Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie.

Mamy pytanko i mam nadzieje że ktoś mi pomoże. Chciałbym sie dowiedzieć coś na temat Waszych doświadczeń odnośnie stosowania elektrycznych ogrzewaczy wody, zwłaszcza przepływowych. Czy macie je zamontowane w swoich domach? Czy potrzebne jest zamonotowanie trzeciej fazy, żeby móc z nich korzystać czy wystarczy zwykłe 230V? Chciałbym wiedzieć czy działają one skutecznie, tzn. czy nie ma problemów z ogrzaniem wody na wypadek kapieli bądź prysznica (zwłaszcza w zimie) a w końcu czy to sie kalkuluje jeśli chodzi o koszty - czy rachunki za prąd nie przyprawiają o zawrót głowy... :roll:

Generalnie polecacie czy nie? Jakiegos konkretnego producenta? Alternatywą jest dla mnie 80l paskudna terma na którą w ogóle nie mam ochoty...

Z góry dziękuje za podzielenie się swoimi doświadczeniami. Pozdrawiam.

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/15657-ogrzewacze-wody-przepywowe-pojemnociowe/
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

pewnie wiele ci nie pomogę, a może...

 

mamy w mieszkaniu 2 podgrzewacze pojemnosciowe(80 l.do lazienki i 15 l.do kuchni-osobno pon.są na różnych piętrach)Ten do łazienki wisi sobie w WC za roletą i nikomu nie przeszkadza.

rachunki za prąd (total)chyba spore...150-180zł/mc

za to superkomfort

 

w drugim WC-mały przepływowy-kiedy się myje ręce trochę przygasa światło w mieszkaniu...i woda ledwo-ledwo ciepla, mały strumień

 

no ale mieszkania mają niewielkie przydziały mocy

 

Aga

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/15657-ogrzewacze-wody-przepywowe-pojemnociowe/#findComment-255315
Udostępnij na innych stronach

Aby podgrzać strumień wody o wydatku 1 l/min od temperatury +10 C do +45 C (więcej naprawdę nie trzeba) potrzebujesz mieć zainstalowane 2,44 kW mocy. Jak więc widzisz trudno z 1 fazy uzyskać przyzwoity strumień do napełnienia zlewu czy wany ale sytuacja trochę inaczej wygląda gdy chcesz płulać pod strumieniem np prysznic lub talerz w kuchni bo skuteczność płukania zależy od rodzaju strumienia. Generalnie podgrzewacze pojemnościowe są chyba wygodniejsze w użyciu a takie 15 l w kuchni powinno wystarczyć ( łatwo policzyć, że gdy w zbiorniku 15 litrowym jest grzałka 3 kW nagrzeje taki zbiornik od +10 C do +60 C w 17 minut) Z przepływowych polecam Clage.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/15657-ogrzewacze-wody-przepywowe-pojemnociowe/#findComment-255662
Udostępnij na innych stronach

Alternatywą jest dla mnie 80l paskudna terma na którą w ogóle nie mam ochoty...

 

Grzegorz

 

Dlaczego paskudna? Mam bojler Wiking, produkowany przez Nibe-Biawar, 100 litrów, i nie jest to wstrętna okrągła beczka tylko estetyczny sprzęt AGD w ładnej obudowie. Między innymi dlatego go kupiłem, poza tym ma dobre parametry (0.2 C na godzinę, straty dobowe < 1 kWh) Wisi w łazience nad pralką i niczego nie szpeci.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/15657-ogrzewacze-wody-przepywowe-pojemnociowe/#findComment-255984
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że mieszkanie mam na poddaszu i łazienka będzie pod skosem. To estetyczne urządzenie psuje mi niestety kompzycje całej łazienki, a tam gdzie ono powinno wisieć widziałbym chetnie co innego.

Poza tym mam małe obawy - mojemu znajomemy to urządzenie wiszące nad pralką .... spadło pełne gorącej wody. Nie muszę opisywać jakie szkody wyrządziło... Szczęście że nikogo nie było w łazience.

