Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła Ekontech - producent pomp ze Strzegomia


deratus

Recommended Posts

Moze troche namieszałem, więc podsumuje:

 

1. Pierwszy problem dotyczył grzania wody do cwu. Pompa Tskr bardzo szybko rosła i przechodziła w tryb awaria bez dogrzania wody w zasobniku. Wymieniłem zasobnik z Biawara Maxi 300l z 2.2m^2 wężownicy na galmeta z 3.8m^2 wężownicy lecz problem nadal pozostał. Producent zmienił temperaturę Tzadskr i pokręcił na presostacie i teraz woda już grzeje się spokojnie do 45*C więc problem jest rozwiązany.

 

2. Drugi problem to delta która wynosiła 12*C i zmrożona rura zaworu TZR po kilku minutach od uruchomienia. Producent wymienił zawór rozprężny i delta spadła a razem z nią Tdz - do 0*C (nierealna wartość). Przeniosłem czujnik Tdz z parownika na rurę wprowadzającą glikol do DZ i temperatura podniosła się do 6*C a delta wzrosła do 7*C. Wydaje mi się, że cały parownik się ochłada i temperatury podane z tych czujników niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Dlatego dodatkowo dałem czujnik na powrót DZ i wg wsazań tych 2 czujników (Tdz i dodatkowy) delta jest na poziomie 3*C. Rura parownika po kilkudziesieciu minutach pokrywa się szronem.

 

3. Trzeci problem to Tskr która po kilku minutach od załączenia sprężarki osiąga temperaturę 38*C a po 2h jest już 43*C co wg informacji przeczytanych na forum jest wartością zbyt dużą. Wymieniłem pompę GZ z 25-60 na 25-80, przepływ na rotametrach GZ wzrósł natomiast temperatury zmniejszyły się nieznacznie. Pompa wg tabliczki znamionowej dla temperatur 0/35 powinna pobierać 2,2KWh w tej chwili wraz z obiegówkami na koniec cykly grzania CO pobiera 3.3KWh wraz z pompkami obiegowymi.

 

 

Po naprawie problemu nr 1 pompa pracuje normalnie. Nie wiem, może ja już trochę świruję i niepotrzebnie się czepiam tych parametrów.

Edytowane przez trt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 270
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

trt: Zrob taka operacje: Kup na allegro termometry z sonda na kablu. Ja mam np takie:

 

http://www.marec.com.pl/!!!/szablony/zdjecia/termometr%20z%20sonda.jpg

 

Kup tego 5 szt. Z tylu pompy masz 5 rurek od DZ, GZ i zasilania CWU. Przykladasz sonde rownolegle do osi rury juz poza pompa ciepla (mozesz w tym miejscu dac kropelke pasty termoprzewodzacej od komputerow, ale niekoniecznie). Owijasz rure z sonda tasma izolecyjna i na to otuline na trytytki. Wyprowadzasz sobie te teromety i mozesz zamontowac w okienkach na kawalku tektury chociazby i powiesic. Podaj z nich odczyty, bo to bedzie wiarygodne. Pomiar temperatury na sterowniku jest zafalszowany. Nie wiem co oni tam spieprzyli, ale te czujniki dali w zlych miejscach. Jak bedziesz mial odczyty z tych zewnetrznych termometrow to bedzie wiadomo, czy cos zlego sie dzieje u Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trt: Zrob taka operacje: Kup na allegro termometry z sonda na kablu. Ja mam np takie:

 

http://www.marec.com.pl/!!!/szablony/zdjecia/termometr%20z%20sonda.jpg

 

Kup tego 5 szt. Z tylu pompy masz 5 rurek od DZ, GZ i zasilania CWU. Przykladasz sonde rownolegle do osi rury juz poza pompa ciepla (mozesz w tym miejscu dac kropelke pasty termoprzewodzacej od komputerow, ale niekoniecznie). Owijasz rure z sonda tasma izolecyjna i na to otuline na trytytki. Wyprowadzasz sobie te teromety i mozesz zamontowac w okienkach na kawalku tektury chociazby i powiesic. Podaj z nich odczyty, bo to bedzie wiarygodne. Pomiar temperatury na sterowniku jest zafalszowany. Nie wiem co oni tam spieprzyli, ale te czujniki dali w zlych miejscach. Jak bedziesz mial odczyty z tych zewnetrznych termometrow to bedzie wiadomo, czy cos zlego sie dzieje u Ciebie.

