Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ZbylR

Recommended Posts

Tak powstawały piece kaflowe w Polsce od stuleci. Wiele z nich stoi sobie jeszcze do dziś.

Przecież to było kiedyś podstawowe ogrzewanie w polskich domostwach.

Potem zawirowania typu "nadzwyczajna gospodarka centralnie sterowana" i brak jakiejkolwiek ekonowi i racjonalności ogrzewania, szczególnie w blokowiskach, spowodowały zastój w dziedzine ogrzewania ekonomicznego.

 

W tym cudownym okresie jedyną regulacją temperatury w mieszkaniach w blokowiskach było otwarcie okna, zakręcanie grzejników było stanowczo niezalecane przez spółdzielnie. Opłaty bez względu na ilość zużytego ciepła były stałe.

 

Piotrze, wspomniałeś o podwyższonych parametrach szamotów stosowanych w wkładach PAMA, o co tu chodzi?

 

 

Producenci pierwszych palenisk stalowo szamotowych, niewiele

wiedzieli o szamocie .Skojarzenia były proste i czytelne - szamot

to szamot . Mało kto 30 lat temu umiał odróżnić w Polsce gatunki ,

a o tym ,że są różne ,wiedział ,głównie technolog w fabryce.

 

Krótko . Użyłem sformułowania podwyższone parametry , mając

na myśli różnicę w tym co wkładał do wkładu np wczesny

Spartherm ,Hajduk , a tym co się wkłada do wkładów obecnie.

Są to szamoty o tzw. wyższym symbolu AS , ale więcej na ten

temat powie Ci W. , bez narażania się na grzebanie w życiorysie :D

 

Skąd ja to znam ? Nie ma argumentów , to życiorysik na tapetę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 547
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wracając jeszcze do tego poiołu jako odpadu spalania węgla zawartego w drewnie, to chciałbym dodać, że ruszt czy jego brak nie wpływa na ilość popiołu. Dwa rożne piece z rusztem mogą produkować zupełnie inne ilości popiołu i tak samo może być z piecami bezrusztowymi.

Z korzyścią dla wszystkich byłoby wprowadzenie informacji ile tego popiołu postaje przy optymalym paleniu np ze 100 kg drewna. Dane powinny być w ciężarze i objętości rownocześnie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie nie interesują życiorysy, itp.

Ale wracając do tematu szamotów w wkładach PAMA.

Mógłbyś wskazać który rodzaj szamotów jest do nich wkładany (tabelka ogólna poniżej)?

A może też od którego konkretnie producenta szamotów...

Napisałeś, również wyraźnie, że dzięki szamotom wkłady PAMA są na uprzywilejowanej pozycji.

Z tych słów wynika, że to dzieje się aktualnie tu i teraz.

Teraz w poście powyżej piszesz o histori i o tym co dawniej.

tabela-szamoty.jpg

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając jeszcze do tego poiołu jako odpadu spalania węgla zawartego w drewnie, to chciałbym dodać, że ruszt czy jego brak nie wpływa na ilość popiołu. Dwa rożne piece z rusztem mogą produkować zupełnie inne ilości popiołu i tak samo może być z piecami bezrusztowymi.

Z korzyścią dla wszystkich byłoby wprowadzenie informacji ile tego popiołu postaje przy optymalym paleniu np ze 100 kg drewna. Dane powinny być w ciężarze i objętości rownocześnie.

Pozdrawiam.

 

Ależ oczywiście , że tak . Zapomniałem o Twojej konstrukcji , która ma ruszt.

O tym oczywiście można i trzeba dyskutować . Ważne by było z kim. To nie może

być wiercenie dziury w brzuchu bo coś jest niedopowiedziane, pominięte i do

wyjaśnienia w następnym poscie. Szukanie na siłę błędów u innych , przy jednoczesnym

zawężonym światopoglądzie i notorycznym popełnianiu błędów merytorycznych.

