z likwidacją słupa w salonie i szczerze mówiąc nie pamietam czy go widziałem w tym domu o któym pisałem czy nie:/ sprawdze...

 

Ja na swojej działce miałem sporo pracy z umiejscowieniem domu na działce w związku z pozwoleniami na wycięcie drzew z Lasów Państwowych więc powiększanie garażu itp nie wchodzi w grę ale mam nadzieję że z pomocą Waszych cennych uwag uda mi się co nieco poprawic go we wnętrzu (chociaz jest w 99% ideałem;)

 

No to czekamy na pozwolenie na budowę i do dzieła...

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha i jeszcze a propo kosztów budowy - znajomi w tej chwili kończą urządzanie Topaza z Pracowni MG Projekt i mówią, że spokojnie wyrobili się w kosztach podanych w projekcie także ja jestem tym niezmiernie podbudowany i pełen nadziei, że nam również uda się zamknąc w planowanym budżecie.

Topaza wybudowali w okolicach Warszawy - Kobyłka.

Jeden Topaz stoi też już niemal gotowy na ul. Rodzinnej w Jankach na tyłach Praktikera (to taka informacją dla tych co wahają się pomiędzy Topazem a Opalem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witaj Jac_opal,

 

My również zastanawiamy się nad wybudowaniem Opala. Chętnie obejrzelibyśmy na żywo postępy u Was. Jeśli była by taka możliwość to proszę o kontakt na [email protected].

 

Pozdrawiam

 

Witam,

Także zdecydowałem się realizować ten projekt z MG, aktualnie jestem na etapie stawiania bloczków fundamentowych. W naszym projekcie zdecydowaliśmy się na powiększenie garażu poprzez wydłużenie o 1metr i poszerzenie 70cm, przenieśliśmy także filar w salonie do drzwi wychodzących na taras. Chętnie wymienię się doświadczeniami. Poniżej zamieszczam link do zdjęć niestety o słabej jakości - robione telefonem.

 

http://imageshack.us/g/6/35525730.jpg/

 

Buduje w okolicach trójmiasta.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Chcę się również pochwalić i dołączyć do grona osób budujących domek Opal.

Jak na razie nie wiem jeszcze jakie zmiany nastąpią w projekcie tak więc forumowicze piszcie co zmieniacie, co dodajecie itd.

Wszelkie uwagi będą bardzo cenne jak również zamieszczane zdjęcia.

 

Dzięki i pozdrawiam.

 

PS. Forumowiczka z okolic Koszalina. Może ktoś się pochwali już gotowym domkiem w tych okolicach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Witam,

Mój OPAL jest już na etapie stanu surowego i w tej chwili kładą więźbę dachową.

Okazało się, że ekipa którą spotkałem na budowie jednego z forumowiczów jest wypasiona w dodatku właściciel firmy mieszka zaledwie kilka ulic od naszej inwestycji. Na budowie niezależnie od dnia zawsze pracowało od 10-15 osób co było dla mnie szokiem bo bardziej wyobrażałem sobie 3 murarzy co ciułają powolutku te ściany:)

Pierwsze prace zaczęli po 20 marca od wycinki lasu i przygotowania terenu więc było tego trochę a w ciągu dwóch miesięcy dom stoi, w przyszłym lub kolejnym tygodniu wchodzi ekipa z dachówką, elektryk itd.

Jeśli chodzi o zmiany w projekcie to są zaledwie 3:

1. Zniknął słup z salonu

2. Duże okno w salonie przerabiamy na wielkie balkonowe 3,4m szerokości w HS'ie

3. Na górze w korytarzu nie będzie ścianek na szafy (jest sporo miejsca w garderobach więc nie ma co zacieśniac korytarzu bo uwierzcie mi wchodziłoby się wprost na ścianę.

Postaram się wrzucic jakieś fotki.

Powodzonka dla wszystkich

PS. Dom buduję w okolicach Wwy (to informacja dla tych co chcieliby jakiś kontakt do ekipy budowlanej)

Załączam dwa zdjęcia - 23 marzec i 23 maj:)

IMG_0791.jpg

IMG_0393.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

 

również planuję budowę domu Opal. Mam problem z wyborem stropu. W projekcie jest teriva, wykonawca proponuje strop z płyt żerańskich. Zależy nam na usunięciu słupa tego pomiędzy salonem a jadalnią. Stąd pytanie, jaki rodzaj stropu masz u siebie bartol00? że pozbyłeś się słupa?

 

dzieki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

również planuję budowę domu Opal. Mam problem z wyborem stropu. W projekcie jest teriva, wykonawca proponuje strop z płyt żerańskich. Zależy nam na usunięciu słupa tego pomiędzy salonem a jadalnią. Stąd pytanie, jaki rodzaj stropu masz u siebie bartol00? że pozbyłeś się słupa?

 

dzieki i pozdrawiam

 

 

Witam serdecznie . Zupełnie zlikwidować słup między salonem a jadalnią będzie bardzo trudno . Właściwie wykonalne byłoby to jedynie przy zastosowaniu stropu płytowego monolitycznego i to bardzo dobrze zbrojonego . Słup ten podpiera podciąg 1.7 , który z kolei jest podparciem dla wchodzącego w niego podciągu 1.6 ( na którym opiera się część schodów i płyty spocznikowej ) , i fragmentu stropu nad salonem . Słup S-1 między salonem a jadalnią można przesunąć do linii narożnika ścian zewnętrznych i wstawić go między okna balkonowe . Wymagałoby to jednak przesunięcia także podciągu 1.7 .

 

Zastosowanie płyt kanałowych nie rozwiąże problemu słupa , a nawet – śmiem twierdzić – skomplikuje kwestię konstrukcji stropu , bowiem płyty kanałowe trudniej jest zmonolityzować z podciągami podpierającymi strop . I o ile w przypadku stropu teriva wysokość podciągu chowa się w dużej mierze w grubości stropu , o tyle w przypadku zastosowania płyt kanałowych podciągi powinny raczej w całej swojej wysokości być poniżej spodu płyt . Biorąc pod uwagę grubość niektórych podciągów ( 50 -55 cm ) będzie trudno sobie z tym poradzić . Teriva jest dobrym pomysłem na wykonanie stropu w tym domu . Gdybym miał natomiast zmieniać konstrukcję stropu , to jedynie na strop monolityczny płytowy . Taka zmiana miałaby sens , bo dałaby możliwość likwidacji części podpór ( ścian , słupów ) , jak również zmniejszenia wysokości lub schowania w grubośc płyty stropowej niektórych podciągów . Michał Gąsiorowski – MG Projekt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Panie Michale, dziękuję za odpowiedź:)

 

Dom się już buduje. Usunęliśmy zupełnie słup z salonu. Nawet nie przemieszczaliśmy go do narożnika dużego okna/wyjścia tarasowego. Podobnie słup ten przy kuchni, został przesunięty o 92 cm w kierunku kuchni i schowa się w ściance przy spiżarni.

 

Pozostajemy przy stropie Teriva. Teraz nasz zaprzyjaźniony inspektor będzie przeliczał wszelkie podciągi itd, aby to się utrzymało, bo przyznam, że Pana post mnie zmartwił i przestraszył:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...