Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

komin wentylacyjny


Recommended Posts

jarett kominki wentylacyjne nie nadają się do wentylacji pomieszczeń mieszkalnych. Nie spełniają wymogów, które powinny spełniać kanały i kominy wentylacyjne, takich jak: odpowiedni przekrój wewnętrzny, wysokość, z reguły są nie ocieplone,...... Powinno się je stosować tylko do wentylacji połaci dachowej oraz odpowietrzania kanalizacji. Ale ty te kominki masz założone i tutaj już jest musztarda po obiedzie.

Jak to będzie działać? Zwykle nie będzie działało prawidłowo. Może kapać z kanałów, wiać zamiast wyciągać, chociaż..... czasami się uda.

Jak to będzie naprawdę przekonasz się już podczas pierwszej zimy.

Dobry kominiarz, znający się na swojej robocie, tak zrobionej wentylacji nie odbierze,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jarett kominki wentylacyjne nie nadają się do wentylacji pomieszczeń mieszkalnych. Nie spełniają wymogów, które powinny spełniać kanały i kominy wentylacyjne, takich jak: odpowiedni przekrój wewnętrzny, wysokość, z reguły są nie ocieplone,...... Powinno się je stosować tylko do wentylacji połaci dachowej oraz odpowietrzania kanalizacji. Ale ty te kominki masz założone i tutaj już jest musztarda po obiedzie.

Jak to będzie działać? Zwykle nie będzie działało prawidłowo. Może kapać z kanałów, wiać zamiast wyciągać, chociaż..... czasami się uda.

Jak to będzie naprawdę przekonasz się już podczas pierwszej zimy.

Dobry kominiarz, znający się na swojej robocie, tak zrobionej wentylacji nie odbierze,

 

No i to jest rzeczowa odpowiedź. Chociaż wcale nie pocieszająca. Cóż mogę w takiej sytuacji uczynić żeby było najlepiej jak się da? Na tym etapie odpada budowanie kominów. Z tego co widzę to w większości tych gotowych projektów wentylacja traktowana jest w ten sposób. Cytuję: "wentylacja - wlot w suficie,rura spiro lub pcv o średnicy 120mm zakończona wywiewką dachową".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Z tego co widzę to w większości tych gotowych projektów wentylacja traktowana jest w ten sposób. Cytuję: "wentylacja - wlot w suficie,rura spiro lub pcv o średnicy 120mm zakończona wywiewką dachową".

 

W projekcie (delikatnie mówiąc: uproszczonym) masz słowa "wywiewkę dachową", a ty zapewne sam zadecydowałeś, że zamiast wywiewek dałeś kominki. A to niekoniecznie to samo! Wywiewki są różne. Muszę przyznać, że nie będąc fachowcem mogłeś się pomylić. Jest to jednak wina tego "typowego" projektu, w którym zaserwowano ci taką "zagadkę". Sprawa da się uratować, jeśli te rury i kominki odpowiednio docieplisz a pod rurą spiro (PCW) w najbardziej wilgotnych pomieszczeniach zastosujesz odskraplacze (co to jest, to poczytaj w starszych postach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fachowcem nie jestem, budowałem "na wiarę". Do dachówki dawali takie kominki, więc takie mi dekarze zamontowali. Są one dość fikuśne i nie bardzo widzę tam możliwość ocieplenia ich... Poza tym wentylacja nie będzie szła na całej długości rurą spiro. Jak pisałem, chciałem puścić w bruzdach w ścianie zwykłe plastykowe prostokątne kanały wentylacyjne. dopiero powyżej stropu poddasza przechodziłyby one w rurę spiro (docieploną) i łączyły się z rurą kominka.

 

Czytałem o tych odskraplaczach ale totalnie nie mogę znaleźć czegoś takiego w popularnych systemach (np. multivent) - jak to ma być zrealizowane? jak to wygląda?

 

Załączam zdjęcie komina, kominków i rury, która z niego wychodzi (redukcja do 110).

 

PS. Swoją drogą montowanie kratki w suficie (jak piszą w projekcie) to chyba nie jest najszczęśliwszy pomysł ze względu na to skraplanie?

dach11.jpg

dach07.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*

1. Czytałem o tych odskraplaczach ale totalnie nie mogę znaleźć czegoś takiego w popularnych systemach (np. multivent) - jak to ma być zrealizowane? jak to wygląda?

2. Swoją drogą montowanie kratki w suficie (jak piszą w projekcie) to chyba nie jest najszczęśliwszy pomysł ze względu na to skraplanie?