 

Moje doświadczenia są spore z jednymi i drugimi paleniskami , natomiast tu chodziło

o zmianę konstrukcji seryjnego wkładu. Takie zmiany , w takich produktach powodują

odmianę warunków spalania . Sama likwidacja rusztu nie wystarczy. Ale to nie są

informacje dla "mądrych inaczej" , którzy i tak wszystko wiedzą lepiej , a jak nie

wiedzą , to pyskują :D

 

Jakby co to na priv :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie nie interesują życiorysy, itp.

Ale wracając do tematu szamotów w wkładach PAMA.

Mógłbyś wskazać który rodzaj szamotów jest do nich wkładany (tabelka ogólna poniżej)?

A może też od którego konkretnie producenta szamotów...

Napisałeś, również wyraźnie, że dzięki szamotom wkłady PAMA są na uprzywilejowanej pozycji.

Z tych słów wynika, że to dzieje się aktualnie tu i teraz.

Teraz w poście powyżej piszesz o histori i o tym co dawniej.

 

 

 

 

Bohusz.

 

"Nie rzuca się pereł przed wieprze" . Chociaż tu o jeden egzemplarz chyba chodzi .

 

odpowiedź na priv :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce był rzeczywiście dostepny(nie zawsze) tylko jeden gatunek szamotu i to ten najniższy, choć przemysł produkował równoczesnie wszystkie inne gatunki. W związku z tym, w urządzeniach grzewczych budowanych z szamotu nie zgodnie z przeznaczeniem, mogły wystepować niekorzystne niespodzianki :pękanie i wydobywający sie smrodliwy zapaszek z urządzenia. U nas trudno dowiedzieć się jaką cegłę gdzie włożyć i w które miejsce w piecu. Łatwiej jest podpatrzeć "unijnych "zdunów czy tych z Tuli kivi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce był rzeczywiście dostepny(nie zawsze) tylko jeden gatunek szamotu i to ten najniższy, choć przemysł produkował równoczesnie wszystkie inne gatunki. W związku z tym, w urządzeniach grzewczych budowanych z szamotu nie zgodnie z przeznaczeniem, mogły wystepować niekorzystne niespodzianki :pękanie i wydobywający sie smrodliwy zapaszek z urządzenia. U nas trudno dowiedzieć się jaką cegłę gdzie włożyć i w które miejsce w piecu. Łatwiej jest podpatrzeć "unijnych "zdunów czy tych z Tuli kivi.

 

 

To oni oprócz steatytu jeszcze coś wkładają do pieca ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To oni oprócz steatytu jeszcze coś wkładają do pieca ? :D

 

Steatyt jest OK, ale w części paleniska, gdzie się wkłada drewno potrafi pęknąć jesli jest nagrzany, a polano uderzy przy wkładaniu. Jest jeszcze ta wada że "przewodzi prąd" dlatego nie da takiej dobrej klasy ciepła jak szamot. Stąd chyba często wkłada się go do środka pieca, a lico jest z czegoś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście nie miałem kontaktu z steatytem. Z tego co wiem nie występuje w Polsce.

Ja myślę, że nasz rodzimy kraj Polska jest na tyle bogaty w różne minerały, surowce że można je w różnoraki sposób wykorzystać.

O ile pamiętam Wojtek gdzieś coś pisał o możliwym zrobieniu materiału z właściwościami zbliżonymi do steatytu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę - niby proste pytanie, a tyle emocji niesie przeliczanie tygodni, godzin, KW. Co prawda jakoś nie mogę sobie wyobrazić zawartości 7 popielników leżących na palenisku w wersji bezrusztowej... ale dopisuję to pytanie do listy, którą mam do PAMA, bo na majla nie raczyli mi odpowiedzieć, więc trzeba będzie do nich przedzwonić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym oczywiście można i trzeba dyskutować . Ważne by było z kim. Sama likwidacja rusztu nie wystarczy. Ale to nie są

informacje dla "mądrych inaczej" , którzy i tak wszystko wiedzą lepiej , a jak nie

wiedzą , to pyskują :D

 

Jakby co to na priv :)

 

Poza pustymi frazesami nie napisałeś NIC konkretnego , żadnych argumentów technicznych . Z pozoru prostego pytania , na które jak widać nie potrafisz odpowiedzieć , robisz pyskówkę uciekając ten sposób od informacji technicznych. Może wynika to jak napisałeś " a jak nie wiedzą , to pyskują " ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Mało kto 30 lat temu umiał odróżnić w Polsce gatunki ,

a o tym ,że są różne ,wiedział ,głównie technolog w fabryce.