 

Chętnie skorzystałbym z przepływowego ogrzewacza, ale szkopuł w tym że nie wiem czy jest na tyle wydajny, nie jest zbyt kosztowny w eksploatacji no i czy konieczna jest trzecia faza.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/15657-ogrzewacze-wody-przepywowe-pojemnociowe/#findComment-256156
Udostępnij na innych stronach

podgrzewacze wody- oba zresztą takie same ELEKTROLUXA- MAJA DWA ZAKRESY NA 18 I NA 24 kW . NA 18 BIERZESZ NORMALNY PRYSZNIC bez żadnych problemów a na 24 nalewam wodę do wanny - niestety te na 3-4 Kw nie mają wydajności aby wziąć normalny prysznic tak więc musisz mieć 3 fazy. RACHUNKI MAM DUŻE ALE u nas codziennie są brane po 2 prysznice na głowę. Jeżeli będziesz jednak brał przepływowy to koniecznie sterowany elektronicznie a nie mechanicznie - przy elektroniku możesz minimalnie odkręcić kran i leci gorąca woda a przy mech. najpierw odkręcasz na full a potem zmniejszasz wypływ woda a licznik grzeje jak opętany.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/15657-ogrzewacze-wody-przepywowe-pojemnociowe/#findComment-256296
Udostępnij na innych stronach

Mialem nieszczęście kupić przeplywowy Biawar Kaskada 18 kW. Pierwszy raz zepsul sie miesiac po uplywie gwarancji, drugi po kolejnym roku. Grzal slabo - tak jak w poprzednim poście o ogrzewaczach ze sterowaniem mechanicznym - wszystko sie zgadza. Albo wrzatek, albo zimna. Rachunki spore - ale ile z tego bylo ogrzewacza to trudno powiedziec. Teraz mam 80 l pojemnosciowy Isea-Irmet i jestem b. zadowolony - gorąca woda od ręki, a i na rachunkach sądzę, że sporo zaoszczędzę, bo tam 18 kW, a tutaj 1500 W... Poza tym przeplywowy elektroniczny kosztuje jakies 800 zl, a pojemnosciowy 300. W kuchni tez uzywam pojemnosciowego, 20 l, choc dzisiaj wzialbym 30 l, bo przy wiekszym zmywaniu wody brakuje. Ale nie jest to az tak wielki problem - zmywanie w koncu nie zając.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/15657-ogrzewacze-wody-przepywowe-pojemnociowe/#findComment-256326
Udostępnij na innych stronach

. To estetyczne urządzenie psuje mi niestety kompzycje całej łazienki, .

to estetyczne urządzenie, jak je nazywasz,nie musi koniecznie być w łazience-może być po sąsiedzku np. w WC, jakimś zabudowanym schowku w przedpokoju itp

Aga

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/15657-ogrzewacze-wody-przepywowe-pojemnociowe/#findComment-256364
Udostępnij na innych stronach

Gość art9
Ogrzewacz 18/24kW wymaga specjalnej instalacji trójfazowej elektrycznej. Nie każdy ma taki przydział mocy dla domu. U mnie jest 13kW i to jest dużo. Nawet jeżeli będziasz miał przydział ok 18kW co dość drogo kosztuje to jest to trochę za mało i trzeba stosować tzw przekaźniki priorytetowe, a to też kosztuje. Mój kolega wydał sporo pieniędzy na instalację elektr z przekaźnikami prorytetowymi a w tej chwili z tego nie korzysta bo ogrzewa wodę węglem. Natomiast ogrzewacz pojemnościowy może być podłączony do zwykłej instalacji. Na jeden sezon miałem taki 100l 1600W prod ZELMECH Mysłowice. Dodatkowo ponieważ mam licznik elektr. dwutaryfowy kupiłem w Castoramie za 10zł dobowy programator który załączał bojler tylko w tańszej taryfie 3 godz w nocy 3.00-6.00 i 2 godz w dzień 12.00-14.00. Cały czas była ciepła woda, wystarczała do kąpieli i mycia garnków dla 3 dorosłych osób i 2 dzieci. Policzyłem mniej więcej koszt miesięczny 60zł. Czy to cię przekonuje.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/15657-ogrzewacze-wody-przepywowe-pojemnociowe/#findComment-256424
Udostępnij na innych stronach

Czy nie lepiej zastosować przpływowy ogrzewacz wody na gaz. Jeżeli brak sieciowego to propan z butli 11 lub 30 kg. Usytuaowanie mieszkania na poddaszu ułatwia montaż bo skraca długość komina. Koszty instalacji podobne do elektrycznego przepływowego, koszty eksploatacyjne niższe.

p.s. Jeżeli to nie daleko ode mnie to chętnie zainstaluję

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/15657-ogrzewacze-wody-przepywowe-pojemnociowe/#findComment-256685
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...