Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Powierzchnia użytkowa


alfa36

Recommended Posts

W 2008 r. dostalismy pozwolenie na budowę jednorodzinnego domu parterowego z nieużytkowym poddaszem. W międzyczasie stwierdziliśmy, ze być może ktores z dzieci będzie w przyszlosci chcialo zamieszkac na "gorze", dlatego architekt zrobil nam aneks do projektu. Mieszkamy od zeszlego roku, gory nie zrobilismy ani nie zamierzamy jej robic, nie mamy wejscia na tą gorę(planowalismy z zewnątrz) ,przymierzamy się, zeby zrobic schody z garazu, takie wciągane, żeby moc cos wrzucic na strych. No i przyszlo do płacenia podatku za budynek. Rozumiem, ze nasz dom ma powierzchnię użytkową dół+ góra. Co mozemy zrobic teraz, czy mozna zrezygnowac z tej gory? Byc moze na tym poddaszu mikt nie zamieszka, byc moze ktos zamieszka za ok. 20 lat (dziecko ma teraz 6).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podatek wam naliczono za taką powierzchnię jaka zgłosiliście do urzędu, wypełniając w tym celu druk (deklarację).

 

Należy poinformować urząd o zaistnieniu zmian dotyczących sposobu wykorzystywania budynku , mających wpływ na wysokość opodatkowania w danym roku . Podatek w takim przypadku ulega obniżeniu lub podwyższeniu, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła ta zmiana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Deklarację wlasnie mialam wypelniac i wlasciwie dopiero teraz zorientowalam się (patrząc na projekt i szukając ilosci metrow), co i jak. W takim razie mam wpisac w deklarację ilosc metrow naszego parteru? Czy powinnam gdzies zglosic, że "gory" nie uzytkujemy, nie mamy jej zrobionej i nie zamierzamy uzytkowac?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałaś kontrolę z Nadzoru czy czekałaś 30 dni na brak sprzeciwu ?

Co to znaczy że architekt zrobił aneks do projektu ? Mieliście zmieniane pozwolenie na budowę ?

W zgłoszeniu zakończenia budowy podaje się powierzchnie użytkową.

Jaką macie wpisaną z górą czy tez sam dół ?

Deklaracja musi być zgodna ze zgłoszeniem zakończenia budowy i danymi tam wpisanymi.

Edytowane przez aglig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiany mielismy dokonane przez architekta. Mam decyzję starosty, ktora mniej więcej brzmi: ..."postanawiam na wniosek stron zmienic decyzję dotyczącą.... w częsci dotyczącej zmiany funkcji strychu na poddasze użytkowe wg zalączonego projektu zmiennego".

Kiedy oddawalismy budynek mam "zawiadomienuie o zakonczeniu budowy", w ktorej mam: "budowa zostala wykonana w pelnym zakresie". Metrow zadnych w tym pismie nie mam. Podatek od gruntu juz placilam, natomiast teraz mam wypelnic deklarację dotyczącą budynku. Co robic???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ci nie napiszę co masz robić. Mogę ci napisać co jest zgodne z prawem.

Niestety, ale za błędy się płaci jeśli nie chcieliście użytkować poddasza nie trzeba było zmieniać pozwolenia na budowę i/lub zgłaszać zakończenia całości.

W dekalaracji wpisujesz powierzchnie użytkową którą wyczytasz z projektu zamiennego i pozwolenia zamiennego na budowę.

Masz oddane całe jako użytkowe i tak to należy traktować.

Niezgodnie z prawem będzie podac tylko dół . Co może kiedyś wyjść. Bo jeśli zaczniecie kiedyś użytkować górę i zmienicie deklaracje to urzędnicy mogą spytac a co było wcześniej i gdzie macie dokumenty które potwierdzają że dopiero od danego roku strych stał się użytkowy.