 

No coś ty .

Odczyty nie będą wiarygodne , bo przecierz najpierw trzeba je wyskalować w wodzie lodowej:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coś ty .

Odczyty nie będą wiarygodne , bo przecierz najpierw trzeba je wyskalować w wodzie lodowej:)

 

Do oceny poprawnosci pracy pompy wystarczy bez skalowania.

Zreszta z chyba 15 szt ktore mialem w wodzie lodowej pokazywalu zawsze w ptzrdziale od +1,3 do +0,7. Sam sobie statystycznie skoryguje. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
A co z termometrami na DZ i GZ, które planowałeś założyć?

Twój instalator do odpowietrzania używa jakiejś pompy o dużej wydajności?

Jeśli będziesz przy tym, to zwróć uwagę, czy w którejś z rur DZ było powietrze.

Pompa DZ wymieniona na Wilo Stratos 30/1-10.

Zdaniem instalatora w DZ było powietrze. Przegonił pompą 100l/min i uzupełnił brak glikolu.

W podłogówce jeden z zaworów był wymieniany, przy okazji układ odpowietrzony.

Niestety problem z pompą jest nadal. Pompa teraz uruchamia się i wyłącza.

Tak to wygląda jak na filmie :( Nie mam pomysłu co jest grane.

 

PS. W 12. sekundzie dźwięk na chwilę przed uruchomieniem sprężarki to sms, który dostałem w trakcie nagrywania...

http://youtu.be/RZPPUM_KYmA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

traviz

Wygląda mi to na zadziałanie presostatu. Jest znacznie gorzej niż było (może wyciek czynnika, a może coś innego) skoro dochodzi do wyłączenia sprężarki po kilku sekundach pracy. Jeśli masz pewność, że przepływy po obydwu stronach są zapewnione, to radzę nie zwlekać i wezwać chłodniarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze odpowietrzaj, wejdź w menu Temperatury i zobacz przy jakiej temp. skraplacza wyłącza się PCi, jeśli na 100% jesteś pewien że masz odpowietrzone to możesz w menu Serwis zwiększyć temp. skraplacza przy której wyłącza się PCi, a i sprawdź czy obiegówka chodzi na 3 biegu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zigobar,

Też mam wrażenie jakby było "gorzej" jak było. Instalator zarzeka się, że układy są już odpowietrzone na 100%...

 

@kamieniarz,

Problem w tym, że pompa nawet nie zdąży wyprodukować jakiegokolwiek ciepła, a już się wyłącza.

Pompka po stronie GZ chodzi o na 3 biegu, na DZ mam pokrętło z wydajnością i na wyświetlaczu ustawiam jej "moc podnoszenia" (?) w metrach - jest na max. tj. 10m.

Edytowane przez traviz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zigobar,

Też mam wrażenie jakby było "gorzej" jak było. Instalator zarzeka się, że układy są już odpowietrzone na 100%...

 

@kamieniarz,

Problem w tym, że pompa nawet nie zdąży wyprodukować jakiegokolwiek ciepła, a już się wyłącza.

Pompka po stronie GZ chodzi o na 3 biegu, na DZ mam pokrętło z wydajnością i na wyświetlaczu ustawiam jej "moc podnoszenia" (?) w metrach - jest na max. tj. 10m.

 

Kurcze pompę kupiłeś w Chinach ?Nie ma w Polsce serwisu ?Tracisz czas i nerwy to nie ty powinneś się z tym szarpać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te pompy są na prawdę proste, miałem tak samo jak ty, u mnie wystarczyło odpowietrzyć, a jeszcze zobacz czy masz odpowietrzony układ grzania CWU, czy pompka przy baniaku chodzi na 3 biegu ? Jaki masz baniak? może wężownica nie wyrabia i coś tam w środku się przegrzewa i wyłącza pompę .