 

Ad.1 - najlepiej to sobie wykonać samemu. Jakąś namiastkę widziałem w katalogu DOSPEL'a. Najprościej wykonać to z trójnika (kratka w bocznej odnodze) i potem obudować płytami g/k. W denku dolnej odnogi wężyk do kanalizacji lub zaślepka (pojemniczek do odparowania skroplin, aby nie kapały na głowę)

Ad.2 - Oczywiście. Chyba ten "projektant" zbyt pobieżnie poczytał Forum i nie wdając się w szczegóły napisał tę "receptę" na wentylację ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom jeszcze się buduje to wybuduj normalny komin i po sprawie. Dobudowa komina w wybudowanym budynku to nic nadzwyczajnego i wybitnie skomplikowanego.

 

To co masz jest:

a) niezgodne z jakąkolwiek wiedzą i sztuką budowlaną

b) zaowocuje w najbliższych 2-3 latach dużymi szkodami - plamy od skroplonej wilgoci, grzyb w niewentylowanych łazienkach

c) już masz plamy wilgoci na foli dachowej a co będzie za kilka lat?

 

ps. Opłacało się "oszczędzać" kupująć jaknajtańszy "projekt" z katalogu?

ps2. Dlaczego belka kalenicowa nie została zaimpregnowana?

 

Panu już podziękujemy. Więcej w tych wypowiedziach pouczania niż pomocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 - najlepiej to sobie wykonać samemu. Jakąś namiastkę widziałem w katalogu DOSPEL'a. Najprościej wykonać to z trójnika (kratka w bocznej odnodze) i potem obudować płytami g/k. W denku dolnej odnogi wężyk do kanalizacji lub zaślepka (pojemniczek do odparowania skroplin, aby nie kapały

 

Czyli upraszczając - wystarczy, żeby kanał wentylacyjny szedł jeszcze troszkę w dół poniżej kratki, na końcu zaślepiam go denkiem i mam mały zbiorniczek na skropliny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Czyli upraszczając - wystarczy, żeby kanał wentylacyjny szedł jeszcze troszkę w dół poniżej kratki, na końcu zaślepiam go denkiem i mam mały zbiorniczek na skropliny?

 

Nnnno.. takie zło konieczne, czyli ...trójnik z boczną kratką pod sufitem :eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość zibik_eng

Jeżeli pouczenie nie jest dla Pana pomocne to proszę się cieszyć swoim domem wybudowanym niezgodnie ze sztuką budowlaną... i nie piszę tu o kominkach do odpowietrzania kanalizacji tylko o całym domu który przedstawia Pan dzień po dniu w swojej galerii.

Zaczynając od zbyt płytkich fundamentów w gliniastym gruncie....zbrojeniu które po 3-4 latach zacznie korodować mając bezpośredni kontakt z wilgotnym gruntem etc etc etc...

 

ps. oczekiwał Pan poklepania po plecach za "dobrze wykonaną robotę"? Niestety ta robota jest sp.... do cna i poklepania nie będzie. Za to będą DUŻE PROBLEMY.

Edytowane przez zibik_eng
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jarett szkoda, że tych kominków nie umieściłeś bliżej kalenicy lub w kalenicy, tak by było najlepiej. Nie musi tu być zachowany koniecznie pion aby odchylenie nie było większe niż 30 stopni, na odcinku do 2 m. Odchylenie to można wykorzystać, do zamontowania odskraplacza, na strychu tuż nad podłogą.

 

napisał jarett:

Z tego co widzę to w większości tych gotowych projektów wentylacja traktowana jest w ten sposób. Cytuję: "wentylacja - wlot w suficie,rura spiro lub pcv o średnicy 120mm zakończona wywiewką dachową".

 

Niestety ale w projektach gotowych tak bywa, że wentylacja jest potraktowana po macoszemu.

Nie zgadza się średnica rury/kanału wentylacyjnego, powinna tutaj być zastosowana fi 150 i taką tez radziłbym zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominki będę jeszcze przenosił. Właśnie po to, żeby nie musieć ciągnąć kanałów pod kątem (a przynajmniej zminimalizować to), postaram się je też podciągnąć pod kalenicę.

 

A jeszcze pytanie... w przypadku gdy mam sufit podwieszany to w kratka powinna być umieszczona 15cm od sufitu właściwego czy podwieszonego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja za dużo myślę :) ta odległość kratki wynika (o ile dobrze kojarzę) z tego, że niektóre gazy lubią gromadzić się pod sufitem i ona ma je stamtąd wyłapać. Natomiast sufit podwieszany jest z natury rzeczy nieszczelny i owe gazy mogą się zgromadzić "w" nim...

 

A skoro tak sprawnie nam idzie. W systemach dospela i multiventu nie widziałem, żadnego elementu wejściowego na kratkę (w kanałach płaskich z pcv). Czy dobrze rozumiem, że trzeba taki otwór po prostu ordynarnie wyciąć w ściance kanału?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...