Każdy inny ruch teraz tzn. tłumaczenie nie uzytkujemy nie ma tam schodów, dostępu itp. powoduje iż poświadczyliście nieprawdę w zgłoszeniu zakończenia budowy, bo nie wszytkie prace zostały wykonane. Budowa nie została wykonana w pełnym zakresie.

Decyzja co zrobic należy do ciebie. Zaoszczędzasz i wiesz że śpisz na minie lub śpisz spokojnie i płacisz za coś co de facto nie użytkujesz.

W deklaracji masz pouczenie karne o podaniu nieprawdy.

Edytowane przez aglig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czysto teoretycznie.

Może być i tak, że gdzieś ktoś w projekcie (tym zmienionym) zapisał „poddasze

użytkowe przeznaczone do późniejszej adaptacji”, a projekt nie zawierał tej adaptacji (zmiany dotyczyły np. tylko zwiększonej „wytrzymałości” stropu).

 

Praktycznie.

 

Jeśli natomiast poddasze było w projekcie „zaadaptowane” i przeznaczone jako użytkowe, to kierownik budowy poświadczył nieprawdę, stwierdzając, że „wykonano zgodnie z projektem”.

 

I brutalnie to jest tak, że urzędu nie obchodzi, że np. jednego pokoju nie użytkujesz bo nie jest wykończony – został wybudowany, więc trzeba za niego becelować – tak jak za to poddasze użytkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Definicję powierzchni użytkowej budynku lub jego części dla celów opodatkowania podatkiem od nieruchomości zawiera art. 1a, ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 12 stycznia 1991roku o podatkach i opłatach lokalnych (tj. z 2006 roku, DZ.U.Nr 121, poz. 844). Zgodnie z brzmieniem tego przepisu przez powierzchnie użytkową budynku lub jego części należy rozumieć powierzchnie mierzoną po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych; za kondygnacje uważa się również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe.

2. Powierzchnia użytkowa budynku obliczana dla celów opodatkowania podatkiem od nieruchomości jest więc sumą powierzchni użytkowej znajdujących się w budynku pomieszczeń i przy jej obliczaniu nie uwzględnia się powierzchni zajętej przez zewnętrzne i wewnętrzne ściany

 

Strychu jako poddasza nieużytkowego bym nie liczyła. Zresztą nie jest on uznawany za kondygnacje. Garaż jak najbardziej wchodzi.

Edytowane przez aglig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Rozumiem, że juz nic nie mogę zrobic, tj. zmienic tego mojego nieszczęsnego poddasza na nieużytkowe, tak, zeby wszystko było zgodnie z prawem?

Czysto teoretycznie bo takiej kombinacji jeszcze nie widziałam.

Można by zgłosić zmiane sposobu użytkowania z poddasza użytkowego na nieużytkowe. Ale czy to by przeszło ? Sama nie wiem.

Siwy co o tym sądzisz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem.

 

Wszystko zależy od tego projektu.

Bo teoretycznie zawsze można dokonać takiego „przekształcenia”, ale co napisać w uzasadnieniu – bo to, że nie jest użytkowe, raczej obciąży kierownika budowy za poświadczenie nieprawdy.

Z drugiej strony, skoro można z nieużytkowego zrobić użytkowe (adaptacja) to czemu nie – ale czy zamurowanie jednego pokoju sprawi, że nie będzie „liczony” do powierzchni użytkowej?

 

Pozostaje ta „furtka” w gminie, o „zaistniałych zmianach w sposobie użytkowania budynku, mających wpływ na wysokość opodatkowania” – a to jest (może być) poza powiatem i teoretycznie może być poza nadzorem budowlanym.

Może to być (teoretycznie) rozwiązaniem, bo adaptacja tego poddasza na użytkowe, wymagać będzie wybudowania schodów zewnętrznych i innych prac budowlanych (tak przynajmniej wynika z opisu) , a to, tak czy siak, będzie wymagało pozwolenia na budowę – zwłaszcza w takiej sytuacji.