Ja w ustawieniach na początku optymistyczne ustawiłem sobie 55 stopni na CWU, i PCi mi się wyłączała , wystarczyło przestawić na 42 i chodzi bez problemu. Czujniki temperatury kty81 zastosowane w tej pompie trochę się rozjeżdżają, ja dla porównania mam podłączone ds18b20 i różnice są w okolicach 2-3 stopni .

Napisz jak masz ustawione temperatury na sterowniku.

Edytowane przez k***a*z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W międzyczasie u mnie w kotłowni zaszły niewielkie zmiany. Dokupiłem jednak kocioł elektryczny jako awaryjne źródło ciepła i udało mi się nim podgrzać wodę w całej podłogówce do ok. 23-24*C. Dziś uruchomiłem PCi i ku mojemu zaskoczeniu zaczęła działać. Niestety radość trwała dosyć krótko, ponieważ po ok. 30 minutach pompa się wyłączyła. Zanim weszła w tryb awarii tradycyjnie próbowała się włączyć jeszcze 2 razy pracując po ok. 2 minuty.

 

Parametry pracy PCi, przy których nastąpiło wyłączenie:

Z moich termometrów przylgowych:

Tgz zasilanie = 28,3*C

Tgz powrót = 25,5*C

Tdz zasilanie = 6,8*C

Tdz powrót = 1,6*C

 

Wg czujników sterownika:

Tskr = 29*C

Tdz = 6,9*C

delta = 6,1*C

Tzadpodl = 21*C

Tpodl = 17*C

Twew = 13,6*C

 

Zadane parametry w opcjach serwisowych (zdjęcie sprzed uruchomienia, stąd Tskr tak niska):

2014-12-20-11.28.jpg2014-12-20-11.282.jpg

 

Zastanawiam się jeszcze nad jednym. Pompka obiegowa GZ chodzi obecnie na najwyższych obrotach. Czy tak powinno być?

 

@funky_koval, nie kupiłem jej w Chinach - prawdę mówiąc w ogóle jej nie kupiłem, tylko po prostu dostałem używaną, aczkolwiek do końca sprawną. Poprzedni właściciel dużo podrużuje - chciał coś nowszego, dodatkowo żeby mógł sterować zdalnie przez smartfona jak jest np. w Brazylii. Wiem, że oszczędny traci 2 razy, ale brałem to ryzyko pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Stąd jestem trochę pozostawiony samemu sobie. W każdym bądź razie, przed uruchomieniem jej u mnie, pompa pojechała do producenta na "przegląd", gdzie został wymieniony freon, presostaty, zawór rozprężny, zaktualizowane oprogramowanie, dołożone 2 dodatkowe czujniki temperatury i wymieniony przedni panel.

 

@Kamieniarz, w obecnej chwili mam wyłączony wymiennik ciepła c.w.u. z obiegu (zamknięte zawory, temp. c.w.u. w pompie sztucznie zaniżona na 5*C, żeby nie próbowało jej grzać). A jeśli chodzi o wymiennik to miałem Kospel SW-200 z 1.1m2 wężownicy, ale był za mały i wymieniłem na BIAWAR W-E 400.81 PC z 5m2 wężownicy - układ jeszcze nie do końca skończony bo czekam na zawór trójdrogowy.

Edytowane przez traviz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta pompa na pewno nie jest sprawna. Moze ten przeglad u producenta nie do konca wyszedl. Ja bym do nich dzwonil i umowil sie na wizyte serwisowa. Moze ustawili presostat za nisko czy cos?

 

Parametr kcw=4 ustaw sobie na 0, bo to korekta wskazan czujnika (termometru) CWU. Bedzie Cie mylilo tylko niepotrzebnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Pyxis, trochę Ci się przytyło po tych "bananach" :p

 

A tak serio to mógłbyś spojrzeć na ostatni post i coś mi podpowiedzieć?

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?232294-Jak-najlepiej-sterowa%C4%87-ogrzewaniem-pod%C5%82ogowym/page3

 

Liczę na pomoc i Twoje inżynierskie logiczne myślenie. :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...