 

Krótko . Użyłem sformułowania podwyższone parametry , mając

na myśli różnicę w tym co wkładał do wkładu np wczesny

Spartherm ,Hajduk , a tym co się wkłada do wkładów obecnie.

Są to szamoty o tzw. wyższym symbolu AS , :D

Czytając o szamocie który ma "podwyższone parametry" wyobrażałem sobie nie wiadomo co , no powiedzmy parametry prawie steatytu , a tu po prostu klasa AS .

Szamot klasy AS był stosowany i 30 lat temu i wcześniej . Faktem jest że najczęściej spotykanym na składach był BS al to także nie żaden odpad . Pisanie że 30 lat temu "mało kto umiał odróżnić w Polsce gatunki " jest po prostu zabawne.. :rotfl: Era "wiedzy i fachowców" nastała wraz z pojawieniem się szamotu ukraińskiego ;) mówią "Ten jest lepszy bo tańszy ":sick: a jest to bardzo silny argument w Polsce . :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie

będąc lajkonikiem także zastanawiam sie nad kominkiem diablo, szukam odpowiedniego posta, znajduje i wertuje potem kilometrami wasze wynurzenia historyczno-osobisto-emocjonalno-ambicjonalne i dywagacje z pogranicza filozofii i dialektyki.

Dołączam sie do apelu autora wątku o PISANIE WYŁĄCZNIE NA TEMAT!!! tzn O WKŁADACH KOMINKOWYCH PAMA.

Nie ma na tym forum admina czy co zeby to pyskowanie uciąć? Jak dzieci w przedszkolu jedno przez drugiego.

Sie uniosłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pama - proste konstrukcyjnie stalowe wykładane szamotem, mała firma ze Stargardu Szczecińskiego , kilku innych producentów podobnych konstrukcji zaczęło produkcje w tym regionie Polski . Spawaczy bez pracy jest w okolicach Szczecina dostatek.. Powstają tam małe firmy próbujące produkcji wkładów pod własnymi markami , chociaż znam przypadki że ten sam produkt jest oferowany pod różnymi nazwami , zapewne niektórym uda się rozwinąć i przetrwać na rynku .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Spawaczy bez pracy jest w okolicach Szczecina dostatek.. Powstają tam małe

firmy próbujące produkcji wkładów pod własnymi markami

Czyli tylko popierać takie inicjatywy. Ja myślę, że to bardzo dobrze jak powstają nowe firmy, szczególnie jak zatrudniają Polaków. Zwłaszcza, że małe i średnie firmy mają największy udział w rozwoju gospodarczym.

 

To się nazywa rozwój gospodarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tylko popierać takie inicjatywy. Ja myślę, że to bardzo dobrze jak powstają nowe firmy, szczególnie jak zatrudniają Polaków. Zwłaszcza, że małe i średnie firmy mają największy udział w rozwoju gospodarczym.

 

To się nazywa rozwój gospodarczy.

 

 

Nie jest to takie oczywiste dla wszystkich . Agresywne ataki na osoby

piszące pozytywnie o Pamie ,świadczą o tym ,że nie wszystkim

pasuje rozwój rodzimej produkcji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie

będąc lajkonikiem także zastanawiam sie nad kominkiem diablo, szukam odpowiedniego posta, znajduje i wertuje potem kilometrami wasze wynurzenia historyczno-osobisto-emocjonalno-ambicjonalne i dywagacje z pogranicza filozofii i dialektyki.

Dołączam sie do apelu autora wątku o PISANIE WYŁĄCZNIE NA TEMAT!!! tzn O WKŁADACH KOMINKOWYCH PAMA.

Nie ma na tym forum admina czy co zeby to pyskowanie uciąć? Jak dzieci w przedszkolu jedno przez drugiego.

Sie uniosłem...

 

 

nic nie zrobisz , bo forum zaczęło zarabiać . Troll wykupuje reklamę

i może wypisywać bzdury do woli :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...