 

 

Ps. Garaż jeśli jest w bryle budynku – jeśli wolnostojący lub "doklejony", liczony jest oddzielnie, tak jak budynek gospodarczy (wyższa stawka podatku).

Edytowane przez sSiwy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje ta „furtka” w gminie, o „zaistniałych zmianach w sposobie użytkowania budynku, mających wpływ na wysokość opodatkowania” – a to jest (może być) poza powiatem i teoretycznie może być poza nadzorem budowlanym.

Siwy nie zgodzę się z toba to nie jest furtka.

To określenie jest ważne wtedy gdy w przypadku budynku mieszkalnego część zaadoptujemy pod działalność gospodarczą.

Żaden wydział podatkowy nie uwzględni tego że pomieszczenia są nie użytkowane. Zostały oddane do użytkowania ( poddasze użytkowe) to nie ma zmiłuj się - płacisz.

To tak jak w przypadku budowy domu, który oddajesz do użytkowania a jeszcze w nim nie mieszkasz ( nie przeprowadzasz się). Żadne tłumaczenia ja jeszcze nie użytkuje nie pomogą. To że coś stoi puste nie ma znaczenia.

Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości w przypadku budynków lub budowli powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli bądź budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem.

Właściciele (osoby fizyczne) są obowiązani złożyć właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych sporządzoną na urzędowym formularzu w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego, czyli od wybudowania obiektu.

Swoją drogą tak sie wpakować na własne życzenie. Zawsze powtarzam że nie przemyślane zmiany na etapie budowy się mszczą. A tu juz jest zupełny galimatias.

Edytowane przez aglig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bez przyczyny napisałem w cudzysłowie , bo też uważam podobnie – stąd porównanie tego poddasza do nieużywanego pokoju, nawet zamurowanego.

 

Nie mniej jednak w bardzo specyficznych okolicznościach, związanych z projektem i ewentualnym odpowiednim wpisem lub jego brakiem, w dzienniku budowy, bardzo teoretycznie, taka „furtka” może się „objawić” – przy czym raczej mam tu na myśli, ewentualne wcześniejsze działanie (przed zakończeniem budowy) niż, „szczęśliwy przypadek”. Moim zdaniem, oczywiście.

 

Ewentualne postępowanie w kierunku zmiany sposobu użytkowania, mogą narazić kierownika na, co najmniej, duże nieprzyjemności – być może ktoś uzna to za przesadzone stwierdzenie, ale ja znam przypadek, kiedy z dużo błahszego powodu, wytoczono kierbudowi sprawę sądową za poświadczenie nieprawdy i to mimo, że nic takiego nie miało miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja przespałam się tematem i coś mi tu nie gra.

Jakie konkretnie zmiany wprowadził projekt zastępczy i co zawiera ?

Alfa pisze że nie ma jeszcze schodów na górę a chcą je zrobić z zewnątrz. Niesądze żeby kierbud aż tak się podkładał.

Może zmiany dotyczyły tylko przygotowania poddasza pod przyszłą część użytkową ? Czyli np. podniesienie ścianki kolankowej, może jakieś okna, wzmocnienie stropu. Jeśli nie ma nic w pozwoleniu zamiennym na temat tego że poddasze jest użytkowe, tzn. nie ustalono wejścia, ścianek działowych itp to może w ogóle nie ma tematu.

Za mało informacji alfa36 podałaś aby móc powiedzieć coś konkretnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiany mielismy dokonane przez architekta. Mam decyzję starosty, ktora mniej więcej brzmi: ..."postanawiam na wniosek stron zmienic decyzję dotyczącą.... w częsci dotyczącej zmiany funkcji strychu na poddasze użytkowe wg zalączonego projektu zmiennego".

Doczytałam, czyli nic się nie da zrobić płacisz za górę i za dół.

Aż chce się powiedzieć : za niewiedzę się płaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...